تبدیل پایان نامه به کتاب

امروزه پژوهشگران زیادی خواستار تبدیل پایان نامه و یا رساله دکتری خود به کتاب هستند. درواقع این موضوع، راهی است که توسط آن می‌توان به برخی از امتیازات و مزایا دست پیدا کرد. اما مورد مهم این است که پایان نامه چگونه و با چه کیفیتی تبدیل به کتاب شود. در این بخش از هوش پژوهشی تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا در این خصوص بیشتر آشنا شوید.

 

تبدیل پایان نامه به کتاب در موسسه هوش پژوهشی چگونه صورت می‌گیرد؟

اگر می‌خواهید از صفر تا صد تبدیل پایان نامه به کتاب در تمامی رشته‌ها و زبان‌های مختلف و سپس چاپ آن را با خیال راحت به دست یک گروه حرفه‌ای و متخصص بسپارید، موسسه هوش پژوهشی می‌تواند بهترین گزینه برایتان باشد. شما می‌توانید ابتدا فایل ارزشمند پایان نامه خود را برای کارشناسان ما ارسال کنید تا برآورد هزینه فرمت بندی آن را بر اساس تعداد کلمات و منابع و همچنین نوع کیفیت درخواستی و زمان تحویل پروژه انجام دهند. لازم به ذکر است شما عزیزان می‌توانید حالت‌های طلایی و طلایی پلاس را جهت انجام فرمت بندی انتخاب کنید که در حالت دوم علاوه بر فرمت بندی، بازخوانی توسط محقق دوم نیز صورت می‌گیرد. همچنین نوع زمان بندی خود را می‌توانید عادی، فشرده و فشرده پلاس بر اساس محدودیت زمانی خود انتخاب کنید. پس از انجام فرمت بندی و تایید نهایی از جانب شما، فایل موردنظر به بخش کتاب ارجاع داده شده و خدمات صفحه آرایی و طراحی جلد آن آغاز می‌گردد و پس از آماده شدن آن برای اخذ مجوزهای مربوطه از سوی موسسه اقدام شده و گزارش مرحله به مرحله آن به مشتری داده خواهد شد. کل پروسه مربوط به این خدمات تقریباً ظرف مدت 40 روز انجام می‌گیرد و پس از اتمام مراحل آن، کتاب‌ها به صورت پستی در هر نقطه از کشور که باشید، ارسال خواهد شد.

استخراج مقاله از پایان نامه

برای دریافت مشاوره رایگان و ثبت نام در استخراج کتاب از پایان‌نامه می توانید با شماره های زیر تماس حاصل نمایید، و یا در واتساپ، نام و نام خانوادگی به همراه شماره تماس بگذارید. در اولین فرصت متخصصین ما با شما تماس خواهند گرفت. 

چگونه پابان نامه را تبدیل به کتاب کنم؟

ساختار پایان نامه شما لزوما مشابه ساختار کتاب شما نخواهد بود. این در درجه اول به این دلیل است که خوانندگان متفاوت است و رویکرد هم به مخاطب و هم به هدف کتاب شما بستگی دارد. اگر کتاب به عنوان مرجع اولیه یک دوره در نظر گرفته شده است، برنامه درسی دوره را در نظر بگیرید تا موضوعاتی را که باید پوشش داده شود، تعیین کنید. شاید پایان نامه شما در حال حاضر بیشتر موضوعات را پوشش می دهد، اما باید شکاف ها را با ادبیات موجود پر کنید.

علاوه بر این، ممکن است به این صورت باشد که بخواهید کتاب شما نه تنها برای یک درس، بلکه برای چندین دوره با محورهای مختلف، مرجع مکمل باشد. در این صورت باید علایق مختلف مخاطبان خود را در نظر بگیرید.

طرح اکثر پایان نامه ها شامل ارجاعات متقابل، پاورقی ها و کتابشناسی نهایی گسترده است. هنگام انتشار پایان نامه خود به عنوان یک کتاب ، اصطلاحات آکادمیک بیش از حد را حذف کنید و کتابشناسی را به کتاب های مرجع برای یک خواننده معمولی کاهش دهید.

چرا پژوهشگران به تبدیل پایان نامه به کتاب علاقه مند هستند؟

علاوه بر ارزش معنوی که در ابتدای مطلب بدان اشاره گردید، موارد دیگری نیز وجود دارند که باعث علاقه مند شدن دانشجویان به تبدیل پایان نامه به کتاب می‌شود. در ذیل می‌خواهیم به برخی از این موارد اشاره کوتاهی داشته باشیم:

تبدیل پایان نامه به کتاب

کسب امتیاز در مصاحبه دکتری: با تبدیل پایان نامه به کتاب و چاپ آن می توانید تا 4 امتیاز در مصاحبه دکتری اخذ کنید.
کم هزینه بودن آن: چاپ کتاب در مقایسه با چاپ مقاله در مجلات پولی کم هزینه تر است.
کوتاه بودن پروسه:‌ معمولا بخش اعظمی از مدت زمان چاپ کتاب به اخذ مجوزهای آن مربوط است اما این بازه زمانی باز هم نسبت به داوری مقاله و چاپ آن کوتاه تر می باشد.
ثبت در کتابخانه ملی: پس از اخذ مجوزهای مربوطه کتاب شما در کتابخانه ملی ثبت می گردد.
جاودانه نگهداشتن پایان نامه:‌ شما می توانید با تبدیل پایان نامه به کتاب آن را به یک اثر جاودان مبدل کنید.

 

استخراج کتاب از پایان نامه:انتخاب یک عنوان مناسب

همان‌طور که می‌دانید معمولاً عناوین پایان نامه‌ها، به صورت طولانی و دارای جزئیات بیشتری هستند که حتی در انتهای عنوان به جامعه آماری یا مطالعه موردی نیز اشاره می‌کنند؛ اما واقعیت این است که اگر شما عنوان پایان نامه را عینان بدون تغییر در عنوان کتاب جایگذاری کنید، جذابیتی برای مخاطب نخواهد داشت؛ بنابراین باید سعی کنید از یک عنوان بسیار کوتاه‌تر و جذاب‌تر برای کتاب خود استفاده کنید که هم معرف محتوای داخل کتاب باشد و هم اینکه توانایی جذب مخاطب را داشته باشد.

استخراج کتاب از پایان نامه

استخراج کتاب از پایان‌نامه:تبدیل برخی از قسمت ها به فرمت کتاب

اولین و مهم‌ترین موردی که بایستی مدنظر داشته باشید این است که در تمامی متن پایان نامه ابتدا کلمه “پایان نامه” را به کلمه “کتاب” تبدیل کنید. جهت آسان‌تر شدن این کار می‌توانید در نرم افزار word با کلیدهای ترکیبی Ctrl+H=Replace این کار را انجام دهید. در قدم بعدی بایستی تغییراتی در فهرست پایان نامه خود ایجاد کنید. معمولاً پایان نامه حاوی فهرست مطالب با جزئیات بیشتری با به همراه داشتن نمودار و جداول و… صورت می‌گیرد. در کتاب بایستی این جزئیات را کاهش دهید و فقط به عنوان های اصلی در فهرست اشاره کنید. پس از آن می‌توانید یک پیشگفتار به قلم خودتان نگارش کرده و در ابتدای کتاب قرار دهید. قدم بعدی تبدیل چکیده پایان نامه به مقدمه است. می‌توانید با ایجاد کمی تغییرات یک مقدمه ساختاری و خوب ایجاد کنید. پایان نامه دارای فصول مختلف و مفصلی هست که نیازی به آوردن تمامی این فصول در کتاب نیست، شما می‌توانید با خلاقیت خود برخی از فصول را ترکیب، حذف و یا اضافه کنید. در آماده سازی فصل‌های کتاب، خود را در جای مخاطب قرار دهید و از زاویه دید او مطالب را گردآوری کنید. همچنین به دلیل این که متن پایان نامه را تغییر داده‌اید، حتماً به قسمت رفرنس‌ها و منابع پایان کتاب دقت کنید و آن‌ها را از نو و با توجه به متن بنویسید.

استخراج کتاب از پایان نامه:صفحه آرایی کتاب

صفحه آرایی عبارت است از کلیه اقداماتی که باعث ایجاد تناسب بین متن و تصاویر کتاب می‌شود. معمولاً صفحه آرایی کتاب دارای یک فرمت استاندارد است، اما ممکن است از سوی دانشگاه فرمت خاصی مد نظر داشته باشند که بایستی طبق آن جلو بروید. برای صفحه آرایی کتاب، از نرم افزارهای مختلفی استفاده می‌شود که رایج ترین آن‌ها نرم افزار word و indesign می‌باشد. در صفحه آرایی مواردی از جمله: تنظیم صفحات با توجه به قطع کتاب، تعریف استایل خاص برای عناوین کتاب، بخش بندی یا سکشن بندی کتاب، ایجاد سر صفحه و پاصفحه، درج فهرست کتاب و… صورت می‌گیرد.

استخراج کتاب از پایان نامه

استخراج کتاب از پایان نامه:طراحی جلد کتاب

در انتخاب طرح جلد موردنظر، باید دقت بسیاری از لحاظ طیف رنگ، شکل و… شود؛ زیرا مجوزهایی که برای کتاب صادر می‌گردد، طرح روی جلد نیز مد نظر قرار داده می‌شود. پس بنابراین هم باید موازین قانونی کشورمان رعایت شود و هم اینکه موضوع مورد مطالعه در کتاب را شرح دهد و همچنین قابلیت جذب مخاطب را داشته باشد. طراحی جلد کتاب شامل مواردی مانند روی جلد، عطف کتاب و پشت جلد خواهد بود. سعی کنید همواره در طراحی جلد، مخاطب کتاب خود، موضوع آن، فرهنگ و آداب و رسوم کشور و… را در نظر داشته باشید تا یک طراحی درخور، شایسته و مرتبط با محتوای کتاب انجام دهید. اگر خودتان نیز آشنایی کامل با نرم‌افزارهای گرافیکی ندارید، می‌توانید ایده هایی که درمورد طراحی جلد کتاب ارزشمندتان را دارید با یک طراح گرافیست درمیان بگذارید و از او در این زمینه کمک بگیرید.

استخراج کتاب از پایان نامه

عوامل کلیدی که هنگام انتشار پایان نامه خود به عنوان یک کتاب باید در نظر بگیرید

 • هدف کتاب و مشکلاتی که قصد حل آن را دارد
 • عنوان پیشنهادی
 • نیاز به کتاب پیشنهادی شما
 • رقابت موجود و بالقوه
 • فهرست مطالب
 • مروری بر کتاب
 • خلاصه هر فصل کتاب
 • جدول زمانی تکمیل کتاب
 • شرح مختصری از مخاطبان و دوره هایی که پوشش می دهد

با در نظر گرفتن همه این موارد، در اینجا 9 مرحله برای تبدیل موفقیت آمیز پایان نامه به کتاب آورده شده است .

تبدیل پایان نامه به کتاب : 9 گام برای انتشار موفقیت آمیز پایان نامه خود به عنوان یک کتاب!

انتشار پایان نامه به عنوان یک کتاب

1. مخاطب هدف خود را تعیین کنید

بر اساس موضوع پایان نامه خود، حوزه هایی را مشخص کنید که به طور بالقوه ممکن است در بین مخاطبان کتاب شما علاقه مند شود. هنگامی که مخاطبان هدف خود را مشخص کردید، ماهیت کتابی را که دوست دارند بخوانند، کشف کنید.

2. هدف کتاب خود را مشخص کنید

در مورد دامنه کتاب خود و تأثیر آن بر مخاطبان هدف خود فکر کنید. شاید بتوان از آن به عنوان کتاب درسی یا مکمل برای یک یا چند درس استفاده کرد. تجسم کنید که کتاب شما چه چیزی ممکن است باشد. اگر کتابی است با بازار محلی مشخص، علاقه ای که در مؤسسه آموزشی شما ایجاد شده است، که می توان آن را در سایر مؤسسات مشابه جستجو کرد، یا اگر می تواند دامنه ملی یا حتی بین المللی داشته باشد.

3. رقابت خود را شناسایی کنید

دریابید که کدام کتاب‌ها در حال حاضر در بازار هستند، چه موضوعاتی را پوشش می‌دهند، چه مشکلاتی را حل می‌کنند، و غیره.

4. ساختار کتاب خود را تعریف کنید

اگر کتاب به عنوان بخشی از یک برنامه درسی نوشته شده است، از آن برنامه برای تعریف ساختار آن استفاده کنید. اگر چندین برنامه را پوشش می دهد، فهرستی از موضوعات برای تمرکز بر روی آنها به صورت جداگانه تهیه کنید و آنها را به ترتیب بر اساس معیارهای آموزشی یا علاقه خواننده بالقوه ترتیب دهید.

5. ناشران بالقوه را شناسایی کنید

ناشران کشورتان یا در وب و نوع کتاب‌هایی را که منتشر می‌کنند جستجو کنید تا ببینید آیا علاقه فزاینده‌ای به کتابی که می‌خواهید توسعه دهید وجود دارد یا خیر. علاوه بر این، اگر از قبل مخاطبان اسیر علاقه مند به کار خود دارید، می توانید به گزینه های خودنشر یا انتشار بر اساس تقاضا نیز نگاه کنید.

6. برنامه ریزی کنید

بر اساس ساختار کتاب خود، پیشرفت خود را برنامه ریزی کنید و یک برنامه کاری ایجاد کنید. در نظر بگیرید که بسیاری از موضوعات از قبل در پایان نامه شما نوشته شده است، شما فقط باید آنها را بازنویسی کنید و نیازی به انجام تحقیق از ابتدا ندارید. روز خود را به گونه ای برنامه ریزی کنید که در صورت وجود، فرصت کافی برای پر کردن شکاف های فنی یا عمومی داشته باشید.

7. از یک سبک نوشتن پیروی کنید

سبک نوشتن بستگی به نوع کتاب و مخاطب هدف شما دارد. در حالی که سبک نوشتن آکادمیک در نگارش پایان نامه ترجیح داده می شود، کتاب ها را می توان به روش های ساده تری برای درک آسان نوشت. اگر قبلاً با یک ناشر علاقه مند صحبت کرده اید، آنها می توانند در تعیین سبک نوشتاری که باید دنبال شود کمک کنند. اگر خودتان منتشر می کنید، برای تعیین محبوب ترین سبک نوشتاری به چند کتاب رقیب مراجعه کنید و از آن پیروی کنید.

8. از وسایل کمک بصری استفاده کنید

بسته به موضوع کتاب شما، ممکن است انواع مختلفی از کمک های تصویری و گرافیکی برای برجسته کردن نوشته شما وجود داشته باشد که ممکن است سودآور باشد. برای جلوگیری از نقض حق چاپ به تصاویر، نمودارها، نمایش های گرافیکی و غیره اعتبار لازم را بدهید. علاوه بر این، مطمئن شوید که سبک ارائه وسایل کمک بصری در سراسر کتاب یکسان است.

9. پیش نویس خود را مرور کنید

استاد راهنما و شورای مشورتی پیش نویس پایان نامه شما را بررسی و اصلاح می کنند. با این حال، یک کتاب باید تصحیح شود ، ترجیحاً توسط فردی با دیدگاه سازنده. همچنین می‌توانید از خدمات ویرایش حرفه‌ای استفاده کنید یا فقط با یک ابزار عالی بررسی گرامری برای جلوگیری از دردسر پیش بروید .

پس از تبدیل پایان نامه به کتاب چه مراحلی باید طی شود؟

پس از این که فرمت پایان نامه به فرمت کتاب تبدیل شد نوبت به طی کردن پروسه چاپ کتاب می‌باشد. معمولاً زمان بر ترین مرحله این قسمت است که باید منتظر تایید نهایی سازمان‌های ذی ربط جهت اخذ مجوز و تایید کتاب جهت چاپ بود و سپس مراحل بعدی را طی کرد. در این قسمت می‌خواهیم شما را با این مراحل آشنا کنیم:

تبدیل پایان نامه از کتاب

مرحله اول: دریافت شابک

International Standard Book Number یا به اختصار ISBN که با نام شابک شناخته می‌شود. یک کد بین المللی 13 رقمی است که 3 رقم اول آن مربوط به پیشوند است و با شماره 978 شروع می‌شود. بعد از آن یک شماره 3 رقمی که نشان‌دهنده موقعیت جغرافیایی، زبانی و کشور انتشار کتاب است و 4 رقم بعدی مشخصات ثبت کننده کتاب یا همان ناشر می‌باشد. 2 رقم بعدی آن مربوط به شناسه عنوان کتاب و تک رقم آخر آن رقم کنترل و یا مجوز کتاب است که با فرمول خاصی محاسبه می‌شود. به وسیله شابک می‌توان به راحتی و در زمان کم کتب مختلف را جستجو کرده و به آن‌ها دست پیدا کرد. علاوه بر آن، شما برای اخذ مجوز فیپا، نیازمند دریافت شابک هستید. دقت کنید که پروسه چاپ کتاب و اخذ مجوزهای آن بایستی توسط ناشر طی شود.

استخراج کتاب از پپایان نامه

مرحله دوم: اخذ مجوز فیپا

فیپا مخفف عبارت “فهرست نویسی پیش از چاپ” می‌باشد. در صفحه اول هر کتاب مشخصاتی درج می‌گردد که این مشخصات مربوط به فیپاست. با اخذ این مجوز، اطلاعات کتاب شما بر مبنای استانداردهای بین المللی قبل از چاپ کتاب، ثبت و ضبط می‌گردد. جهت ثبت درخواست خود برای دریافت مجوز فیپا ،می‌توانید به سایت آن مراجعه کرده و درخواست خود را ارسال نمایید. مدت زمان اخذ مجوز فیپا برای کتاب‌های مختلف، متفاوت است برای کتاب‌هایی که برای اولین بار می‌خواهند به چاپ برسند، ممکن است 10 الی 15 روز طول بکشد. در حال حاضر تنها نهاد رسمی که به‌ عنوان مرجع صدور فیبا در ایران شناخته می‌شود، سازمان اسناد و کتابخانه ملی است. مهم‌ترین مشخصاتی که در فیپا نوشته می‌شود عبارت اند از: نام نویسنده، عنوان کتاب، نام و مشخصات ناشر، سال چاپ کتاب، مشخصات ظاهری کتاب مانند تعداد صفحات، نوع قطع، شماره شابک، رتبه بندی کنگره و شماره کتاب شناسی ملی کتاب می‌باشد.

مرحله سوم: اخذ مجوز چاپ

تا به این جای کار، ما یک فایل از کتاب همراه با مجوز فیپا داریم؛ که در این مرحله بایستی طراحی جلد کتاب نیز به اتمام رسیده باشد؛ زیرا قرار است سه نسخه از کتاب چاپ شده را به همراه طراحی جلد آن به وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی جهت بررسی از لحاظ عدم مغایرت با قوانین موجود در کشور ارسال کنیم تا مجوز چاپ صادر شود. معمولاً این مرحله از اخذ مجوز، زمان بر ترین مرحله است؛ زیرا با توجه به موضوعات کتاب، مدت زمان صادر کردن آن متفاوت است. برای مثال ممکن است حتی اخذ مجوز چاپ کتاب تا 3 ماه نیز طول بکشد و یا با قوانین موجود در کشور در تضاد بوده و به نویسنده برگشت داده شود. به هر حال بایستی با صبر و حوصله تمامی این مراحل را سپری کرد و منتظر مجوز چاپ کتاب بود.

