وقتی صحبت از سرقت ادبی می‌شود، جامع‌ترین نتایج نظرسنجی که به ذهن خطور می‌کند، مرکز بین‌المللی صداقت علمی است. این تحقیق در طول سال های 2002-2015 انجام شده بود و 24 دبیرستان ایالات متحده با بیش از 70000 دانش آموز در آن شرکت کردند. نتایج تکان دهنده بود، زیرا 95٪ از دانش آموزان مورد بررسی به تقلب در یک آزمون و مقاله یا ارتکاب سرقت ادبی اعتراف کردند.

I. سرقت ادبی چیست؟

تعریف سرقت ادبی

اولین چیزی که باید درک کرد این است که سرقت ادبی جرمی است که به عنوان یک موضوع بسیار جدی در محیط دانشگاهی تلقی می شود که ناگزیر منجر به عواقب شدید دانش آموزی می شود که تصمیم به انجام این کار می گیرد. می توان آن را با عمل دزدی مقایسه کرد زیرا متون یا ایده های خاصی که توسط شخص دیگری ایجاد شده است به اندازه پول یا دارایی های مادی آنها ارزشمند است و بنابراین باید از آنها محافظت شود. اساساً این فعالیت غیرصادقانه را می توان به صورت زیر تعریف کرد:

شایع ترین دلایلی که منجر به سرقت ادبی می شود عبارتند از:

چه چیزی را می توان سرقت ادبی کرد؟

چندین اشیاء مستعد سرقت ادبی هستند زیرا می توانند به راحتی به عنوان اثر شخصی ارائه شوند در حالی که چنین نیستند:

چیزهایی که نمی توان آنها را کپی رایت کرد

مواردی از گنجاندن “دانش مشترک” در کار یک نفر تنها نمونه استفاده از اطلاعاتی نیست که نمی تواند دارای حق چاپ باشد. بسیاری از چیزهای ممکن دیگر وجود دارد:

آیا سرقت ادبی جرم است؟ آیا سرقت ادبی غیرقانونی است؟

این ماهیت موضوع است که تعیین کننده شدت ماجرا و امکان هرگونه اقدام مجرمانه است. سرقت علمی دانشگاهی غیرقانونی نیست در حالی که نقض حق چاپ غیرقانونی است. با این حال، در هر صورت، هر نوع سرقت ادبی، نقض شدید قوانین اخلاقی است که پیامدهای مختلفی را به دنبال دارد.

چندین پرونده مربوط به سرقت ادبی، در واقع، به دادگاه ختم شد، زیرا آنها شامل نقض قرارداد و حتی دریافت کمک های مالی متعدد برای همان پیشنهاد تحقیقاتی بودند. با این حال، این موارد نسبتا نادر هستند. موارد نقض کپی رایت، که قطعا جرم است، دلایل رایج تری برای دعاوی مربوط به سرقت ادبی است.

مؤسسات آموزشی سرقت ادبی را به عنوان جرم تلقی نمی کنند تا دانش آموزان تقلب نتوانند خود را در دادگاه بیابند. اگرچه این بدان معنا نیست که چیزی برای ترسیدن وجود ندارد. تخطی از کد افتخار خواه ناخواه سوابق دانشجو را از طرق زیر تحت تاثیر قرار می دهد:

اگرچه برخی از کشورها، به عنوان مثال، بریتانیا، هنوز امکان جرم انگاری تقلب در قرارداد را در نظر می گیرند تا دانش آموزانی که فردی را برای انجام تکالیف دانشگاهی استخدام می کنند، ممکن است اخراج شوند، در لیست سیاه قرار گیرند و سابقه کیفری دریافت کنند.

اگر راهنمای پیشگیری از سرقت ادبی در حین نوشتن تکالیف آکادمیک به دقت مورد بازنگری و رعایت دقیق قرار گیرد، می توان به راحتی از همه این پیامدهای ناخوشایند اجتناب کرد.

افسانه های حق چاپ

افسانه های متعددی در ارتباط با استفاده صحیح از حق چاپ و مسائل مربوط به سرقت ادبی وجود دارد. برخی از افسانه ها ممکن است خطرناک باشند زیرا بسیاری از مردم به آنها اعتقاد دارند.

II. انواع سرقت ادبی

10 نوع سرقت ادبی رایج در بین دانش آموزان

بسیاری از دانش‌آموزان با تجسم‌های متعدد موضوع سرقت ادبی گیج می‌شوند، زیرا ممکن است فقط کپی و چسباندن متن یک نفر را تنها گزینه معتبر برای اجتناب در نظر بگیرند. با این حال، اگر کسی خواهان رکوردهای عالی از دستاوردهای تحصیلی است، موارد زیادی باید در نظر گرفته شود.

 1. سرقت علمی کامل یا ارسال یک متن نوشته شده که متعلق به دانش آموز دیگری استاین واضح ترین نوع تقلب تحصیلی است که اغلب توسط دانش آموزانی انجام می شود که تقریباً ضرب الاجل را از دست داده اند. آنها از یک همسال کمک می خواهند، یک تکلیف تکمیل شده را قرض می گیرند و سپس از آن به گونه ای استفاده می کنند که گویی کار اصلی خودشان است. بهتر است ارسال را از دست بدهید و فقط صفر دریافت کنید تا اینکه با اتهام سرقت ادبی روبرو شوید و دوست را نیز شکست دهید.
 2. کپی و چسباندنبرداشتن بخشی از متن از منبع مفید و قرار دادن آن به صورت کلمه به کلمه یا کلمه به کلمه بدون ذکر نقل قول و نقل، رفتاری نادرست و غیراخلاقی محسوب می شود. اکثر کارهای نوشتاری نیاز به تفکر انتقادی، تجزیه و تحلیل و نشان دادن مهارت های نوشتاری دارند، در مقابل توانایی یافتن حقایق مرتبط و کپی کردن آنها در متن.
 3. پچ نویسی یا سرقت ادبی موزاییکبدیهی است کپی کردن محتوای یک منبع، حتی اگر دقیقاً با شرایط و زمینه مطابقت داشته باشد، سرقت ادبی شدید است و اکثر دانشجویان متوجه آن هستند. تشخیص آن نیز بسیار آسان است. بنابراین، برخی از دانش آموزان ممکن است وسوسه شوند که عباراتی را از منابع مختلف مرتبط کپی کنند تا متن متفاوت به نظر برسد. در واقع، این ایده بدی است زیرا این روش تکمیل یک کار نوشتن، یک تلفیقی است تا نوشته اصلی و منجر به همان عواقب کپی کردن متن از یک منبع می شود. علاوه بر این، تشخیص آن نیز آسان است و قطعاً ارزش همه تلاش‌ها را ندارد.
 4. بازنویسیاین نوع را نباید با روش مناسب کار با منابعی که دلالت بر خواندن منبع، درک ایده، بیان آن با کلمات خود و گنجاندن استناد به منبع اصلی دارند، اشتباه گرفت. سرقت ادبی زمانی اتفاق می‌افتد که دانش‌آموز بخش لازم را از کتاب یا مقاله می‌گیرد، متن را کمی تغییر می‌دهد و وانمود می‌کند که نوشته اصلی اوست. با این حال، به این دلیل نیست که دانش‌آموز فقط ایده و ساختار استدلال را بدون ذکر نویسنده اولیه ربوده است.
 5. ارجاع جعلیزمانی اتفاق می‌افتد که یک ادعای خوب با شواهدی که در منبعی که استنادهای درون متنی به آن ارجاع می‌دهند یافت نمی‌شود، پشتیبانی شود. برخی از دانش‌آموزان ممکن است فکر کنند که اگر نام مقاله حاوی کلمه کلیدی ادعا باشد، معلم منبع اصلی را برای بررسی متقاطع اطلاعات باز نمی‌کند و نیازی به بررسی اینکه آیا منبع واقعاً دارای اطلاعات مورد استفاده در مقاله است یا خیر نیست. شواهد و مدارک. این تصور اشتباهی است زیرا ارائه اطلاعات نادرست نیز نوعی سرقت ادبی است.
 6. نقل قول نادرستاگرچه ممکن است به نظر یک مشکل قالب بندی باشد، اما در نگاه اول هنوز به سرقت ادبی مرتبط است. یکی از اشتباهات رایج عبارت است از استفاده نامناسب از نقل قول، نقل قول و خلاصه کردن منبع، زیرا پاراگراف بزرگی از منبع گرفته شده است، حتی اگر در نقل قول قرار داده شود و به آن استناد شود، در اکثر موارد نامناسب است، زیرا نشان دهنده عدم وجود آن است. تحلیل انتقادی مشکل دیگر قرار دادن ارجاعات درون متنی در انتهای پاراگراف به جای انتهای جمله با شواهد است. چنین ساختاری به این معنی است که کل پاراگراف از منبع گرفته شده است.
 7. عدم وجود ارجاعات درون متنیحتی اگر همه منابع در صفحه مراجع ذکر شده باشند، عدم وجود نقل قول ها یا پاورقی های داخل متن به این معنی است که از هیچ یک از آن منابع استفاده نشده است. به همین دلیل است که شامل استناد به تمام حقایق یا ایده هایی که دانش عمومی نیستند و افکار اصلی دانش آموز نیستند، بسیار مهم است. عدم انجام این کار به طور اجتناب ناپذیری منجر به اتهام سرقت ادبی خواهد شد.
 8. ارجاع به منبع جعلی ناموجوداین یکی از شدیدترین مسائل در محیط دانشگاهی است که دانش‌آموزی با ارجاع به منبع اختراعی و ناموجود وانمود می‌کند که ادعاهایش پشتیبانی می‌شود، مخاطب را فریب می‌دهد و نتایج نامعتبری ارائه می‌کند. تجزیه و تحلیل باید به جای تطبیق داده ها با تجزیه و تحلیل مورد نظر، توسط داده ها هدایت شود. در نهایت، این غیراخلاقی است که به خواننده خود منبعی بدهید که هرگز وجود نداشته است.
 9. از جمله مطالب رسانه ای حمایتی بدون استناددر حالی که متن ممکن است کاملاً ساختار یافته باشد و در صورت نیاز ذکر شود، افزودن تصاویر، نمودارها یا فایل های رسانه ای دیگر برای تقویت کار تکمیل شده بدون ذکر منبع همچنان منجر به شکست به دلیل سرقت ادبی می شود. تصاویر مانند متن در منابع دارای مالکیت معنوی هستند. بنابراین، همه افزونه‌های گرافیکی باید دارای برچسب‌ها، شرح‌ها و نقل‌قول‌های مناسب مطابق با سبک قالب‌بندی درخواستی باشند.
 10. تلفیقیحفظ تعادل و ترس از همه آن ادعاهای «عدم استناد برابر با سرقت ادبی» حیاتی است، زیرا ممکن است به موضوع معکوس منجر شود: برخی از دانش‌آموزان آنقدر از متهم شدن به عدم صداقت تحصیلی می‌ترسند که شروع به استناد به معنای واقعی کلمه می‌کنند. هر جمله در یک مقاله، حتی در نتیجه. در نتیجه، به نظر می‌رسد که مقاله به درستی ساختار، تحقیق و ذکر شده است، اما هنوز مجموعه‌ای از ایده‌های دیگران و حقایق مختلف است. این یک موضوع مهم است زیرا دانش آموزان باید تفسیر و تحلیل خود را از شواهد جمع آوری شده نشان دهند و در واقع از ادعاهای خود دفاع کنند. نقل قول ها و نقل قول ها نباید به خودی خود صحبت کنند، بنابراین، عدم وجود صدای نویسنده در مقاله نیز باعث شکست آن می شود.

انواع دیگر سرقت ادبی

انواع سرقت ادبی بر اساس شدت

سرقت ادبی عمدی در مقابل تصادفی

علیرغم این واقعیت که پیامدهای هر دو نوع سرقت ادبی شدید است، تفاوت های قابل توجهی بین آنها وجود دارد که ممکن است توسط معلمان مورد توجه قرار گیرد.

تفاوت بین نقل قول، نقل قول و خلاصه

این تکنیک ها عناصر ضروری نوشتن دانشگاهی هستند که به تحقیق و استفاده از شواهد پشتیبان نیاز دارند. یک مقاله خوب معمولاً از همه آنها برای اطمینان از اثربخشی و مناسب بودن استفاده از منابع خارجی استفاده می کند. همه این تکنیک‌های نوشتاری مستلزم افزودن نقل‌قول‌های درون متنی مطابق با فرمت درخواستی هستند، خواه MLA، APA، شیکاگو یا هر فرمت دیگری باشد.

اشتباهات رایج استناد که منجر به سرقت ادبی می شود

توجه بیشتر به استناد برای موفقیت تحصیلی دانش آموز مفید است. اجتناب از این اشتباهات به هر کسی کمک می کند تا از وقوع مسائل سرقت ادبی در مقالات خود جلوگیری کند:

III. چگونه سرقت ادبی را تشخیص دهیم

چگونه سرقت ادبی را پیدا کنیم

اساساً، دو روش عمده وجود دارد که می‌توان برای بررسی اصالت متن تازه نوشته شده یا اینکه آیا اثر اصلی خود توسط شخص دیگری سرقت ادبی و کپی شده است یا خیر، دنبال کرد.

 • به عنوان اولین قدم به جستجوی گوگل تکیه کنید

اگرچه ممکن است نسبتاً ناخوشایند به نظر برسد، متون سرقت شده با ماهیت غیر وبلاگ نویسی را می توان از طریق درخواست های ساده به این پایگاه داده عظیم و نمایه شده مناسب از وب سایت ها و اسناد مختلف شناسایی کرد. به جای جستجوی تنها عنوان اثر بررسی شده، بهتر است یک عبارت کوتاه اما خاص و معرف که بعید است توسط شخص دیگری کلمه به کلمه نوشته شود را انتخاب کنید و مطابق با آن جستجو کنید. یک اصطلاح خاص برای چنین عبارتی وجود دارد: عبارت آماری غیرممکن (SIP).

باید این SIP را در درخواست جستجو با و بدون علامت نقل قول گنجانید تا اطمینان حاصل شود که دامنه وسیعی از سایت‌ها پوشش داده شده است. در صورتی که جستجوی گوگل منطبقات خاصی را برگرداند، همه پیوندها باید به دقت بررسی شوند تا موضوع سرقت ادبی آشکار شود. باید به خاطر داشت که شبکه های اجتماعی در محدوده محتوای نمایه شده قرار نمی گیرند، بنابراین محدودیت هایی وجود دارد. جستجوی گوگل باید اولین و نه آخرین گام در پیشگیری از سرقت ادبی باشد.

 • برای رسیدن به نتیجه دلخواه از نرم افزار خاصی استفاده کنید

بسته به ماهیت محتوایی که باید بررسی شود، ابزارهای مختلفی ممکن است مفید باشند. به عنوان مثال، عکاسان و کپی رایترها الزامات کاملاً متفاوتی دارند و ابزاری که برای یکی مرتبط است برای اهداف دیگری بی فایده است.

صاحبان محتوای متنی و نویسندگانی که می خواهند اصالت آثار خود را بررسی کنند می توانند از ابزارهای تشخیص سرقت ادبی مانند Grammarly، Copyscape، iThenticate یا موارد دیگر استفاده کنند. اصل عملکرد آنها تقریباً مشابه است و اتخاذ این روش بسیار مؤثرتر از جستجوی ساده با استفاده از SIP یا کلمات کلیدی است.

نرم‌افزار بررسی سرقت ادبی نه تنها وقوع عبارات و جملات را با استفاده از موتورهای جستجوی متعدد بررسی می‌کند، بلکه الگوریتم‌های پیچیده‌ای را برای مقایسه بخش‌های بزرگ‌تر متون و فیلتر کردن نمادهای خاصی که به راحتی قابل تغییر هستند، به‌عنوان مثال اینکه آیا حرف «i» در متن از متن است استفاده می‌کند. الفبای لاتین یا جایگزینی با حروف سیریلیک برای فریب دادن موتورهای جستجو.

نکته قابل توجه این است که وبلاگ نویسان، عکاسان، نوازندگان و سایر افرادی که محتوای اصلی از انواع خاص تولید می کنند، نه لزوماً مبتنی بر متن، می توانند از امکانات نرم افزاری که برای رفع نیازهای خود طراحی شده است، لذت ببرند، حتی با وجود اینکه تشخیص سرقت ادبی دشوارتر است. در این حوزه ها نسبت به یک نویسنده.

سرقت ادبی را در مقاله خود شناسایی کنید

Turnitin چیست و چگونه کار می کند؟

Turnitin یک سرویس آنلاین جهانی است که به افشای سرقت ادبی به طور خاص در آثار دانشگاهی اختصاص دارد. این به یکپارچگی دانشگاهی در سراسر جهان از جمله ایالات متحده، آمریکای لاتین، اروپا، بریتانیا، آسیای جنوبی، کره و استرالیا کمک می کند.

سرویس آنلاین Turnitin نه تنها برای سرقت ادبی و پیشگیری از استنادهای نامناسب، بلکه برای ارائه بازخورد توسط مربیان و همتایان استفاده می شود زیرا قبلاً در داشبوردها و کلاس های درس آنلاین متعدد ادغام شده است.

هنگامی که دانش آموز مقاله خود را از طریق این ابزار ارسال می کند، متن با پایگاه داده عظیمی از کتاب ها، مقالات، وب سایت ها و مهمتر از همه آثار سایر دانشجویان که قبلا ارسال شده بود مقایسه می شود. این سرویس تا سال 2019 به نقطه عطف 1 میلیارد ارسال رسیده است، به این معنی که به معنای واقعی کلمه غیرممکن است که مقاله ای را که متعلق به شخص دیگری است یا فقط از اینترنت دانلود شده است، بدون شناسایی و مجازات شدید ارسال کنید.

چگونه گزارش Turnitin را تفسیر کنیم؟

گزارش Turnitin شامل درصد امتیاز شباهت است که از 0٪ تا 100٪ مطابقت با مقالات دیگر دانشجویان و پایگاه داده اسناد موجود است.

بسته به سیاست های موسسه آموزش عالی و نوع وظیفه، درصد مشابهت قابل قبول ممکن است متفاوت باشد و حتی تا 20٪ باشد. مطالعات کمی که بر شواهد قابل توجهی از تحقیقات انجام شده قبلی تکیه دارند، نتوانستند به نمره شباهت 0٪ برسند.

نکاتی که ممکن است در گزارش برجسته شود اما به مسائل سرقت ادبی مربوط نمی شود:

تفسیر نمره شباهت باید با بازخورد مربی ترکیب شود که نظرات درون متنی کامل و نمای کلی نهایی در انتهای سند همراه با نمره اضافه می شود.

آیا می توان تورنیتین را تقلب کرد؟

تجربه ناخوشایند بسیاری از دانشجویانی که مقالاتی را ارسال کرده بودند، در وب یافت شدند و اخراج شدند، می گوید: «قطعاً نه! حتی سعی نکن.»

چرا؟

 1. Turnitin احتمالاً گسترده ترین پایگاه داده اسناد را دارد، از جمله اسنادی که به اشتراک پولی نیاز دارند.
 2. نرم افزار بسیار دقیق است و قسمت های بسیار کوتاه محتوا را بررسی می کند و اساساً هر کلمه سوم باید در متن بازنویسی شود تا در صورت بازنویسی یا بازنویسی از سرقت ادبی جلوگیری شود.
 3. چک‌کننده‌های سرقت ادبی دائماً به‌روزرسانی می‌شوند تا تمامی تکنیک‌های ممکن برای فریب دادن سیستم، مانند روش‌های تغییر کاراکترها، استفاده از اصطلاحنامه، یا آپلود تصاویر به‌جای متن را شامل شوند و شناسایی کنند.

همچنین، دلیل آن این است که برخی از ترفندهای معطوف به اشکالات ابزارهای بررسی سرقت علمی آنلاین ممکن است امکان جلوگیری از ایجاد نمرات شباهت بالا را فراهم کنند، اما نمی توانند از مرور انسانی عبور کنند، که بخشی جدایی ناپذیر از ارسال و درجه بندی مقالات دانشجو از طریق Turnitin است.

یکی از راه های ممکن برای تقلب Turnitin این است که تمام فاصله های بین کلمات را با هر حرفی جایگزین کنید و سپس رنگ قلم آن را سفید کنید. در واقع، Turnitin شباهت با متن کپی شده را تشخیص نمی دهد، اما تعداد کلمات و کاراکترها را نشان می دهد. اگر هر جمله از نظر فنی شبیه یک کلمه باشد، قطعاً مدرس پدیده را دقیق‌تر بررسی می‌کند، زیرا در مجموع پانزده تا بیست کلمه نمی‌تواند وجود داشته باشد در حالی که یک مقاله پنج پاراگراف درخواست شده است.

تشخیص ترفندهای کمتر آشکار، مانند جایگزینی نویسه های لاتین با حروف سیریلیک مشابه، از نظر بصری و فنی دشوارتر است، اگرچه مربی به هر حال به بررسی کیفیت تکیه می کند. با این حال، ابزارهای بررسی سرقت ادبی قبلاً الگوریتم‌هایی را ادغام می‌کنند که ناسازگاری‌ها را با استفاده از الفبای مختلف بررسی می‌کنند تا قسمت‌های سرقت‌شده بالقوه برای مربیان برجسته شوند.

بدیهی است که ارسال مقاله بازیابی شده از وب سایت بانک مقاله که متون از پیش نوشته شده را ذخیره می کند، ناگزیر به درصد شباهت قابل توجهی منجر می شود. تخمین تعداد دانش‌آموزانی که قبلاً همین مقاله را در سیستم آپلود کرده‌اند یا حداقل تلاش کرده‌اند آن را انجام دهند، تخمین زده نمی‌شود. علاوه بر این، خود متن ممکن است قبلاً در پایگاه داده ذخیره شده باشد.

بنابراین، هیچ گزینه ای برای تقلب الگوریتم های بررسی سرقت ادبی Turnitin وجود ندارد و تنها راه ممکن برای جلوگیری از عواقب و اتهامات در تقلب علمی، نوشتن متن اصلی و به درستی استناد شده است.

چگونه بهترین بررسی کننده سرقت ادبی را انتخاب کنیم

در حالی که Turnitin بدیهی است که بهترین راه حل از نظر پیشگیری از سرقت ادبی است، گاهی اوقات ممکن است این گزینه نباشد. برای انتخاب بهترین خدمات، باید معیارهای زیر را در نظر بگیرید:

فهرست بهترین ابزارهای تشخیص سرقت ادبی

تورنیتین

این سرویس تجاری شهرت خود را به عنوان بهترین ابزار تشخیص سرقت ادبی به دست آورد و هم اثربخشی و هم در دسترس بودن عملکردهای متعدد باعث شد که تعداد دانشگاه ها و کالج ها به طور منظم از Turnitin استفاده کنند.

Grammarly
این سرویس به اشتراک پولی نیز نیاز دارد و می تواند نه تنها به عنوان نرم افزار تشخیص سرقت ادبی بلکه به عنوان ابزاری برای تشخیص اشتباهات نوشتاری نیز استفاده شود. بهبود در دستور زبان، نحو، علائم نگارشی و املا به اثربخشی هر متنی کمک می کند.

PlagScan

راه حل بررسی سرقت علمی آنلاین که یک آزمایش رایگان ارائه می دهد. پایگاه‌های اطلاعاتی آن نه تنها شامل صفحات وب، بلکه مقالات دانش‌آموزان نیز می‌شود، که مجموعاً به میلیاردها سند مختلف برای مقایسه با متن آپلود شده می‌رسد.

هوش پژوهشی

این ابزار سرقت ادبی کاملا رایگان است و بدون محدودیت قابل استفاده است. نیازی به ایجاد حساب کاربری یا تماشای تبلیغات برای اسکن مقاله برای سرقت ادبی نیست. این یک گزارش سرقت ادبی با درصد و پیوندهایی به منابعی که محتوای مشابه دارند ارائه می دهد. این اجازه می دهد تا قسمت های ضروری متن را ویرایش کنید، جایی که درصد شباهت به ویژه بالا است.

سمروش

این سرویس به عنوان بهترین مجموعه مرتبط با محتوای سئو در سال 2018 جایزه دریافت کرده است. برای متخصصان سئو و بازاریابی و همچنین برای وبلاگ نویسان مفید است تا از توسعه محتوای مؤثر و منحصر به فرد اطمینان حاصل کنند.

IV. راه هایی برای دور ماندن از سرقت ادبی

پیامدهای سرقت ادبی در دانشگاه

هر گونه سرقت ادبی پس از شناسایی منجر به عواقب شدید خواهد شد. معلمان و مربیان تقریباً در هر تکالیفی به دانش‌آموزان درباره سرقت ادبی هشدار می‌دهند زیرا صداقت تحصیلی یکی از ارزش‌های اولیه در آموزش است. با این حال، می توان پیامدها را به دو گروه عمده تقسیم کرد.

چگونه از سرقت ادبی جلوگیری کنیم؟ – نکاتی برای دانش آموزان

مرتبط ترین پیشنهادی که برای همه واضح است – کپی و پیست نکنید. با این حال، نوشتن یک مقاله غیر سرقتی همیشه کلیدی نیست که باعث ارزیابی معلم شود. نکات خاص تر در زیر آمده است:

همیشه منابعی را که برای دریافت اطلاعات از آنها استفاده کرده اید، تأیید کنید. تکلیف گزارش بازاریابی که صرفاً مبتنی بر تجربه کاری شخصی است، به عنوان سرقت ادبی بازگردانده می‌شود، زیرا انتظار می‌رود اکثر رویه‌ها، مفاهیم و ایده‌های مؤثری که در کار پیاده‌سازی شده‌اند بر اساس مواد مطالعه، منابع اولیه و ثانویه باشد.

همه منابع را هم در متن مقاله و هم در صفحه مرجع در پایان ذکر کنید. برخی ناسازگاری‌ها در قالب‌بندی منجر به کسر چند امتیاز می‌شود، اما حذف نقل‌قول‌های درون متن یا صفحه مراجع به عنوان سرقت ادبی تلقی می‌شود.

 

با استفاده از نقل قول، نقل قول و تفسیر شخصی تعادل را حفظ کنید. افزودن یک ارجاع درون متنی به هر جمله در مقاله نیز سرقت ادبی است زیرا ایده های شخص دیگری فقط در مقاله وام گرفته شده و بدون صدای خود نویسنده که درک را نشان می دهد، جمع آوری می شود.

 

به خودتان یک بازه زمانی کافی بدهید و به تعویق نیندازید زیرا فرآیندهای تحقیق و نوشتن ممکن است بیش از آنچه انتظار دارید طول بکشد. بنابراین، شما وسوسه نخواهید شد که یک ساعت تا پایان مهلت کار کسی را کپی و پیست کنید و فقط سعی کنید حداقل چیزی را تحویل دهید. به هر حال، یک مقاله سرقت ادبی عواقب شدیدتری نسبت به نمره رد شدن برای یک تکلیف دارد.

 

سرقت ادبی آنلاین را با استفاده از خدمات رایگانی که حساسیت نسبتاً کمی ارائه می‌دهند بررسی کنید یا اشتراکی در محصول تجاری در نظر بگیرید که نتایجی نزدیک به آنچه Turnitin انجام می‌دهد به شما می‌دهد.

 

 

صحبت کردن با یک معلم و پرسیدن سؤالات مختص به محتوای مقاله به او اطمینان می دهد که شما واقعاً به جای دانلود کردن آن از وب، کل مقاله را خودتان تحقیق کرده و نوشته اید.

 

چک لیست پیشگیری از سرقت ادبی

منابع برای دانش آموزان

منابع متعددی برای دانش‌آموزانی که می‌خواهند درباره سرقت ادبی بیشتر بدانند در دسترس است و می‌توانند منابع مبتنی بر وب مرتبط را از طریق جستجوی ساده پیدا کنند یا توسط معلمان به آنجا هدایت شوند.

راهنمای درستکاری تحصیلی

منابع دانشگاه یا کالج اولین مکان هایی هستند که باید بررسی شوند. بسیاری از موسسات آموزشی صفحات وب مفیدی برای توضیح اصول یکپارچگی تحصیلی دارند.

آزمایشگاه نوشتن آنلاین

این منابع ممکن است مکان خوبی برای تمرین اجتناب از سرقت ادبی و همچنین یادگیری در مورد استراتژی های موثر در هنگام نوشتن باشد.

درک و پیشگیری از سرقت ادبی

وب سایت انجمن برای مدارس آنلاین معتبر نه تنها داده ها و حقایق کلی در مورد انواع مختلف سرقت ادبی بلکه نمونه هایی از موارد را نیز ارائه می دهد.

منابع تورنیتین

وب سایت Turnitin شامل چندین راهنما و وبینار با هدف ارتقای یکپارچگی تحصیلی است و همه آنها با ثبت نام ساده به صورت رایگان در دسترس هستند.

جلوگیری از سرقت ادبی در دانشگاه – نکاتی برای معلمان

معلمان ممکن است راهبردهای متعددی را اجرا کنند تا مطمئن شوند که دانش آموزان کار خود را نشان می دهند. این استراتژی ها ممکن است از انواع سرقت ادبی جلوگیری کند.

برنامه درسی باید شامل بیانیه ای به وضوح قابل مشاهده و تاکید شده در مورد درستی تحصیلی باشد. دانش آموزان باید از این پدیده، تمام ظرایف و پیامدهای آن آگاه باشند، بنابراین، خواندن بیانیه و امضای تعهد به توسعه فرهنگ ضد تقلب کمک می کند.

 

به روز رسانی الزامات تکالیف. درخواست ها باید منحصر به فرد باشند تا نتوان پاسخ را به راحتی در اینترنت پیدا کرد و در مقاله کپی کرد.

 

 

تکالیف نوشتاری در کلاس را به عنوان بخشی از تکمیل تکالیف تحقیقاتی بزرگ بگنجانید، زیرا این کار به شما کمک می‌کند تا به دانش‌آموزان نحوه درست نوشتن را بیاموزید، استانداردهای آکادمیک را رعایت کنید و نمونه‌هایی از سبک‌های نوشتاری خود را در اختیار شما قرار دهد.

 

 

اطمینان حاصل کنید که دانش‌آموزان از کتابخانه‌های آنلاین آگاه هستند و به آن‌ها دسترسی دارند تا از منابع دانشگاهی مناسب به‌جای تکیه بر جستجوی ساده گوگل، ویکی‌پدیا یا وبلاگ‌ها استفاده کنند.

 

 

اجازه ارسال دیرهنگام را بدهید زیرا دانش‌آموزان اغلب به تقلب قراردادی و کپی و چسباندن سرقت ادبی متوسل می‌شوند، زمانی که مهلت مقرر نزدیک می‌شود و آنها متوجه می‌شوند که تکلیف نیاز به آمادگی بیشتر دارد. سرقت ادبی تصادفی نیز بیشتر زمانی اتفاق می افتد که دانش آموزی عجله دارد و استرس دارد.

 

فرآیند نوشتن را در ارزیابی نهایی ادغام کنید. به دانش‌آموزان اجازه دهید پیش‌نویس‌های متعددی از یک تکلیف ارائه کنند، در کلاس مروری از همتا انجام دهند، و ارائه‌های شفاهی نهایی را برای امتیازهای اضافی یا به عنوان بخشی از نمره ارائه کنند. این اقدامات فرآیند نوشتن را شفاف می‌کند، برون‌سپاری آن را به شخص دیگری سخت‌تر می‌کند و برای دانش‌آموزان مفیدتر می‌شود، زیرا اشتباهات آنها قبل از ارسال نهایی تصحیح می‌شود.

منابع برای معلمان

راهنمای نحوه تشخیص سرقت ادبی

منبعی مفید برای معلمان که نه تنها نشانه‌های سرقت ادبی را جمع‌آوری می‌کند، بلکه در مورد ابزارهای مفید در مبارزه با این پدیده منفی نیز توصیه می‌کند.

آموزش سرقت ادبی

مجموعه ویدیوها و راهنماهای متعدد در researchintell.com در نظر گرفته شده است تا تمام توصیه‌های مفیدی را برای آموزش دانش‌آموزان در مورد نحوه تحقیق، استناد و نوشتن مقالات مناسب به معلمان ارائه دهد.

مجله بین المللی برای یکپارچگی آموزشی

این مجله آنلاین به عنوان پایگاه داده با دسترسی آزاد برای تحقیقات در مورد یکپارچگی و استانداردهای دانشگاهی در زمینه های مختلف تحصیلی عمل می کند. معلمان همچنین ممکن است مقالات علمی در مورد انگیزه دانش آموزان را در آنجا بیابند که به آنها امکان می دهد درک کنند که چرا سرقت ادبی بهتر اتفاق می افتد و از آن اجتناب کنند.

راهکارهایی برای جلوگیری و جلوگیری از سرقت ادبی

این منبع نکات مفیدی را برای معلمان خلاصه می‌کند که باید در محیط آموزشی پیاده‌سازی شوند، زیرا ایجاد محیطی که دانش‌آموزان فرصتی برای سرقت ادبی نداشته باشند، آسان‌تر از آموزش ندادن به دانش‌آموزان در مورد تحقیق و نوشتن صحیح و خواندن تکالیف سرقت‌شده است.

کمک به افراد غیر بومی انگلیسی برای جلوگیری از سرقت ادبی

مقاله ای علمی که از گنجاندن سوابق دانش آموزان حمایت می کند. عدم حمایت و توضیح دیدگاه غربی در مورد سرقت ادبی ممکن است برای دانش آموزان غیر بومی دشوار باشد و این مقاله برای معلمان برای درک این موضوع و راه های حذف آن مفید خواهد بود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هفت =