آموزش مقاله نویسی :راهنمای گام به گام نوشتن مقاله و کاربردی برای دانشجویان:نوشتن یک مقاله مانند درست کردن یک همبرگر است. مقدمه و نتیجه را به عنوان یک نان در نظر بگیرید، با “گوشت” استدلال خود در این بین. مقدمه جایی است که شما پایان نامه خود را بیان می کنید، در حالی که نتیجه گیری مورد شما را خلاصه می کند. هر دو نباید بیش از چند جمله باشند. بدنه مقاله شما، که در آن حقایقی را ارائه می دهید که از موضع شما حمایت می کند، معمولاً سه پاراگراف باید اساسی تر باشد . مانند تهیه همبرگر، نوشتن یک مقاله خوب نیاز به آمادگی دارد. بیا شروع کنیم!

ساختار مقاله (همچنین به عنوان ساخت برگر نیز شناخته می شود)

یک لحظه به یک همبرگر فکر کنید. سه جزء اصلی آن چیست؟ یک کیک در بالا و یک کیک در پایین وجود دارد. در وسط، همان همبرگر را خواهید یافت. پس چه ربطی به مقاله دارد؟ فکر کنم اینجوری باشه:

 • بالای کیک شامل مقدمه و بیانیه تم است. این پاراگراف با یک قلاب یا بیانیه واقعی شروع می شود که هدف آن جلب توجه خواننده است. به دنبال آن یک بیانیه پایان نامه وجود دارد، تأییدی که شما قصد دارید در متن مقاله زیر آن را اثبات کنید.
 • قسمت میانی، که بدنه مقاله نامیده می شود، جایی است که شواهدی را در حمایت از موضوع یا پایان نامه خود ارائه می دهید. این باید سه تا پنج پاراگراف باشد و هر کدام یک ایده اصلی را ارائه کند که توسط دو یا سه بیانیه پشتیبانی می شود.
 • کیک پایینی نتیجه گیری است که استدلال هایی را که من در بدنه مقاله آورده ام خلاصه می کند.

مانند دو تکه نان همبرگر، مقدمه و نتیجه گیری باید از نظر لحن مشابه باشد، به اندازه کافی مختصر باشد تا موضوع شما را بیان کند، اما به اندازه کافی بزرگ باشد تا مشکلی را که می خواهید در گوشت یا بدنه مقاله نشان دهید.

موضوعی را انتخاب کنید

قبل از شروع نوشتن، باید موضوعی را برای مقاله خود انتخاب کنید، در حالت ایده آل موضوعی که قبلاً به آن علاقه دارید. هیچ چیز سخت تر از این نیست که بخواهی در مورد چیزی بنویسی که برایت مهم نیست. موضوع شما باید به اندازه کافی گسترده یا محبوب باشد که اکثر مردم حداقل چیزی در مورد آنچه شما در حال بحث هستید بدانند. به عنوان مثال، فناوری موضوع خوبی است زیرا چیزی است که همه ما می توانیم به یک شکل با آن ارتباط برقرار کنیم.

هنگامی که موضوعی را انتخاب کردید، باید آن را به یک پایان نامه یا ایده اصلی محدود کنید. پایان نامه موضعی است که شما در رابطه با موضوع یا موضوع مرتبط خود اتخاذ می کنید. باید آنقدر مشخص باشد که بتوانید آن را با برخی حقایق مرتبط و داده های پشتیبانی کننده تقویت کنید. به موضوعی فکر کنید که اکثر مردم می توانند با آن ارتباط برقرار کنند، مانند: “تکنولوژی زندگی ما را تغییر می دهد.” 

پیش نویس طرح کلی

هنگامی که موضوع و پایان نامه خود را مشخص کردید، زمان آن رسیده است که یک نقشه راه برای مقاله خود ایجاد کنید که شما را از مقدمه تا پایان راهنمایی کند. این نقشه که طرح کلی نامیده می شود، به عنوان طرحی برای نوشتن هر پاراگراف مقاله عمل می کند و سه یا چهار ایده مهم را که می خواهید منتقل کنید فهرست می کند. لازم نیست این ایده ها به صورت جملات کامل در طرح کلی نوشته شوند. این هدف واقعی مقاله است.

در اینجا یک راه برای ترسیم مقاله ای در مورد چگونگی تغییر فناوری زندگی ما وجود دارد:

پاراگراف مقدماتی

 • هاوک: آمار برای کارگران خانگی
 • پایان نامه: فناوری کار را تغییر داده است
 • پیوندهایی به ایده های اصلی که در مقاله توسعه خواهند یافت: فناوری مکان، نحوه و زمان کار ما را تغییر داده است

پاراگراف اول بدن

 • ایده اصلی: فناوری در جایی که می‌توانیم کار کنیم تغییر کرده است
 • پشتیبانی: کار در جاده + مثال
 • پشتیبانی: کار از خانه + مثال آماری
 • نتیجه

پاراگراف بدن دوم

 • ایده اصلی: فناوری روش کار ما را تغییر داده است
 • پشتیبانی: فناوری به ما این امکان را می دهد که کارهای بیشتری را به تنهایی انجام دهیم + مثالی از چندوظیفگی
 • پشتیبانی: فناوری به ما اجازه می‌دهد تا ایده‌های خود را در شبیه‌سازی + مثالی از پیش‌بینی دیجیتالی آب و هوا آزمایش کنیم
 • نتیجه

متن پاراگراف سوم

 • ایده اصلی: وقتی ما کار می کنیم، تکنولوژی تغییر کرده است
 • پشتیبانی: برنامه کاری منعطف + نمونه کار از راه دور 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته
 • پشتیبانی: فناوری به ما امکان می دهد در هر زمان کار کنیم + مثالی از افرادی که به صورت آنلاین از خانه تدریس می کنند
 • نتیجه

پاراگراف پایانی

 • ایده های اصلی هر پاراگراف را مرور کنید
 • تفسیر پایان نامه: فناوری روش کار ما را تغییر داده است
 • نتیجه گیری فکری: فناوری به تغییر ما ادامه خواهد داد

توجه داشته باشید که نویسنده فقط از سه یا چهار ایده اصلی در هر پاراگراف استفاده می‌کند که هر کدام دارای یک ایده اصلی، داده‌های پشتیبان و یک خلاصه هستند.

 

ایجاد مقدمه

هنگامی که طرح کلی خود را نوشتید و اصلاح کردید، نوبت به نوشتن مقاله می رسد. با پاراگراف مقدماتی شروع کنید  . این شانس شما برای جلب توجه خواننده به جمله اول است که برای مثال می تواند یک واقعیت جالب، نقل قول یا  سوال بلاغی باشد.

بعد از اولین جمله، بیانیه پایان نامه خود را اضافه کنید . پایان نامه به وضوح آنچه را که می خواهید در مقاله بیان کنید بیان می کند. این را با یک جمله دنبال کنید تا  پاراگراف های بدن خود را ارائه دهید . این نه تنها ساختار مقاله را نشان می دهد، بلکه به خواننده نشان می دهد که چه چیزی قرار است بیاید. مثلا:

مجله فوربس گزارش داد که از هر پنج آمریکایی یک نفر در خانه کار می کند. آیا این عدد شما را شگفت زده می کند؟ فناوری اطلاعات شیوه کار ما را متحول کرده است. نه تنها می توانیم تقریباً در همه جا کار کنیم، بلکه می توانیم در هر ساعت از روز کار کنیم. نحوه کار ما نیز با ورود فناوری اطلاعات در محیط کار به شدت تغییر کرده است.

توجه داشته باشید که نویسنده چگونه از یک واقعیت استفاده می کند و مستقیماً خواننده را برای جلب توجه او مخاطب قرار می دهد.

 

نوشتن متن مقاله

هنگامی که مقدمه را نوشتید، وقت آن است که اصل پایان نامه خود را در سه یا چهار پاراگراف توسعه دهید. هرکدام باید حاوی یک ایده اصلی باشد که از طرح کلی که قبلا تهیه کردید پیروی کند. از دو یا سه جمله برای حمایت از ایده اصلی با ذکر مثال های خاص استفاده کنید. هر پاراگراف را با جمله ای به پایان برسانید که استدلال شما در پاراگراف را خلاصه کند.

بیایید در مورد چگونگی تغییر محل کار فکر کنیم. در گذشته، کارگران مجبور بودند به محل کار خود رفت و آمد کنند. این روزها، بسیاری می توانند از خانه کار کنند. از پورتلند، اورگان، تا پورتلند، مین، کارمندانی را خواهید یافت که برای شرکت‌هایی که صدها یا حتی هزاران مایل دورتر هستند کار می‌کنند. همچنین استفاده از ربات ها برای تولید محصولات باعث شده است که کارکنان زمان بیشتری را پشت صفحه نمایش کامپیوتر بگذرانند تا در خط تولید. چه در روستا و چه در شهر، افراد شاغل را در هر کجا که بتوانند به اینترنت متصل شوند، خواهید یافت. جای تعجب نیست که می بینیم افراد زیادی در کافی شاپ کار می کنند!

در این مورد، نویسنده به طور مستقیم با مثال هایی برای حمایت از ادعای خود خواننده را مورد خطاب قرار می دهد.

 

نتیجه گیری مقاله

پاراگراف خلاصه مقاله شما را خلاصه می کند و اغلب برعکس پاراگراف مقدماتی است. پاراگراف خلاصه خود را با بازنویسی سریع ایده های اصلی پاراگراف های بدن خود شروع کنید. جمله ماقبل آخر (که بعد از آخرین جمله می آید) باید پایان نامه اصلی شما را برای مقاله بازنویسی کند. بیانیه نهایی شما می تواند یک پیش بینی آینده بر اساس آنچه در مقاله نشان داده اید باشد.

در این مثال، نویسنده با یک پیش بینی بر اساس استدلال های ارائه شده در مقاله به پایان می رسد.

فناوری اطلاعات زمان، مکان و نحوه کار ما را تغییر داده است. به طور خلاصه، IT کامپیوتر را در دفتر ما ساخته است. همانطور که ما به استفاده از فناوری های جدید ادامه می دهیم، همچنان شاهد تغییرات خواهیم بود. با این حال، نیاز ما به کار برای داشتن یک زندگی شاد و سازنده هرگز تغییر نخواهد کرد. اینکه کجا، چه زمانی و چگونه کار می کنیم چرایی کار ما را تغییر نمی دهد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =