آموزش مقاله نویسی معماری

 

مقاله های پژوهشی معماری، مقاله‌هایی مرتبط با معماری بومی، تاریخی، اسلامی و مبانی نظری آن هستند که در مجلات تخصصی معماری به چاپ می رسند. البته بعضی موارد نیز در مجلات دیجیتال منتشر خواهند شد. مقاله های علمی و پژوهشی معماری نیز مثل همه مقالات علمی و پژوهشی و مقالات آی اس آی بخش های مختلفی دارد. یک مقاله از عنوان‌ها، نویسندگان، چکیده مطلب، مقدمه، مواد و روش‌های تحقیق، منابع، نتایج، بحث و نتیجه‌گیری و مراجع تشکیل شده است.

مهم‌ترین اصل در نگارش یک مقاله انتخاب موضوع مناسب است. اگر به نگارش یک مقاله با موضوع معماری علاقه‌مند هستید، در این مطلب با آموزش مقاله نویسی معماری با ما همگام شوید.

گام اول – انتخاب موضوع مهم ترین اصل آموزش مقاله نویسی معماری

برای تهیه یک مقاله معماری شما به موضوع جذاب نیاز دارید. امکان دارد از یک رویداد متفاوت، یک ساختمان یا یک حرکت انقلابی تخصصی در گذشته برای آن مقاله ایده بگیرید. در واقع ممکن است از یک موضوع و سوال کلی مقاله خود را آغاز کنید و با استفاده از ریز شدن در مسائل جزئی‌تر به موضوعی خاص بپردازید.

به این نکته توجه کنید که ما از ذهن یک معمار در زمان خلق آثارش خبر نداریم و واقعا نمی‌دانیم چه ایده مقاله‌هایی در سر داشته است. حتی نمی‌دانیم اثر به جا مانده از او با چیزی که در ذهن داشته مطابقت دارد یا خیر. تغییرات اجرایی با ایده اولیه چقدر بوده است؟ ما تنها درباره آثار اجرا شده آنان اطلاعاتی داریم.

نکته مهم در آموزش مقاله نویسی معماری سنجش اطلاعات است. برای انتخاب موضوعات علمی و پژوهشی معماری ابتدا از این موضوع اطمینان حاصل کنید که منابع کافی برای تحقیق و بررسی در دست دارید یا خیر. درخصوص تحلیل یک سازه و اثر معماری ابتدا نقشه ها و عکس های مربوط به آن را بیابید و ارزیابی کنید. مطمئن شوید که برای تحقیقات شما اطلاعات کافی در اختیارتان قرار بگیرد.

گام دوم – انتخاب روش تحقیق در مقالات معماری

پژوهش و تحقیق در زمینه معماری معمولا به دو روش امکان پذیر خواهد بود. یکی تحقیق در کتاب ها و تحلیل های بصری به این معنی که آنچه را که دیگران از جمله تحلیل گران یا مورخان معماری درباره ساختمان‌ها نوشته اند، مطالعه و ارزیابی می کنیم.

دوم اینکه ما خودمان با دانش و از نگاه معماران به طرح ها و عکس ها می نگریم و آنها را ارزیابی می کنیم. در مبحث آموزش مقاله نویسی معماری پس از انتخاب موضوع مقاله باید درباره آن به یکی از دو روش گفته شده تحقیق را آغاز کنید. در این رابطه بهتر است با اساتید خود و متخصصین معماری صحبت کنید و دیدگاه های آنان را مد نظر قرار دهید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر باید از کتاب های مرجع عمومی مانند دایره‌المعارف بهره ببرید و دید جامعی از ماهیت و حقایق آن موضوع پیدا کنید. استفاده از روش های تحقیق علمی و پژوهشی به شما کمک می کند از صحت اطلاعات مطمئن شوید. همچنین روش تحقیق خط مشی شما را برای مقاله نویسی مشخص می کند.

گام سوم – مثال های عینی برای دفاع از مقاله معماری

بهتر است برای موضوع خود مثال های عینی انتخاب کنید. ممکن است اصول روشنایی طبیعی یک ساختمان را مورد بررسی قرار دهید. برای روشن شدن حقایق و اینکه تحقیق شما جلوه واقعی و ملموس به خود بگیرد بهتر است ساختمانی را که مطابق ایده های شماست انتخاب کنید و به آن اشاره کنید. حتی استفاده از عکس ها و بررسی آن توسط خود شما و خوانندگان مقاله به اعتبار نظریه ها و افکار شما کمک می کند.

یا اینکه شما ممکن است در مقاله به این موضوع اشاره کنید که چگونه طراحی یک ساختمان امکان کمک به جلوه زیبای شهر را دارد. این یک سوال کلی است و بهتر است یک ساختمان را انتخاب کنید که به دید شما سبب زیبایی شهر شده است.

در این حالت به راحتی ویژگی‌های آن ساختمان را بررسی می کنید که متوجه شوید چه جنبه مقاله‌هایی در یک طراحی معماری منجر به زیبایی شهر خواهد شد. یا اگر قصد دارید در خصوص طراحی شهری قرن نوزدهم در پاریس یک مقاله پژوهشی معماری بنویسید، متوجه می شوید که هوسمان، معمار بزرگ این شهر بلوار ها را طراحی کرده است. ممکن است معماری بیشتر از طراحی خیابانی برای شما جذابیت داشته باشد. بنابراین شاید بپرسید که معماری چگونه تحت تأثیر طراحی خیابانی قرار می گیرد؟ این موضوع ممکن است باعث شود به ایده های معماری هوسمان توجه کنید و درباره تأثیر هوسمان در هنر معماری و سبک های آن مقاله بنویسید.

گام چهارم – نگارش مقاله معماری

مجلات معماری در سطوح بالایی در کشور و جهان منتشر می شوند. در آموزش مقاله نویسی معماری باید سعی شود مطالب کاملا علمی و تخصصی نگارش شود. مخاطبان این مجلات خواهان یادگیری امور جدید تر و خلاقانه هستند. منظور از نگارش یک مقاله علمی پژوهشی معماری این است که ایده های طراحی ساختمان های نو و قدیمی منتشر شوند. این امر باعث می شود تا علاقه مندان از این استراتژی ها در طراحی های معماری خود بهره ببرند. در واقع در مقاله های علمی پژوهشی معماری دیدگاه های مختلف در معماری و طراحی آن با معماران به اشتراک گذاشته می شود.

مطالعه این مقالات کمک می کتد که مهندسان معماری طراحی‌های خود را ارتقا دهند. مقاله های علمی پژوهشی معماری در مجلات تخصصی معماری چاپ می‌شوند و همه پژوهشگران، مهندسین معماری و اساتید معماری امکان بهره برداری از آن را دارند.

نتیجه گیری

در این مطالب با آموزش مقاله نویسی معماری آشنا شدیم. باید بدانید که در مجلات علمی پژوهشی هر رشته‌ای مقالات تخصصی مربوط به آن رشته به چاپ می‌رسد. پس از نگارش مقاله خود حتما مجلات مرتبط با آن مقاله را بررسی کنید و مجله مناسب را برای انتشار انتخاب کنید.

چاپ یک مقاله معماری در مجلات داخلی یا خارجی تأثیر بسیاری در آینده تحصیلی و شغلی شما خواهد داشت. بیشتر افراد برای دستیابی به مدارج بالا تر دست به انتشار مقاله می زنند. علاوه بر آن نباید موضوعات تکراری را برای مقاله نویسی انتخاب کنید. بار علمی یک مقاله بیشتر از انتشار آن به اعتبار شما می افزاید.

کلمه کلیدی: آموزش مقاله نویسی معماری

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + یک =