نوشتن یک مقاله تحقیقاتی چندان دشوار نیست به شرط اینکه بدانید از چه چیزی شروع کنید و با چه مشکلاتی روبرو خواهید شد. ما راهنمای کوتاهی برای آسان کردن این کار و کم چالش کردن آن آماده کرده ایم. در اینجا نکاتی در مورد نحوه نوشتن یک مقاله پژوهشی موفق از نظر فرمت، چه بخش هایی باید در آن گنجانده شود، چگونه یک عنوان خوب و منابع معتبر انتخاب کنید و غیره خواهید یافت. توجه ویژه ای به مشخصات فرمت مقاله پژوهشی، ساختار و جزئیات مرتبط خواهد شد. به طور کلی، نوشتن آکادمیک نیاز به توجه به جزئیات و کمی صبر و همچنین زمان کافی برای تصحیح هر تکلیف دارد. به عبارت ساده، فقط آرام باشید و بنویسید!

نحوه نوشتن فرمت مقاله پژوهشی

همانطور که در گسترده ترین فرمت مقاله مقاله ایجاب می کند، یک تکلیف خوب باید شامل مقدمه، بدنه و نتیجه باشد:

 • مقدمه

نوشتن مقدمه مقاله پژوهشی یکی از دشوارترین هاست. قرار است تنها 10 درصد از تعداد کل کلمات را به خود اختصاص دهد، اما این همان جایی است که شما باید به طور خلاصه موضوع را مشخص کنید و اطلاعات زمینه لازم را ارائه دهید، و همچنین یک بیانیه پایان نامه قوی یا یک استدلال کلیدی را شناسایی کنید. نکته کلیدی این است که خواننده را به بقیه کار خود علاقه مند کنید و ایده اصلی خود را به وضوح بیان کنید.

 • بدن

در این بخش، شما باید حقایق و مقدماتی را در تایید بیانیه پایان نامه خود ارائه دهید. در یک پاراگراف، بهتر است به یک واقعیت مهم پایبند باشیم. در مورد تعداد کاراکترها، باید حداقل سه جمله باشد، اما بیش از 200 کلمه نباشد. فراموش نکنید که جمله انتقال را در پایان اضافه کنید. به طور کلی، می توانید هر تعداد پاراگراف لازم را وارد کنید، اما از موضوع اصلی دور نشوید.

 • نتیجه

اینجاست که باید مقاله را خلاصه کنید. هیچ حقایق یا استناد جدیدی را معرفی نکنید. نکته کلیدی این است که نشان دهید حقایقی که قبلاً معرفی کرده اید چگونه از پایان نامه شما پشتیبانی می کنند.

نکات فرمت مقاله تحقیق

تلاش برای پایبندی به قالب مقاله تحقیقاتی دانشگاه می تواند نسبتاً چالش برانگیز باشد. برای موفقیت، باید در واقع مراقب باشید. خبر خوب این است که قالب بندی یک مقاله تحقیقاتی مهارتی است که می تواند توسعه یابد، به این معنی که کل فرآیند در آینده به زمان و تلاش کمتری نیاز دارد. علاوه بر این، همیشه می توانید گزینه ای را برای استفاده از یکی از مولدهای استناد رایگان در نظر بگیرید یا به سادگی مقالات تحقیقاتی ارزان را سفارش دهید .

چگونه یک مقاله پژوهشی را قالب بندی کنیم؟ خیلی به تئوری یا تجربی بودن آن بستگی دارد. در اینجا، تمرکز بر روی مقالات با یک جزء تجربی است که بخش‌های بیشتری دارد.

چندین نوع قالب برای یک مقاله تحقیقاتی وجود دارد، مانند MLA، APA، ASA ، شیکاگو و غیره. به عبارت دیگر، الزامات قالب بندی می تواند متفاوت باشد!

در اینجا لیستی از جزئیات کلیدی آمده است:

 • مقاله خود را در استاندارد، سفید 8.5 در 11 اینچ ارسال کنید.
 • برای فرمت‌های MLA و APA، حاشیه‌های 1 اینچی را در هر طرف تنظیم کنید.
 • بررسی کنید که آیا به صفحه عنوان نیاز دارید (مثلاً در MLA نیازی به آن نیست).
 • برای فرمت مقاله تحقیقاتی MLA و APA ، مقاله خود را دوبار فاصله بگذارید.
 • از Times New Roman با اندازه فونت 12 نقطه استفاده کنید.
 • هدرهایی با شماره صفحه در گوشه سمت راست بالای صفحه اضافه کنید. پاراگراف ها را شماره گذاری نکنید مگر اینکه دستورالعمل ها الزامی باشد.
 • خط اول هر پاراگراف را به اندازه نیم اینچ از حاشیه سمت چپ تورفتگی کنید.
 • برای مقالات بزرگتر از 5 تا 6 صفحه، فهرستی از مطالب را اضافه کنید، همچنین برای بهبود خوانایی، عنوان و عنوان فرعی را اضافه کنید.
 • برای مقالات با فرمت APA، چکیده و نتیجه را در صفحات جداگانه بنویسید.

بخش های اصلی یک مقاله پژوهشی

همانطور که در بیشتر دستورالعمل های مقاله تحقیقاتی ذکر شده است، بخش های اصلی عبارتند از:

 • صفحه عنوان

این شامل عنوان مقاله شما و همچنین نام و وابستگی سازمانی شما می باشد.

 • خلاصه

این یک مرور کلی از یک مقاله است. از 100 تا 300 کلمه طول می کشد، بنابراین تکالیف کوتاه نیازی به چکیده ندارند.

 • مقدمه

بیانیه پایان نامه را بیان کنید و توضیح دهید که چرا موضوع مهم است.

 • بررسی ادبیات

تحقیق قبلی مرتبط با موضوع خود را شرح دهید.

 • مواد و روش ها

این بخش روش تحقیق را توضیح می دهد. به ویژه، باید بنویسید که چگونه داده ها را جمع آوری کرده اید و از چه روش هایی استفاده کرده اید.

 • نتایج

نتایج تحقیق خود را ارائه دهید.

 • بحث/نتیجه گیری

نتایج را تجزیه و تحلیل کنید و در مورد چگونگی ارتباط آنها با تحقیق قبلی بحث کنید.

 • منابع

فهرست کتابشناسی الفبای تمام منابعی که استفاده می کردید ارائه دهید . از جمله موارد دیگری که باید در یک مقاله تحقیقاتی بگنجانید عبارتند از: نمودارها و جداول نشان دهنده نتایج تجربی و آمار – برای اطمینان از خوانایی بهتر، ممکن است بخواهید آنها را در بخش ضمایم قرار دهید.

نحوه انتخاب عنوان، یافتن منابع معتبر و تصحیح مقاله تحقیقاتی

برای ایجاد یک بیانیه پایان نامه قوی، ارائه استدلال هایی برای حمایت از آن، و همچنین انجام تمام دستورالعمل های مورد نیاز در قالب یک مقاله تحقیقاتی تنها نیمی از کار است. چندین جزئیات وجود دارد که نباید فراموش کنید به آنها توجه کنید.

 • اولین عنوان عنوان است زیرا تلاش برای انتخاب یک عنوان خوب می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. این باید به خوانندگان بفهمد که مقاله شما در مورد چیست و میل به خواندن آن ایجاد کند. سعی کنید عنوان را پس از اتمام مقاله خود بنویسید، حتی اگر انجام برعکس آن منطقی تر به نظر برسد. این نه تنها در وقت شما صرفه جویی می کند، بلکه به شما ایده روشنی از عنوان شما می دهد.
 • منابع موثق یکی دیگر از موارد مهم است. از منابعی مانند ویکی پدیا خودداری کنید و به جای آن از کتاب ها و مجلات علمی استفاده کنید. فهرستی از منابع معتبر در صفحه مرجع شما حداقل تصور خوبی از مقاله شما ایجاد می کند.
 • در نهایت، پس از اتمام تکلیف، تصحیح را فراموش نکنید . به اشتباهات احتمالی املایی، دستور زبان و نقطه گذاری توجه کنید. همچنین سعی کنید کلمات غیر ضروری را حذف کنید. صدای شما را مختصرتر می کند.

مراحل فرآیند نوشتن

قبل از شروع نوشتن، مطمئن شوید که موضوع را مشخص کرده اید. شما قرار است چیزی جدید و جالب به مخاطبان خود ارائه دهید، اما با این حال، بهتر است موضوعات خیلی پیچیده را انتخاب نکنید. پس از این، باید ادبیات موجود را طوفان فکری کنید و همچنین منابعی را که قرار است هنگام نوشتن به آنها مراجعه کنید، انتخاب کنید. تصور کنید پایان نامه شما یک نقطه پایانی است، در حالی که پاراگراف های مقاله شما مراحلی هستند که برای رسیدن به آن باید انجام دهید.

هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی، ممکن است منطقی باشد که با توصیف اهداف تحقیق، اهداف، فرضیه‌ها و سپس فهرست کردن همه شواهد (مثلاً تجربی)، مواد و روش‌ها و نتیجه‌گیری شروع شود. مرور ادبیات را می توان در پایان نوشت، اما به خاطر داشته باشید که قبل از شروع نوشتن باید به طور گسترده در مورد موضوع تحقیق کنید.

بعد، یک پیش نویس خام بنویسید. این کار نباید وقت زیادی از شما بگیرد زیرا پس از اتمام باید مقاله را ویرایش کنید و پیش نویس نهایی را بنویسید. با این وجود، ذکر منابعی که استفاده می کنید را فراموش نکنید. پیش نویس خود را بازبینی کنید و بررسی کنید که آیا تمام پاراگراف ها یک جمله موضوعی دارند و آیا هر یک از ایده های شما توسط شواهد پشتیبانی می شود یا خیر. در نهایت، پیش نویس نهایی را بنویسید. برای نوشتن مقالات تحقیقاتی در Edubirdie می توانید کمک بگیرید . باید از بیانیه پایان نامه شما پشتیبانی کند و همچنین به وضوح سازماندهی شده و به درستی قالب بندی شده باشد.

نکات نوشتن کالج برای مقاله تحقیقاتی شما

نوشتن یک مقاله تحقیقاتی برای کالج بسیار دشوارتر از نوشتن یک مقاله دانشگاهی است. با این وجود، سختگیری های بالاتری در مقایسه با وظایف متوسط ​​دانشگاه اعمال می شود.

در اینجا چندین نکته وجود دارد که ممکن است مفید باشد:

 • سعی کنید مقدمه خود را تا حد امکان قوی و واضح بیان کنید. این یک اشتباه رایج است که دانش‌آموزان مقاله‌های خود را با جملات خیلی کلی شروع می‌کنند که هیچ موضعی را منعکس نمی‌کند یا خوانندگان را به موضوع علاقه‌مند نمی‌کند.
 • هر نوع قالب برای مقاله تحقیقاتی الزامات خاص خود را برای استنادهای درون متنی و صفحه مرجع تعیین می کند. برای انجام همه آنها از دستورالعمل های آنلاین مشورت کنید.
 • از آنجایی که احتمالاً از منابع آنلاین استفاده خواهید کرد، سعی کنید از پسوندهای نام دامنه مانند .com یا .net اجتناب کنید. در عوض، از منابع .gov (دولت)، .edu (موسسات آموزشی) و .org (سازمان های غیرانتفاعی) استفاده کنید.
 • به تعداد کلمات توجه کنید. جملات نباید بیشتر از 30 کلمه باشد.
 • با پیوند دادن کلمات و عبارات افراط نکنید. در صورت استفاده صحیح، متن را منسجم و خوانا می کنند. اگر در مواقع غیرضروری مورد استفاده قرار گیرند، مقاله شما را بیش از حد پرکلام می کنند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 5 =