انجام پایان نامه ارشد و دکتری:10 راز جملات موضوعی

کتاب نوشتن پایان نامه (2)

انجام پایان نامه ارشد و دکتری:10 راز جملات موضوعی

چه چیزی در مورد جملات موضوعی اهمیت دارد؟

روش دیگری برای وارد کردن خود در نوشتار، از طریق شروع هر پاراگراف با جملات موضوعی است. بسیاری از کتاب‌های راهنما استفاده از جملات موضوعی را توصیه می‌کنند، زیرا به خواننده درباره هدف پاراگراف راهنمایی می‌کنند و گاهی نیز نشانه‌ای از ایده‌های کلیدی آن را ارائه می‌دهند. با این حال، برای شخصی‌ها که از شیوه‌های مختلف ساختاربندی استفاده می‌کنند، مانند داستان‌نویسان، جملات موضوعی ممکن است مشکل‌ساز باشند. هرچند جملات موضوعی در نسخه نهایی پایان نامه مفید هستند، اما در مراحل مختلف نوشتن، این جملات را می‌توان به عنوان یک راهنمایی برای انتقال ایده‌های پاراگراف به کار برد. علاوه بر این، این جملات می‌توانند برای صیقل دادن متن نیز مفید باشند. با این حال، باید به یاد داشت که جملات موضوعی با گذشت زمان ممکن است تغییر کنند و نیاز به تعدیل داشته باشند. در نهایت، جملات موضوعی می‌توانند به شما کمک کنند که پاراگراف‌های خود را بهتر ساختاردهی کنید و به چیدمان منطقی‌تری دست یابید.

آموزش مقاله نویسی

مراقب جملات خلاصه باشید

در حالی که اشاره‌گر قبلی درباره شروع پاراگراف‌ها بود، این اشاره‌گر روی انتهای پاراگراف‌های شما تمرکز می‌کند. جملات خلاصه، یکی دیگر از مؤلفه‌های توصیه شده در کتاب‌های راهنمای نوشتن هستند. این به این دلیل است که یک جمله خلاصه، در خدمت تکرار نکته اصلی است. این نوع جمله می‌تواند به نوشتن شما کمک کند. با این حال، در برخی موارد، شما را به عنوان فردی معرفی می‌کند که به سادگی دوست دارد خود را تکرار کند. راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید از چنین هویتی اجتناب کنید. اگر پاراگراف شما یک جمله موضوعی واضح دارد، یک جمله خلاصه به ندرت چیز اضافی به متن اضافه می‌کند و شما باید آن را حذف کنید. به همین ترتیب، اگر پاراگراف شما بسیار کوتاه باشد، نیازی به یادآوری نکته اصلی به خواننده نیست. با این حال، جملات خلاصه کاربردهای خود را دارند. آن‌ها در پایان استدلال طولانی و مفصل، عالی هستند تا نکات را برای خواننده جمع‌آوری کنند. آن‌ها به خواننده شما یادآوری می‌کنند که متن در مورد چه چیزی است تا به درک بهتر آن کمک کنند. پس از یک پاراگراف بسیار طولانی که اهمیت ویژه‌ای برای پایان‌نامه شما دارد، یا در پایان پاراگراف پایانی یک بخش طولانی، یک جمله خلاصه به خواننده کمک می‌کند تا بر جزئیاتی که می‌خواهید به خاطر بسپارد، تمرکز کند.

آموزش پروپوزال نویسی

جایگزینی برای یک جمله خلاصه، جمله پایانی در پاراگراف قبلی شما است که به خواننده شما نشان می‌دهد که چگونه می‌خواهید ایده‌های خود را به جلو ببرید. سپس می‌توان از جمله موضوعی پاراگراف بعدی برای ارائه جزئیات بیشتر استفاده کرد.

گاهی اوقات جملات خلاصه (و جملات موضوعی) می‌توانند تضادهایی را در تیم‌های نظارت ایجاد کنند. اگر اهل فرهنگی هستید که در آناز جملات خلاصه استفاده می‌شود، اما تصمیم گرفتید از آن‌ها صرف نظر کنید، بهتر است با تیم‌تان در مورد این مسئله صحبت کنید و تفسیر خود را بیان کنید. اگر به خاطر اینکه از جملات خلاصه استفاده نمی‌کنید، با مشکلاتی مواجه شدید، می‌توانید به عنوان جایگزین، از اصل موضوع پاراگراف در جمله پایانی استفاده کنید. همچنین، می‌توانید از جملات پرسشی، جملاتی با ترکیباتی از کلمات مثل “به طور خلاصه” و “در کل”، و یا جملاتی که با کلماتی مثل “در نتیجه” یا “به همین دلیل” آغاز می‌شوند، به عنوان جایگزین برای جملات خلاصه استفاده کنید.

آموزش کتاب نویسی

 نکات مهم متن

روش دیگری برای وارد کردن خود در نوشتار، استفاده از جملات موضوعی است.
جملات موضوعی به خواننده درباره هدف پاراگراف راهنمایی می‌کنند و نشانه‌ای از ایده‌های کلیدی آن را ارائه می‌دهند.
جملات موضوعی در نسخه نهایی پایان نامه مفید هستند، اما در مراحل مختلف نوشتن به عنوان یک راهنمایی برای انتقال ایده‌های پاراگراف به کار برده می‌شوند.
جملات موضوعی ممکن است با گذشت زمان تغییر کنند و نیاز به تعدیل داشته باشند.
جملات موضوعی به شما کمک می‌کنند پاراگراف‌های خود را بهتر ساختاردهی کنید و به چیدمان منطقی‌تری دست یابید.

جملات خلاصه در پایان پاراگراف‌ها بکار می‌روند تا به خواننده کمک کنند تا نکات اصلی را به یاد بیاورد.
در برخی موارد، استفاده از جملات خلاصه می‌تواند به تکرار نکات اصلی منجر شود و باید از آن‌ها صرف نظر کرد.
جملات پایانی پاراگراف قبلی می‌توانند جایگزین مناسبی برای جملات خلاصه باشند.
استفاده از جملات خلاصه در برخی فرهنگ‌های نوشتاری معمول است، اما در صورت نیاز می‌توانید از جایگزین‌های دیگری مثل جملات پرسشی یا جملات با کلماتی مثل “در نتیجه” استفاده کنید.
در صورت بروز مسئله با تیم نظارت، بهتر است با آن‌ها در مورد استفاده از جملات خلاصه و تفسیر خود صحبت کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *