خلاصه تحقیق چیست و چرا مهم است؟

خلاصه تحقیق نوعی مقاله است که برای ارائه یک نمای کلی از یک مطالعه معین طراحی شده است – معمولاً مقاله ای از یک مجله دانشگاهی با داوری. این یک نوع کار مکرر در کالج ها و دانشگاه های ایالات متحده است، چه در علوم انسانی و چه در علوم دقیق، که به دلیل اهمیت آموزش دانش آموزان برای تعامل و تفسیر صحیح با متون علمی و به ویژه مقالات دانشگاهی است. روشی کلیدی که از طریق آن ایده ها، نظریه ها و شواهد جدید به متخصصان بسیاری از زمینه های دانش ارائه می شود. خلاصه تحقیق معمولاً ساختار/بخش های مقاله ای را که روی آن تمرکز می کند حفظ می کند.

نحوه نوشتن خلاصه تحقیق – مراحل معمولی

برای کمک به جلوگیری از اشتباهات معمولی و گلوگاه های بهره وری، این مراحل واضح را دنبال کنید تا در فرآیند نوشتن خود کارآمدتر شوید:

 • مقاله را مرور کنید تا ایده ای تقریبی از محتوای پوشش داده شده در هر بخش به دست آورید و اهمیت نسبی محتوا را درک کنید، به عنوان مثال، اهمیت خطوط مختلف شواهد به تفصیل). قبل از خواندن مقاله مطمئن شوید که وظیفه و الزامات استاد خود را درک کرده اید. در این مرحله همچنین می‌توانید تصمیم بگیرید که خودتان خلاصه بنویسید یا به جای آن از یک سرویس مقاله‌نویسی تحقیقاتی ارزان بخواهید .
 • موضوع و مقاله را تجزیه و تحلیل و درک کنید. نوشتن خلاصه‌ای از یک مقاله تحقیقاتی مستلزم آشنایی بسیار با موضوع است – گاهی اوقات، درک محتوا بدون اطلاع از وضعیت فعلی دانش، و همچنین تعاریف، مفاهیم، ​​مدل‌های کلیدی غیرممکن است. این اغلب هنگام خواندن مرور ادبیات انجام می شود. در مورد خود مقاله، درک آن به معنای درک سؤالات تجزیه و تحلیل، فرضیه ها، شواهد فهرست شده، میزان قوی بودن این شواهد از فرضیه ها و همچنین مفاهیم تحلیل است. به خاطر داشته باشید که تنها درک عمیق به فرد اجازه می دهد تا به طور موثر و دقیق محتوا را خلاصه کند.
 • در حین خواندن یادداشت بردارید. می توانید هر پاراگراف را با یک جمله کوتاه برجسته یا خلاصه کنید که ایده کلیدی ارائه شده در آن را ثبت کند (بدیهی است که برخی از پاراگراف ها مستحق توجه بیشتری نسبت به سایرین هستند). با این حال، مراقب باشید در حین مطالعه، درگیر نوشتن گسترده نباشید. این مهم است زیرا در حین مطالعه، ممکن است متوجه شوید که برخی از بخش‌هایی که در ابتدا مهم می‌دانستید ممکن است در مقایسه با اطلاعات زیر اهمیت کمتری داشته باشند. در مورد خط کشی یا برجسته کردن – این کارها را فقط با مهم ترین شواهد انجام دهید، در غیر این صورت، “رنگ آمیزی” همه چیز بدون تمایز فایده ای ندارد.
 • با گردآوری شواهد کلیدی و یادداشت های هر پاراگراف/بخش، پیش نویسی را جمع آوری کنید . اطمینان حاصل کنید که تمام عناصر مشخصه یک خلاصه تحقیق پوشش داده شده است (به شرح زیر).
 • برای شکل‌دهی یا حمایت از دیدگاه انتقادی خود ، متون اضافی را بیابید (این در صورتی است که دیدگاه/موضع انتقادی شما مورد نیاز باشد)، به عنوان مثال، قضاوت در مورد محدودیت‌های مطالعه یا شواهد متناقض.

ساختار خلاصه تحقیق

قالب خلاصه تحقیق شبیه به آنچه در مقاله اصلی یافت می شود (فقط یک نسخه مختصر از آن). محتوای تمام بخش‌ها بدون توجه به وجود یا عدم وجود عناوین مربوطه باید پوشش داده شود و روی آن منعکس شود. عناصر ساختاری کلیدی هر خلاصه تحقیق به شرح زیر است:

 • عنوان – موضوع/حوزه تجزیه و تحلیل دقیق را اعلام می کند و حتی می تواند برای اعلام مختصر یافته(های) کلیدی یا استدلال(های) ارائه شده فرموله شود.
 • چکیده – این یک توصیف بسیار مختصر و جامع از مطالعه است که تقریباً در هر مقاله دانشگاهی ارائه می شود (طول آن بسیار متفاوت است، معمولاً بین 100-500 کلمه). بر خلاف یک مقاله دانشگاهی، انتظار می رود که خلاصه تحقیق شما چکیده بسیار کوتاه تری داشته باشد.
 • مقدمه – این بخش اساسی از هر خلاصه پژوهشی است که زمینه لازم (بررسی ادبیات) را فراهم می کند که با ارائه وضعیت فعلی تحقیق، یک مفهوم یا تعریف مهم و غیره به خوانندگان کمک می کند تا با موضوع آشنا شوند. اهمیت موضوع (و یا ممکن است نباشد، برای مثال، زمانی که بدیهی است). در نهایت، یک مقدمه معمولاً سؤالات تحقیقی و فرضیه‌های مطرح شده توسط نویسندگان را فهرست می‌کند که معمولاً در هر خلاصه پژوهشی با جزئیات ذکر می‌شوند (بدیهی است که انجام این کار تنها پس از شناسایی این عناصر در مقاله اصلی امکان‌پذیر است).
 • روش‌شناسی – صرف‌نظر از محل آن، این بخش روش‌های تجربی یا روش‌های تجزیه و تحلیل داده‌های مورد استفاده (مثلاً انواع آزمایش‌ها، نظرسنجی‌ها، نمونه‌گیری یا تجزیه و تحلیل آماری) را شرح می‌دهد. در یک خلاصه تحقیق، بسیاری از این جزئیات باید حذف شوند. از این رو، مهم است که بفهمیم چه چیزی مهم ترین ذکر است.
 • بخش نتایج – این بخش شواهد به‌دست‌آمده از همه آزمایش‌ها را با تجزیه و تحلیل داده‌های اولیه، نتیجه‌گیری، مشاهدات و تفاسیر اولیه ارائه می‌کند. این معمولاً بزرگترین بخش از هر مقاله تحلیلی است، بنابراین، باید به طور خلاصه بازنویسی شود، که به معنای درک محتوایی است که ارزش حذف و ارزش نگهداری دارد.
 • بحث – اینجا جایی است که نتایج در زمینه دانش فعلی در میان کارشناسان مورد بحث قرار می گیرد. این بخش شامل تفاسیر نتایج، مدل‌های نظری توضیح نتایج مشاهده‌شده، نقاط قوت و به‌ویژه محدودیت‌های مطالعه، اکتشافات تکمیلی آینده، نتیجه‌گیری و غیره است. همه اینها عناصر مهمی هستند که باید به صورت خلاصه بیان شوند.
 • نتیجه – در مقاله اصلی، این بخش می تواند وجود نداشته باشد یا با “بحث” ادغام شود. دستورالعمل‌های خلاصه تحقیق خاص ممکن است نیاز داشته باشد که این بخش مستقل باشد. در نتیجه، فرضیه‌ها بر اساس میزان قانع‌کننده بودن شواهد مورد بازبینی قرار می‌گیرند و تأیید یا رد می‌شوند (خطوط کلیدی شواهد را می‌توان برجسته کرد).
 • مراجع – این بخش برای ذکر آثار ذکر شده مستقیماً در خلاصه شما است – بدیهی است که حداقل برای مقاله اصلی باید استنادهای مناسب ارائه شود (این اغلب کافی است). ذکر آثار دیگر ممکن است زمانی مرتبط باشد که نظر انتقادی شما نیز مورد نیاز باشد (با شواهد نامرتبط جدید پشتیبانی شود).

توجه داشته باشید که اگر قبل از شروع نوشتن به چند مقاله خلاصه تحقیق نیاز دارید (این به شما کمک می‌کند تا با ساختار مقاله و بخش‌های مختلف آشنا شوید)، می‌توانید به سادگی با دنبال کردن لینک ارائه شده در زیر، شرکت ما را استخدام کنید.

نکات خلاصه نویسی تحقیق

در زیر چک لیستی از نکات مفید مقاله تحقیقاتی است که هنگام نوشتن خلاصه تحقیق باید مورد توجه قرار گیرد:

 1. مطمئن شوید که همیشه از تصویر/جهت بزرگتر آگاه هستید. شما باید تصویری کامل و منسجم از داستان ارائه شده توسط مقاله اصلی را در نظر داشته باشید. ممکن است بازخوانی یا اسکن سریع آن برای یادآوری اهداف، فرضیه‌ها، شواهد کلیدی و نتیجه‌گیری‌های اعلام‌شده مفید باشد – این آگاهی یک حس ثابت جهت را ارائه می‌دهد، که تضمین می‌کند هیچ جمله نوشته‌ای خارج از متن نیست. انجام این کار حتی پس از نوشتن یک چهارم، یک سوم یا نیمی از مقاله (برای اطمینان از عدم وجود انحراف) مفید است.
 2. قبل از نوشتن پیش نویس، یک طرح کلی تحقیقی دقیق بنویسید – ممکن است هنگام ساختاردهی مقاله شما مفید باشد. یک الگوی خلاصه تحقیق نیز به احتمال زیاد به شما در ساختار مقاله کمک می کند.
 3. قبل از نوشتن، عناصر اصلی نتیجه گیری را ترسیم کنید. این کار را به چند دلیل انجام دهید: اعتبار/بی اعتبار کردن فرضیه ها. شواهد کلیدی را که آنها را پشتیبانی یا بی اعتبار می کند، برشمارید، پیامدهای بالقوه را فهرست کنید. ذکر اهمیت موضوع؛ محدودیت های مطالعه و جهت گیری های آینده برای تحقیق را ذکر کنید. به منظور گنجاندن همه آنها، مفید است که آنها را یادداشت کرده و در دسترس داشته باشید.
 4. ابتدا مقدمه و بحث را بنویسید. منطقی است که ابتدا فرضیه ها، اهداف، سؤالات و نتایج کلیدی را فهرست کنید. در مرحله بعد، اطلاعات موجود در مقدمه و بحث را می توان در صورت نیاز تطبیق داد (به عنوان مثال، برای مطابقت با محدودیت تعداد کلمات از پیش تعیین شده). همچنین، بر اساس پاراگراف هایی که قبلاً نوشته شده است، می توانید به راحتی بحث خود را با کمک ابزار نتیجه گیری ایجاد کنید . آنلاین کار می کند و کاملا رایگان است. جدا از این، یک نظم طبیعی را دنبال کنید.
 5. شامل تصاویر بصری – می توانید متن زیادی را با استفاده از نمودارها یا نمودارها خلاصه کنید در حالی که به طور همزمان خوانایی را بهبود می بخشید.
 6. بسیار مراقب باشید که سرقت ادبی نکنید. «قرض گرفتن» یا نقل قول کامل عبارات از یک مقاله بسیار وسوسه انگیز است، مشروط بر اینکه این عبارات چقدر خوب نوشته شده باشند، اما شما باید مقاله خود را بدون سرقت ادبی خلاصه کنید (کلاً کپی پیست را فراموش کنید – فقط ترجمه و ترجمه مجاز است. حتی این باید با دقت انجام شود). بهترین راه برای ایمن ماندن این است که افکار خود را از ابتدا فرموله کنید.
 7. تعداد کلمات خود را کنترل کنید. شما نمی خواهید خلاصه شما به اندازه مقاله اصلی (فقط فرمول بندی مجدد) طولانی باشد. علاوه بر این، ممکن است لازم باشد محدودیت تعداد کلمات تحمیلی را رعایت کنید، که مستلزم دقت در مورد میزان نوشتن برای هر بخش است.
 8. کار خود را برای مسائل مربوط به دستور زبان، املا، واژه‌بندی و قالب‌بندی تصحیح کنید (از ابزار تبدیل ما برای عنوان، عنوان، عنوان فرعی و غیره استفاده کنید).
 9. مراقب سبک نوشتن خود باشید – هنگام خلاصه کردن محتوا، باید غیرشخصی، دقیق و صرفاً مبتنی بر شواهد باشد. دیدگاه/نگرش شخصی باید فقط در بخش انتقادی (در صورت لزوم) ارائه شود.
 10. از یک همکار بخواهید خلاصه شما را بخواند و آزمایش کند که آیا می‌تواند همه چیز را بدون خواندن مقاله بفهمد یا خیر – این به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که برخی از مطالب مهم، توضیحات، مفاهیم و غیره را نادیده نگرفته‌اید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد قالب بندی، ساختار، و برای نکات بیشتر در نوشتن، این دستورالعمل های مقاله تحقیقاتی را در وب سایت ما بررسی کنید . به یاد داشته باشید که ما اکثر خدمات نگارش مقالات تحقیقاتی را که می‌توانید تصور کنید، پوشش می‌دهیم و می‌توانیم در مراحل مختلف پروژه نوشتاری شما، از جمله تصحیح، ویرایش، بازنویسی برای حذف سرقت ادبی و تنظیم سبک، کمک کنیم.

