روانشناسی مطالعه ذهن و رفتار است. این شامل تأثیرات بیولوژیکی، عوامل اجتماعی و عوامل محیطی است که بر نحوه تفکر، عمل و احساس افراد تأثیر می گذارد.به دست آوردن درک عمیق‌تر و عمیق‌تر از روان‌شناسی می‌تواند به افراد کمک کند تا به بینش‌هایی در مورد اعمال خود و همچنین درک بهتر افراد دیگر دست یابند.

به سختی می توان همه چیزهایی را که روانشناسی در بر می گیرد در یک تعریف مختصر به تصویر کشید، اما موضوعاتی مانند رشد، شخصیت، افکار، احساسات، عواطف، انگیزه ها و رفتارهای اجتماعی تنها بخشی از آنچه روانشناسی به دنبال درک، پیش بینی و توضیح است را نشان می دهد.روانشناسی

روانشناسی حوزه وسیع و متنوعی است که مطالعه اندیشه، رفتار، رشد، شخصیت، عواطف، انگیزه و غیره انسان را در بر می گیرد. در نتیجه، برخی زیرشاخه ها و حوزه های تخصصی متفاوت پدید آمده اند. در زیر برخی از زمینه های اصلی تحقیق و کاربرد در روانشناسی آمده است:

روانشناسی غیر طبیعی:

مطالعه رفتار غیرعادی و آسیب شناسی روانی است. این حوزه تخصصی بر تحقیق و درمان انواع اختلالات روانی متمرکز است و با روان درمانی و روانشناسی بالینی مرتبط است.

روانشناسی زیستی:

(زیست روانشناسی) چگونگی تأثیر فرآیندهای بیولوژیکی بر ذهن و رفتار را مطالعه می کند. این ناحیه ارتباط نزدیکی با علوم اعصاب دارد و از ابزارهایی مانند MRI و PET اسکن برای بررسی آسیب مغزی یا ناهنجاری های مغزی استفاده می کند.

روانشناسی شناختی:

مطالعه فرآیندهای فکری انسان از جمله توجه، حافظه، ادراک، تصمیم گیری، حل مسئله و اکتساب زبان.

روانشناسی

روانشناسی رشد:

حوزه ای است که به رشد و تکامل انسان در طول عمر از جمله توانایی های شناختی، اخلاقیات، عملکرد اجتماعی، هویت و سایر زمینه های زندگی می پردازد.

روانشناسی قانونی:

یک زمینه کاربردی است که بر استفاده از تحقیقات روانشناختی و اصول در نظام حقوقی و کیفری متمرکز است.

روانشناسی صنعتی-سازمانی:

زمینه ای است که از تحقیقات روانشناختی برای افزایش عملکرد کاری و انتخاب کارکنان استفاده می کند.

روانشناسی شخصیت:

تمرکز بر درک چگونگی رشد شخصیت و همچنین الگوهای افکار، رفتارها و ویژگی هایی است که هر فرد را منحصر به فرد می کند.

روانشناسی اجتماعی:

بر رفتار گروهی، تأثیرات اجتماعی بر رفتار فردی، نگرش ها، تعصب، انطباق، پرخاشگری و موضوعات مرتبط تمرکز دارد.

تاثیر روانشناسی:

روانشناسی هم یک رشته کاربردی و هم دانشگاهی است که هم برای افراد و هم برای جامعه به عنوان یک کل مفید است. بخش بزرگی از روانشناسی به تشخیص و درمان مسائل مربوط به سلامت روان اختصاص دارد، اما این فقط نوک کوه یخ در مورد تأثیر روانشناسی است.برخی از راه هایی که روانشناسی به افراد و جامعه کمک می کند عبارتند از:

  • بهبود درک ما از اینکه چرا مردم همانطور که انجام می دهند رفتار می کنند
  • درک عوامل مختلفی که می توانند بر ذهن و رفتار انسان تأثیر بگذارند
  • درک مسائلی که بر سلامت، زندگی روزمره و رفاه تأثیر می گذارد
  • کمک به ایجاد انگیزه در افراد برای رسیدن به اهدافشان

روانشناسان این موارد را با استفاده از روش های عینی علمی برای درک، توضیح و پیش بینی رفتار انسان انجام می دهند. مطالعات روانشناختی بسیار ساختارمند هستند و با فرضیه ای شروع می شوند که سپس به صورت تجربی مورد آزمایش قرار می گیرند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *