آموزش مقاله نویسی :چگونه یک مقاله بنویسیم: راهنمای شش مرحله ای-چگونه یک مقاله بنویسیم. حتی زمانی که این کلمات را می نویسم، آگاهم که ممکن است این موضوع خیلی اساسی به نظر برسد که بتوان در لینکدین بحث کرد – پلتفرمی که گفتمان روزانه حول مفاهیم عالی استراتژی کسب و کار، رهبری و موارد دیگر می چرخد ​​(زمانی که مردم صرفاً مشغول نیستند. به دنبال شغلی که هست!)

سپس دوباره متوجه می شوم که در تعقیب تب و تاب ما برای چیزهای بزرگ و ایده های بزرگ، این چیزهای کوچک هستند که به حاشیه می روند. چیزهای کوچک، اما نه چیزهای بی اهمیت. مانند … چگونه مقاله بنویسیم.

به‌عنوان یک حرفه‌ای در بازاریابی محتوا، احتمالاً بیش از صد مقاله نوشته‌ام و حتی بیشتر را به‌صورت اثبات‌خوانی یا ویرایش کرده‌ام. اما این مربوط به من یا افراد امثال من نیست. این در مورد افراد بی‌شماری است – تحصیل‌کرده، واجد شرایط، و در برخی موارد موفق‌های استثنایی – که وقتی با چشم‌انداز نوشتن قلم روی کاغذ مواجه می‌شوند (به بیان استعاری، در این عصر دیجیتال!) کمی مطمئن نیستند که چگونه شروع کنند.

بنابراین، اگر شما فردی هستید که متوجه می‌شوید که دقیقاً ترسیده نیستید، اما ممکن است کمی ناراحت باشید، از این‌که مجبور شوید یک مقاله به تنهایی بنویسید، ممکن است بتوانم چند نکته را به شما ارائه کنم که به شما کمک کند.

اما ابتدا بیایید یک قدم به عقب برگردیم و این سوال مهم یک کلمه ای را بپرسیم…

چرا؟

چرا نوشتن مقاله مهم است؟ به خصوص اگر مثلاً نویسنده محتوا یا حرفه ای در ارتباطات نباشید؟

خوب، صرف نظر از اینکه در چه حوزه ای کار می کنید یا در چه زمینه ای تخصص دارید، ممکن است در مقطعی نیاز داشته باشید (یا بخواهید) مقاله ای برای به اشتراک گذاشتن کار خود بنویسید یا به سادگی نظرات خود را بیان کنید. اگر شما یک مدیر ارشد یا رهبر هستید، این امر به ویژه مهم است، اما در واقع برای هر کسی صادق است. در هر مرحله از حرفه خود، ممکن است نیاز داشته باشید که تخصص خود را به نمایش بگذارید، چه برای تحقق اهداف سازمان یا برای ایجاد “برند شخصی” خود.

اکنون، البته این امکان وجود دارد که مقاله خود را کاملاً توسط یک نویسنده حرفه ای (چه از داخل یا خارج از تیم بازاریابی/ارتباطات داخلی شما) “شبح نویسی” کنید. برای به اشتراک گذاشتن یک طرح کلی از افکار خود و سپردن آن به شخص دیگری تا در واقع آن را کنار هم بگذارد.

بله، شما می توانید این کار را انجام دهید. اما… آیا عالی نیست اگر، به شرط زمان، بتوانید خودتان این کار را انجام دهید؟ آنچه را که می خواستید به زبان خودتان بگویید؟ واقعاً نویسنده مقاله خود باشید؟

اگر موافقید، پس اینجاست…

سلب مسئولیت: این مقاله چیست (و چیست)

این یک راهنمای ساده برای نوشتن مقاله خواهد بود. در واقع «راهنما» ممکن است اعتبار زیادی به آن بدهد. بر اساس تجربیات من به عنوان یک بازاریاب محتوا و دانشجوی سابق (یا بهتر است بگوییم، مادام العمر) ارتباطات، به آن به عنوان مجموعه ای از نکات مفید فکر کنید.

این مختص هیچ صنعت یا عملکرد خاصی، سطح ارشدیت یا حتی رسانه نیست (البته مسلماً، بخش عمده ای از تجربه شخصی من نوشتن برای وب بوده است). من مطمئن هستم که منابع بسیار جامع تری در آنجا وجود دارد که به این موضوعات خاص با عمق بیشتری می پردازد.

من آزادانه اعتراف می کنم که برخی از نکاتی که در مورد آنها بحث خواهم کرد ممکن است کمی واضح به نظر برسند، به خصوص برای کسانی که قبلاً تجربه نوشتن دارند. در این صورت، فقط این را یک تجدید کننده در نظر بگیرید!

قبل از اینکه به جلو برویم، در اینجا یک برگه تقلب سریع وجود دارد که به شما یک نگاه اجمالی از آنچه در پیش است ارائه می دهد…

مراحل نحوه نوشتن مقاله

مرحله اول: تعریف کنید که مقاله شما قرار است در مورد چه چیزی باشد

مگر اینکه صرفاً برای لذت ساده نوشتن بنویسید (که چیز بدی نیست، به شما اطمینان می دهم!)، واضح است که هدفی پشت نوشتن مقاله دارید. بنابراین اولین قدم این است که تا حد امکان در مورد آن هدف مشخص باشید مقاله شما به یک نقطه کانونی نیاز دارد که همه چیز حول آن بچرخد، و هر چه قوی تر باشد، احتمال کمتری وجود دارد که در طول فرآیند نوشتن روی مماس پیش بروید.

فرض کنید در حال برنامه‌ریزی مقاله‌ای برای تبلیغ محصول جدید شگفت‌انگیز خود هستید – محصول X. مطمئن هستم که در مورد محصول X، مطالب زیادی برای نوشتن دارید، اما بدون تمرکز واضح، مقاله شما می‌تواند به راحتی به یک رشته تبدیل شود. افکار مرتبط با محصول شما که هیچ چیز خاصی به دانش خواننده کمک نمی کند.

اما اگر تصمیم دارید که مقاله شما درباره «چگونه محصول X یک تغییر دهنده بازی برای صنعت Y است» باشد، اکنون هدف مشخصی دارد – یعنی آموزش دادن به خوانندگان در مورد مزایا یا تأثیر خاصی که محصول شما برای یک صنعت خاص خواهد داشت. این به شما یک جهت روشن برای کار در حین برنامه ریزی و نوشتن مقاله می دهد.

گاهی اوقات، داشتن یک عنوان کاری راهی عالی برای تعریف پارامترهای مقاله شما است. « چگونه محصول X یک Gamechanger برای صنعت Y است» مثال خوبی از یک عنوان کاری است. متناوبا، نوشتن یک لاگین لاگین یا شرح مختصری از مقاله شما نیز می تواند به این امر کمک کند. ایده این است که قبل از شروع، در مورد آنچه می نویسید و چرا آن را انجام می دهید دقیق تر باشید.

مرحله دوم: در مورد مخاطبان خود شفاف باشید

من به این «مرحله دوم» برچسب می‌زنم، اما این واقعاً چیزی است که باید در طول فرآیند جمع‌آوری مقاله خود به آن بازگردید. چه کسی به اندازه چیست و چرا مهم است، و در حین نوشتن به عنوان یک ستاره مفید برای شما عمل می کند. 

به بیان ساده – این را برای چه کسی می نویسید؟ مخاطبان شما چه کسانی هستند’؟ آن ها چند ساله هستند؟ سوابق تحصیلی یا حرفه ای آنها چیست؟ متعلق به کدام صنعت هستند؟ آنها احتمالاً تا چه اندازه در مورد موضوع مقاله شما می دانند؟ مقاله شما چگونه برای ارزش افزودن به آنها در نظر گرفته شده است؟

این به هیچ وجه لیست جامعی نیست، اما اینها سوالاتی هستند که باید قبل از شروع به کار در ذهن داشته باشید. اگر برای سازمانی می نویسید، تیم بازاریابی/ارتباطات داخلی شما می تواند پاسخ های قطعی به این سوالات به شما بدهد. در هر صورت، مهم است که در این مورد کمی فکر کنید و در حین برنامه ریزی مقاله خود حداقل به درک وسیعی از مخاطبان خود دست یابید.

قرار دادن خود به جای مخاطبان، به شما برای همه چیز از ساختار مقاله گرفته تا تعیین زبان و لحن و موارد دیگر جهت می دهد.

مرحله سوم: یک طرح کلی بچینید

دانستن اینکه مقاله شما قرار است در مورد چه چیزی باشد و برای چه کسی است، به شما جهت می دهد ، اما قبل از شروع، مقاله شما به ساختار نیاز دارد . و این ما را به یک جنبه حیاتی از فرآیند برنامه ریزی می رساند – طرح کلی.

طرح کلی به شما کمک می کند در حین نوشتن تمرکز کنید و نتیجه نهایی را برای خوانندگانتان واضح تر می کند.

هیچ قانون سخت و سریعی برای ایجاد طرح کلی وجود ندارد. این می تواند چیزی به سادگی فهرستی از موضوعات فرعی/عنوان فرعی، یا خلاصه ای کوتاه از کل مقاله باشد. نقشه های ذهنی نیز ممکن است یک تکنیک ترسیم کلی باشد. شخصاً، بسته به طول و پیچیدگی مقاله، تمایل داشته‌ام به فهرستی از عنوان‌های فرعی یا مجموعه‌ای از نکات با خلاصه‌های 1-2 خطی از هر عنوان فرعی پایبند باشم.

وقتی نوبت به ساختار بندی مقاله شما می رسد، همیشه ایده خوبی است که آن را به چند بخش تقسیم کنید. مقاله ای با چند عنوان فرعی صریح به طور طبیعی خود را به این نوع ساختار وامی دارد. اما حتی اگر مقاله شما جریان آزاد و بدون هیچ عنوان فرعی واضحی دارد، باز هم ایده خوبی است که حداقل در حین ترسیم آن، آن را به بخش‌های خشن تقسیم کنید.

در ابتدایی ترین سطح ساختار، مقاله شما باید دارای یک مقدمه و یک نتیجه باشد. طول مقدمه می تواند از یک پاراگراف کوتاه تا چند پاراگراف باشد، و باید زمینه را برای مقاله تعیین کند – در مورد چه چیزی باشد و نکات کلیدی برای مخاطبان چه باشد. برای استفاده از یک اصطلاح بازاریابی، مقدمه شما باید به این منظور باشد که خوانندگان خود را به خواندن مقاله کامل “انتخاب کنند” !

نتیجه گیری شما می تواند نکات کلیدی یا نکات کلیدی مقاله شما را خلاصه کند و در حالت ایده آل باید به مقدمه مرتبط باشد. به عنوان مثال، اگر مقدمه شما می گوید که مقاله شما به یک سوال خاص پاسخ می دهد (مثلاً ” چگونه فناوری X می خواهد صنعت خرده فروشی را متحول کند “)، نتیجه گیری شما باید به طور خلاصه به پاسخ هایی که مقاله شما به آن سوال ارائه کرده است منعکس شود – یا با خلاصه کردن نکات کلیدی مورد بحث، یا تقویت ایده های کلی.

مرحله چهارم: بنویس! (و مرور)

خب، نیازی به گفتن نیست، بعد از آن همه برنامه ریزی، در یک مقطع زمانی باید شروع به نوشتن کنید!

اگر در حال نوشتن یک مقاله طولانی هستید، ایده خوبی است که با خودتان قدم بردارید. بخش به بخش بروید، در این بین استراحت کنید تا ذهن خود را تازه کنید و آنچه را که نوشته اید مرور کنید. 

در طول این فرآیند نوشتن و بررسی، سه مرحله قبلی که در مورد آن صحبت کردیم، فرشتگان نگهبان شما هستند. همیشه به خاطر داشته باشید که مقاله شما در مورد چیست و مخاطبان شما چه کسانی هستند. و از نزدیک به طرح کلی خود بچسبید. 

(توجه سریع: اگر می خواهید در حین نوشتن مطلبی را تغییر دهید یا چیزی مهم به آن اضافه کنید، بهتر است طرح کلی خود را مجدداً مرور کنید و ابتدا تغییر را در آنجا انجام دهید تا دیدی کلی از تأثیر تغییرات بر ساختار کلی یا مقاله خود داشته باشید) .

هنگامی که در جریان نوشتن قرار می گیرید، شروع به انحراف از موضوع یا ایده اصلی مقاله خود آسان است یا فراموش می کنید که برای چه کسی می نویسید. بازبینی فرآیند برنامه ریزی به شما کمک می کند در مسیر خود بمانید.

در حین نوشتن، سعی کنید انتقال بین بخش‌ها تا حد امکان یکپارچه باشد، به طوری که آنها مانند بخشی از یک کل باشند و نه مجموعه‌ای از مینی مقالات متفاوت. یک راه برای انجام این کار این است که هر بخش را با گره زدن به بخش قبلی (یا برعکس، پایان دادن به هر بخش با یک سرنخ به قسمت بعدی) شروع کنید. یا هر بخش را با مراجعه به ایده اصلی یا موضوع مقاله شروع کنید. در واقع، ایده خوبی است که ایده/موضوع اصلی خود را به صورت دوره ای در طول مقاله (حداقل یک بار در هر بخش) تقویت کنید.

مرحله پنجم: عناصر بصری را آماده کنید (در صورت نیاز)

این یک مرحله اختیاری است، زیرا مقاله شما ممکن است لزوماً عناصر بصری نداشته باشد. اما با این وجود یک مورد مهم است.

استفاده از عناصر بصری، در قالب تصاویر، عکس ها، تصاویر، اینفوگرافیک ها، فیلم های تعبیه شده و غیره می تواند کمک زیادی به ارتقای مقاله شما کند. حداقل، آنها مقاله شما را از نظر بصری جذاب می کنند. در مورد یک مقاله طولانی، آنها به شکستن دیوارهای طولانی متن کمک می کنند که خواندن آن را آسان تر می کند. و مهمتر از آن، آنها می توانند بر نکاتی که در مقاله بیان می کنید تأکید کنند. به عنوان مثال، برگه تقلبی را که در ابتدای این مقاله قرار دادم به خاطر دارید؟

البته، تصمیم گیری در مورد اینکه آیا عناصر بصری را در مقاله خود بگنجانید یا خیر، به توانایی شما در ایجاد/منبع تصاویر بستگی دارد. اگر برای یک سازمان می نویسید، احتمالاً به طراحان گرافیکی دسترسی خواهید داشت که می توانند در اینجا به شما کمک کنند.

اگر از عناصر بصری استفاده می‌کنید، پس از اتمام اولین پیش‌نویس، باید روی آماده‌سازی آنها کار کنید. اما مطمئناً خیلی زود نیست که در مرحله طرح کلی به آنها فکر کنید.

مرحله ششم: بررسی و ویرایش

کار با نوشتن آخرین کلمه تمام نمی شود. هنگامی که اولین پیش نویس خود را آماده کردید، وقت آن است که دوباره مقاله خود را برای بررسی کامل مرور کنید.

یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید این است که مقاله خود را برای اشتباهات گرامری بررسی کنید. می توانید به قضاوت خود تکیه کنید یا از راه حلی مانند Grammarly استفاده کنید. این یک بررسی کیفیت ضروری برای هر کسی است که مقاله می نویسد.

همچنین مطمئن شوید که مقاله شما به درستی ساختار یافته است و هر بخش به طور یکپارچه در قسمت بعدی جریان دارد. اگر مقاله شما شامل عناصر بصری است، پس بهتر است جایگاه آنها را در مقاله مرور کنید و مطمئن شوید که متن را تکمیل می کنند و خوانایی و جذابیت بصری قطعه را افزایش می دهند.

هنگام بررسی مقاله خود، به مخاطبانی که در طول فرآیند برنامه ریزی تعریف کرده اید، فکر کنید و خود را به جای آنها قرار دهید. آیا مقاله برای آنها مفید خواهد بود؟ آیا نکات به راحتی قابل درک هستند؟ آیا مقاله برای خوانندگان جذاب خواهد بود؟ و اگر نه، آیا چیزی وجود دارد که بتوانید آن را تغییر دهید که مقاله را برای مخاطب مفیدتر کند و/یا خواندن جالب‌تری داشته باشد؟

همچنین در حین بازبینی مهم است که به موضوع اصلی و ایده پشت مقاله خود فکر کنید و اطمینان حاصل کنید که در تمام طول مسیر در مسیر خود باقی مانده اید. شاید اینجا یک جمله یا یک پاراگراف خارج از موضوع باشد؟ یا شاید نکته ای وجود دارد که بتوان آن را تغییر داد تا موضوع اصلی را بهتر منعکس کند؟

در صورت امکان، و اگر زمان اجازه دهد، ایده خوبی است که مقاله را توسط شخص دیگری بررسی کنید. اگر به عنوان بخشی از یک سازمان می نویسید، یک همکار یا عضو تیم (چه همتا، چه سرپرست یا زیردستان) یک بازبین ایده آل خواهد بود. کسی که نماینده مخاطبان هدف شما باشد، یا آن را عمیقا درک کند، نیز شرط خوبی خواهد بود. اگر مقاله شما برای مخاطبان بسیار گسترده یا عموم مردم هدف قرار می گیرد، حتی خواندن آن از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده می تواند بازخورد ارزشمندی را به همراه داشته باشد!

چند نکته اضافی که باید در نظر داشت:

 • اگر حقایق، ارقام یا آماری را از یک منبع خارجی درج می‌کنید، منبع را در مقاله خود ذکر کنید و شاید اگر به صورت آنلاین در دسترس است، پیوندی به آن اضافه کنید. اگر مقاله شما یک کار آکادمیک است، در هر صورت باید استنادها را درج کنید.
 • من واقعاً در این مقاله به SEO (بهینه سازی موتورهای جستجو) اشاره نکرده ام ، اما این یک عامل مهم برای هر مقاله ای است که به صورت آنلاین منتشر می شود. اگر برای یک سازمان می نویسید، متخصصان سئو/محتوای داخلی می توانند به بهینه سازی مقاله شما قبل از انتشار کمک کنند. اما اگر می‌خواهید برای سئوی مقاله خود تلاش کنید، سعی کنید فهرستی از کلمات کلیدی مرتبط با موضوع/ایده اصلی خود را از تیم داخلی خود دریافت کنید. یا می‌توانید از طیف وسیعی از ابزارهای رایگان یا پولی تحقیق کلمات کلیدی، از جمله SEMRush، Answer the Public، BuzzSumo، Google Keyword Planner و غیره استفاده کنید. درجاتی از مهارت در سایر جنبه های مقاله نویسی به دست آورده ام.

و… ما تمام شدیم!

متن جایگزینی برای این تصویر ارائه نشده است

اکنون، ممکن است بیش از 2000 کلمه را به موضوع نحوه نوشتن مقاله اختصاص داده باشم (ممنون از توجه شما!) اما به من اعتماد کنید، واقعاً آنقدرها هم پیچیده نیست. بسیاری از مواردی که توضیح دادم اصول اولیه نوشتن مقاله ای هستند که احتمالاً قبلاً در ذهن داشته اید – من فقط سعی کرده ام آنها را به صورت مرحله به مرحله به نوعی چارچوب سست و سازگار تقسیم کنم.

برای خلاصه کردن همه چیزهایی که در یک جمله بحث کردیم – واضح باشد که مقاله شما در مورد چیست و برای چه کسی آن را می نویسید، قبل از شروع به نوشتن یک طرح کلی درست داشته باشید و مطمئن شوید که کار خود را به طور کامل در حین نوشتن و نوشتن مرور می کنید. پس از اتمام کار، اطمینان حاصل کنید که در مسیر خود قرار گرفته اید و کیفیت بالایی را در تمام مدت حفظ کرده اید.

با در نظر گرفتن این موارد، احتمالاً یک شبه به یک واژه ساز تبدیل نخواهید شد، اما گام بزرگی در جهت تولید مقالاتی با ساختار مناسب، مرتبط و جذاب بردارید!

آموزش مقاله نویسی :بیشتر بدانید :

بررسی و ویرایش مقالات: راهنمای عمیق

من در مورد توانایی مرور و ویرایش صحبت می کنم .

حتی اگر بتوانید زندگی حرفه ای خود را بدون نیاز به نوشتن مقاله به تنهایی پشت سر بگذارید، احتمال اینکه بتوانید بدون اینکه از شما خواسته شود مقاله ای را مرور کنید بتوانید انجام دهید. و پس از بررسی یک مقاله، به خصوص مقاله ای که در آن سهام دارید، ممکن است بخواهید (یا نیاز به) آن را خودتان ویرایش کنید.

به عنوان یک بازاریاب محتوا، من در هر دو طرف فرآیند بررسی/ویرایش بوده‌ام. من مقالاتی داشته‌ام که نوشته‌ام و توسط سایر ذینفعان بررسی شده است، و مقالات بیشماری را که توسط همکاران، تولیدکنندگان محتوای آزاد و دیگران نوشته شده‌اند، بررسی و ویرایش کرده‌ام. تجربیات خوب و تجربیات بد در همه جا وجود داشته است، اما هرگز چیزی که یک تجربه یادگیری نبوده است. و این همان آموخته هایی است که من متواضعانه امیدوارم دفعه بعد که نیاز به ایفای نقش گاهی اوقات توانمند و گاهی ناامیدکننده داور و ویرایشگر دارید برای شما ارزشمند باشد.

قبل از شروع، توجه داشته باشید که این مقاله خاص در مورد بررسی و ویرایش آثار نویسندگان دیگر خواهد بود. برای راهنمایی در مورد بررسی و ویرایش مقالات خود ، می توانید مقاله قبلی من در مورد نوشتن را در اینجا بررسی کنید .

در اینجا یک عکس فوری از همه چیزهایی که قرار است در مورد آن بحث کنیم آمده است:

مقالات را ویرایش و مرور کنید

و حالا، بیایید با آن ادامه دهیم!

مرحله صفر – تکالیف خود را انجام دهید

آمادگی برای ویرایش و بررسی مقاله

اگر خاطرات شادی از تکالیف دوران مدرسه شما را زنده می کند، بابت عنوان عذرخواهی می کنم!

مانند هر تلاش دیگری، مهم است که قبل از شروع به کار، وضعیت زمین را بدانید. بررسی یا ویرایش تفاوتی ندارد. قبل از اینکه بنشینید و یک خط از یک مقاله را بخوانید، باید زمینه ای را در مورد آن مقاله پیدا کنید.

دریافت زمینه یک مقاله را می توان در دو سوال خلاصه کرد:

هدف از این مقاله چیست؟

مخاطبان این مقاله چه کسانی هستند؟

هدف پشت مقاله لزوماً محدود به یک چیز نیست یک مقاله ممکن است به دلایل مختلف نوشته و منتشر شود – برای افزایش آگاهی در مورد یک موضوع یا موضوع خاص، برای برقراری ارتباط با یک مخاطب خاص، جذب مشتریان/مشتریان بالقوه، هدایت ترافیک به یک وب سایت و غیره. معمولاً یک مقاله بیش از یک هدف در پشت آن خواهد داشت. شما باید قبل از شروع به کار از این اهداف آگاه باشید، به ویژه اهدافی که در آنها سهم دارید. 

اگر تنها نگرانی شما در مورد یک مقاله این است که مطمئن شوید آن از یک استاندارد خاص برخوردار است (یعنی بررسی “بهداشتی” آن )، در این صورت دانستن هدف به سادگی برای اطمینان از اینکه مقاله با آن هدف مطابقت دارد و همچنین اطمینان از اینکه ویرایشی که انجام می دهید از این هدف کم نمی کند.

با این حال، اگر علاقه خاصی به مقاله ای دارید، احتمالاً می خواهید آن را از منظری بررسی کنید که با آن علاقه همسو باشد. به عنوان مثال، اگر شما یک بازاریاب هستید که از شما خواسته شده است مقاله ای را از تیم محصول شرکت خود بررسی کنید، احتمالاً در درجه اول از دیدگاه بازاریابی به آن نگاه خواهید کرد.

شناخت مخاطب هدف یک مقاله تنها بخشی دیگر از شناخت هدف آن مقاله است. چه کسی به اندازه چیست و چرا مهم است (و احتمالاً دو مورد آخر را دیکته می کند) و باید در طول بررسی در ذهن شما باشد.

دریافت زمینه لازم نیست یک فرآیند طولانی و طولانی باشد. این می تواند به سادگی پرسیدن چند سوال از نویسنده، یا نگاه کردن به لاگ لاین یا خلاصه مقاله، در صورت وجود، باشد. تا زمانی که در مورد اینکه این مقاله برای چیست، چه کسی قرار است آن را بخواند، و علاقه خاص شما به آن (در صورت وجود) چه چیزی را مشخص کنید، می توانید ادامه دهید.

بررسی و ویرایش یک مقاله دو فرآیند مرتبط و در عین حال متمایز هستند. با این روحیه، و برای روشن نگه داشتن چیزها، بقیه این راهنما را به دو بخش تقسیم می کنم – مرحله اول به بررسی می پردازد ، در حالی که مرحله دوم به ویرایش می پردازد.

مرحله اول – مرور

بررسی یک مقاله

هنگامی که تکالیف خود را انجام دادید، می توانید آستین های خود را بالا بزنید و فرآیند بررسی را شروع کنید.

خواندن یک مقاله به‌عنوان داور، با خواندن «عادی» یکسان نیست. نه تنها باید مقاله را با تمرکز بیشتری نسبت به معمول بخوانید، بلکه باید آن را از منظرهای مختلف بررسی کنید و از خود سوالاتی بپرسید که بررسی شما به طور ایده آل باید پاسخ آنها را بدهد. نکته کلیدی این است که خود را نه به عنوان یک “خواننده” منفعل، بلکه به عنوان یک “تحلیلگر” فعال در نظر بگیرید .

این یک علم دقیق نیست و قوانین سخت و سریعی وجود ندارد. تمرین تنها معلم واقعی شما در اینجا است. اما تا حدی که بتوان فرآیندی را به نتیجه رساند، سعی کرده‌ام چارچوبی ناهموار را کنار هم قرار دهم. یکی که شامل گذاشتن کلاه است!

کلاه خواننده خود را بر سر بگذارید

ابتدا باید مقاله را از دید یک خواننده بخوانید. و ترجیحاً نه هر خواننده ای، بلکه خواننده ای از مخاطبان هدف شما.

در حین خواندن مقاله و همچنین پس از اتمام کار، باید چند سوال اساسی از خود بپرسید. یکی از آنها به سادگی این است که آیا می دانم این مقاله در مورد چیست؟ آیا مقاله پیام مورد نظر را به شما منتقل می کند؟ یا شما را گیج می کند؟

به همین دلیل مهم است که قبل از خواندن مقاله، زمینه ای در مورد آن داشته باشید – تا بتوانید میزان مطابقت (یا عدم تطابق) پیش نویس با مقاله ای که قبلاً برای شما شرح داده شده است را بسنجید.

به همان اندازه مهم است که در نظر داشته باشید که مخاطب مورد نظر برای مقاله، زمینه مشابهی را که شما به عنوان یک ذینفع داخلی دارید، نخواهد داشت. به بیان ساده، شما همچنین باید مقاله را از منظر شخصی بررسی کنید که هیچ اطلاعات مختصری یا قبلی در مورد آنچه قرار است مقاله در مورد آن باشد دریافت نکرده است – که اساساً 100٪ از مخاطبان واقعی شما هستند! برای مثال، ممکن است بدانید که یک مقاله قرار است در مورد «چگونه X بر صنعت تأثیر می گذارد » باشد، حتی قبل از اینکه یک خط را بخوانید. وظیفه شما به‌عنوان یک بازبین این است که بررسی کنید آیا پیش‌نویس برای خواننده‌ای که کور می‌شود به همان اندازه واضح است یا خیر!

البته ، مقاله ای که برای خواننده معنا پیدا می کند، تنها نقطه شروع است. همچنین باید برای مخاطب هدف آسان خوانده شود – مخاطبان هدف جزء اصلی هستند. اگر مقاله برای مثال، رهبران تجربه مشتری در سطح CxO نوشته شده باشد، پس خواندن آن برای یک دبیرستانی «آسان» نیست! اما این بدان معنا نیست که برای خواندن و درک آن نیز نیاز به تلاش فوق‌العاده‌ای از سوی یک CxO نیست. به احتمال زیاد، او ده ها کار بهتری برای انجام دادن در روز خود دارد تا تلاش برای کشف یک مقاله بد نوشته و/یا بیهوده پیچیده.

داشتن ساختار و جریان مناسب راه زیادی را در جهت آسان‌تر خواندن و درک مقاله دارد. در حین خواندن مقاله، موارد زیر را بررسی کنید – اگر بخش‌هایی به وضوح تعریف شده است (و اگر وجود ندارد، آیا این به جریان کمک می‌کند یا مانع از آن می‌شود؟)، اگر هر بخش از مقاله به طور یکپارچه به بخش بعدی می‌رود، اگر وجود دارد. پیشرفت منطقی در نکات/استدلال های مطرح شده در مقاله و غیره.

مهمتر از همه، از خود بپرسید که آیا مقاله جذاب است یا خیر . آیا چیزی است که دوست دارید آن را تکمیل کنید؟ آیا خواندن آن تجربه جالبی برای مخاطبان هدف خواهد بود؟ همیشه به یاد داشته باشید، هیچ چیز آنها را وادار به خواندن مقاله ندارد. باید به اندازه کافی قوی، قابل درک، جذاب و لذت بخش باشد تا توجه آنها را از ابتدا تا انتها جلب کند.

کلاه متخصص خود را بر سر بگذارید

اینجاست که شما مقاله را می خوانید، نه فقط از دیدگاه خواننده احتمالی، بلکه از دیدگاه یک متخصص. یعنی تو !

در ابتدایی ترین سطح، این شامل استفاده از دانش و تخصص شخصی شما برای اطمینان از دقیق بودن مقاله و مطابق با استانداردهای خواسته شده توسط سازمان شما و/یا سهامداران مختلف است.

به یاد داشته باشید که چگونه در مورد علاقه یا «سهم» خاص شما در یک مقاله بحث کردیم؟ اینجاست که اهمیت ویژه ای پیدا می کند. برای بازگشت به مثال قبلی خود، اگر شما یک بازاریاب هستید که مقاله ای را که توسط تیم محصول شرکت شما نوشته شده است را بررسی می کنید، اینجاست که بررسی می کنید آیا مقاله با برنامه بازاریابی شما برای یک محصول همخوانی دارد یا خیر، و به جنبه هایی که شما می خواهید اشاره می کند. می خواهید از دیدگاه بازاریابی مورد تاکید قرار گیرد. یا، برای معکوس کردن نقش‌ها، اگر مدیر محصول هستید و مقاله‌ای را که توسط تیم بازاریابی خود نوشته شده را بررسی می‌کنید، اینجاست که بررسی می‌کنید آیا مقاله درباره محصول، ویژگی‌های آن و سایر موارد فنی دقیق است یا خیر.

اما حتی در حالی که کلاه یک متخصص را بر سر دارید، نمی توانید خواننده را فراموش کنید . باید دائماً از خود بپرسید که آیا مقاله نشان دهنده خوبی از موضوع مورد نظر است و آیا اطلاعات یا پیام مورد نظر را به وضوح، دقیق و البته به شیوه ای جذاب منتقل می کند یا خیر.

روند بررسی به طور کلی آنقدر خطی نیست که من به آن اشاره کردم. شما به معنای واقعی کلمه لازم نیست مقاله را دو بار مرور کنید، یک بار با استفاده از هر “کلاه”! در عمل، ممکن است همزمان کلاه Reader و کلاه Expert را بر سر داشته باشید، یا در حین حرکت به عقب و جلو بروید. آنچه مهم است این است که هر دو دیدگاه را در ذهن داشته باشید، چه یک بار، چه دو بار و چه ده بار مقاله را مرور کنید!

خوب، اکنون که کار بررسی خود را تمام کردید، می توانید چند یادداشت بردارید (یا نظراتی را در مورد پیش نویس سند بگذارید)، شاید حتی آنها را با نویسنده (یا ناظر نویسنده) در میان بگذارید و سپس به پشت خود ضربه بزنید تا کار به نحو احسنت انجام شد!

اما اگر این پایان راه برای شما نیست، اگر نیاز دارید که کارها را یک قدم جلوتر بردارید و از داور به ویرایشگر فارغ التحصیل شوید، سپس مرحله دوم را بخوانید…

مرحله دوم – ویرایش

ویرایش یک مقاله

به طور کلی دو جنبه برای ویرایشگر بودن وجود دارد. در ابتدایی ترین سطح، ویرایش مقاله بیشتر در مورد بهداشت است، یا به قول قدیمی “نقطه گذاری من و عبور از T” است. این در مورد این است که مطمئن شوید کلمه یا علامت نگارشی بی جا نیست، یا (خدای نکرده!) اشتباه املایی وجود ندارد.

اما در سطح کل نگرتر، ویرایش به معنای مداخله برای تبدیل یک مقاله به بهترین نسخه ممکن از خود است.

باز هم، هیچ قانون سخت و سریعی برای ویرایشگر بودن وجود ندارد. ممکن است در این کار طبیعی باشید، یا ممکن است با تمرین بهتر شوید. کاری که من سعی کرده ام انجام دهم این است که چند ویژگی و جنبه از فرآیند ویرایش را برجسته کنم تا شما را در این مسیر راهنمایی کنم.

نقطه گذاری من، عبور از T

این اساساً چک لیستی از مواردی است که باید از نظر بهداشتی اصلاح شوند.

بررسی و رفع خطاهای گرامری غیرقابل مذاکره است. اگر خود را به عنوان یک نازی گرامری نمی‌دانید، می‌توانید از ابزارهایی مانند غلط‌گیر املای مایکروسافت آفیس یا Grammarly استفاده کنید. حتی اگر شما یک آشکارساز زنده و تنفسی خطاهای گرامری هستید، ممکن است ایده خوبی باشد که از این اشتباهات کمک بیشتری بگیرید – در نهایت همه ما فقط انسان هستیم و به راحتی می توان یک خطای کوچک را در دریایی از کلمات از دست داد. .

مراقب استفاده های عجیب و غریب از زبان باشید. اینها ممکن است به خودی خود «خطا» نباشند، بلکه عبارت‌هایی هستند که به نظر غیرفعال یا خیلی پیچیده یا فقط گیج کننده به نظر می‌رسند. آنها را بازنویسی کنید تا برحسب مورد واضح تر و/یا کمتر عجیب و غریب باشند.

ساختار ضعیف جمله چیز دیگری است که به راحتی از دست می‌دهیم، به‌ویژه از آنجایی که نرم‌افزارهای تصحیح گرامری اگر از نظر فنی نادرست نباشند ممکن است آنها را علامت‌گذاری نکنند. در صورت لزوم، آن را دوباره بیان و ساده کنید.

بررسی قبلی شما از مقاله می تواند به عنوان یک راهنما موثر در طول فرآیند ویرایش باشد. به بخش هایی که به عنوان یک خواننده برای شما متمایز بود، و نه به روش خوبی فکر کنید. جمله ای که عجیب به نظر می رسید، پاراگرافی که برای فهمیدن آن باید دو بار بخوانید، املای غلط و علائم نگارشی گم شده یا نادرست. این شانس شماست که با ضربه قلم خود (یا دقیق تر، فشار دادن کلیدها و کلیک ماوس) آنها را برطرف کنید!

همکاری… نه تضاد

فراتر از بهداشت، ویرایش ممکن است نیاز به ایجاد تغییرات مهم تری در محتوای مقاله داشته باشد. این می‌تواند از تغییر یا حذف یک نقطه، بازنویسی بخش‌های خاص، تا تغییر ساختار مقاله متغیر باشد. در شدیدترین حالت، می‌تواند شامل بازنویسی تقریباً کامل کل مقاله باشد.

بخشی را به خاطر دارید که در مورد بررسی مقاله با “کلاه تخصصی” شما صحبت کردیم؟ اینجاست که شما تغییراتی را که احساس می‌کنید برای دقت لازم است، انجام می‌دهید تا مقاله را با استانداردهای سازمان خود مطابقت دهید، یا صرفاً اطمینان حاصل کنید که هدفی را که برای آن در نظر گرفته‌اید برآورده می‌کند.

من به چرایی و چگونگی انجام این کار نمی پردازم زیرا احتمالات بی پایان هستند. آنچه من احساس می کنم مهم است این است که به فرآیند ویرایش مقاله به عنوان یک همکاری با نویسنده نگاه کنیم نه به عنوان یک درگیری . سعی کنید ویرایش‌ها و مداخلات خود را بر خلاف بازنویسی‌های کلی بخش‌های بزرگ مقاله، جراحی کنید. محصول نهایی نباید شبیه دو مقاله متفاوت باشد که توسط دو نویسنده مختلف نوشته شده اند و در یک مقاله نوشته شده اند! در حالت ایده آل باید شبیه نسخه بهبودیافته و تصحیح شده مقاله ای باشد که شروع به بازبینی کرده اید.

البته گاهی گفتن این کار آسان‌تر از انجام آن است و بستگی زیادی به شرایط دارد – به‌ویژه کیفیت مقاله، اختیاری که بر نویسنده دارید (یا ندارید)، جدول‌های زمانی و غیره.

یک قانون کلی خوب این است که این سؤالات را از خود بپرسید – آیا مقاله آنقدر کیفیت پایینی دارد که اصلاح آن اساساً به معنای بازنویسی کامل است؟ آیا تغییراتی که باید اعمال شوند، از نظر دقت، زبان، ساختار و غیره بیش از 50 درصد مقاله را تشکیل می دهند؟ آیا عدم تطابق اساسی بین مقاله و هدف مورد نظر آن وجود دارد؟

اگر پاسخ یک یا چند مورد از اینها بله است ، احتمالاً ایده بهتری خواهد بود که درخواست بازنویسی کامل مقاله، توسط همان نویسنده یا نویسنده دیگر، به جای صرف زمان و تلاش برای بازنویسی جزئی آن در طول ویرایش. خود را پردازش کنید، و خطر تبدیل آن به هیولای ادبی فرانکنشتاین را دارید. حتماً بازخورد دقیق خود را با کسانی که این وظیفه را بر عهده می گیرند به اشتراک بگذارید تا تکرار بعدی دچار همان مشکلات نشود.

در هر صورت، بهتر است در صورت امکان، ویرایش های خود را با نویسنده در میان بگذارید. چه کسی می داند، شاید آنها بتوانند راهی برای بهبود بیشتر آنها پیدا کنند. یا تغییراتی را که ایجاد کرده‌اید «هموارسازی» کنید تا برای خواننده متمایز نشوند. شما مطمئناً باید قبل از انتشار مقاله ویرایش شده را توسط شخصی – اعم از نویسنده اصلی، ناظر آنها یا شخص دیگری درگیر در این فرآیند – بررسی کنید.

برای جمع بندی …

همانطور که در ابتدا گفتم، مهارت‌های مرور و ویرایش احتمالاً سخت‌تر از نوشتن واقعی هستند. در حالی که هیچ “قوانین” مشخصی در مورد چگونگی انجام آن وجود ندارد، ما در این مقاله برخی از دستورالعمل های کلی را مورد بحث قرار داده ایم که می تواند به شرح زیر خلاصه شود:

 • قبل از شروع مقاله، از نظر هدف و مخاطبان مورد نظر، زمینه مقاله را دریافت کنید.
 • مقاله را هم از منظر یک خواننده و هم از دیدگاه خودتان به عنوان یک متخصص و ذینفع بررسی کنید.
 • ویرایش باید به جای بازنویسی بخش‌های بزرگی از مقاله، بهبود کیفیت مقاله موجود باشد. مقاله ویرایش شده نباید منعکس کننده تعارض بین نویسنده و ویرایشگر باشد.
 • اگر پیش‌نویس کاملاً رضایت‌بخش نیست، بهتر است به‌جای بازنویسی تکه‌های بزرگ مقاله در طول فرآیند ویرایش، یک بازنویسی کامل سفارش دهید.

و… کارمان تمام شد! 

متن جایگزینی برای این تصویر ارائه نشده است

اگر تا اینجا پیش رفته اید، امیدوارم این نکات به شما کمک کند تا دفعه بعد که نیاز به مرور یا ویرایش مقاله ای دارید که به میز شما (واقعی یا استعاری) می رسد، تجربه لذت بخش و سازنده تری داشته باشید…

آموزش مقاله نویسی: بیشتر بدانید …

مقاله مطالب نوشته شده ای است که توسط مخاطب خوانده می شود و کیفیت محتوا می تواند تأثیر گسترده ای بر خوانندگان هدف بگذارد. مقالات را می توان توسط بخش های بازاریابی یا روابط عمومی نوشت تا با رهبری فکری یک سازمان ارتباط برقرار کند و در عین حال اطلاعات مرتبط مرتبط با صنعت خود را ارائه دهد. برخی از نویسندگان محتوا اگر به صورت روزانه یا هفتگی مقاله بنویسند، ممکن است در یک سیستم مدیریت محتوا مقاله بنویسند.

در این مقاله به چیستی مقاله، نحوه نوشتن آنها و نکات قابل توجه برای نوشتن موثر آنها می پردازیم.

مقاله چیست؟

مقاله یک ارتباط مکتوب است که موضوع اصلی نویسنده را به تصویر می‌کشد که می‌خواهند به خوانندگان خود نشان دهند. موضوعات مقاله ممکن است متفاوت باشد و رویدادهای فعلی یا گذشته را در سراسر جهان به نمایش بگذارد. علاوه بر این، نویسنده قصد دارد محتوایی بنویسد که در مقایسه با سایر داستان‌ها به طور منحصر به فردی با بینندگان ارتباط برقرار کند.

چند هدف دیگر که یک نویسنده هنگام نوشتن مقاله برای دستیابی به آنها برنامه ریزی می کند عبارتند از:

 • مشاوره و دوره های اقدامات را ارائه می دهد

 • باعث قرار گرفتن در معرض اخبار و اخبار فناوری می شود

 • بر نظرات فعلی خوانندگان خود تأثیر می گذارد

چگونه مقاله بنویسیم

این دستورالعمل ها را برای نحوه نوشتن یک مقاله کارآمد که احتمالاً توسط مخاطبان هدف شما خوانده می شود، مرور کنید.

 1. موضوعی را برای نوشتن انتخاب کنید.

 2. مخاطب هدف خود را شناسایی کنید.

 3. درباره حقایقی تحقیق کنید که داستان شما را تقویت می کند.

 4. یک طرح کلی از مقاله خود ارائه دهید.

 5. یک پیش نویس خشن بنویسید و طرح کلی خود را کم کنید.

 6. موضوع خود را مشخص کنید.

 7. با صدای بلند بخوانید تا پیش‌نویس شما بدون خطا باشد.

1. موضوعی را برای نوشتن انتخاب کنید

قبل از شروع نوشتن، فهرستی از موضوعاتی که می خواهید درباره آنها بنویسید تهیه کنید. این به شما این فرصت را می دهد که بفهمید به چه چیزی علاقه دارید. اگر در حال نوشتن مقاله ای برای شرکت خود هستید، ایده های خود را با سایر اعضای تیم خود در میان بگذارید تا ببینید کدام موضوع می تواند علاقه مشتریان بالقوه را برانگیزد. ممکن است لازم باشد مستقیماً با مدیر یا تیم اجرایی خود صحبت کنید تا ایده بهتری از مخاطبی که هدف قرار داده اید به دست آورید. با این حال، توصیه می شود که مقاله خود را در اسرع وقت مشخص کنید، بنابراین می توانید شروع به نوشتن کنید و ببینید آیا این مسیری است که می خواهید در پیش بگیرید.

2. مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید

شما باید دیدگاه خواننده مقاله خود را در نظر بگیرید تا مخاطب هدفی را که می خواهید به آن دست یابید شناسایی کنید. یک تحلیل SWOT را فرموله کنید تا ببینید چه مخاطبانی با محتوای مقاله ای که می نویسید مطابقت دارند.

همچنین، هنگام جستجوی مخاطب هدف مناسب، به این عوامل توجه کنید:

 • جمعیت شناسی: این عامل به شما نگاهی جامع به سن، جغرافیای درآمد سالانه و سوابق تحصیلی افراد می دهد. به عنوان مثال، اگر بخواهید مقاله ای را در مورد محصولات زیبایی بنویسید، می توانید برای زنان 18 تا 35 ساله که در منطقه سه ایالتی زندگی می کنند، هدف قرار دهید، در حالی که می توانید مردان 35 تا 54 ساله حومه شهر را در مورد محصولات اصلاح هدف قرار دهید.

 • رفتارها و علایق: شما می خواهید بدانید که یک خواننده به چه نوع محتوایی علاقه دارد، بنابراین مطالعه روندهای صنعت در مورد بازاریابی و تبلیغات بسیار مهم است تا ببینید چه نوع افرادی با برندهای خود بدون توجه به این واقعیت که به آنها می فروشند تعامل دارند. یک مثال می تواند شرکتی باشد که به دلیلی ترافیک زیادی را در رویدادهای ورزشی ایجاد می کند. دانستن اینکه چه چیزی خوانندگان را به انجام عمل ترغیب می‌کند، جزئیات کلیدی را در مورد اینکه چگونه می‌توانید از آنها درخواست اقدام کنید، در اختیار شما قرار می‌دهد.

 • عادات خرید: داده‌های مربوط به گرایش‌های مشتری، آنهایی را که به دنبال خرید محصول هستند از کسانی که در اینترنت جستجو می‌کنند جدا می‌کند. یک شرکت می تواند از تبلیغات هدفمندی استفاده کند که آنها را متقاعد کند تا به وب سایت خود برگردند، بنابراین ممکن است لازم باشد با تیم بازاریابی شرکت خود بررسی کنید یا مقاله روندهای مشتری را به صورت آنلاین بررسی کنید تا ببینید چه چیزی می تواند عاملی برای آنها در مصرف یک محصول باشد. به این ترتیب، ممکن است بدانید چه عناصری می‌توانند برای مخاطبانتان روشن‌تر باشند و محتوایی را بنویسید که با آنچه خریداری می‌کنند هماهنگ باشد.

3. درباره حقایقی تحقیق کنید که داستان شما را تقویت می کند

داشتن حقایق برای نوشتن داستانی قدرتمند که خواننده را مجذوب خود کند ضروری است. شما می خواهید یک منطقه متمرکز برای حفظ حقایق خود داشته باشید، بنابراین می توانید تمام عناصر داستان خود را در یک مکان جمع آوری کنید. داشتن یک دفترچه یادداشت مناسب است که بتوانید ایده ها را به سرعت یادداشت کنید، اما نوشتن یادداشت ها به صورت دیجیتالی بر روی یک سند پردازش کلمه در رایانه هوشمندتان برای شما آسان تر خواهد بود.

چند نمونه از تحقیقاتی که می توانید جمع آوری کنید عبارتند از:

 • آمار

 • نقل قول از منابع مرتبط با موضوعی که در مورد آن می نویسید

 • تعاریف در رابطه با موضوع مقاله

 • داستان های کوتاه

 • ارجاع به فرهنگ پاپ یا رسانه

 • رویدادهای محلی یا ملی

 • منابعی که ممکن است برای کاربر مفید باشد

4. طرح کلی مقاله خود را ارائه دهید

مقاله شما باید قبل از شروع نوشتن یک قالب اولیه داشته باشد، بنابراین می توانید زمان بیشتری را به جای ساختار، روی محتوا صرف کنید. منابع شما همچنین می تواند به شما کمک کند تا قالبی را به دست آورید که برای خواننده واضح و قابل درک باشد.

چهار قطعه اصلی از یک طرح کلی که باید ترسیم کنید باید عبارتند از:

 • عنوان: عنوان معمولاً تنها قسمتی از مقاله است که بیننده هنگام جستجوی محتوا در موتورهای جستجوی خود به صورت آنلاین می بیند. اطمینان حاصل کنید که محتوایی را بنویسید که قطعه غنی را در بالای صفحه نتیجه موتور جستجو (SERP) هدف قرار می دهد تا بیننده آن را افزایش دهد.

 • پاراگراف مقدمه: پاراگراف مقدماتی نکته اصلی آنچه شما می خواهید در مورد یک موضوع بگویید را معرفی می کند. این روش ایده‌آلی برای جلب توجه مخاطبان شماست، زیرا ارزشی از خود نشان می‌دهید که نشان می‌دهد چرا آنها باید به خواندن قطعه شما ادامه دهند.

 • پاراگراف بدنه: پاراگراف بدنه به شما این امکان را می دهد که اطلاعات پشتیبانی را بسازید و سازماندهی کنید که پشتیبان نکته ای است که می خواهید بیان کنید. از نمونه هایی از تحقیقات خود در بالا استفاده کنید تا موضوع خود را برجسته کنید و مخاطبان خود را در مورد اطلاعات جدید و دلیل تأثیرگذاری آن برای آنها آگاه کنید.

 • نتیجه‌گیری: نتیجه‌گیری مقاله شما می‌تواند با یک فراخوان برای اقدام یا چیزی که خواننده در آینده به آن فکر کند خاتمه یابد. شما می خواهید آنها بر ارزشی که از آموخته های خود دریافت کرده اند تمرکز کنند، بنابراین می توانند به دیگران بگویند که محتوای شما را بخوانند و آن را با شبکه خود به اشتراک بگذارند. اگر برای شرکتی می نویسید، آن ها می توانند از یک گروه متمرکز بخواهند درباره آنچه که می خواهند در آینده از شرکت ببینند، تصمیم گیری کنند، که می تواند نیروی محرکه ای باشد برای پایان دادن به مقاله خود و در عین حال آنها را وسوسه می کند که مشتاقانه منتظر مطالب بیشتری باشند. محتوای معنادار

5. یک پیش نویس خام بنویسید و طرح کلی خود را کم کنید

قبل از شروع ویرایش، ابتدا باید همه چیز را یادداشت کنید تا بتوانید فرآیند خلاقیت خود را روی کاغذ آزاد کنید. می‌توانید همه چیز را بعد از آن ویرایش کنید و در مورد کارهایی که می‌توانید برای ارتقای کیفیت مقاله انجام دهید و موضوعاتی که قصد دارید بیشتر درباره آن‌ها توضیح دهید، فکر کنید. مطمئن شوید که نوشتن و ویرایش مقاله را از بالا تا پایین شروع کرده اید، بنابراین می توانید در زمان خود در اولین پیش نویس خود صرفه جویی کنید.

6. موضوع خود را مشخص کنید

نکات کلیدی را برای هر بخش از طرح کلی تقسیم کنید تا بتوانید در مسیر مقاله خود بمانید. شما می خواهید همیشه چشم خواننده را روی مقاله خود نگه دارید. اگر در مورد محتوا و مکان گسترش آن سؤالی دارید، همیشه باید با یک ویرایشگر یا عضو داخلی تیم خود همکاری کنید.

7. با صدای بلند بخوانید تا زمانی که پیش نویس شما بدون خطا باشد

آخرین مرحله این است که قبل از ارسال مقاله برای تأیید، چندین بار با صدای بلند بخوانید. شما می خواهید مطمئن شوید که برای خواننده مختصر و قابل درک است. از یک دوست قابل اعتماد یا یکی از اعضای خانواده بخواهید آن را بخواند تا بازخورد صادقانه را نیز دریافت کنید.

نکاتی برای نوشتن مقاله

برای کمک به بهبود محتوای مقالاتی که می نویسید، این نکات را تجزیه و تحلیل کنید:

 • خطاهای نقطه گذاری را بررسی کنید: مقالات نشریات رسانه ای معمولاً از دستورالعمل های سبک AP پیروی می کنند، اما شما باید محتوای خود را برای جداسازی واضح جملات و کلماتی که آنها را تولید می کنند بررسی کنید. همیشه در مواقعی که باید بررسی کنید کلمه ای باید با حروف بزرگ نوشته شود یا محل علامت گذاری، یک کتاب سبک AP نزدیک خود داشته باشید.

 • زمان نوشتن را به خود اختصاص دهید: اگر تعداد کلمات مشخصی دارید، اولین پیش نویس خود را بنویسید و ببینید چقدر طول می کشد. این یک راه عالی برای مدیریت زمان و نوشتن محتوای با کیفیت به صورت ثابت است و در عین حال مدیر یا سردبیر خود را در مورد پیشرفت خود مطلع می‌کنید.

 • نکات خود را ساده نگه دارید: وضوح برای موفقیت نوشتار شما بسیار مهم است، و شما باید با کلمات کمتری نسبت به نوشتن بیشتر به منظور پاسخگویی به یک نیاز کلمه، منظور خود را منتقل کنید. در مورد دستورالعمل های محتوا و تعداد کلمات با مدیر یا ویرایشگر خود مشورت کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 6 =