انواع متعددی از مقالات وجود دارد که ممکن است به شما محول شود که آن را تکمیل کنید. گاهی اوقات، درک تفاوت بین دو مقاله مشابه دشوار است. مقاله روایی معمولا با مقاله توصیفی اشتباه گرفته می شود. این مقاله شما را از طریق تمام مراحل لازم راهنمایی می کند و به شما کمک می کند تا یک قطعه موفق را با رعایت قوانین قالب بندی خاص بنویسید.

مقاله روایی چیست؟

هدف اصلی یک مقاله روایی این است که به خواننده درباره رویدادها، تعاملات و تجربیاتی که در طول دوره زمانی خاص برای نویسنده اتفاق افتاده است، بگوید. همیشه یک طرح واضح دارد. در مقابل، هدف مقاله توصیفی ارائه تصویری از یک شخص، یک مکان، تجربه یا یک شی بدون نشان دادن زنجیره ای از رویدادها است. طرح غایب یا مبهم است.

برای نوشتن سریع یک مقاله داستانی نفس گیر، قانع کننده ترین سکانس گام به گام را به شما معرفی می کنیم:

#1. آماده سازی

قبل از اینکه فرآیند خلاقیت شما واقعاً شروع شود، باید کمی بیشتر در مورد الزامات کلی ذاتی این نوع مقاله بیاموزید، موضوع را انتخاب کنید و اطلاعات مرتبط را برای استفاده از آن به عنوان مرجع جمع آوری کنید.

درباره چه چیزی بنویسیم؟

موضوع بالقوه شما باید هم برای شما و هم برای مخاطبانتان جالب باشد. موضوع مقاله روایی معمولاً به تجربه نویسنده اشاره دارد و نیازی به استفاده از داده‌های منابع خارجی نیست. علاوه بر این، 3 نشانه برای موفقیت عنوان مقاله شما وجود دارد ، چه داستانی باشد یا چیز دیگری:

 1. شما به سختی می توانید آن را در وب ببینید.
 2. کاملاً باریک است تا عریض.
 3. خواندن جمله اول مقاله را تشویق می کند.

مقاله نویسی روایی

چه چیزی از من لازم است؟

استادان با درخواست برای نوشتن چنین نوع خاصی از مقاله دانشگاهی، از دانشجویان خود نمی خواهند که قوانین سختگیرانه ای را مانند سایر تکالیف نوشتاری رعایت کنند و فقط به آنها یک ساختار اولیه می دهند. ایده ساده است: شما یک داستان را از یک زندگی واقعی می گیرید و تا آنجا که رویدادها در حال رخ دادن هستند، روی پر جنب و جوش ترین نکات تمرکز می کنید. قسمت های روایت باید منسجم باشد و حال و هوای خاصی را منتقل کند.

مثال روایت شخصی

کجا برای شواهد جستجو کنیم؟

از زمانی که شروع به نوشتن کردید می توانید آنها را از خاطرات خود بگیرید. تحقیقات طاقت فرسا در وب را فراموش کنید و اجازه دهید خاطرات خود را روی کاغذ بیاورید.

#2. فرآیند نوشتن

بدیهی است که این مرحله زمان برترین است. اگر موارد زیر را در نظر بگیرید می تواند کمتر شود:

ساختن ساختار و ترسیم طرح کلی

طرح خود را به سه قسمت تقسیم کنید: تنظیم، قسمت اصلی و نقطه اوج، و یک نتیجه گیری هیجان انگیز. در مقدمه، باید یک خواننده را قلاب کنید و او را مجبور کنید که بقیه مقاله شما را بخواند. نکات اصلی انشا را اختصاص دهید و هر یک از آنها را به طور خلاصه در متن توضیح دهید و داستان خود را با یک پیچ و تاب غیر قابل پیش بینی و یک خط پانچ لذت بخش به پایان برسانید. به نوبه خود، طرح کلی به شما کمک می کند تا بهترین جزئیات موضوعات افشا شده را در مقاله روایی بیابید.

ساختار مقاله روایی

 

ارائه اطلاعات به صورت اول شخص

روایت بسیار شخصی است، بنابراین باید بر اهمیت رویدادهای جاری برای هویت خود تأکید کنید. به همین دلیل است که استفاده از عبارات «من» بدون تغییر دیدگاه به نفع شخص دیگر رایج است.

توصیف شخصیت ها و مکان ها

حتی اگر این یک مقاله توصیفی نیست، سعی کنید داستان خود را با جزئیات واضح از اشیاء مهم ذکر شده در طرح تزئین کنید. به خصوص، این برای افرادی که بر نتیجه کل پرونده تأثیر گذاشتند صدق می کند. شخصیت آنها باید تا حد امکان جامع باشد.

مکان‌هایی را ذکر کنید که به‌عنوان مکانی برای برگزاری یک اقدام عمل می‌کنند، زیرا فضای تصویر را منعکس می‌کند. اطلاعات پس زمینه ای که ممکن است نگرش خواننده را نسبت به شخصیت ها یا حتی به معنای ایده شما تغییر دهد نیز باید ارائه شود.

اضافه کردن کمی ادویه

چه روایتی بدون ذوق! گذرگاه های صاف خود را با جزئیاتی رقیق کنید که همه چیز را برگرداند. ممکن است این شخصیت آنتاگونیستی باشد که مشتاقانه در اهداف شما دخالت می کند، یک پیچ و تاب غیرقابل پیش بینی و پایان شرم آور یا جوک ها و تصادفات خنده دار برای خنده مخاطب شما.

#3. ویرایش

پس از ایجاد اولین پیش نویس، آن را به طور کامل بازبینی کنید. هنگام بررسی مقاله خود مطمئناً یک، دو یا چند نقطه ناهموار پیدا خواهید کرد. مطمئن شوید که هیچ نکته مهمی را از دست نداده اید.

نکاتی برای ویرایش موفق:

 • بلافاصله پس از اتمام مقاله شروع به جستجوی اشتباهات نکنید. استراحت کنید و تنها پس از آن نگاهی تازه به آن بیندازید.
 • جملات بزرگ و پیچیده را به جملات ساده تبدیل کنید تا جذاب شوند.
 • اجتناب از استفاده از اصطلاحات با معانی زیاد؛
 • همه تکرارهای ایده ها یا استدلال ها را پیدا کنید و آنها را حذف کنید.
 • تمام نقل قول ها و قالب بندی را به طور کلی با یک راهنما تأیید کنید.
 • در جایی که درک حس آن دشوار است، بازنویسی کنید.
 • در ساختار مقاله تجدید نظر کنید.

#4. تصحیح

بسیاری از دانش آموزان فکر می کنند که زیرنویس های 3 و 4 در این راهنما یکسان هستند. اما واقعاً اینطور نیست: هنگامی که ویرایش تماماً در مورد محتوا، سبک و ساختار پاراگراف است، تصحیح برای تشخیص غلط‌های املایی و دستور زبان انجام می‌شود. همچنین، این مرحله نهایی نگارش است.

در طول این فرآیند چه کاری باید انجام دهم؟

 • گرامر را خودتان بررسی کنید یا از برخی برنامه‌ها مانند Grammarly.com یا سایر سرویس‌های Infographics زیر استفاده کنید، اما به شدت به آنها اعتماد نکنید.
 • فاصله دوگانه را بردارید.
 • غلط املایی را با کلمات صحیح جایگزین کنید.

ابزار ویرایش برای دانشجویان

 

اگر به شخص دیگری اعتماد کنید تا مقاله شما را دوباره بخواند، مؤثرتر خواهد بود: دوستان، والدین یا همکلاسی های خود. آنها ممکن است متوجه اشتباهاتی شوند که شما از قلم انداخته اید و نظر کلی خود را در مورد مقاله به اشتراک بگذارند.  

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 3 =