آموزش نوشتن مقاله علمی

آموزش نوشتن مقاله برای مجلات بین المللی :تجارب یک مربی پژوهشی :در این پست بسیار هیجان انگیز ، دکترسعید جوی زاده از سوابق گسترده خود به عنوان نویسنده ، پژوهشگر و سخنران و مشاور پژوهشی  استفاده می کند تا در زمینه آموزش نوشتن مقاله برای مجلات بین المللی ، روند ارزیابی (نظر داور) و آنچه را که باید در فرایند نوشتن مقاله بدانید ، را ارائه دهد و مطالب مفیدی را با شما به اشتراک بگذارد.

آموزش نوشتن مقاله

کلاس آموزشی دوره جامع مقاله نویسی ISI

موسسه علمی تحقیقاتی و پژوهشی چشم انداز هزاره سوم ملل شیراز

همراه با فیلم و جزوه

بصورت عملی و کاربردی

مدرس: دکتر سعید جوی زاده

برگزاری کارگاه های مقاله نویسی حرفه ای  در شهر و دانشگاه محل تحصیل شما

تلفن تماس و مشاوره:

09382252774

نویسنده:دکتر سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده

مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی  از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان “تحلیل فضایی خشکسالی در ایران” است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است.

وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.


در سال 1385، دانشجویان زیادی از من خواستند که یک دوره  آموزشی در مورد نگارش  مقاله علمی برای مجلات بین المللی :علمی ارائه دهم. این دوره بسیار موفقیت آمیز بود و از آن زمان ، من حداقل سالی چند بار دوره های مشابهی را در دانشگاه ها و مراکز علمی ایران برگزار کردهام. چرا؟ من فکر می کنم که بعضی اوقات محققان در دوره تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)توسط استاد راهنمای خود در زمینه نوشتن مقالات علمی و ارسال آن برای مجلات بین المللی آموزش لازم را نمی بینند .همیشه وظیفه خودم دانستم که این دوره آموزشی را برگزار نماییم و در طول این چند سال نقش یک مربی پژوهشی را برای دانشجویان بازی کنم.

در طول این دوره ها ، من سعی می کنم در دوره حرفه ای آموزش نوشتن مقاله برای مجلات بین المللی دیدگاه سه گانه خود را از روند انتشار ارائه دهم: به عنوان نویسنده ، بازبینی و ویراستار. من از سال 1385در دانشگاه ها و در مرکز تحقیقاتی موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل کار کرده ام. از سال 1380، زمانی که اولین مقاله خود را منتشر کردم ، بیش از صدها مقاله علمی نوشتم و علاوه بر آن بیش از 50 کتاب را به جامعه علمی تقدیم کرده ام.

برای هر نویسنده ای ، بررسی مقالات دوستان و همکاران نیز مهم است (من سالانه به طور متوسط 200 الی 300 مقاله را مرور می کنم و بیش از صد ها مجله علمی مختلف را بررسی و رصد کرده ام) ، زیرا این امر باعث دید وسیع تری از موضوعات داغ و ایده های به روز برای انتشار مقالات من می شود.همچنین مربی صد ها دانشجو در سراسر ایران هستم. به همین دلایل ، فکر می کنم می توانم دیدگاه خاص خود را در مورد چگونگی افزایش شانس پذیرش مقاله ارائه دهم.امیدوارم این پست بتواند دیدگاه تازه ای را به روی شما بگشاید.

1. به این فکر کنید که چرا می خواهید کار خود را منتشر کنید – و اینکه آیا قابل انتشار است.

نوشتن یک مقاله علمی  خیلی زودتر از نوشتن واقعی شروع می شود. در واقع ، شما باید به این فکر کنید که چرا فرضیه خود را زیر سوال می برید چرا می خواهید کار خود را در ابتدای تحقیق منتشر کنید. سپس باید بررسی کنید که آیا فرضیه و طرح نظرسنجی / آزمایش قابل انتشار هستند. از خودت بپرس:

 • آیا کار جدید و جالبی انجام داده ام؟
 • آیا کار من چالش برانگیز است؟
 • آیا کار من مستقیماً به یک موضوع داغ علمی مرتبط است؟
 • آیا من راه حل هایی برای برخی از مشکلات دشوار ارائه داده ام؟
 • آیا کار من کاربردی است ؟
 • آیا توانسته ام که شکاف موجود در زمینه خاصی را پر کنم؟

اگر همه پاسخ ها “بله” باشد ، می توانید نوشتن مقاله علمی خودتان را شروع کنید. اگر هر یک از پاسخ ها “منفی” باشد ،من توصیه می کنم که یکی از این سه راه را انتخاب کنید:

 • مقاله خود را به جای یک مجله بین المللی به یک مجله علمی پژوهشی ارسال کنید
 • مقاله خود ار به یک کنفرانس بین المللی یا یک کنفرانس داخلی معتبر ارسال نمایید
 • یا در یک مجله عمومی منتشر نمایید

آموزش نوشتن مقاله علمی

هنگام پاسخ به این سوالات  ، باید توجه داشته باشید که داوران مقالات و سردبیران مجلات مقالاتی را تایید می کنند و مورد پذیرش قرار می دهند که  در آنها باید به سوالات زیر پاسخ داده باشید:

 • آیا مقاله مورد نظر حاوی نکات و راه حل های جدید و  کافی است؟
 • آیا موضوع مقاله با موضوع مجله در یک راستاست ؟
 • آیا در مقاله مورد نظر مطالب و قسمت های مختلف به طور مختصر و منظم ارائه شده است؟
 • آیا روش تحقیق و آزمایشات و فنون و تکنیک های بکار رفته  به شکلی ارائه شده است که بتوان آنها را دوباره تکرار کرد؟
 • آیا نتایج به اندازه کافی بیان شده است؟
 • آیا بخش بحث مقاله، مختصر و مستند مطرح شده است؟
 • آیا نتایج با اهداف و سوالات مقاله در یک راستا هستند ؟
 • آیا گرامر زبان انگلیسی بدون عیب و نقص است؟
 • آیا نمودار ها و جداول کافی هستند؟
 • آیا نمودار ها و جداول کافی توانسته اند در فهم بهتر موضوع کمک کنند؟
 • آیا مقاله فوق دارای نوآوری و خلاقیت است؟
 • آیا به محدودیت های پژوهش اشاره شده است؟
 • آیا پیشنهادات بعدی برای محقق بعدی آورده شده است؟
 • آیا همه منابع ذکر شده در متن مقاله وجود دارد؟

2. تصمیم بگیرید که چه نوع مقاله علمی می خواهید بنویسید

شما حداقل سه گزینه در مورد نوع نسخه دارید:

 1. مقالات پژوهشی یا مقالات Original، مهمترین مقالات هستند. غالباً آنها بخشهای قابل توجهی از تحقیقات هستند که به عنوان تحقیقات اصلی دارای اهمیت هستند.معمولا این مقالات مستخرج از پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله دکتری و یا یک تیم تحقیقاتی آن را تهیه کرده اند.
 2. نامه ها/گزارشات /کیس ریپورت و… معمولاً برای ارتباط سریع و زود هنگام پیشرفت های چشمگیر و اصلی منتشر می شوند. آنها بسیار کوتاهتر از مقالات کامل هستند (بسته به هر ژورنال ، اندازه آنها کاملاً محدود است).هر چند که این نوشته ها کوتاه هستند ولی از  ارزش بالایی برخوردار هستند.
 3. مقالات مروری خلاصه تحولات اخیر در مورد یک موضوع داغ خاص ، برجسته کردن نکات مهمی که قبلا گزارش شده اند و معمولا قرار نیست که چیز جدیدی به آن اضافه شود بلکه هدف یک خلاصه کامل از روند رشد و تکامل یک موضوع خاص می باشد.

وقتی به اطلاعات موجود خود نگاه می کنید ، باید خودتان مقاله خودتان را ارزیابی کنید: آیا اطلاعات شما برای نوشتن یک مقاله کافی  است یا نتایج شما آنقدر هیجان انگیز است که باید در اسرع وقت نشان داده شوند؟

شما باید از استاد راهنمای خود (اگر دانشجوی کارشناسی ارشد یا دکترا هستید) یا یک دوست با تجربه و یا یک همکار  بخواهید تا درباره مقاله شما نظر بدهد و بتواند با تجربه ای که دارد به بهتر شدن مقاله شما کمک کند.. به یاد داشته باشید که گاهی اوقات افرادی غیر از خودتان- یعنی همکارانی که در تحقیقات شما نقش ندارند – بهتر می توانند مسائل را با وضوح بیشتری  ببینند.و این باعث می شود که نقاط قوت و ضعف شما شناسایی شوند.

3. ژورنال هدف را انتخاب کنید.

یک سوال معمول این است که چگونه می توان ژورنال مناسب برای مقاله ای که نوشتیم را پیدا کنیم.اگر مقاله علمی خودتان را همزمان به چند مجله ارسال کنید دست به قمار بزرگی زده اید و حتما شک نکنید که در این بازی شکست خواهید خورد.. فقط به یک ژورنال ارسال نمایید و منتظر پاسخ بمانید.

متداول ترین روش انتخاب مجله مناسب یکی از موارد زیر است:

 • استفاده از تجارب اساتید و دوستان یا همکاران با تجربه
 • استفاده از سامانه های هوشمند که این کار را برای شما به راحتی انجام می دهند
 • دنبال کردن مقالاتی که قبلا چلپ شده اند و ببینید که این مقالات که با موضوع شما شبیه هستند در کدام ژورنال به چاپ رسیده است.

هنگام انتخاب ژورنال مناسب میزان رد بالای ژورنال ها را در نظر بکیرید.با کمی مطالعه در اینترنت می توانید تشخیص دهید که کدام ژورنال ها میزان رد بالایی دارند .مشکل اغلب دانشجویان تحصیلات تکمیلی این است که در انتخاب یک مجله مناسب مشکل دارند و معمولا بلد نیستند که مجله هدف خود را انتخاب کنند.

4- به الزامات مجله در راهنمای نویسندگان توجه کنید.

پس از انتخاب مجله مناسب برای ارسال مقاله  ، به وب سایت مجله مورد نظر بروید و فایل راهنمای نویسندگان را بارگیری کنید ، آن را چاپ کنید و دستورالعمل ها را بارها و بارها بخوانید!شاید این یکی از مهم ترین کارهایی است که باید انجام دهید.من در طول سال های متمادی که با دانشجویان زیادی کار کردم مشکل اصلی را در مطالعه نکردن فایل راهنمای نویسندگان دیدم.باید با حوصله این فایل را مطالعه و با دقت نکات خواسته شده را بر روی مقاله خودتان اعمال کنید.

فایل راهنمای نویسندگان معمولاً شامل رهنمودها و توصیه های هیات تحریریه  ، روش های ارسال ، هزینه های انتشار و دستورالعمل های حق چاپ و اخلاق پژوهشی می باشند. شما باید راهنمای نویسندگان را در مقاله علمی خودتان بکار ببندید ، حتی در پیش نویس اول ، با استفاده از طرح بندی متن مناسب ، ذکر منابع ، نامگذاری ، ارقام و جداول و نمودار، و غیره. پیروی از این نکته ساده باعث صرفه جویی در وقت شما و وقت سردبیر می شود. حتماً می دانید که همه ویراستاران از اتلاف وقت برای مقالاتی که فایل راهنمای نویسندگان را به کار نبسته اند شدیدا متنفرند. آنها ممکن است به این فکر کنند که شما برای مجله مورد نظر،سردبیر و شورای سردبیری احترام قائل نشدید.

5. به ساختار مقاله توجه کنید.

بیشتر و بیشتر ژورنال ها ساختار جدیدی برای مقالات خود دارند ، بنابراین مهم است که با راهنمای نویسندگان را بخوانید تا با این ساختار آشنا شوید. با این حال ، به طور کلی ، اکثر آنها از همان ساختار یکسان دیگر مجلات پیروی می کنند:

 • بخشی اول: امکان نمایه سازی و جستجوی مباحث را فراهم می کند ، مقاله را آموزنده ، جذاب و موثرتر می کند. این شامل عنوان ، نویسندگان (و وابستگی ها) ، چکیده و کلمات کلیدی است.
 • بخشی دوم»متن اصلی ، كه معمولاً به دو بخش تقسیم می شود: مقدمه ، روش ها ، نتایج ، بحث و نتیجه گیری.
 • بخش سوم: که شامل تقدیرنامه ها ، منابع و مواد تکمیلی یا پیوست ها است.

ساختار کلی یک مقاله کامل از قالب IMRAD پیروی می کند ، که به عنوان استاندارد توسط موسسه  استاندارد ملی آمریکا در سال 1979 معرفی شده است ، که به سوالات زیر پاسخ می دهد:

 • Introduction مقدمه;که همان مقدمه است : یعنی من چی میی دونم.گپ یا شکاف موجود چیست؟ دیگران تا کنون چکار کرده اند؟ چرا این کار را انجام می دهم؟اهمیت و ضرورت و ایده اصلی من برای از بین مشکل چیست!
 • Methods روش تحقیق: چگونه شما آن را انجام داده اید؟
 • Results نتایج : چه چیزی پیدا کردید؟
 • and
 • Discussion بحث: همه اینها به چه معناست؟

اکثر مقاله های علمی طبق یک فرمت به نام IMRAD تهیه می شوند. این اصطلاح مخفف حروف اول کلمات Introduction (مقدمه)،Materials  (مواد)،Methods  (روش ها)، Results(نتایج) وDiscussion (بحث) است. با پذیرفته شدن واژه IMRAD به عنوان یک استاندارد از سوی موسسه استانداردهای ملی آمریکا برای اولین باردرسال 1972 و سپس درسال 1979، این واژه تبدیل به انتخاب اکثر نشریه های تحقیقی شد.

باید در نظر داشت که این واژه یک الگویا فرمت رانشان می دهد، نه یک لیست کامل از عناوین یا بخش های مقالات تحقیقی . سایر بخش های یک مقاله عبارتند از:عنوان(Title)، نویسندگان(Authors)، کلمات کلیدی(Key words)، چکیده(Abstract)، نتیجه گیری (Conclusions) و منابع (Refrences). علاوه براین برخی از مقالات، شامل بخش سپاسگزاری (Acknowledgement) وپیوست (Appendix) نیزمی باشند. بخش مقدمه ، حوزه وهدف تحقیق را با در نظرگرفتن دانش واطلاعات موجود درمورد موضوع شرح می دهد. مواد وروش ها چگونگی انجام تحقیق را شرح می دهند، بخش نتایج اعلام می کند که چه چیزی در تحقیق یافت شده است. و بخش بحث، معناواهمیت نتایج راشرح داده وپیشنهاداتی رابرای مسیرتحقیقات آتی ارائه می دهد. باید دقت کرد که م باید طبق دستورالعمل هائی که ژورنال (نشریه) به نویسندگان داده است، تهیه شود.

یک نکتۀ مهم که باید به یاد داشت این است که سبک استاندارد یا ثابتی وجود ندارد که تمام نشریه ها ازآن پیروی کنند. هرنشریه سبک مخصوص به خود رادارد، اما همگی دارای دستورالعمل های مخصوص به خود برای نویسندگان هستند. لطفا پس ازانتخاب یک نشریه که مایلید دست نوشته ی خود را به آن تحویل دهید دستورالعمل هائی که نشریه به نویسندگان داده است رادنبال کنید، که معمولاًمی توانید این دستورالعمل ها رادرهرجلد نشریه یا درصفحۀ وب نشریه به آسانی پیدا کنید.

گاهی اوقات بعضی ازبخش ها ممکن است توسط بخش های دیگرارائه شوند ویا به طورمفصل تربیان شوند به عنوان مثال بخش «نظریه» به جای بخش مواد وروش ها. دیگر تغییرات عبارتند ازترکیب کردن بخش نتایج وبحث دریک بخش وگنجاندن «نتیجه ها» به عنوان بخش آخربحث. یک روند جدید، ارائه دادن تنها وجوه مهم مقاله وحذف کل وجوه اضافی یا«کم اهمیت تر» همچون «مطالب تکمیلی» دروب سایت نشریه است. مقالات انتقادی دارای بخش «نتایج وبحث» نیستند ومعمولاً ازعناوین دیگر به جای عناوین IMRAD استفاده می کنند

6. اخلاق پژوهشی را رعایت کنید و سرقت علمی مرتکب نشوید

یکی از بدترین موارد در علم سرقت ادبی یا همان سرقت علمی است. سرقت ادبی و سرقت از کار دیگر پژوهشگرانمی تواند عواقب جدی را از نظر شغلی و حقوقی به همراه داشته باشد. این تخلفات شامل  جعل داده ها یا همان داده سازی ، استفاده نادرست از افراد انسانی و حیوانات در تحقیقات و استفاده از ایده ها یا فرمول های نویسنده دیگر بدون ذکر صحیح است. در اغلی موارد نویسنده از روی عمده این کار را انجام نمی دهد و آن بخاطر آموزش ندیدن است. اگر قصد دارید که در مقاله های خودتان سرقت ادبی مرتکب نشوید مقاله من را درباره سرقت ادبی را مطالعه کنید.


هنگام تهیه نسخه خطی ، برخی از اصول اساسی وجود دارد که باید همیشه در خاطر داشته باشید:

 • برای مقاله و دست نوشته خودتون احترام قایل شوید و آن را پاس بدارید-اگر شما این کار را نکنید پس چه کسی
 • هیچ دستور پنهانی برای موفقیت وجود ندارد – فقط چند قانون ساده ، فداکاری و سخت کوشی.
 • ویراستاران و سردبیران همه مانند شما دانشمندان یا پژوهشگرانی مشغول هستند. با صرفه جویی در وقت ، کارها را آسان کنید.

آموزش مرتبط با انتشارات اتصال را مشاهده کنید.

هنگامی که دست نوشته یا مقاله علمی  خود را مرتب می کنید ، اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که ترتیب بخشها بسیار متفاوت از ترتیب موارد موجود در لیست چک شما خواهد بود.

مقاله با عنوان ، چکیده و کلمات کلیدی آغاز می شود.

متن مقاله از قالب IMRAD پیروی می کند ، که به سوالات زیر پاسخ می دهد:

 • Introduction مقدمه;که همان مقدمه است : یعنی من چی میی دونم.گپ یا شکاف موجود چیست؟ دیگران تا کنون چکار کرده اند؟ چرا این کار را انجام می دهم؟اهمیت و ضرورت و ایده اصلی من برای از بین مشکل چیست!
 • Methods روش تحقیق: چگونه شما آن را انجام داده اید؟
 • Results نتایج : چه چیزی پیدا کردید؟
 • and
 • Discussion بحث: همه اینها به چه معناست؟
 1. نمودار ها،شکل ها و جدول ها را آماده کنید .
 2. روش تحقیق خود را خیلی واضح و دقیق بنویسید .
 3. نتایج را بدون تفسیر بنویسید 
 4. بخش بحث مقاله را حرفه ای بنویسید . قبل از نوشتن مقدمه ، ایتدا نتایج و بحث را نهایی کنید. دلیل این امر این است که ، اگر بحث ناقص و ناکافی باشد، چگونه می توانید اهمیت علمی کار خود را در مقدمه به طور عینی نشان دهید؟به نظر من اگر ناقص باشد این کار غیر ممکن است
 5. یک نتیجه گیری روشن بنویسید .
 6. مقدمه ای بسیار بسیار بسیار جذاب بنویسید .
 7. چکیده را همانند یک نقشه گنج بنویسید.
 8. عنوان را بسیار جدید،کوتاه و طوری بنویسید که سوژه را لو ندهید.
 9. واژگان کلیدی را برای نمایه سازی انتخاب کنید .
 10. تشکر و قدرداتی و سپاسگذاری  را حتما بنویسید.
 11. منابع یادتان نرود و در نهایت ارسال کنید و پذیرش بگیرید و لذت ببرید .

در مرحله بعدی ، هر مرحله را با جزئیات بیشتری مرور می کنم. اما قبل از اینکه بخواهید مقاله ای بنویسید ، دو کار مهم وجود دارد که باید زمینه را برای کل روند ایجاد کند.

 • موضوع مورد مطالعه و موضوع مقاله  شما بایداولین مسئله و مشکلی  باشد که باید حل شود و تا کنون حل نشده باشد. فرضیه و اهداف خود را مشخص کنید (اینها در مقدمه ارائه می شوند.)
 • ادبیات (پیشینه تحقیق)مربوط به موضوع  مقاله را مرور کرده و و مقالاتی را انتخاب کنید (حدود 30 مقاله) که می توانند در مقاله شما ذکر شوند (اینها در منابع ذکر خواهد شد.)

در آخر ، به یاد داشته باشید که هر ناشر سبک و دستورالعمل های خاص خود را دارد ، بنابراین همیشه با راهنمای ناشر برای نویسندگان مشورت کنید.

   مرحله 1: شکل ها و جداول را آماده کنید

به یاد داشته باشید که “یک عدد هزار کلمه است.” از این رو ، تصاویر ، از جمله شکل ها و جداول ، کارآمدترین راه برای ارائه نتایج شما هستند. داده های شما نیروی محرکه مقاله هستند ، بنابراین تصاویر شما حیاتی هستند!این از این جهت حیاتی هستند که برای فهم بهتر موضوع استفاده و بکار می روند.

چگونه می توانید بین ارائه داده های خود به صورت جدول ،نمودار و  شکل تصمیم بگیرید؟ به طور کلی ، جداول نتایج تجربی واقعی را ارائه می دهند ، در حالی که اغلب از ارقام برای مقایسه نتایج تجربی با نتایج کارهای قبلی یا با مقادیر نظری محاسبه شده استفاده می شود (شکل 1).

شکل 1. نمونه ای از داده های مشابه به صورت جدول یا شکل ارائه شده است. بسته به اهداف خود ، می توانید داده های خود را به صورت جدول (اگر می خواهید اعداد را فشار دهید) یا به صورت شکل (اگر می خواهید شیب ها را مقایسه کنید) نشان دهید. توجه: هرگز خطوط عمودی را در جدول قرار ندهید.شکل 1. نمونه ای از داده های مشابه به صورت جدول یا شکل ارائه شده است. بسته به اهداف خود ، می توانید داده های خود را به صورت جدول (اگر می خواهید اعداد را فشار دهید) یا به صورت شکل (اگر می خواهید شیب ها را مقایسه کنید) و یا بصورت نمودارنشان دهید.توجه:امروزه مجلات بدنبال زیبایی بهتر و حرفه ای تر در جداول،نمودار ها و شکل ها هستند.از گرافیست ها برای زیبا تر شدن این ها کمک بگیرید.

انتخاب شما هرچه باشد ، هیچ تصویرگری نباید اطلاعات توصیف شده در پژوهش یا مقاله دیگری را کپی کنید.

عامل مهم دیگر: این که شکل ها ،جداول و نمودار ها باید دارای توضیح در متن مقاله باشند. (شکل 2).

AB شکل 2AB شکل 2

هنگام ارائه جداول ،نمودرا و شکل ها ، ظاهر مهم هستند! برای این منظور:

 • با استفاده از فقط سه یا چهار مجموعه داده در هر شکل ، از طرح های شلوغ پرهیز کنید (شکل 3). از مقیاس های به خوبی انتخاب شده استفاده کنید.
 • به نحوه برچسب گذاری  نمودار ها و جداول فکر کنید
 • نمادها و مجموعه داده ها واضح و به راحتی قابل تشخیص باشند
 • هرگز جداول خسته کننده طولانی (به عنوان مثال ، ترکیبات شیمیایی سیستم های امولسیون یا لیست گونه ها و فراوانی) در آن قرار ندهید. می توانید آنها را به عنوان ماده تکمیلی وارد کنید.AB شکل 3AB شکل 3

اگر از عکس استفاده می کنید ، باید از استاندارد های تصویر در مقالات استفاده کنید که می توانید به مطلب من در این زمنیه نگاه کنید.

در عکس ها و شکل ها ، هنگام ارسال به انتشارات چاپی ، فقط در صورت لزوم از رنگ استفاده کنید. اگر سبک های مختلف می توانند معنی را روشن کنند ، هرگز از رنگ ها یا جلوه های هیجان انگیز دیگر استفاده نکنید در غیر این صورت هزینه های سنگینی از شما دریافت می شود. البته این مورد در مجلات آنلاین صدق نمی کند. برای بسیاری از ژورنال ها ، می توانید ارقام تکراری ارسال کنید: یکی برای نسخه آنلاین مجله و pdf ها ، و دیگری برای ژورنال چاپی سیاه و سفید (شکل 4).