استخراج کتاب از پایان نامه (3)

مرحله چهارم:‌ صحافی و چاپ کتاب

پس از این که مجوز چاپ از وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی اخذ شد، قبل از دریافت مجوز پخش، کتاب به چاپخانه فرستاده می‌شود و با توجه به تعداد تیراژ، نوع چاپ مربوطه مشخص می‌گردد. برای مثال برای تیراژهای بالای 1000 از چاپ افست استفاده می‌شود و برای زیر 1000 از چاپ دیجیتالی کمک گرفته می‌شود. پس از اتمام مرحله چاپ، صحافی کتاب انجام می‌شود. این مرحله یکی از ظریف‌ترین و زیباترین مراحل چاپ کتاب است. درواقع صحافی کتاب، هنری است که به راستی کتاب را منحصر به فرد و به طور فوق‌العاده‌ای زیبا می‌کند. در صحافی، جلد گذاری کتاب، تا کردن آن و برش صورت می‌گیرد تا کتاب به یک حالت فیزیکی و قابل خواندن و ماندگار تبدیل شود.

مرحله پنجم: اخذ مجوز پخش

آخرین مرحله از مراحل چاپ کتاب، اخذ مجوز پخش کتاب است. متاسفانه بسیاری از نویسندگان و یا ناشران، اللخصوص اگر کتاب مستخرج از پایان نامه باشد، در انجام این مرحله، سهل انگاری می‌کنند؛ اما به یاد داشته باشید که بدون اخذ این مجوز، امکان اخذ امتیاز در مصاحبه دکتری توسط تبدیل پایان نامه به کتاب و یا فروش آن امکان پذیر نمی‌باشد. این گواهی در حقیقت بدین معناست که کتاب منتشر شده همان کتابی است که قبلاً توسط وزارت ارشاد مجوز آن صادر شده و تغییری در متن آن وجود ندارد و به منزله صدور این مجوز، پخش کتاب بلامانع است. پس از به اتمام رسیدن این مرحله نیز دیگر مشکلی برای کتاب ارزشمند شما وجود ندارد و می‌توانید از آن در جهت اهداف خود بهره ببرید.

تبدیل پایان نامه به کتاب : اهمیت و ضرورت

محققان سال‌ها وقت صرف می‌کنند و تلاش زیادی برای پایان‌نامه‌های دکترای خود انجام می‌دهند، که باعث می‌شود آنها آثار ارزشمندی را نه تنها برای نویسنده، بلکه برای جامعه علمی نیز انجام دهند. با این حال، ممکن است بپرسید که آیا پایان‌نامه دکتری شما در صورت انتشار در یک کتاب ممکن است برای مخاطبان گسترده ای مورد توجه قرار گیرد و آیا ممکن است برای رشته خاص شما در یک کتاب دانشگاهی مورد علاقه باشد. با این اوصاف، تبدیل پایان نامه شما به یک کتاب کامل به آسانی ارسال پایان‌نامه برای ناشران نیست. در ارسال پیش نویس خود به ناشر، باید آن را به طور گسترده بازبینی کنید تا مطمئن شوید که برای مخاطبان وسیع تری جذاب است و ممکن است در بازار ادبی رقابت کند. این نکته مهم است: پایان‌نامه شما یک کتاب نیست .

دومینیک بویر، سردبیر مجموعه انتشارات دانشگاه کرنل، گفت: «کتاب چیزی است که بعداً اتفاق می‌افتد، زمانی که پایان‌نامه را پشت سر گذاشتید، زمانی که یک بحث از تحلیل‌ها بیرون می‌آید و به چیزی تبدیل می‌شود که می‌توانید بر اساس آن یک دستور کار فکری بسازید. کتاب‌ها توسط استدلال‌ها هدایت می‌شوند، نه برج‌های تحلیلی. اما تنها راه برای رسیدن به یک استدلال خوب، آزمایش و شکست زیاد در فرآیند پایان‌نامه و پس از پایان‌نامه است.» (همانطور که در هیوز، 2018 نقل شده است) .

