انجام پایان نامه ارشد و دکتری:14 نشانگر مهم و حیاتی

کتاب نوشتن پایان نامه (2)

انجام پایان نامه ارشد و دکتری:14 نشانگر مهم و حیاتی

نوشتن خود در پایان نامه به روش‌های کوچک اما مهم

  مقدمه

خوانندگان کتب راهنمای نوشتن پایان‌نامه با راه‌های مختلف به توصیه‌های کلاسیک مواجه می‌شوند. برخی از آنها این توصیه را مفید می‌دانند، در حالی که برخی دیگر آن را دشوار و دلهره‌آور می‌یابند و نمی‌توانند با هویت نویسنده خود سازگار شوند. گاهی اوقات با توجه به هر دو حالت، بدون فهمیدن دلیل آنها، متمرکز می‌شوند. در هر نوشته‌ای بیش از یک روش برای استدلال، ارائه متن و ورود به آن وجود دارد. فصل پنجم کتاب به نوشتن متن دانشگاهی و برجسته کردن ایده‌ها و کلمات می‌پردازد. در این فصل، ۱۴ نشانگر مختلف معرفی شده‌اند که با اجزای مختلف زبان ارتباط برقرار می‌کنند و به شما کمک می‌کنند تا متن پایان‌نامه‌تان منسجم شود و در عین حال هویت شما را حفظ کنید.

آموزش مقاله نویسی

این نشانگرها شامل نشانگرهای مربوط به سرفصل‌ها، ساختار پاراگراف و جمله و همچنین نکاتی در مورد استفاده از پاورقی‌ها و ضمائم است. همچنین، در فصل به بررسی انتخاب ضمیر مرتبط با نویسنده پرداخته شده است. فصل با بحث در مورد تفاوت‌های استفاده از زبان انگلیسی و پایان‌نامه‌تان پایان می‌یابد و به شما پیشنهاد می‌دهد از پیشنهادات آن استفاده کنید و با توجه به نیازهای خود، به روشی که با شما سازگار است عمل کنید. در صورتی که شناسایی کنید یک موضوع با هویت نویسنده

پایان‌نامه شما تطابق ندارد، می‌توانید آن را به طور کامل نادیده بگیرید.

 

شکل 5.1   تغییرات کوچک می‌تواند تفاوت‌های بزرگ ایجاد کند

سرفصل‌های شما

ساده‌ترین روش برای سازماندهی ایده‌ها، استفاده از سرفصل‌هاست. سرفصل‌ها برای راهنمایی خوانندگان به نکات اصلی متن شما استفاده می‌شوند. سرفصل‌هایی که با دقت طراحی شده‌اند، سرنخ‌های قوی را برای خوانندگان (از جمله استاد راهنما) فراهم می‌کنند که چگونه پایان‌نامه خود را همانطور که می‌خواهید بخوانند.

در روش‌های مختلفی که می‌توانید سرفصل بنویسید، انعطاف پذیری زیادی وجود دارد. آن‌ها می‌توانند کلی باشند و صرفاً برای تفکیک ایده‌های اصلی (مثلاً مشارکت کنندگان، روش‌ها، اخلاقیات) خدمت کنند. آن‌ها می‌توانند شخصی‌تر و خاص‌تر باشند (مانند “سفر من”، “هدف من”، “ایده‌های آغازین من” یا “مشکل من”) و بینش‌های بیشتری در مورد اهداف مورد نظر متنی که در ادامه می‌آید، ارائه دهند. به عنوان مثال، فصل مقدماتی پایان‌نامه مارگارت رابرتسون با عنوان “نقشه” بود تا به خوانندگان خود این احساس را بدهد که مضامین تحقیق او بهتر است به عنوان یک سفر در طول پایان‌نامه مورد بررسی قرار گیرند. در برخی موارد، سرفصل‌ها بینشی در مورد رویکرد شما ارائه می‌دهند. به عنوان مثالی از روش دوم، روش‌های شما ممکن است به عنوان “دلایل استفاده از رویکرد کیفی برای مطالعه من” بیان شود یا شرح شرکت‌کنندگان شما با عنوان “نوع افراد حیاتی برای مطالعه من”.

آموزش پروپوزال نویسی

انتخاب‌های زیادی در مورد تعداد عنوان‌هایی که استفاده می‌کنید وجود دارد. برخی از شما ممکن است ترجیح دهند از عناوین زیادی استفاده کنند، برخی دیگر از تعداد کمی و برخی دیگر اصلاً از هیچی.

کسانی از شما که از عناوین زیاد استفاده می‌کنید ممکن است دوست داشته باشید آن‌ها را شماره‌گذاری کنید. این به شما امکان می‌دهد تعداد امتیازات، ترتیب آنها و ارتباط موضوعات را به راحتی مدیریت کنید. همچنین، شماره‌گذاری سرفصل‌ها به خوانندگان امکان می‌دهد به راحتی به موضوعات مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند.

در کل، برای سازماندهی ایده‌های خود در پایان‌نامه بهتر است از سرفصل‌ها استفاده کنید. سرفصل‌های خوب و دقیق، به خوانندگان امکان می‌دهند به راحتی به موضوعات مورد نظر دسترسی پیدا کنند و بهترین تجربه ممکن را از خواندن پایان‌نامه شما داشته باشند. بنابراین، توصیه می‌شود که قبل از نوشتن پایان‌نامه خود، یک لیست از سرفصل‌هایی که می‌خواهید در آن استفاده کنید، بنویسید و آنها را با استاد راهنمای خود مطرح کنید.

