انرژی های تجدیدپذیر در حال رونق است، زیرا نوآوری هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و شروع به تحقق وعده‌های آینده انرژی پاک می‌کند.انرژی‌های تجدیدپذیر به طور فزاینده‌ای جایگزین سوخت‌های فسیلی «کثیف» می‌شوند و از انتشار کمتر کربن و سایر انواع آلودگی بهره می‌برند.

انرژی های تجدیدپذیر چیست؟

انرژی‌های تجدیدپذیر که اغلب به آن انرژی پاک می‌گویند، از منابع طبیعی یا فرآیندهایی می‌آیند که دائماً دوباره پر می‌شوند. به عنوان مثال، نور خورشید و باد همچنان می درخشند و می وزند، حتی اگر در دسترس بودن آنها به زمان و آب و هوا بستگی داشته باشد.باد، خورشید و زمین منابع انرژی تجدیدپذیر هستند. این منابع انرژی به طور طبیعی خود را تجدید یا دوباره پر می کنند.

انرژی های پاک

در حالی که انرژی های تجدیدپذیر اغلب به عنوان یک فناوری جدید در نظر گرفته می شود، استفاده از نیروی طبیعت برای مدت طولانی برای گرمایش، حمل و نقل، روشنایی و موارد دیگر مورد استفاده قرار گرفته است. اما در حدود 500 سال گذشته، انسان‌ها به طور فزاینده‌ای به منابع انرژی ارزان‌تر و کثیف‌تر مانند زغال سنگ و نفت و گاز روی آورده‌اند.

اکنون که راه‌های مبتکرانه و کم‌هزینه‌ای برای جذب و حفظ انرژی بادی و خورشیدی داریم، انرژی‌های تجدیدپذیر در حال تبدیل شدن به منبع انرژی مهم‌تری هستند.  گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر نیز در مقیاس‌های بزرگ و کوچک اتفاق می‌افتد، از مزارع بادی عظیم فراساحلی گرفته تا پنل‌های خورشیدی روی پشت‌بام خانه‌ها، که می‌توانند برق را به شبکه بفروشند. همانطور که استفاده از انرژی های تجدیدپذیر همچنان در حال رشد است، یک هدف کلیدی مدرن کردن شبکه برق ایران خواهد بود، و آن را هوشمندتر، ایمن تر و بهتر در مناطق یکپارچه می کند.

انواع انرژی های تجدید پذیری که میتوانیم استفاده کنیم عبارتند از:

انرژی خورشیدی

انرژی بادی

انرژی زیست توده ای

انرژی زمین گرمایی

انرژی هیدروالکتریک

انرژی آبی

و …

انرژی خورشیدی:

انرژی خورشیدی را می توان به صورت “فعال” یا “غیرفعال” دریافت کرد. انرژی خورشیدی فعال از فناوری خاصی برای جذب پرتوهای خورشید استفاده می کند. دو نوع اصلی تجهیزات سلول های فتوولتائیک (که سلول های PV یا سلول های خورشیدی نیز نامیده می شوند) و آینه هایی هستند که نور خورشید را در یک نقطه خاص متمرکز می کنند. این فناوری‌های خورشیدی فعال از نور خورشید برای تولید الکتریسیته استفاده می‌کنند که ما از آن برای روشن کردن چراغ‌ها، سیستم‌های گرمایشی، رایانه‌ها و تلویزیون‌ها استفاده می‌کنیم. انرژی خورشیدی

انرژی بادی:

مردم برای مدت طولانی و طولانی از انرژی باد استفاده می کنند. پنج هزار سال پیش، مصریان باستان قایق هایی با نیروی باد می ساختند. در سال 200 قبل از میلاد، مردم از آسیاب های بادی برای آسیاب غلات در خاورمیانه و پمپاژ آب در چین استفاده می کردند.امروز، ما انرژی باد را با توربین های بادی جذب می کنیم. توربین شبیه آسیاب بادی است. یک برج بسیار بلند با دو یا سه تیغه پروانه مانند در بالا دارد. این تیغه ها توسط باد چرخانده می شوند. تیغه ها یک ژنراتور (واقع در داخل برج) را می چرخانند که برق تولید می کند.گروه هایی از توربین های بادی به عنوان مزارع بادی شناخته می شوند. مزارع بادی را می‌توان در نزدیکی زمین‌های کشاورزی، در گردنه‌های باریک کوهستانی و حتی در اقیانوس، جایی که بادهای تندتر و قوی‌تر می‌وزد، یافت. توربین های بادی که در اقیانوس لنگر انداخته اند «مزرعه بادی فراساحلی» نامیده می شوند.

این نوع انرژی ها دارای مزایا و معایب زیادی هستند:یکی از مزایای بزرگ نیروی باد این است که یک شکل “پاک” انرژی است. توربین های بادی سوخت را نمی سوزانند و هیچ آلاینده ای در هوا منتشر نمی کنند. با این حال، باد همیشه منبع انرژی ثابتی نیست. سرعت باد بسته به زمان روز، آب و هوا و موقعیت جغرافیایی به طور مداوم تغییر می کند. در حال حاضر، نمی توان از آن برای تامین برق برای تمام نیازهای برق ما استفاده کرد. توربین های بادی و دیگر انرژیهای پاکی که دنیا وجود دارد و قابل استفاده میباشد.این اتفاق سبب شده که مردم در سراسر دنیا برای کمک به محیط زیست و زندگی خود و فرزاندانشان دست به اقدام بزنند و رشته هایی را در همین زمینه در دانشگاه ها تاسیس کنند و خوشبختانه سالانه دانشجو های فراوانی در سراسر دنیا در این رشته ها مشغول به تحصیل میشوند.و ناگفته نماند که این رشته آینده شغلی بسیار بزرگی را دارد پس جای نگرانی ندارد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 8 =