تبدیل پایان نامه به کتاب :عوامل و فاکتور های مهم

قبل از اینکه در مورد مراحل تبدیل پایان نامه شما به کتاب صحبت کنیم، مواردی وجود دارد که باید قبل از آن در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که آیا رفتن به این مسیر بهترین گزینه شما است یا خیر. از آنجایی که کار دکترا اغلب از نظر دامنه خاص است، عوامل مختلفی وجود دارد که قبل از انتشار باید در نظر گرفته شود. بسته به دامنه موضوع خود، ممکن است بخواهید فقط از چند بخش از پایان نامه خود در یک کتاب استفاده کنید، یا ممکن است بخواهید با سایر محققان در این زمینه همکاری کنید تا در مجموعه ای از تحقیقات در آن زمینه یا موضوع مشارکت داشته باشید. . با این حال، اگر هدف شما این است که کار دکتری خود را به صورت یک کتاب کامل منتشر کنید، باید ملاحظات مختلفی را در نظر داشته باشید. اینها چیزهایی است که یک ناشر بالقوه نیز با هدف اصلی ارتباط اثر نویسنده با خوانندگان خود به آنها نگاه می کند. رابطه بین نویسندگان و نویسندگان و ارتباطی که ممکن است داشته باشند، چیزی است که شرکت های انتشاراتی برایشان ارزش قائل هستند. سوال اول این است که آیا این کتاب برای مخاطبان وسیع‌تری در زمینه ناشر خاص مورد توجه خواهد بود یا خیر. سپس، ناشران بررسی می کنند که آیا کیفیت اثر بالا است، به ویژه اگر مخاطبان ناشر متشکل از محققان، محققان و صاحب نظران این حوزه باشند. در نهایت، از آنجایی که پایان نامه پژوهشی مستلزم بررسی همتایان و تجزیه و تحلیل دقیق یافته ها و نتایج آن است، روند مشابهی برای کتاب قابل انتظار است. به همین دلیل است که ناشر از خود می پرسد که آیا این اثر می تواند خواسته های بررسی توسط محققان و متخصصان در این زمینه را برآورده کند؟ سوال اول این است که آیا این کتاب برای مخاطبان وسیع‌تری در زمینه ناشر خاص مورد توجه خواهد بود یا خیر. سپس، ناشران بررسی می کنند که آیا کیفیت اثر بالا است، به ویژه اگر مخاطبان ناشر متشکل از محققان، محققان و صاحب نظران این حوزه باشند. در نهایت، از آنجایی که پایان نامه پژوهشی مستلزم بررسی همتایان و تجزیه و تحلیل دقیق یافته ها و نتایج آن است، روند مشابهی برای کتاب قابل انتظار است. به همین دلیل است که ناشر از خود می پرسد که آیا این اثر می تواند خواسته های بررسی توسط محققان و متخصصان در این زمینه را برآورده کند؟ سوال اول این است که آیا این کتاب برای مخاطبان وسیع‌تری در زمینه ناشر خاص مورد توجه خواهد بود یا خیر. سپس، ناشران بررسی می کنند که آیا کیفیت اثر بالا است، به ویژه اگر مخاطبان ناشر متشکل از محققان، محققان و صاحب نظران این حوزه باشند. در نهایت، از آنجایی که پایان نامه پژوهشی مستلزم بررسی همتایان و تجزیه و تحلیل دقیق یافته ها و نتایج آن است، روند مشابهی برای کتاب قابل انتظار است. به همین دلیل است که ناشر از خود می پرسد که آیا این اثر می تواند خواسته های بررسی توسط محققان و متخصصان در این زمینه را برآورده کند؟ از آنجایی که پایان نامه پژوهشی نیازمند بررسی همتایان و تجزیه و تحلیل دقیق یافته ها و نتایج آن است، روند مشابهی برای کتاب قابل انتظار است. به همین دلیل است که ناشر از خود می پرسد که آیا این اثر می تواند خواسته های بررسی توسط محققان و متخصصان در این زمینه را برآورده کند؟ از آنجایی که پایان نامه پژوهشی نیازمند بررسی همتایان و تجزیه و تحلیل دقیق یافته ها و نتایج آن است، روند مشابهی برای کتاب قابل انتظار است. به همین دلیل است که ناشر از خود می پرسد که آیا این اثر می تواند خواسته های بررسی توسط محققان و متخصصان در این زمینه را برآورده کند؟الزویر، nd ).

برای دریافت مشاوره رایگان و ثبت نام در دوره های هوش پژوهشی  می توانید با شماره های زیر تماس حاصل نمایید، و یا در واتساپ، نام و نام خانوادگی به همراه شماره تماس بگذارید. در اولین فرصت متخصصین ما با شما تماس خواهند گرفت. 

تبدیل پایان نامه به کتاب : تفاوت پایان نامه و کتاب

توجه به تفاوت بین اهداف پایان نامه و انتشار کتاب ضروری است. پایان نامه به عنوان راهی برای برآورده کردن نیازهای فارغ التحصیلی با مخاطبان بسیار محدود وجود دارد، اما هدف کتاب دستیابی به مخاطبان وسیع تری است. بنابراین، کتاب یک کار شخصی تر است و صدای نویسنده نقش مهمی دارد. بنابراین، وقتی دو شکل مختلف انتشارات را با هم مقایسه می‌کنید، متوجه دلایل متفاوتی برای پیگیری یکی یا دیگری می‌شوید. قبل از شروع فرآیند چاپ کتاب، باید بررسی کرد که تبدیل پایان نامه دکترا به کتاب چقدر طول می کشد. از آنجایی که باید بیشتر پایان نامه را تنظیم کنید و آن را برای طیف وسیع تری از خوانندگان مجهزتر کنید، باید پایان نامه خود را بازنویسی کنید. اینکه این فرآیند چقدر طول می کشد به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اینکه در این مرحله از حرفه خود چقدر زمان می توانید به کتاب از نظر ویرایش و بازنویسی اختصاص دهید و اگر پشتیبانی دارید. بهترین راه برای نگاه کردن به پایان نامه ممکن است به عنوان طرح کلی برای کتاب شما باشد، که در آن هر بخش از پایان نامه گسترش می یابد تا برای مخاطبان وسیع تری مورد توجه قرار گیرد. با در نظر گرفتن این فاکتورها، باید برای تبدیل پایان نامه خود به کتاب، حداقل 18 ماه تا دو سال را اختصاص دهید. واضح است که اگر کار پیچیده است و به تحقیقات بیشتری نیاز دارد که به زمان بیشتری نیاز دارد، و اگر با سایر مشارکت کنندگان کار می کنید، ممکن است به زمان کمتری نیاز داشته باشید ( که در آن هر بخش در پایان نامه گسترش می یابد تا برای مخاطبان وسیع تری مورد توجه عموم قرار گیرد. با در نظر گرفتن این فاکتورها، باید برای تبدیل پایان نامه خود به کتاب، حداقل 18 ماه تا دو سال را اختصاص دهید. واضح است که اگر کار پیچیده است و به تحقیقات بیشتری نیاز دارد که به زمان بیشتری نیاز دارد، و اگر با سایر مشارکت کنندگان کار می کنید، ممکن است به زمان کمتری نیاز داشته باشید ( که در آن هر بخش در پایان نامه گسترش می یابد تا برای مخاطبان وسیع تری مورد توجه عموم قرار گیرد. با در نظر گرفتن این فاکتورها، باید برای تبدیل پایان نامه خود به کتاب، حداقل 18 ماه تا دو سال را اختصاص دهید. واضح است که اگر کار پیچیده است و به تحقیقات بیشتری نیاز دارد که به زمان بیشتری نیاز دارد، و اگر با سایر مشارکت کنندگان کار می کنید، ممکن است به زمان کمتری نیاز داشته باشید (الزویر، nd ). اکنون که عواملی را که باعث تصمیم گیری برای تبدیل پایان نامه شما به کتاب می شود بررسی کردیم، می توانیم به فرآیند تبدیل پایان نامه شما به یک کتاب کامل برویم.

عناصری که یک کتاب خوب را می سازد

 • عنوانی مختصر، به یاد ماندنی و جذاب که شامل کلمات کلیدی ضروری است
 • سازماندهی شفاف و موثر
 • یک مقدمه مختصر
 • تصاویری که متن را بهبود می بخشد
 • بخش هایی که به تنهایی یا به عنوان بخشی از کل کتاب معنادار هستند
 • وسایل کمک ناوبری، مانند عناوین فصل ها، سرفصل های دویدن، سرفصل های فرعی، یادداشت ها، کتابشناسی، فهرست
 • صدایی (رابطه نویسنده با خواننده) که مانند یک راهنمای تور نامرئی یا داستان‌نویس خلاق عمل می‌کند و از شنیدن صدای سخنران پشت تریبون اجتناب می‌کند.

اسخراج کتاب از پایان نامه :جزئیات

 • ارجاعات غیر ضروری به خودتان را حذف کنید.
 • مقدمه ها و خلاصه های برجسته فصل را حذف کنید.
 • سبک را در عناوین فصل‌ها، زیرنویس‌ها، آغاز و پایان فصل، سرفصل‌های فرعی موازی کنید.
 • مقدمه و نتیجه گیری را دوباره مرور کنید.
 • یادداشت های غیر ضروری را حذف کنید؛ دیگران را متراکم یا ترکیب کنید.
 • اکثر ارجاعات متقابل را حذف کنید.
 • نمونه ها و داده های غیر ضروری را برش دهید.
 • افتتاحیه های فصل را قوی، واضح و دعوت کننده بسازید.
 • تعاریفی از اصطلاحات، اصطلاحات خارجی، تاریخ های بیوگرافی و تاریخی را اضافه کنید.
 • چندین عنوان و زیرنویس ممکن را طوفان فکری کنید.
 • نثر را محکم کنید.
 • از افعال فعال استفاده کنید.
 • جملات را با کلماتی که می خواهید بر آنها تاکید کنید شروع و پایان دهید.

تبدیل پایان نامه به کتاب : تفاوت پایان نامه و کتاب

برای شروع، باید مخاطبان خود را در نظر بگیرید. اگر کتابی منتشر می کنید، باید بدانید که کارتان را به چه کسی هدایت می کنید. حمیده ایرج (دوم)، فوق لیسانس فناوری اطلاعات که پایان نامه کارشناسی ارشد خود را به کتاب تبدیل کرد، گفت: «شما باید تحقیقات خود را از کتابخانه از زندان خارج کنید و آن را برای بزرگترین مخاطبان بالقوه در دسترس قرار دهید . «ابتدا، از خود بپرسید که این مخاطبان گسترده‌تر چه کسانی هستند و چرا به تحقیق شما علاقه مند هستند. آنها ممکن است رهبران صنعت، مدیران، محققان، دانشجویان، اساتید دانشگاه یا خودآموز باشند. برای اینکه تحقیقات خود را در دسترس آنها قرار دهید، ممکن است لازم باشد موضوع اصلی پایان نامه خود را مجدداً پیکربندی کنید.پس از تعیین اینکه می‌خواهید مخاطبتان چه کسی باشد و پایان‌نامه‌تان را در قالب موضوعی مرکزی که متناسب با آن مخاطب باشد، دوباره پیکربندی کنید، باید یک موسسه انتشاراتی پیدا کنید که به طور خاص به این مخاطبان خدمت کند.

گرافیک کتاب گسترش

اکنون که یک انتشارات مناسب پیدا کرده اید، باید یک پیشنهاد کتاب بنویسید. اگر پژوهش از دامنه محدودی برخوردار است، به ویژه در فصل های مقدماتی و پایانی، باید با افزودن زمینه بین المللی یا میان رشته ای، زمینه سازی کنید (کلاگ، 2017). به گفته نویسنده تانیا گولاش-بوزا، یک پیشنهاد کتاب «به طور خلاصه [شامل] 1) خلاصه ای از کتاب است که استدلال اصلی را بیان می کند، 2) یک خلاصه یک پاراگرافی از هر فصل، 3) یک جدول زمانی برای تکمیل نسخه خطی کتاب، 4) شرح مختصری از مخاطبان هدف و کلاس های بالقوه برای پذیرش دوره، و 5) ادبیات رقابتی. معمولاً، این اسناد کوتاه هستند» ( همانطور که در هیوز، 2018 ذکر شده است ).

همچنین، باید مراقب کارخانجات انتشارات غارتگر باشید، زیرا همه ناشران بهترین علایق شما را در دل ندارند. اگر ناشر اطلاعات ذکر شده در بالا را بخواهد، یک پیش بینی خوب خواهد بود. اگر این کار را انجام داده باشند، به احتمال زیاد ناشران قانونی هستند. همچنین قابل ذکر است که هرکسی قول دهد پروپوزال کتاب پایان نامه شما را بدون هیچ تغییری منتشر کند، بسیار مشکوک است. شما باید به دنبال ناشران معتبر دانشگاهی باشید و باید در موقعیتی قرار بگیرید که آنها شما را پیدا کنند. اگرچه برخی از ناشران از مخازن سازمانی، مانند فهرست راهنمای کالج، برای یافتن کتاب‌های بالقوه استفاده می‌کنند، شما می‌توانید با پیشبرد این فرآیند، ابتکار عمل را به دست آورید. این را می توان با تعامل با افراد در کنفرانس ها و ذکر ایده یا راه اندازی یک وبلاگ انجام داد.

تبدیل پایان نامه به کتاب : نهایی کردن کتاب

مواردی که باید هنگام نهایی کردن یک کتاب در نظر داشته باشید، عواملی هستند که یک کتاب خوب را می سازند:

1) عنوان مختصر و به یاد ماندنی که از کلمات کلیدی استفاده می کند به جذاب شدن کتاب کمک می کند. 

2) از آنجایی که تعداد خوانندگان یک کتاب از خوانندگان پایان نامه بیشتر است، هرچه موضوع شما کلی تر باشد، تعامل بیشتری خواهید داشت. 

3) در پایان نامه صلاحیت شما به عنوان نویسنده باید ثابت شود اما به عنوان نویسنده کتاب فرض می شود. مطمئن شوید که این مزیت را بازی کنید.

 4) در حالی که پایان نامه ها معمولاً حاوی اسناد گسترده ای برای اثبات اعتبار هستند، کتاب ها به منابع اعتباری مستند می شوند و به خواننده کمک می کنند. 

5) به خاطر داشته باشید که پایان نامه ها می توانند طولانی باشند، اما کتاب ها اغلب بسیار کوتاه تر هستند ( Hagman, nd ).

موسسه هوش پژوهشی هم خدمات ویراستاری ، مانند ویرایش و تصحیح نسخه، و خدمات انتشاراتی که شامل کتابخانه‌ها و سازمان‌های دسترسی آزاد، مطبوعات دانشگاه‌ها و مؤسسات انتشاراتی تجاری و افراد دانشگاهی و پژوهشی است، ارائه می‌کند. با استفاده از خدمات eContent Pro، می‌توانید مطمئن باشید که به خوبی مجهز هستید تا پایان‌نامه‌ای را که زمان و تلاش بسیار زیادی صرف کرده‌اید به کتابی موفق تبدیل کنید که حرفه‌ای و آکادمیک شما را به اوج می‌رساند.

 

برای دریافت مشاوره رایگان و ثبت نام در دوره های هوش پژوهشی  می توانید با شماره های زیر تماس حاصل نمایید، و یا در واتساپ، نام و نام خانوادگی به همراه شماره تماس بگذارید. در اولین فرصت متخصصین ما با شما تماس خواهند گرفت. 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 19 =