طول پاراگراف چطور؟

پاراگراف، یک روش ساختاربندی متن است که طول آن به صورت طبیعی بسته به موضوع متفاوت است. با این حال، هر نویسنده الگوی خاص خود را دارد. برای درک بهتر، می‌توانید چند کتاب تصادفی را انتخاب کنید و به تفاوت‌های آنها بپردازید. برخی نویسندگان پاراگرافهایی با ساختار پیچیده و رشته‌های متعدد می‌نویسند، در حالی که دیگران پاراگرافهای خود را به واحدهای مختصر تقسیم می‌کنند.

برای نوشتن موثر، درک چند نکته در مورد طول پاراگراف مفید است. اغلب با پاراگرافهای طولانی شروع می‌کنیم، اما بدون دلیل خاصی. برخی از نویسندگان پایان‌نامه می‌توانند پاراگرافهای طولانی موفق بنویسند. با این حال، بسیاری از نویسندگان پایان‌نامه، که تمایل دارند دنباله‌ای از ایده‌های پیچیده را در پاراگرافهای نیم صفحه یا بیشتر بنویسند، با مشکل مواجه می‌شوند. خوانندگان اغلب دنباله‌ای از افکار پیچیده را به سختی باز می‌کنند. اگر بخشی از پاراگرافهای شما تا حدی نامرتب باشد، مثلاً حاوی افکاری که با جزئیات توضیح داده نشده، پاراگرافهای طولانی می‌توانند غیرقابل درک شوند. اگر استاد راهنما  شما اظهار می‌کند که برخی از ایده‌های شما واضح نیستند، می‌توانید آن پاراگرافها را کوتاه کنید تا افکار خود را به واحدهای کوچکتر تقسیم کنید.

آموزش کتاب نویسی

این پاراگراف بعدی برای کسانی از شما نوشته شده است که دوست دارند مستقیم و دقیق باشند. اگرچه برخی از پاراگرافهای شما ممکن است کاملاً خوب کار کنند، برخی دیگر ممکن است همیشه حاوی اطلاعات کافی نباشند تا خواننده شما بتواند تمام آنچه را که می‌خواهید بگویید دنبال کند. بهتر است هر یک از جملات شما در پاراگراف شما اطلاعات لازم را در حداقل کلمات ممکن بیان کنند. پاراگرافهای کوچک و کوتاه‌تر حاوی اطلاعات دقیق‌تری هستند و برای خواننده خود، بیان آنچه می‌خواهید به راحتی تر است. همچنین، پاراگرافهای کوتاه، برای موضوعاتی که باید به شکل خلاصه بیان شوند، مثل مقدمات، نتیجه‌گیری‌ها و جمع‌بندی‌ها، مناسب هستند.

در انتها، باید توجه داشت که پاراگرافهای خوب باید شامل یک ایده مرکزی باشند و تمام جملات پاراگراف باید به این ایده مرکزی مرتبط باشند. همچنین، باید با رعایت ساختار پاراگراف، از جملات کاملاً مستقل خودداری کرد. این سبک نوشتاری، خواندن متن را برای خواننده راحت‌تر می‌کند و به او کمک می‌کند تا به راحتی مطلب را درک کند.

نکات مهم

سرفصل‌ها یک روش ساده و موثر برای سازماندهی ایده‌ها در پایان‌نامه هستند.

سرفصل‌ها به خوانندگان امکان می‌دهند به سرعت به موضوعات مورد نظر دسترسی پیدا کنند و بهترین تجربه ممکن را از خواندن پایان‌نامه داشته باشند.

سرفصل‌ها می‌توانند کلی باشند یا شخصی‌تر و خاص‌تر و بر اساس نیاز شما طراحی شوند.

انتخاب تعداد عنوان‌ها بر عهده شماست و برخی ممکن است ترجیح دهند از عناوین زیادی استفاده کنند و برخی دیگر از تعداد کمی و برخی دیگر اصلاً از هیچی.

شماره‌گذاری سرفصل‌ها به خوانندگان امکان می‌دهد به راحتی به موضوعات مورد نظر دسترسی پیدا کنند و ارتباط موضوعات را به راحتی مدیریت کنید.

قبل از نوشتن پایان‌نامه، بهتر است یک لیست از سرفصل‌هایی که می‌خواهید در آن استفاده کنید، بنویسید و آنها را با استاد راهنمای خود مطرح کنید.

پاراگراف، یک روش ساختاربندی متن است که طول آن به صورت طبیعی بسته به موضوع متفاوت است.

پاراگرافهای طولانی ممکن است برای خواننده پیچیده و غیرقابل درک باشند.

برای نوشتن پاراگراف موثر، باید هر یک از جملات در آن اطلاعات لازم را در حداقل کلمات ممکن بیان کنند.

پاراگرافهای کوتاه و کوچک‌تر حاوی اطلاعات دقیق‌تری هستند و برای خواننده، بیان آنچه می‌خواهید به راحتی تر است.

پاراگرافهای خوب باید شامل یک ایده مرکزی باشند و تمام جملات پاراگراف باید به این ایده مرکزی مرتبط باشند.

ساختار پاراگراف باید از جملات کاملاً مستقل خودداری کرده و با رعایت ساختار، خواندن متن را برای خواننده راحت‌تر کند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *