نوشتن یک مقاله دانشگاهی همیشه نیمی از انجام تکالیف شماست. بدون بازنگری، ویرایش و تصحیح سند شما، یک پیش نویس صرف باقی می ماند. یک بازنگری کامل و یک تصحیح دقیق، کلید یک مقاله دانشگاهی بی‌نقص و صیقلی است. در اینجا در این مقاله، توضیح خواهیم داد که چرا ویرایش و تصحیح به زمان و توجه زیادی نیاز دارد، و همچنین راه هایی را که از طریق آنها می توانید مقالات خود را بهبود ببخشید، بررسی خواهیم کرد.

ویرایش در مقابل تصحیح

اول از همه، بیایید ببینیم که ویرایش با تصحیح چه تفاوتی دارد. به طور عمده، ویرایش به ایجاد تغییرات اساسی در مقاله ای که روی آن کار می کنیم اشاره دارد. شما فقط مسائل جزئی را بررسی نمی کنید، بلکه کل سند را بررسی می کنید، ببینید که ساختار آن محکم و منطقی است، به نحوه ساخت جملات خود توجه کنید. از سوی دیگر، تصحیح به بررسی مواردی مانند دستور زبان، علائم نگارشی و املا اشاره دارد. تصحیح که بیشتر یک پاکسازی آرایشی است، معمولاً بعد از ویرایش انجام می شود.

 

چرا ویرایش و تصحیح مقالات خودمان سخت است؟

حتماً متوجه شده اید که بازبینی و اصلاح متن خودمان از متن همتایانمان سخت تر است. توضیحی برای این وجود دارد. مغز ما متنی را که نوشته‌ایم آن‌طور که قرار بود بنویسیم، می‌خواند، نه آن‌طور که در سند ظاهر می‌شود. نقص‌های ساختار به سادگی ذهن ما را از بین می‌برد، زیرا نحوه نگارش جملات را نمی‌بینیم، بلکه روشی را که قصد داشتیم آنها را بنویسیم، به یاد می‌آوریم. همین امر در مورد استدلال نیز صدق می کند: ما نیازی به قانع کردن خود نداریم، زیرا قبلاً به گفته های خود باور داریم – این امر ردیابی مغالطه های منطقی خود را برای ما دشوار می کند.

ما هنگام تصحیح مقالات خودمان برای انجام یک کار خوب مشکل زیادی داریم. ما تمایل داریم اشتباهات تایپی و اشتباهات را صرفاً به این دلیل که در ذهن ما وجود ندارند نادیده بگیریم. ما اغلب اشتباهات متنی را که برای اولین بار می خوانیم از دست می دهیم، فقط به این دلیل که برای درک اطلاعات لازم نیست هر حرف را بخوانیم. با یک متن آشنا، ما خیلی بدتر از این کار می کنیم.

با وجود موارد فوق، ما هنوز هم می توانیم (و همچنین باید) کارهای ویرایش و تصحیح کامل را در مورد مقالات دانشگاهی خود انجام دهیم. برای انجام این کار به خوبی، به دو چیز نیاز داریم – تمرین و توجه.

چند نکته کلی

نوشته خود را خود ویرایش کنید

قبل از اینکه تکنیک‌های ویرایش و تصحیح را مشاهده کنیم، بیایید ببینیم که چه کاری می‌توانیم انجام دهیم تا مقالات خود را درخشان کنیم.

 • همیشه تصحیح کنید؛
 • ویرایش و تصحیح فرآیندهای متفاوتی هستند.
 • ابتدا ویرایش کنید و در پایان تصحیح کنید.
 • ردیابی تغییرات با استفاده از نرم افزار نوشتن؛
 • اجازه دهید مقاله دانشگاه شما خنک شود.
 • از ابزارهای بررسی گرامری هوشمندانه استفاده کنید.
 • کار خود را بیش از یک بار مرور کنید.
 • تصحیح و ویرایش را زمانی انجام دهید که استراحت خوبی دارید.
 • مهارت های گرامر خود را تمرین کنید تا آنها را واضح نگه دارید.
 • علامت گذاری را بررسی کنید؛
 • از کسی بخواهید مقاله شما را بخواند.
 • با یک راهنمای سبک دانشگاهی مشورت کنید.

همیشه تصحیح کنید

عادت کنید که همه مقالات خود را قبل از ارسال آنها بررسی و تصحیح کنید. این ممکن است وقت گیر باشد، اما هرگز زمان را تلف نمی کند. ویرایش نیز یک مهارت است: هر چه بیشتر تمرین کنید، مهارت های شما بهتر می شود.

ویرایش و تصحیح فرآیندهای متفاوتی هستند

یاد بگیرید که بین این دو فرآیند تمایز قائل شوید. ویرایش باید قبل از تصحیح انجام شود و به کل سند، منطق، ساختار و سبک آن مربوط باشد. تصحیح پس از آن انجام می شود و شامل یک سری بررسی های املا و دستور زبان است.

ابتدا ویرایش کنید و در پایان تصحیح کنید

همانطور که در بالا گفته شد، ابتدا زمانی را به بررسی و بازنگری ساختار مقاله خود اختصاص دهید. سپس به پاراگراف ها بروید و جملات جداگانه را مشاهده کنید. بعد از اینکه اصلاحات لازم را انجام دادید، ببینید آیا دستور زبان شما درست است و کاما در جای خود قرار دارد یا خیر.

ردیابی تغییرات با استفاده از نرم افزار Writing

این نکته به ویژه برای مبتدیان مفید است، اما می تواند توسط ویراستاران باتجربه نیز مورد توجه قرار گیرد. اگر در Microsoft Word کار می‌کنید، حالت «بازبینی» یا هنگام کار با Google Docs حالت «پیشنهاد» را روشن کنید. به این ترتیب شما به راحتی اصلاحات و پیشنهادات خود را پیگیری خواهید کرد و در صورت لزوم قادر خواهید بود تغییرات خاصی را با یک کلیک کنار بگذارید. این همچنین به شما کمک می کند تا اشتباهات رایج خود را ببینید و در آینده از آنها اجتناب کنید.

اجازه دهید مقاله دانشگاه شما خنک شود

بلافاصله پس از پایان نوشتن مقاله خود را ویرایش یا تصحیح نکنید. بگذارید مدتی «خنک شود». به این ترتیب کمی از آن فاصله می گیرید تا بیشتر حواس تان به مغالطه ها، اشتباهات و غلط های املایی باشد.

عاقلانه از ابزارهای بررسی گرامری استفاده کنید

از ابزارهای بررسی دستور زبان، مانند ابزارهای تصحیح داخلی یا برنامه های مستقل مانند Grammarly استفاده کنید. با این حال، به طور کامل به آنها اعتماد نکنید. حتماً خودتان همه چیز را دوباره چک کنید.

کار خود را بیش از یک بار مرور کنید

مرور چندین بار مقالات خود را به عنوان یک قانون در نظر بگیرید. احتمالاً در اولین بازبینی برخی از اشتباهات را از دست خواهید داد. علاوه بر این، ویرایش و تصحیح فرآیندهای جداگانه ای هستند: برای نتیجه بهتر آنها را با هم مخلوط نکنید.

تصحیح و ویرایش را زمانی انجام دهید که استراحت خوبی دارید

وقتی خسته هستید، نمی توانید واقعاً متمرکز بمانید. قبل از ادامه تصحیح، مطمئن شوید که به چشم و مغز خود استراحت داده اید.

مهارت های گرامر خود را تمرین کنید تا آنها را واضح نگه دارید

بدترین دشمن شما اشتباهات رایج شماست. همه ما به احتمال زیاد هنگام ویرایش اسنادمان آنها را از دست می دهیم. برای تقویت مهارت های تصحیح نویسی، از کتابچه ها و راهنماهای گرامر استفاده کنید.

نقطه گذاری را بررسی کنید

نقطه گذاری به اندازه گرامر ضروری است. به هر علامت نگارشی توجه کنید. مطمئن شوید که در جملات خود کاما اسپلایس نداشته باشید، از دونقطه و نقطه ویرگول به درستی استفاده کنید و n-dash را از m-dash تشخیص دهید.

از کسی بخواهید مقاله شما را بخواند

یکی دیگر از نکات عالی این است که به سادگی از شخص دیگری بخواهید مقاله شما را ببیند. شاید آنها بازخورد ارزشمندی در مورد ظاهر و احساس کلی مقاله شما ارائه دهند، یا شاید متوجه اشتباهات رایج شما شوند که به آنها بی توجه بوده اید.

با یک راهنمای سبک دانشگاهی مشورت کنید

در نهایت، شما همیشه باید راهنمای سبک تحصیلی خود (MLA، APA، شیکاگو یا موارد دیگر) را در دسترس داشته باشید. در آن، پاسخ هایی در مورد نحوه برخورد با مشکل ترین علائم نگارشی و مسائل مربوط به ساختار، و همچنین در مورد نحوه برخورد با مراجع پیدا خواهید کرد.

تکنیک های ویرایش و تصحیح

تکنیک های ویرایش و تصحیح

در بالا، موارد ضروری ویرایش مقالات دانشگاهی شما و نکاتی در مورد فرآیند ویرایش را مرور کردیم. حالا بیایید به سراغ چند تکنیک خوب برویم که می توانید از آنها استفاده کنید.

 1. هنگام ویرایش با صدای بلند بخوانید. این به شما کمک می‌کند تا تمرکز داشته باشید و از کاغذ خود فاصله بگیرید. به عنوان یک جایگزین، می توانید سعی کنید هنگام خواندن خودتان را ضبط کنید و یک بار دیگر به ضبط گوش دهید تا ببینید مقاله چگونه خوانده می شود.
 2. مقالات بزرگ را یکباره ویرایش نکنید. به یاد داشته باشید که وقتی خسته می شوید، دیگر به آن توجه نمی کنید. استراحت کنید، قهوه بنوشید یا حتی چرت بزنید و به نوشته خود بازگردید.
 3. کاغذ را به عقب بخوانید. این تکنیک آشنایی را می شکند. این به شما کمک می کند تا بخش های جداگانه سند خود را ببینید و به هر یک بیشتر توجه کنید.
 4. ظاهر مقاله خود را تغییر دهید تا آشنایی را از بین ببرید . از فونت، رنگ یا طرح بندی متفاوت استفاده کنید. متن را کپی کرده و در یک واژه پرداز دیگر جایگذاری کنید. به این ترتیب، اسناد خود را دوباره نگاه خواهید کرد.
 5. سند را چاپ کنید سپس از یک خودکار برای ویرایش و تصحیح استفاده کنید تا فرآیند فیزیکی تر شود و اصلاحات خود را برای مراجع بعدی نگه دارید.
 6. با مشهودترین عناصر شروع کنید. ابتدا عناوین، عنوان، عنوان‌های فرعی، یادداشت‌های پایانی را بررسی کنید. این شروع خوبی برای شما خواهد بود، به خصوص اگر زمان کمی دارید.
 7. به الگوهای خطای خود توجه کنید. از ابزار “یافتن” برای ردیابی متداول ترین اشتباهاتی که مرتکب می شوید استفاده کنید. همچنین می‌توانید فهرستی از رایج‌ترین خطاها تهیه کنید و آن را در دسترس داشته باشید.
 8. دایره های علامت گذاری. به این ترتیب، می توانید آنها را بهتر ردیابی کنید، ساختار جملات را ببینید و متن را در قطعات معنایی کوچک بشکنید.
 9. خوانایی نوشتار خود را بهبود بخشید. جملات را کوتاه کنید، کلمات پرکننده را حذف کنید، مفعول ها را با فاعل یا منفی ها را با مثبت های مترادف جایگزین کنید.

چک لیست نهایی شما

بعد از اینکه تعدادی از تکنیک های ویرایش و تصحیح را به کار بردید و از نکات مفیدی استفاده کردید، چه کاری باقی می ماند؟ چک لیست زیر را ببینید تا مطمئن شوید همه چیز را پوشش داده اید.

 • آیا ساختار مقاله شما منطقی است؟
 • آیا انتقال بین پاراگراف ها دارید؟
 • آیا سند قابل خواندن است؟ آیا می توانید هنگام خواندن مقاله خود تمرکز خود را حفظ کنید؟
 • آیا منابع در مقاله ترجمه شده یا خلاصه شده است؟
 • آیا از علامت نقل قول برای نقل قول مستقیم استفاده می شود؟
 • آیا قوانین حروف بزرگ را رعایت کرده اید؟
 • آیا علائم نگارشی در جای خود قرار دارند؟
 • آیا کلمات به درستی نوشته شده اند؟
 • آیا از زمان صحیح برای تمام افعال خود استفاده کرده اید؟
 • آیا همه منابع تایید شده است؟
 • آیا فهرست مرجع کامل و دقیق است؟
 • آیا منابع را مطابق با راهنمای سبک دانشگاهی خود به درستی قالب بندی کردید؟

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 14 =