AB شکل 4AB شکل 4

مشکل رایج دیگر سو ء استفاده از خطوط و هیستوگرام است. خطوط اتصال داده فقط می توانند هنگام ارائه سری های زمانی یا داده های نمونه پی در پی (به عنوان مثال ، در یک ترانسکت از ساحل به ساحل در شکل 5) استفاده شوند. با این حال ، هنگامی که هیچ ارتباطی بین نمونه ها وجود ندارد یا یک شیب وجود ندارد ، باید از هیستوگرام استفاده کنید (شکل 5).

AB شکل 5AB شکل 5

گاهی اوقات ، قلم ها برای مجله بسیار کوچک هستند. شما باید این را در نظر بگیرید ، در غیر این صورت ممکن است برای خوانندگان ناخوانا باشد (شکل 6).

AB شکل 6AB شکل 6

در آخر ، باید به استفاده از اعشار ، خطوط و غیره توجه کنید (شکل 7)

    مرحله 2: روش ها را بنویسید

این بخش به این سوال پاسخ می دهد که چگونه مسئله مورد مطالعه قرار گرفته است. اگر مقاله شما روش جدیدی را پیشنهاد می کند ، شما باید اطلاعات دقیق را در آن قرار دهید تا یک خواننده آگاه بتواند آزمایش را دوباره تولید کند.

با این حال ، جزئیات روشهای ثابت را تکرار نکنید. از منابع و منابع حمایتی برای نشان دادن رویه های منتشر شده قبلی استفاده کنید. خلاصه مطالب گسترده یا منابع اصلی کافی است.

بازرسان توصیف روش های ناقص یا نادرست را مورد انتقاد قرار می دهند و ممکن است رد را توصیه کنند ، زیرا این بخش در روند تولید مجدد تحقیقات شما حیاتی است. به این ترتیب ، کلیه مواد شیمیایی باید شناسایی شوند. از ترکیبات اختصاصی و غیرقابل شناسایی استفاده نکنید.

برای این منظور ، استفاده از سیستم های استاندارد برای اعداد و نامگذاری مهم است. مثلا:

آزمایشات کنترلی مناسب و آماری را که مجدداً تکرار می شود ، ارائه دهید.

روش ها را به همان ترتیب که در قسمت نتایج به ترتیب منطقی که تحقیق انجام داده اید ، نشان دهید:

 1. توضیحات سایت
 2. شرح نظرسنجی ها یا آزمایش های انجام شده ، دادن اطلاعات در مورد تاریخ ها و غیره
 3. شرح روشهای آزمایشگاهی ، از جمله جداسازی یا تصفیه نمونه ها ، روشهای تحلیلی ، به دنبال ترتیب آبها ، رسوبات و مانیتورهای زیستی. اگر با اجزای مختلف تنوع زیستی کار کرده اید ، از ساده ترین (یعنی میکروب ها) تا پیچیده تر (یعنی پستانداران) شروع کنید
 4. شرح روشهای آماری استفاده شده (شامل سطح اطمینان و غیره)

در این بخش ، از افزودن نظرات ، نتایج و بحث خودداری کنید ، که این یک خطای معمول است.

  طول مقاله علمی

باز هم ، به راهنمای نویسندگان مجله نگاه کنید ، اما طول ایده آل برای یک نسخه خطی 25 تا 40 صفحه ، با فاصله دو برابر ، فقط شامل داده های ضروری است. در اینجا چند دستورالعمل کلی وجود دارد:

 • عنوان: کوتاه و آموزنده
 • چکیده: 1 پاراگراف (<250 کلمه)
 • مقدمه: 1.5-2 صفحه
 • روش ها: 2-3 صفحه
 • نتایج: 6-8 صفحه
 • بحث: 4-6 صفحه
 • نتیجه گیری: 1 پاراگراف
 • ارقام: 6-8 (یک در هر صفحه)
 • جداول: 1-3 (یک صفحه در هر صفحه)
 • منابع: 20-50 مقاله (2-4 صفحه)

   مرحله 3: نتایج را بنویسید

این بخش به س “ال “چه چیزی پیدا کرده اید؟” پاسخ می دهد. از این رو ، فقط نتایج نمایندگی از تحقیقات شما باید ارائه شود. نتایج باید برای بحث اساسی باشد.

با این حال ، به یاد داشته باشید که بیشتر ژورنال ها امکان افزودن مواد پشتیبانی را دارند ، بنابراین از آنها برای داده های با اهمیت ثانویه استفاده کنید. به این ترتیب ، سعی نکنید “داده ها” را مخفی کنید به امید ذخیره کردن آنها برای مقاله بعدی. شما ممکن است شواهد را برای تقویت نتیجه خود از دست بدهید. اگر داده ها بسیار زیاد است ، می توانید از آن مواد تکمیلی استفاده کنید.

از عنوان های فرعی استفاده کنید تا نتایج همان نوع را با هم نگه دارید ، که بررسی و خواندن آن آسان تر است. برای سهولت مراجعه متقابل داخلی ، این زیرشاخه ها را شماره گذاری کنید ، اما همیشه راهنمای ناشر برای نویسندگان را در نظر بگیرید.

برای داده ها ، در مورد نظم منطقی تصمیم بگیرید که یک داستان واضح را بیان کند و درک آن را آسان کند. به طور کلی ، این ترتیب به همان ترتیب ارائه شده در بخش روش ها خواهد بود.

یک مسئله مهم این است که شما نباید منابع را در این بخش وارد کنید. شما در حال ارائه نتایج خود هستید ، بنابراین نمی توانید در اینجا به دیگران مراجعه کنید. اگر به دیگران مراجعه می کنید دلیل این است که شما در مورد نتایج خود بحث می کنید ، و این باید در بخش بحث گنجانده شود.

  قوانین آماری

 • آزمون های آماری مورد استفاده را با تمام پارامترهای مربوطه نشان دهید: به عنوان مثال ، میانگین و انحراف معیار (SD): 44٪ (3 ±). دامنه متوسط ​​و بین صدک: 7 سال (4.5 تا 9.5 سال).
 • برای گزارش داده های توزیع شده معمول از میانگین و انحراف معیار استفاده کنید.
 • برای گزارش داده های کج از دامنه میانه و بین صدک استفاده کنید.
 • برای اعداد ، از دو رقم قابل توجه استفاده کنید مگر اینکه دقت بیشتری لازم باشد (2.08 ، نه 2.07856444).
 • هرگز از درصد برای نمونه های بسیار کوچک استفاده نکنید ، به عنوان مثال ، “یک از دو” نباید 50٪ جایگزین شود.

  مرحله 4: بحث را بنویسید

در اینجا شما باید به معنای نتایج پاسخ دهید. احتمالاً ساده ترین بخش برای نوشتن است ، اما سخت ترین بخش برای درست شدن است. به این دلیل که مهمترین بخش مقاله شماست. در اینجا فرصت فروش داده های خود را دارید. توجه داشته باشید که تعداد زیادی نسخه خطی رد می شود زیرا بحث بحث ضعیف است.

شما باید بحث مربوط به نتایج را انجام دهید ، اما نتایج را تکرار نکنید. در اینجا شما باید نتایج منتشر شده توسط همکاران خود را با نتایج خود مقایسه کنید (با استفاده از برخی از منابع موجود در مقدمه). هرگز در مخالفت با کار خود کار را نادیده نگیرید ، به نوبه خود ، باید با آن مقابله کنید و خواننده را متقاعد کنید که درست یا بهتر هستید.

نکات زیر را در نظر بگیرید:

1. از جملاتی فراتر از آنچه نتایج می توانند پشتیبانی کنند ، خودداری کنید.

2. از عبارات غیرمعین مانند “درجه حرارت بالاتر” ، “با سرعت پایین” ، “بسیار قابل توجه” خودداری کنید . توصیف های کمی همیشه ترجیح داده می شوند (به ترتیب 35 درجه سانتی گراد ، 0.5 درصد ، p <0.001).

3- از معرفی ناگهانی اصطلاحات یا ایده های جدید خودداری کنید. شما باید در مقدمه همه چیز را ارائه دهید تا در اینجا با نتایج خود روبرو شوید.

4- حدس و گمان در مورد تعابیر احتمالی مجاز است ، اما این ریشه ها باید بیشتر از تصور باشد. برای دستیابی به تفسیرهای خوب ، به موارد زیر فکر کنید:

 • چگونه این نتایج با سوال اصلی یا اهداف مشخص شده در بخش مقدمه ارتباط دارند؟
 • آیا داده ها از فرضیه شما پشتیبانی می کنند؟
 • آیا نتایج شما با آنچه محققان دیگر گزارش داده اند سازگار است؟
 • درباره نقاط ضعف و اختلافات بحث کنید. اگر نتایج شما غیر منتظره بود ، سعی کنید دلیل آن را توضیح دهید
 • آیا روش دیگری برای تفسیر نتایج شما وجود دارد؟
 • چه تحقیق دیگری برای پاسخ به س questionsالات مطرح شده توسط نتایج شما لازم است؟
 • بدون اغراق چیزهای جدید را توضیح دهید

5. بازنگری در نتایج و بحث فقط کار کاغذی نیست. شما ممکن است آزمایشات بیشتر ، استخراج یا شبیه سازی انجام دهید. گاهی اوقات نمی توانید ایده خود را با کلمات روشن کنید زیرا برخی از موارد مهم به طور اساسی مطالعه نشده اند.

مرحله 5: یک نتیجه گیری روشن بنویسید

این بخش نشان می دهد که چگونه کار از سطح دانش فعلی پیشرفت می کند. در برخی از مجلات ، این یک بخش جداگانه است. در برخی دیگر ، آخرین پاراگراف بخش بحث است. به هر حال ، بدون بخش نتیجه گیری مشخص ، داوران و خوانندگان قضاوت درباره کار شما و اینکه آیا شایسته چاپ در ژورنال است دشوار خواهند بود.

یک خطای معمول در این بخش ، تکرار چکیده مقاله ، یا فقط ذکر نتایج آزمایشی است. اظهارات بی اهمیت نتایج شما در این بخش قابل قبول نیست.

شما باید در این بخش توجیه علمی روشنی برای کار خود ارائه دهید ، و در صورت لزوم موارد استفاده و افزودنی را نشان دهید. علاوه بر این ، می توانید آزمایش های آینده را پیشنهاد کرده و به مواردی که در حال انجام هستند اشاره کنید.

شما می توانید در رابطه با اهداف مندرج در مقدمه ، نتیجه گیری های جهانی و خاص ارائه دهید

  مرحله ششم: مقدمه ای جذاب بنویسید

این فرصت شماست تا خوانندگان را متقاعد کنید که به روشنی می دانید چرا کار شما مفید است.

مقدمه خوب باید به سوالات زیر پاسخ دهد:

 • چه مشکلی باید حل شود؟
 • آیا راه حل های موجود وجود دارد؟
 • کدام بهترین است؟
 • محدودیت اصلی آن چیست؟
 • به چه چیزی آرزو داری برسی؟

سردبیران دوست دارند ببینند که شما دیدگاهی مطابق با ماهیت مجله ارائه داده اید. شما باید با استناد به چند اثر اصلی و مهم ، از جمله مقالات اخیر بررسی ، عمده انتشارات علمی را که اساس کار شما است ، معرفی کنید.

با این حال ، سردبیران از نقل نامناسب بسیاری از منابع غیر مرتبط با کار ، یا قضاوت های نامناسب درباره دستاوردهای شما متنفر هستند. آنها فکر خواهند کرد شما هیچ هدفی از هدف ندارید.

در اینجا چند نکته اضافی برای معرفی وجود دارد:

 • هرگز بیش از حد لازم از کلمات استفاده نکنید (مختصر و دقیق به نظر برسید). این بخش را به عنوان یک درس تاریخ قرار ندهید. معرفی طولانی خوانندگان را به تعویق انداخت.
 • همه ما می دانیم که شما مشتاق ارائه داده های جدید خود هستید. اما فراموش نکنید که در ابتدا باید کل تصویر را ارائه دهید.
 • مقدمه باید از دیدگاه جهانی به نقطه نظر خاص سازمان یافته باشد ، و خوانندگان را به اهداف شما هنگام نوشتن این مقاله راهنمایی کند.
 • هدف مقاله و استراتژی پژوهشی اتخاذ شده برای پاسخ به س Stateال را بیان کنید ، اما مقدمه را با نتایج ، بحث و نتیجه گیری مخلوط نکنید. همیشه آنها را جدا نگه دارید تا اطمینان حاصل کنید که نسخه خطی از یک قسمت به قسمت دیگر جریان دارد.
 • در پایان مقدمه باید به طور واضح فرضیه ها و اهداف ذکر شود.
 • عباراتی مانند “رمان” ، “اولین بار” ، “اولین بار” و “تغییر پارادایم” ترجیح داده نمی شوند. کم استفاده کنید.

  مرحله 7: چکیده را بنویسید

خلاصه مقاله به خوانندگان احتمالی می گوید که شما چه کاری انجام داده اید و یافته های مهم تحقیق شما چه بوده است. همراه با عنوان ، تبلیغات مقاله شماست. بدون خواندن کل مقاله ، آن را جالب و آسان درک کنید. از استفاده از اصطلاحات اصطلاحات کوتاه ، اصطلاحات و منابع غیر معمول خودداری کنید

شما باید دقیق باشید ، با استفاده از کلماتی که معنی دقیق تحقیق شما را بیان می کنند. خلاصه شرح مختصری از چشم انداز و هدف مقاله شماست. این نتایج کلیدی است اما جزئیات آزمایشی را به حداقل می رساند. یادآوری این نکته بسیار مهم است که چکیده شرح کوتاهی از تفسیر / نتیجه گیری در جمله آخر را ارائه می دهد.

خلاصه ای واضح بر تأثیر بیشتر این موضوع در کار شما تأثیرگذار است یا خیر.

با این حال ، خلاصه مقالات باید تا حد ممکن کوتاه باشد. فقط “راهنمای نویسندگان” مجله را بررسی کنید ، اما به طور معمول کمتر از 250 کلمه دارند. در اینجا یک مثال خوب در یک چکیده کوتاه آورده شده است .

در یک چکیده، دو دسته ضروری است. در اینجا مثالی از مقاله ای است که من در شاخص های زیست محیطی به طور مشترک تألیف کردم :

 1. چه اتفاقی افتاده است؟ “در سالهای اخیر ، چندین شاخص بیوتیک اعماق دریا پیشنهاد شده است که به عنوان شاخص های زیست محیطی در رودخانه های رودخانه ای و آبهای ساحلی استفاده می شود. یکی از این شاخص ها ، AMBI (AZTI Marine Biotic Index) ، برای ایجاد کیفیت اکولوژیکی سواحل اروپا طراحی شده است. AMBI همچنین برای تعیین وضعیت کیفیت اکولوژیکی در چارچوب دستورالعمل چارچوب آب اروپا استفاده شده است. در این سهم ، 38 برنامه مختلف از جمله شش مورد موردی جدید (فرآیندهای هیپوکسی ، استخراج شن و ماسه ، اثرات سکوهای نفتی ، کارهای مهندسی ، لایروبی و آبزی پروری ماهی) ارائه می شود. “
 2. یافته های اصلی چیست؟ “نتایج نشان می دهد واکنش جوامع اعماق دریا به منابع مختلف آشفتگی به روشی ساده. این جوامع به عنوان شاخص های اکولوژیکی” سلامتی “سیستم عمل می کنند ، که به وضوح شیب مرتبط با اختلال را نشان می دهد.”

  مرحله 8: یک عنوان مختصر و توصیفی بسازید

عنوان باید توضیح دهد که مقاله به طور گسترده در مورد چیست. این اولین فرصت (و احتمالاً تنها) شما برای جلب توجه خواننده است. به این ترتیب به یاد داشته باشید که اولین خوانندگان ویراستار و داوران هستند. همچنین ، خوانندگان نویسندگان بالقوه ای هستند که به مقاله شما استناد می کنند ، بنابراین اولین برداشت قدرتمند است!

همه ما تحت تأثیر انتشارات قرار گرفته ایم ، و خوانندگان وقت ندارند همه تولیدات علمی را بخوانند. آنها باید انتخابی باشند و این انتخاب اغلب از عنوان حاصل می شود.

بازرسان بررسی می کنند که آیا عنوان خاص است و آیا آن نشان دهنده محتوای نسخه است. سردبیران از عناوینی که معنایی ندارند یا نمی توانند موضوع را به اندازه کافی بازنمایی کنند متنفر هستند. از این رو ، عنوان را آموزنده و مختصر (واضح ، توصیفی و نه خیلی طولانی) نگه دارید. در صورت امکان باید از اصطلاحات اصطلاحات فنی و اختصارات خودداری کنید. این به این دلیل است که شما باید مخاطبان خواننده را تا حد امکان جذب کنید. کمی وقت بگذارید تا به عنوان بیندیشید و با همفکران خود در مورد آن بحث کنید.

در اینجا می توانید چند نمونه از عناوین اصلی و نحوه تغییر آنها را پس از بررسی و نظرات درباره آنها مشاهده کنید:

مثال 1

 • عنوان اصلی: مشاهدات اولیه در مورد تأثیر شوری بر توزیع جامعه اعماق دریا در یک سیستم خور ، در دریای شمال
 • عنوان اصلاح شده: تأثیر شوری بر توزیع اعماق رودخانه در خور شلدت (دریای شمال)
 • نظرات: عنوان طولانی باعث پرت شدن توجه خوانندگان می شود. همه اضافه کاری ها مانند “مطالعات” ، “ماهیت” و غیره را حذف کنید. هرگز عباراتی مانند “مقدماتی” را استفاده نکنید. دقیق باش.

مثال 2

 • عنوان اصلی: اثر آنتی بیوتیک ها بر روی باکتری ها
 • عنوان اصلاح شده: مهار رشد مایکوباکتریوم سل توسط استرپتومایسین
 • نظرات: عناوین باید خاص باشد. به عنوان “چگونه این عنوان را جستجو می کنم” هنگام طراحی عنوان ، فکر کنید.

مثال 3

 • عنوان اصلی: ساخت نانو الیاف کواکسیال کربن / CdS که خصوصیات نوری و الکتریکی را از طریق کربن الکتروپینگ نشان می دهد
 • عنوان اصلاح شده: چرخش الكترونیكی نانو الیاف كواکسیال کربن / CdS با خواص نوری و الکتریکی
 • نظرات: “انگلیسی به کمک احتیاج دارد. عنوان مزخرف است. همه مواد دارای خواص مختلف هستند. شما می توانید موهای من را از نظر خصوصیات الکتریکی و نوری آن بررسی کنید! شما باید خاص باشید. من مقاله را نخوانده ام اما گمان می کنم چیزی وجود دارد ویژه این خصوصیات ، در غیر این صورت چرا آنها را گزارش می دهید؟ ” – سردبیر

سعی کنید از این نوع پاسخ ها جلوگیری کنید!

  مرحله 9: کلمات کلیدی را برای نمایه سازی انتخاب کنید

از کلمات کلیدی برای نمایه سازی مقاله شما استفاده می شود. آنها برچسب نسخه خطی شما هستند. درست است که اکنون از آنها کمتر توسط مجلات استفاده می شود زیرا شما می توانید کل متن را جستجو کنید. با این حال ، هنگام جستجوی کلمات کلیدی ، از کلمات با معنای گسترده و کلماتی که قبلا در عنوان گنجانده شده اند ، خودداری کنید.

برخی از مجلات نیاز دارند که کلمات کلیدی آن کلمات مربوط به نام مجله نباشند ، زیرا ضمنی است که موضوع این است. به عنوان مثال ، مجله Soil Biology & Biochemistry ایجاب می کند که کلمه “خاک” به عنوان یک کلمه کلیدی انتخاب نشود.

فقط اختصاراتی که در این زمینه کاملاً تثبیت شده اند واجد شرایط هستند (به عنوان مثال TOC ، CTD) ، از اجتناب از مواردی که زیاد استفاده نمی شوند (به عنوان مثال EBA ، MMI).

باز هم ، راهنمای نویسندگان را بررسی کنید و به تعداد کلمات کلیدی پذیرفته شده ، برچسب ، تعاریف ، اصطلاح نامه ، دامنه و سایر درخواست های ویژه نگاه کنید.

  مرحله 10: تقدیرنامه ها را بنویسید

در اینجا می توانید از افرادی که در نسخه خطی مشارکت داشته اند تشکر کنید ، اما نه در حدی که این امر نویسندگی را توجیه کند. به عنوان مثال ، در اینجا شما می توانید کمک فنی و کمک به نوشتن و تصحیح را وارد کنید. احتمالاً مهمترین چیز تشکر از آژانس تأمین مالی یا آژانس اعطای کمک هزینه تحصیلی یا بورس تحصیلی است.

در مورد پروژه های اروپایی ، درج شماره کمک هزینه یا مرجع را فراموش نکنید. همچنین ، برخی از م institسسات شامل تعداد نشریات سازمان هستند ، به عنوان مثال ، “این شماره 657 نشریه از AZTI-Tecnalia است.”

  مرحله یازدهم: منابع را بنویسید

به طور معمول ، در منابع بیش از هر قسمت دیگر از نسخه های خطی اشتباهات وجود دارد. این یکی از آزار دهنده ترین مشکلات است و سردردهای بزرگی را در میان ویراستاران ایجاد می کند. اکنون ، جلوگیری از این مشکل آسان تر است ، زیرا ابزارهای زیادی در دسترس است.

در متن ، شما باید به کلیه انتشارات علمی که کار شما بر اساس آن است ، استناد کنید. اما نسخ خطی را با مراجعه بیش از حد بیش از حد تورم نکنید – این یک نسخه خطی بهتر نیست! از استناد بیش از حد به خود و استناد بیش از حد به نشریات همان منطقه خودداری کنید.

ارتباطات شخصی را به حداقل برسانید ، مشاهدات منتشر نشده ، نسخه های خطی ارسالی را که هنوز برای چاپ پذیرفته نشده اند ، نشریاتی که نظیر آنها بررسی نمی شود ، ادبیات خاکستری یا مقالاتی که به زبان انگلیسی منتشر نشده اند ، درج نکنید.

همانطور که اشاره کردم ، هنگام مشاوره با راهنمای مجله برای نویسندگان ، معتبرترین اطلاعات را برای سیاست های هر ژورنال در مورد استنادات پیدا خواهید کرد. به طور کلی ، شما باید ارتباطات شخصی را به حداقل برسانید ، و مراقب باشید که چگونه مشاهدات منتشر نشده را وارد می کنید. این موارد برای برخی از رشته ها ضروری است ، اما در نظر بگیرید که مقاله شما را تقویت یا ضعیف می کند. شما همچنین ممکن است مقالاتی را که قبل از انتشار در شبکه های تحقیقاتی منتشر شده اند ، در نظر بگیرید ، اما تعادل این استنادها را با استناد به تحقیق همسان شده در نظر بگیرید. هنگام استناد به تحقیق به زبانهای دیگر به غیر از انگلیسی ، از این احتمال آگاه باشید که همه در روند بررسی به زبان مقاله ذکر شده صحبت نمی کنند و یافتن ترجمه در صورت امکان مفید خواهد بود.

می توانید از هر نرم افزاری مانند EndNote یا مندلی برای قالب بندی و قرار دادن منابع خود در مقاله استفاده کنید. اکنون اکثر مجلات امکان بارگیری پرونده های کوچک با قالب منابع را دارند و به شما امکان می دهند آن را به صورت خودکار تغییر دهید. همچنین ، برنامه Elsevier Your Paper Your Way الزامات دقیق قالب بندی را برای ارسال اولیه نسخه خطی تحویل می دهد ، به شرطی که شامل تمام عناصر اساسی موجود در اینجا باشد.

لیست مرجع و استناد در متن را کاملاً با سبکی که در راهنمای نویسندگان آورده شده مطابقت دهید. به یاد داشته باشید که ارائه منابع در قالب صحیح به عهده نویسنده است نه ویراستار. بررسی قالب معمولاً برای ویراستاران کار بزرگی است. کار آنها را آسان تر کنید و آنها قدردان تلاش خواهند بود.

در آخر ، موارد زیر را بررسی کنید:

 • هجی کردن نام نویسندگان
 • سال انتشارات
 • کاربردهای “و همکاران”
 • نقطه گذاری
 • این که آیا همه منابع گنجانده شده است

در مقاله بعدی خود ، نکاتی در مورد نوشتن نسخه خطی ، نویسندگی و نحوه نوشتن یک جلد نامه جذاب ارائه خواهم داد. گوش به زنگ باشید!


نویسنده:دکتر سعید جوی زاده
دکتر سعید جوی زاده

مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی  از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان “تحلیل فضایی خشکسالی در ایران” است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است.

وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + دوازده =