آموزش مقاله نویسی

نوشتن بدون طرح کلی به یک فرآیند آشفته تبدیل می شود که در آن نمی توانید با عجله افکار کنار بیایید. نکات زیادی وجود دارد که می خواهید در مقاله خود به آنها بپردازید و هر ایده ای را که به ذهنتان می رسد بیان کنید. علاوه بر این، در اینجا نیز مشکل معکوس ممکن است ظاهر شود: کمبود اطلاعات و تلاش های بیهوده برای شروع مقاله مانع از نوشتن می شود و شما به جای انجام سریع و کیفی کار، سه برابر زمان صرف می کنید.

اما شما نباید نگران باشید. عادت به نوشتن مقاله و نادیده گرفتن طرح کلی برای بسیاری از نویسندگان تازه کار ذاتی است. ما قصد داریم چند تکنیک کلی را به شما نشان دهیم تا تکلیف خود را به یک چیز کاملاً ساده و سرگرم کننده تبدیل کنید.

داستان طرح کلی
طرح کلی در واقع طرحی است که حاوی ایده های اصلی متن است و نقطه شروع مقاله است. این کمک می کند تا تمام افکار خود را جمع آوری کنید و یک تصویر کامل از کار آینده را بدون جزئیات زیاد بدست آورید. قبل از اینکه با انواع طرح کلی آشنا شوید، اجازه دهید در مورد مراحل نوشتن طرح کلی صحبت کنیم:

موضوعی را انتخاب کنید که شما را به وجد می آورد

اگر از قبل دیدگاهی نسبت به آن داشته باشید، روند نوشتن دلپذیرتر و سریعتر خواهد بود. آیا توجه کرده اید – وقتی مقاله ای را با موضوعی آشنا می نویسید، زمان زیادی را صرف توضیح چیزهای ناشناخته ای نمی کنید که در راه باید بفهمید؟ اهداف نوشتن را روشن کنید و آنها را اولویت بندی کنید.

نقاطی را که می خواهید به آنها مراجعه کنید علامت بزنید

تمام ایده هایی که مغز شما در این لحظه تولید می کند را بنویسید. شما می توانید نه تنها ایده ها، بلکه منابع اطلاعات مرتبط، قطعات کار مختصر، استدلال ها یا روش هایی را که قرار است استفاده کنید، یادداشت کنید. اگر ایجاد یک تحقیق مقاله شایسته مفید به نظر می رسد ، فقط آن ها را روی کاغذ بیاورید.

چارچوب مقاله را ایجاد کنید

در این مرحله تفکر انتقادی خود را روشن کنید و از میان طرح‌ها، قانع‌کننده‌ترین طرح‌ها را انتخاب کنید. پس از آن، باید همه آنها را کنار هم بیاورید و ساختار نوشته را در نظر بگیرید. عبارات را به ترتیب ردیف کنید و راه ممکن برای بیان آنها را ترسیم کنید.

ایده های اصلی را اختصاص دهید

زمان تصمیم گیری است که کدام چیز مهم است و کدام چیز کمتر. با این حال، نقاط ثانویه نقش حمایتی زیادی دارند. استدلال های شما باید با ارائه مثال ها، آمار و تئوری های مختلف برای اثبات تصور خود تقویت شود.

بررسی و در صورت لزوم ویرایش کنید

بازبینی آخرین و حیاتی‌ترین مرحله ترکیب متن است. در این مرحله، بررسی می‌کنید که آیا طرح کلی حاوی اشتباهات، تصورات نادرست و موارد دیگر برای حذف یا تنظیم است.

حال به انواع خطوط و ویژگی های هر کدام می پردازیم.

1. رویکرد سنتی

در اینجا مروری مختصر از مقاله را با تفکیک آن در فصول بنویسید. شرح هر قسمت نباید حجمی باشد: فقط کافی است 3-4 جمله بنویسید تا توضیح دهید که فصل در مورد چیست.

طرفداران:

 • مناسب برای نوشته های طولانی؛
 • طرح کلی به خوبی ساختار یافته و برای همه روشن است.
 • بیان همه ایده ها با هم راحت است.

2. خلاصه

به نظر می رسد نوعی طوفان فکری باشد زیرا نویسنده جزئیات زیادی را ذکر می کند و مقاله را به طور طولانی خلاصه می کند. خلاصه داستان در صورتی برای مقاله شما مناسب خواهد بود که از یک یا دو نکته اصلی و عناصر حمایتی زیادی تشکیل شده باشد.

طرفداران:

 • مفید برای داستان های کوتاه تر؛
 • به دلیل خلاصه دقیق، به عنوان حافظه شما خدمت می کند.

3. روش دانه برف

هیچ قانون از پیش تعیین شده ای در مورد اینکه ساختار طرح کلی شما چگونه به نظر می رسد وجود ندارد . حتی می توان آن را با عدم وجود هر گونه طرح مشخص کرد. شما باید ایده اصلی مقاله خود را درک کنید و فقط آن را توسعه دهید. نویسنده ای که این روش را ترجیح می دهد، معمولاً با یک جمله شروع می کند و با ارائه اطلاعات اضافی در مورد نکاتی که همزمان انتخاب می کند، آن را گسترش می دهد.

طرفداران:

 • راهی سریع برای یافتن راه‌های جدید برای اثبات محوریت مقاله؛
 • قابل تنظیم است.

4. ساختار سه پرده

اقدام اول مقدمه ای بر نوشته، دومی به قسمت اصلی و آخری برای نتیجه گیری اختصاص دارد. این روش به برجسته کردن تمام نکات مورد نیاز مقاله کیفی کمک می کند زیرا توصیه می شود در هنگام نگارش مقالات آکادمیک به ساختار سه قسمتی اصلی پایبند باشید.

طرفداران:

 • عالی برای نویسندگانی که نمی دانند چگونه شروع کنند.
 • درک ساده؛
 • یک ساختار متمایز

5. پیش نویس صفر

این نوع طرح کلی با نامی جذاب را می توان “ضد طرح” نیز نامید. در واقع به دلیل این روش باید تازه شروع به نوشتن کنید. این فرآیند ایجاد یک پیش نویس خام بدون توجه به اشتباهات و عدم تطابق است. همچنین، نباید به اندازه نسخه نهایی نوشته دانشگاهی دقیق باشد. شرط اصلی سرعت است – هر چه سریعتر باشید، این روش کارآمدتر است. همه ما می دانیم که اشتها با خوردن به وجود می آید.

طرفداران:

 • اقتصاد زمان؛
 • فرم آزاد نوشتن؛

طرح کلی را اتلاف وقت تلقی نکنید. آن ساعت ها یا حتی دقایقی که برای آن صرف می کنید، در آینده زمانی که شروع به نوشتن کنید، به شما بازخواهد گشت. کلمات شروع به تبدیل شدن به جمله می کنند و به متنی خواندنی و منسجم تبدیل می شوند. در مقایسه، افرادی که طرح کلی را نادیده می‌گیرند، اغلب با موانع زیادی برخورد می‌کنند، زیرا تصویر آن‌ها از مقاله کامل نیست. طرحی که از قبل تهیه شده است، می تواند 25٪ از هزینه های زمانی را صرفه جویی کند. بنابراین تنبل نباشید و به خود بیاموزید که هر بار که برای نوشتن یک مقاله، یک تحقیق مقاله یا یک تکلیف دریافت می‌کنید، طرح کلی را بنویسید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *