مقاله نویسی

1. مقاله چیست؟

در دنیای مدرن آموزش محور ما، هر دانش آموزی باید اصول مقاله نویسی را در مدرسه بیاموزد. فرقی نمی‌کند که بخواهند تحصیلات خود را ادامه دهند، وارد کالج یا دانشگاه شوند، مقاله‌ها بخشی اجتناب‌ناپذیر از هر نوع مطالعه، حتی ابتدایی‌ترین آن‌ها هستند. بنابراین، مقاله دقیقا چیست؟

مقاله یک مقاله نسبتاً کوتاه از نوشته‌های سطح آکادمیک است که به موضوع و حوزه خاصی اختصاص داده شده است، با تمرکز فردی. این به انواع مختلفی تقسیم می شود، اما هر نوع باید از مجموعه قوانین یکسانی در رابطه با زبان آکادمیک، قالب بندی و کیفیت محتوا پیروی کند.    

2. هدف و اهمیت مقاله نویسی

هدف یک مقاله اطلاع رسانی به مخاطب خاص مانند معلمان، همکلاسی ها یا صرفاً علاقه مندان به موضوع مورد مطالعه است. مقاله ها انواع مختلفی دارند و هر کدام حوزه تمرکز محدودی دارند. لزومی ندارد که حول یک موضوع کاملاً آکادمیک بچرخد، به خصوص زمانی که نویسنده در مقاله نویسی تازه وارد است.

به عنوان مثال، ممکن است بخواهید نظرات شخصی خود را در مورد آینده 50 ساله به اشتراک بگذارید و به شرطی که کار شما بر اساس قوانین آکادمیک تعیین شده نوشته شود، به عنوان یک مقاله مناسب در نظر گرفته می شود . مقاله‌ها می‌توانند شخصی، علمی یا غیره باشند: صرف‌نظر از نوع نوشتن، قوانین اساسی ثابت می‌مانند، همانطور که هدف اطلاع‌رسانی مقاله نیز ثابت می‌ماند.

با این حال، چرا نوشتن آنقدر مهم است که نمی‌توانید بدون نوشتن ده‌ها مقاله در سطح آکادمیک فارغ‌التحصیل شوید ؟ پاسخ بسیار ساده است: هنگام نوشتن مقاله، مهارت های ضروری و همچنین دانشی را کسب می کنید که در بسیاری از زمینه های زندگی شما حیاتی خواهد بود.

هر کدام از ما استعدادهای خود را داریم. برخی در ریاضیات خوب هستند در حالی که برخی دیگر به محض ترک کلاس حتی ساده ترین محاسبات را فراموش می کنند. برخی عاشق ادبیات هستند در حالی که برخی دیگر نمی توانند شخصیت های کتابی را که به تازگی خوانده اند به خاطر بیاورند. از سوی دیگر، مهارت‌هایی که از طریق مقاله نویسی به دست می‌آیند، بدون توجه به هر اتفاقی برای همیشه با شما می‌مانند.

 • اولاً، مقاله نویسی مهارت های تفکر انتقادی را توسعه می دهد. حتی اگر مقاله ای در مورد یک موضوع به ظاهر ساده و شخصی بنویسید، باز هم به هدف اطلاع رسانی به مخاطبان خود در مورد چیزی دست می یابید. برای انجام این کار، باید حداقل برخی از توانایی های متقاعد کننده را توسعه دهید، و این زمانی اتفاق می افتد که شما سعی می کنید دیدگاه خود را حمایت و ترویج کنید. برای این کار باید در نظر داشته باشید که چگونه موضوع خود را به جذاب ترین شکل ارائه کنید، چه چیزی به مخاطب بگویید تا نظر او را تحت تاثیر قرار دهد و غیره. درست است، برخی از ما در متقاعد کردن بهتر از دیگران هستیم. اما هر چه مقالات بیشتری بنویسید، مهارت های بهتری در شما ایجاد می شود. این یک تجربه تدریجی و تقریبا غیر قابل توجه است، اما اگر توانایی های تفکر انتقادی خود را قبل از مقاله نویسی با توانایی های گفته شده ماه ها یا سال ها بعد مقایسه کنید، مطمئناً تفاوت فاحشی را مشاهده خواهید کرد.   
 • ثانیاً، با نوشتن مقالات دانشگاهی،  یاد می گیرید که چگونه خود را بیان کنید . شما باید بسیاری از موضوعات کاملاً متفاوت را در دوره آموزشی بررسی کنید زیرا تقریباً هر موضوعی نیاز به مقاله نویسی دارد. در نتیجه، مجبور می شوید منابع علمی را مطالعه کنید تا درباره موضوع خود بیشتر بدانید و از آنها برای پشتیبانی استفاده کنید. بسیاری از چیزهایی که کشف خواهید کرد، نظر شما را از جهاتی تغییر می دهد، تا جایی که جهان بینی شما را در مورد موضوعات خاص تغییر می دهد. چیزهای جدیدی یاد خواهید گرفت، در برخی از نگرش های خود تجدید نظر خواهید کرد، و حتی ممکن است چیزهای غیرمنتظره ای در مورد خودتان کشف کنید.
 • در نهایت، مقاله نویسی توانایی بیان افکار خود را به شیوه ای منسجم و شفاف ایجاد می کند. مطمئناً، اگر از انجام هر گونه تلاشی امتناع کنید، ممکن است راه دوری نروید. اما به طور کلی، اساتید خواستار بهبود مستمر هستند و به دانشجویان خود می آموزند که چگونه به آن دست یابند. اگر مقالات قدیمی و جدید خود را با هم مقایسه کنید، احتمالاً خواهید دید که سبک نوشتن شما چقدر بهتر شده است.

همه این عناصر در تمام مراحل زندگی مفید هستند. مهارت‌های تفکر انتقادی تیز، بینش‌های جدید و توانایی بیان منظورتان به شیوه‌ای کاملاً واضح، هم در حوزه‌های حرفه‌ای و هم در حوزه‌های شخصی ارزشمند است. مقاله نویسی هر کدام به آرامی اما پیوسته توسعه می یابد.

3. انواع مقاله

چه نوع مقالاتی وجود دارد؟ تنوع بسیار زیادی وجود دارد که هر کدام هدف خاصی را دنبال می کنند. بیایید نگاهی به ده مورد از رایج ترین نوع ها بیاندازیم و ببینیم که آنها چه چیزی را شامل می شوند.

 • مقاله استدلالی . این نوع نوشتن به این معنی است که شما باید موضعی را انتخاب کنید که از آن حمایت می‌کنید، دلیل معتبر بودن آن را ثابت کنید، استدلال‌های مخالف احتمالی را ببینید و آنها را رد کنید. هر چهار جزء الزامی است – در غیر این صورت، مقاله شما نمره خوبی دریافت نخواهد کرد. هدف در اینجا این است که مخاطبان خود را متقاعد کنید که با شما موافق باشند، حتی اگر در ابتدا شک دارند، و تا آنجا که می توانید حقایق را ارائه دهید.
 • مقاله قانع کننده این شبیه به نوع استدلالی است اما در عین حال کمی ساده تر است. در اینجا لازم نیست نظر مخالفان را مورد بحث قرار دهید، اگرچه در صورت تمایل می توانید این کار را انجام دهید. مقالات متقاعد کننده مستلزم انتخاب یک طرف و اثبات درستی آن هستند. حقایق خاص خوب هستند، اما شما همچنین ممکن است انتخاب کنید که جنبه احساسی مخاطبان خود را جلب کنید. مقالات متقاعد کننده ممکن است به عنوان یک نسخه نرمتر از مقالات استدلالی دیده شوند.  
 • مقاله روایی .  این خلاق ترین نوع است. در اینجا، شما داستانی از یک موقعیت واقعی یا ساختگی را تعریف می کنید. هدف این است که نشان دهیم چگونه چیزی معنادار اتفاق افتاده است و آن را در سطح احساسی در نظر بگیریم و احساسات و تجربیات را به جای واقعیات توصیف کنیم.
 • مقاله تشریحی . در این نوع، شما باید یک مفهوم یا رویداد را توصیف کنید. هیچ تحلیل و هیچ ورودی شخصی لازم نیست: شما صرفاً توصیفی عینی و غیرشخصی از چیزی ارائه می دهید.  
 • مقاله علت و معلول . در اینجا باید توضیح دهید که چه اتفاقی افتاده است، چرا اتفاق افتاده است و چگونه اتفاق افتاده است. ابتدا یک پدیده را شناسایی کنید – به عنوان مثال، نوشیدن الکل در سنین پایین. سپس توضیح دهید که چه چیزی باعث آن می شود و چه اثراتی دارد.   
 • مقاله فرآیند . این مقاله نیز غیرشخصی و عینی است. با آن، شما صرفاً با استفاده از یک توالی زمانی، نحوه انجام کاری را گام به گام توصیف می کنید. به عنوان مثال، ممکن است یک دستور غذا را توضیح دهید. فرآیند را با استفاده از مرحله 1، مرحله 2، مرحله 3 و غیره شرح دهید.
 • مقاله تشریحی . این مقاله به عنوان یک مقاله تفکر انتقادی نیز شناخته می شود. در اینجا شما تحقیق انجام می دهید و سپس حقایقی را که به دست آورده اید تجزیه و تحلیل می کنید و بر اساس تحقیق به نتیجه می رسید.
 • مقاله مقایسه/تضاد . برای این نوع مقاله حداقل به دو موضوع نیاز دارید. ممکن است آثار هنری، داستان های ادبیات یا هر چیز دیگری باشد که قابل مقایسه باشد. تفاوت ها و شباهت ها را بین این دو ایجاد کنید. آنها را کاوش کنید و توضیح دهید که چگونه با یکدیگر تفاوت دارند و همچنین چه چیزی آنها را متحد می کند.
 • بررسی مقاله شما باید چیزی مانند مقاله، کتاب، سخنرانی یا فیلم را انتخاب کنید و سپس آن را ارزیابی کنید. این ارزیابی باید انتقادی باشد. به یاد داشته باشید، این صرفاً نقدی نیست که در یک سایت غیررسمی کتاب یا فیلم ارسال می‌کنید، بلکه یک مقاله علمی است. بر اساس حقایق حکومت کنید، نه احساسات شخصی، ارائه ارزیابی کافی و منطقی.  
 • مقاله کاربردی . این یکی از مهمترین انواع مقاله است. زمانی که می خواهید وارد کالج یا دانشگاه شوید، آن را ارسال می کنید. بر اساس اینکه چقدر خوب بنویسید، یا قبول می شوید یا رد می شوید. در بیشتر موارد، باید نشان دهید که چرا باید پذیرفته شوید، با ذکر دستاوردها، ویژگی ها و علایق شخصی و تحصیلی خود.  

4. ساختار مقاله پایه

صرف نظر از اینکه چند نوع مقاله وجود دارد، مجموعه ای از قوانین وجود دارد که همه آنها به اشتراک می گذارند. اولین قانون اصلی در مورد ساختار است. فهرست زیر را بررسی کنید و به خاطر داشته باشید که هر مقاله باید آنها را داشته باشد، خواه نیمه رسمی و شخصی باشد یا رسمی و علمی.

 • مقدمه. بسته به طول مقاله، مقدمه یک تا دو پاراگراف طول می کشد. این بخش مهمی از کار شما است زیرا به خوانندگان کمک می کند تصمیم بگیرند که آیا علاقه مند به مطالعه بیشتر هستند یا خیر. در این بخش، موضوع خود را با تعریف، ارائه پیشینه و توضیح مرتبط بودن آن، معرفی کنید. با یک قلاب شروع کنید – چیزی جذاب، مانند یک سوال بلاغی یا یک قطعه آمار شگفت انگیز. در اینجا نیازی به توضیح یا تحلیل دقیق نیست. فقط به اندازه کافی حقایق اساسی را برای علاقه مندی مخاطبان خود ذکر کنید.
 • بیانیه پایان نامه.  این بخش مهمی از هر مقاله است. بسیاری از دانشجویان به اشتباه درک می‌کنند که بیانیه پایان‌نامه چیست، بنابراین مهم است که مشخص شود چه چیزی باید داشته باشد و چه چیزی نباید داشته باشد. بیان پایان نامه یک ادعای استدلالی است که به عنوان آخرین جمله از مقدمه ارائه شده است. باید موضع خاص شما را در مورد موضوع بیان کند و تمام حقایق اصلی را که در بدنه مقاله مورد بحث قرار خواهید داد ذکر شود. در عین حال، بیانیه پایان نامه نباید عباراتی مانند “این مقاله” یا “من بحث خواهم کرد…” با خود بیانیه شروع شود. ادعایی داشته باشید که قصد اثبات آن را دارید، ادعایی که ممکن است برخی افراد با آن مخالف باشند.
 • بدن این ماهیت مقاله شماست، ستون فقرات آن. هر پاراگراف باید بر روی یک واقعیت از بیانیه پایان نامه تمرکز کند، ترجیحاً در همان دنباله. یک جمله آغازین طراحی کنید که آنچه را که در پاراگراف مورد بحث قرار خواهد گرفت، توضیح دهد. باید مستقیماً با بیانیه پایان نامه مرتبط باشد. سپس حقایق خود و همچنین شواهدی که آنها را تأیید می کند، معرفی کنید. پاراگراف را با جمله پایانی که پیوند منطقی با جمله بعدی ایجاد می کند یا آنچه نوشته شده را خلاصه می کند پایان دهید. به یاد داشته باشید، حداکثر طول پاراگراف نباید از 200 کلمه تجاوز کند که تقریباً دو سوم صفحه است.   
 • نتیجه گیری  اینجا مواظب باش از استفاده از اطلاعات جدید خودداری کنید. همه چیزهایی را که در بدن بیان کرده اید خلاصه کنید. بیانیه پایان نامه را به روشی جدید تکرار کنید. یک بیانیه نهایی نهایی را بیان کنید که منعکس کننده نتیجه اصلی تحقیق شما باشد.  

5. طرح کلی مقاله و نحوه تکمیل آن

بسیاری از دانشجویان به محض شنیدن کلمه « طرح کلی »، به آن بداخلاقی می‌کنند و آن را چیزی غیر ضروری و وقت‌گیر می‌دانند. برای کسانی که مهارت های مقاله نویسی عالی دارند، ممکن است چنین باشد. اما برای بیشتر، طرح کلی در واقع بسیار مفید است . با کمک آن می توانید تمام نکات اصلی خود را به همراه نکات فرعی که قصد دارید درباره آنها بحث کنید فهرست کنید. به این ترتیب، اگر بعداً در طول فرآیند نوشتن، حس جهت‌گیری را از دست بدهید، طرح کلی شما را راهنمایی می‌کند. می توانید آنچه را که برنامه ریزی کرده اید ببینید و در مسیر خود بمانید. مگر اینکه استاد شما نیاز به ارائه یک طرح کلی به همراه مقاله داشته باشد، می توانید یک طرح نیمه رسمی یا حتی غیررسمی داشته باشید – تا زمانی که برای شما قابل درک باشد.

بنابراین، چگونه آن را تکمیل کنیم؟

 1. موضوعی را انتخاب کنید.  وقتی می دانید در مورد چه چیزی تحقیق خواهید کرد، آن را به قسمت هایی تقسیم کنید. پس زمینه مختصری که روی آن تمرکز می کنید چه خواهد بود؟ آن را در قسمت مقدمه بنویسید. مهمتر از همه، بلافاصله بیانیه پایان نامه خود را بنویسید. مشخص کنید که چند قسمت دارد. برای یک مقاله فرآیندی به این بیانیه پایان نامه نگاهی بیندازید: “موثرترین راه برای مراقبت از حیوان خانگی پذیرفته شده مستلزم ایجاد شرایط مناسب برای آن، گذراندن وقت با آن و توجه به نیازهای منحصر به فرد آن است.” سه مرحله یا سه قسمت را فهرست می کند. اگر می‌خواهید، می‌توانید یک یا دو بخش دیگر داشته باشید که به این موضوع می‌پردازد که چرا مردم حیوانات خانگی را قبول می‌کنند و/یا چرا حیوانات خانگی نیازهای ویژه دارند. در مجموع، به این معنی است که شما بین سه تا پنج پاراگراف بدن خواهید داشت.
 2. پاراگراف های بدنه را علامت گذاری کنید.  می توانید یک طرح کلی برای پاراگراف های بدن خود داشته باشید. به عنوان مثال، یک جمله آغازین بنویسید، واقعیت اصلی را که باید روی آن تمرکز کنید از بیانیه پایان نامه ذکر کنید و یک جمله پایانی اضافه کنید. اگر می خواهید طرح کلی با جزئیات کمتری داشته باشید، فقط ماهیت پاراگراف، نقطه مرکزی بحث را ذکر کنید. برای تمام پاراگراف های دیگر تکرار کنید.
 3. نتیجه گیری بنویسید نکته پایانی را در اینجا بیان کنید که نشان دهنده هدف مقاله شماست. هر چند پایان نامه خود را کلمه به کلمه تکرار نکنید.

خودشه! طرح کلی شما آماده است. وقتی اکنون به آن نگاه می کنید، باید بتوانید اسکلت مقاله را ببینید. این شما را در طول فرآیند نوشتن ثابت نگه می دارد. با این حال، اگر درست به نظر می رسد، نگران تغییر برخی نکات نباشید. به یاد داشته باشید، طرح کلی مقاله استدلالی، ترکیبی و  آموزنده  به طور دقیق تنظیم نشده است. آنها فقط یک ایده تقریبی از نحوه ظاهر مقاله نهایی شما هستند.

6. نحوه انتخاب موضوع برای مقاله

انتخاب موضوع برای یک مقاله مهم ترین بخش از کل فرآیند نوشتن است. بهترین توصیه در اینجا این است که چیزی را بنویسید که صمیمانه به آن علاقه دارید، چیزی که عمیقاً به آن علاقه دارید. سرمایه گذاری شخصی به ثمر می رسد زیرا تضمین می کند که شما با علاقه و تمایل واقعی برای دستیابی به برخی نتایج به مقاله نزدیک خواهید شد. قبل از اینکه به موضوع خاصی بپردازید، طوفان فکری کنید و یادداشت برداری کنید.

بگویید که به شما یک مقاله استدلالی اختصاص داده شده است و نمی توانید بلافاصله موضوعی را مطرح کنید. فکر کنید: آخرین مشاجره شما با والدین یا دوستانتان چه بود؟ شاید در بخش نظرات یوتیوب با کسی دعوا کرده باشید یا بحث داغی در Tumblr داشته باشید. موضوع چه بود؟ اگر احساسات قوی را در شما برانگیخت، ممکن است موضوع بسیار خوبی برای تحقیق باشد!

وقتی با محدودیت‌هایی که توسط استاد یا رشته‌تان تحمیل شده است، شرایط کمی دشوارتر می‌شود. اگر به برنامه تلویزیونی هانیبال علاقه دارید اما موضوع شما ادبیات است، یکی کردن این دو می تواند دشوار باشد. البته این بدان معنا نیست که غیرممکن است! موضوع را بچرخانید تا جا بیفتد. مثلاً درباره کتاب‌هایی که نمایش براساس آن‌ها ساخته شده است بحث کنید یا کتاب مورد علاقه یکی از شخصیت‌ها را انتخاب کنید. اگر به اندازه کافی بخواهید می توانید حتی خسته کننده ترین موضوع را نیز جالب کنید!

اگر نمی توانید به چیزی برسید، باز هم دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. آنچه که مد روز و به روز است را گوگل کنید. بسیاری از سایت ها موضوعات مقاله های مختلفی را ارائه می دهند، بنابراین فهرست آنها را بررسی کنید. دیر یا زود، شما ملزم به یافتن موضوعی هستید که به آن علاقه دارید. پس از انجام این کار، مرحله بعدی شما اینجاست.

 • تحقیق کنید تا بفهمید چه موضعی اتخاذ خواهید کرد و آیا منابع معتبر کافی برای حمایت از آن وجود دارد یا خیر.
 • اگر موضوعتان هنوز خیلی گسترده است، آن را محدود کنید . به یاد داشته باشید، برای بهترین نتایج باید روی چیزی بسیار خاص تمرکز کنید.
 • آن را با یک معلم تأیید کنید . به این ترتیب، می توانید مطمئن شوید که از حمایت سرپرست خود برخوردار هستید و هیچ غافلگیری ناخوشایندی وجود نخواهد داشت.  

7. مقاله نویسی مرحله به مرحله

یادگیری مشاوره مقاله نویسی عالی است، اما همچنین می تواند بسیار گیج کننده باشد. چیزهای زیادی برای یادآوری وجود دارد، چیزهای کوچک زیادی وجود دارد که می توان به راحتی از دست داد یا فراموش کرد. برای از بین بردن همه احتمالات سردرگمی، راهنمای مقاله نویسی را آماده کرده ایم که شما را بر اساس نکات ارائه شده در بالا، تمام مراحل و فرآیندهای مورد نیاز را طی می کند.

 1. درخواستی که دریافت کردید را تجزیه و تحلیل کنید. حتی اگر هر دانش آموزی یک مقاله داشته باشد، همه مقالات متفاوت خواهند بود، بنابراین رویکرد فردی خود را فرموله کنید.
 2. یک موضوع باریک را بر اساس درخواست انتخاب کنید. تعیین کنید که می خواهید در مورد چه چیزی بحث کنید یا تحقیق کنید.
 3. تحقیق کن بررسی کنید که دیگران در مورد این موضوع چه می گویند. در انتخاب دیدگاه شما کمک خواهد کرد.
 4. منابع معتبر پیدا کنید این امر حیاتی است، به خصوص اگر نمی خواهید ساعت ها برای یافتن چیزی برای حمایت از دیدگاه خود وقت صرف کنید. منابع معتبر شامل مقالاتی از مجلات دانشگاهی، کتاب‌های منتشر شده رسمی، یا سایت‌هایی هستند که به دامنه‌هایی مانند .edu یا .gov ختم می‌شوند . توجه داشته باشید که منابع نباید از پنج تا هفت سال بیشتر باشد.
 5. یک بیانیه پایان نامه توسعه دهید.  در نظر بگیرید که مقاله شما در مورد چیست و ادعای اصلی آن را شکل دهید.
 6. یک طرح کلی را کامل کنید به بخش بالا مراجعه کنید.
 7. یک پیش نویس تهیه کنید. این اختیاری است، اما می تواند راهی عالی برای آزمایش اینکه آیا دوست دارید مقاله خود به کجا می رود یا خیر، باشد.
 8. مقاله را بعد از اتمام ویرایش کنید. نگران جابجایی/حذف/افزودن ایده نباشید، در این مرحله همچنان مجاز است.
 9. مقاله را تصحیح کنید . اشتباهات تایپی کوچک و کلمات گم شده همیشه اتفاق می افتد. همه چیز را با دقت با صدای بلند یا برای یک دوست بخوانید.
 10. آن را به درستی قالب بندی کنید، تمام عناوین در حال اجرا، حاشیه ها، شماره صفحات و غیره را اضافه کنید.
 11. سرقت ادبی را بررسی کنید.  آیا به هر واقعیتی که متعلق به شما نیست اشاره کرده اید؟ آیا چیزی را مستقیماً بدون ذکر نویسنده آن کپی کردید؟
 12. اگر سرقت ادبی یافت شد، ویرایش های نهایی را انجام دهید . پس از انجام تمام این کارها، مقاله شما در نهایت آماده ارسال است!

8. نکاتی برای نوشتن موثر

نکات زیر برای مقاله نویسی موفق، قوانین باقیمانده ای را پوشش می دهد که برای همه مقالات صرف نظر از نوع یا اندازه آنها اعمال می شود. این موارد را به خاطر بسپارید و هر زمان که شروع به کار بر روی وظایف تحصیلی خود کردید، حتما آنها را دنبال کنید.

 • از ضمایر شخصی و انقباض استفاده نکنید. تنها استثنا در اینجا این است که کار مستلزم نوشتن یک داستان تخیلی، یک تأمل باشد، یا اگر استاد به طور خاص اجازه دهد. در موارد دیگر، هرگز از «من»، «ما»، «ما»، «ما» و غیره استفاده نکنید. به جای «در روزهای ما»، از «این روزها» استفاده کنید. همین امر در مورد انقباضات نیز صدق می‌کند: از «نمی‌خواهد» به جای «نمی‌خواهم»، «می‌شود» به جای «نمی‌شود» و غیره استفاده کنید. تحقیق بیشتر شخصی است تا علمی.
 • از افعال عبارتی خودداری کنید و صدای غیرفعال را به حداقل برسانید. اینها نیز قواعد ضروری زبان آکادمیک هستند. افعال عبارتی رسمی نیستند، بنابراین جایی در هیچ مقاله ای ندارند. به نحوه جایگزینی آنها فکر کنید. همین امر در مورد صدای غیرفعال نیز صدق می کند. شما نمی توانید به طور کامل از آن اجتناب کنید، اما در صورت امکان این کار را انجام دهید.    
 • انتقال صاف بین پاراگراف ها ایجاد کنید.  از کلمات پیوند دهنده و همچنین جملات پایانی مناسب استفاده کنید. «علاوه بر این»، «علاوه بر این»، «بنابراین» و دیگر عبارات مشابه پیوندهای منطقی بین ایده ها ایجاد می کنند. هر چند از آنها زیاده روی نکنید. آنها بهترین عملکرد را در جملات پایانی دارند.  
 • شواهد خود را با دقت ادغام کنید. همه چیز را در یک پاراگراف نیندازید. ساختار ساندویچی در اینجا به خوبی کار می کند: ادعا کنید، آن را با یک واقعیت از یک منبع معتبر پشتیبانی کنید، سپس توضیح دهید که چگونه از منظری بزرگتر کار می کند.
 • بعد از متن مقدمه و نتیجه را بنویسید . این برای همه کار نمی کند، اما ممکن است یک استراتژی موثر برای شما باشد. هنگامی که اسکلت یک مقاله را ایجاد کردید، ممکن است نوشتن مقدمه همراه با نتیجه گیری آسان تر باشد زیرا از قبل همه حقایق را دارید.
 • زودتر شروع به نوشتن کنید.  حتی اگر یک بخش در روز بنویسید، به شما کمک می کند تا قبل از پایان مهلت، کار را کامل کنید. شما زمان بیشتری برای بازخوانی یا ویرایش آن خواهید داشت و از قضا این فرآیند نسبت به زمانی که کل مقاله را در یک روز بنویسید زمان‌برتر به نظر می‌رسد.   

9. قالب بندی مقاله

یکی دیگر از قوانین کلی مقاله نویسی در قالب بندی مناسب نهفته است . هر مقاله بسته به رشته و/یا ترجیحات استاد باید از سبک قالب بندی آکادمیک خاصی پیروی کند. در زیر به بررسی چهار مورد از رایج ترین آنها می پردازیم.

 • MLA . این صفحه عنوان ندارد، بنابراین باید یک عنوان با نام، موضوع و تاریخ خود در گوشه سمت چپ بالا ایجاد کنید. بلافاصله بعد از آن شروع به نوشتن مقاله کنید. شماره صفحات باید در یک عنوان در حال اجرا با نام خانوادگی شما قرار داده شود، مانند این: نام خانوادگی 1. از حاشیه های 1 اینچی در هر طرف استفاده کنید. برای نقل قول های درون متنی، از نام خانوادگی نویسنده و سپس شماره صفحه ای که اطلاعات در آن یافت شده است استفاده کنید. به عنوان مثال: (کارول 24). پس از پایان مقاله، یک صفحه «آثار ذکر شده» ایجاد کنید که در آن تمام منابع استفاده شده در مقاله را فهرست کنید.
 • APA . یک صفحه عنوان با عنوان در حال اجرا ایجاد کنید. عنوان مقاله خود را در گوشه سمت چپ و شماره صفحه را در گوشه سمت راست قرار دهید. عنوان مقاله را در وسط صفحه اول نیز با وسط آنتکرار نام و وابستگی موسسه خود را درج کنید. این سبک از حاشیه های 1 اینچی نیز استفاده می کند. اگر مستقیما مطلبی را نقل کرده اید، نقل قول های درون متنی باید شامل نام خانوادگی نویسنده و تاریخ ایجاد منبع و همچنین شماره صفحه باشد: (Williamson, 2014, p. 33). در پایان، یک لیست “مرجع” ایجاد کنید.
 • شیکاگو / تورابیان .  یک صفحه عنوان در اینجا مورد نیاز است. عنوان مقاله (با حروف بزرگ) را کمی زیر وسط صفحه تایپ کنید. نام، موضوع و تاریخ خود را در مرکز قرار دهید. شماره صفحه باید در گوشه سمت راست بالا قرار داده شود و از حاشیه های 1 اینچی استفاده کنید. این سبک مستلزم استفاده از پاورقی برای استنادهای درون متنی است، بنابراین الگوهای آنلاین را بررسی کنید یا از استاد خود بخواهید. “کتابشناسی” در پایان باید تمام منابع استفاده شده را فهرست کند.
 • هاروارد  یک صفحه عنوان باید وجود داشته باشد. عنوان مقاله خود را (با حروف بزرگ) در وسط صفحه قرار دهید. چند خط را رد کنید سپس نام، رشته، نام استاد، دانشگاه، شهر و تاریخ را بنویسید. یک سر در حال اجرا نیز لازم است: عنوان مقاله خود را در گوشه بالا سمت راست قرار دهید، چند فاصله اضافه کنید، سپس شماره صفحه را وارد کنید. باید به این صورت باشد: «بررسی کتاب 1». این از حاشیه های 1 اینچی نیز استفاده می کند. برای استنادهای درون متنی این نمونه را دنبال کنید: (Soyer 2018, p. 26). منابع باید در «فهرست مرجع» در پایان نمایش داده شوند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 9 =