آموزش مقاله نویسی

 

بسیاری از افراد برحسب علاقه یا رزومه سازی قصد دارند مقالاتی را در ژورنال های معتبر به چاپ برسانند. این موضوع برای محققان و دانشجویان در مقاطع بالای تحصیلی حائز اهمیت است. برخی از افراد نیز صرفا به دلیل توانایی های شخصی و اشتیاق برای اشتراک گذاری اطلاعات دست به این کار می زنند.

افراد معمولا ژورنال های معتبر و تخصصی در رشته مربوط به مطلب را برای این کار انتخاب می کنند. این ژورنال ها ممکن است در زمینه های هنری، علمی، معماری، اجتماعی یا… باشند و مطالب باید متناسب با تخصص ژورنال ها انتخاب شود. مطالب نوشته شده مراحل بررسی را توسط کارشناسان مجله طی می کند و سپس در صورت تأیید آنان به چاپ خواهد رسید. از آن جا که هر کاری رعایت اصول خاص خود را می طلبد، در این مطلب می خواهیم راجع به آموزش مقاله نویسی برای ژورنال های معتبر صحبت کنیم.

نکات مهم در آموزش مقاله نویسی برای ژورنال

یکی از مهم‌ترین نکات در نگارش یک مقاله کیفیت و ماهیت آن است. مقاله باید یافته جدید و مهمی بگوید و به بالا بردن دانش بشر کمک کند. یک مقاله دارای پیغامی آشکار باشد. بنابراین محقق باید در ابتدای شروع به نگارش مقاله به این موضوع فکر کند که مطالب چقدر در بالا بردن دانش بشر مفید خواهد بود.

مطالب تکراری که بارها و بارها به آن اشاره شده است و راجع به آن ابهامی وجود ندارد هرگز به عنوان یک مقاله خوب قابل دفاع نیست. فارغ از اینکه مقاله در چه رشته ای نوشته می شود، در این بخش نکاتی را درباره نگارش مقاله در ژورنال به شما آموزش می دهیم.

فرآیند تفکر و منطق

موضوع اصلی یک مقاله باید کشف و یا تکمیل یک دانش مربوط به رسته خود باشد. یافته های محقق که در مقاله به طور روشن ذکر می شود، باید مسائل رشته خود را به گونه ای که بخشی از ابهامات و نادانسته ها آشکار شود، برای خوانندگان بیان کند. یک مقاله خوب باید یک مجعول را برای علاقه مندان و خوانندگان آن مقاله معلوم کند. در واقع هر شخص که به خواندن آن مقاله کشش پیدا می کند، سوالاتی در رابطه با آن موضوع در ذهن دارد و مقاله باید پاسخگوی سوالات او باشد.

منطق نیز از ابزار لازم یک مقاله تخصصی در آموزش مقاله نویسی برای ژورنال است. افراد مخاطب مقاله اصولا دانشی از موضوع کلی آن دارند و یک مقاله باید برای افراد آگاه منطق و دلیل درستی داشته باشد. هر موضوعی که در آن تحریر می شود باید دارای تحلیل، استدلال و نتیجه گیری باشد. مطالب مقاله باید قابل دفاع در تفکر های انتقادی باشد و از ویژگی های تعریف، طبقه بندی، قیاس، آمار و… برای اثبات درستی مطالب استفاده کند.

هر رشته ای اصول پذیرفته شده و منطقی دارد که در نگارش یک مقاله نباید آن را نادیده گرفت. موضوع و تحقیقات مقاله نباید با اصول و فنون یک علم منافات داشته باشد و نظریه و قوانین اصلی آن را زیر سوال ببرد.

نگارش منسجم و نظام مند

همه اجزای مقاله باید به یکدیگر مرتبط باشند و در یک راستا در تکمیل توضیحات یک مطلب قرار بگیرند. عنوان مقاله باید سر لوحه موضوعات آن باشد و همه بخش های داخل مقاله باید مطابق با آن انتخاب شوند.

تناسب همه مطالب یک مقاله با موضوع آن از نکاتی است که در مقاله نویسی اهمیت زیادی دارد. اگر نیاز می بینید مطالبی را خارج از بحث موضوع توضیح دهید، باید مقاله ای دیگر تهیه کنید و هرگز موضوعات را در هم ادغام نکنید.

یک مقاله باید یک موضوع را روشن کند. حتما از تکرار یک مطلب به شیوه های مختلف در یک مقاله بپرهیزید. بهترین راه برای نگارش یک مقاله سعی در نوشتن مطالبی برای اثبات منطقی آن است. دلایل و برهان های بیشتر برای قانع کردن مخاطبان بهترین روش برای دفاع از مقاله و وضوح بیشتر مطالب است. از عناوین فرعی مرتبط برای حفظ انسجام و نظام یک مقاله استفاده کنید.

نکته دیگر در آموزش مقاله نویسی برای ژورنال پرهیز از حاشیه روی است. خلاصه گویی برای خوانندگان جذابیت بیشتری دارد و حوصله آنان را سر نخواهد برد. البته خلاصه گویی در حد اعتدال باید رعایت شود و باعث نشود ابهامات موجود بی پاسخ بمانند.

نگارش علمی یک مقاله مستلزم داشتن طرح مدون و اصولی است. در نوشتن یک تحقیق نه تنها باید ارزش های محتوایی را رعایت کنید، بلکه باید از ساختار نگارشی روشمندی پیروی شود. امروزه تحقیقات زیادی انجام شده و مقالات زیادی نوشته می شود، اما ممکن است فقط بخش کوچکی از آن در ژورنال ها منتشر شوند. این موضوع به دلیل عدم رعایت اصول نگارشی و انسجام مطالب است.

خلاقیت در انتخاب موضوع

این بخش از آموزش مقاله نویسی برای ژورنال بسیار مهم و اساسی است. موضوعی که برای پرداختن به آن انتخاب می شود باید میزان دانش بشر را بالا تر ببرد. تکراری بودن یک موضوع از اعتبار یک نویسنده می کاهد. محقق نباید زمان خود را برای موضوعاتی که قبلا به آن پرداخته شده و حل شده است صرف کند.

هر موضوع تحقیقاتی وقتی جذاب خواهد بود که تفکری بدیع و خلاق در پس آن نمایان باشد. یک مطلب علمی باید سطح دانش افراد را بالا تر ببرد و به موضوعات جدی بپردازد. مطالبی که با گردآوری و جمع بندی مطالب موجود سعی در تهیه یک مطلب علمی دارند شاید برای افرادی که از آن موضوع آگاهی ندارند جالب باشد، اما واقعیت این است که آن مطلب سهمی در پیشرفت دانش و علم نخواهد داشت.

نتیجه گیری

در مبحث آموزش مقاله نویسی برای ژورنال های معتبر نکاتی گفته شد. برای نگارش یک مقاله باید موضوعات مربوطه را در نظر بگیرید و مهارت آن را با توجه به آموزش های مختلف به دست آورید.

اگر موضوع یک مقاله را در نظر نگیریم، به صورت کلی هر پژوهش باید نیازهای اساسی جامعه خود را در نظر بگیرد. محقق با رعایت این اصل باید در تلاش برای حل مسائل آن باشد و تحقیقات زیادی برای آن انجام دهد. موضوع بسیار مهم این است که یک مقاله باید از اولویت های تحقیقاتی برخوردار باشد و مورد استفاده افراد جستجوگر قرار بگیرد.

کلمه کلیدی: آموزش مقاله نویسی برای ژورنال

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + دوازده =