خلاصه تحقیق مثال 1

در زیر برخی از عناصر تعیین کننده یک خلاصه پژوهش نمونه نوشته شده از یک مقاله خیالی آورده شده است.

عنوان : “احتمال فوران آتشفشانی غیرمنتظره در یلوستون”

مقدمه – این بخش پیامدهای فاجعه باری را که در صورت فوران عظیم به کشور ما وارد می کند و اهمیت تحلیل این موضوع را فهرست می کند.

فرضیه – فوران ابرآتشفشان یلوستون با فعالیت پیش‌آهنگی شدید که چند هفته تا چند سال قبل ظاهر می‌شود، انجام می‌شود.

نتایج – این می‌تواند حاوی گزارشی از داده‌های آماری از فوران‌های آتشفشانی متعددی باشد که در سرتاسر جهان رخ می‌دهند و به طور خاص به فعالیت‌هایی که قبل از این رویدادها رخ داده‌اند (به‌ویژه اینکه هر نوع فعالیت در چه زمانی زود تشخیص داده شده است) نگاه می‌کند.

بحث و نتیجه گیری – با توجه به اینکه یلوستون به طور مداوم توسط دانشمندان نظارت می شود و علائم فوران معمولاً خیلی زودتر و حداقل چند روز قبل تشخیص داده می شود، این فرضیه تأیید می شود. این می تواند در ایجاد طرح های اضطراری با جزئیات یک کمپین تخلیه سازمان یافته و سایر اقدامات واکنش کاربرد پیدا کند.

خلاصه تحقیق مثال 2

در زیر یک طرح نمونه دیگر، همچنین از یک مقاله خیالی است.

عنوان : فراوانی رویدادهای آب و هوایی شدید در ایالات متحده در سال های 2000-2008 در مقایسه با دهه 50

مقدمه – حوادث آب و هوایی خسارات مادی بسیار زیادی را به همراه دارد و باعث قربانیان انسانی می شود.

فرضیه – رویدادهای آب و هوایی شدید امروزه به طور قابل توجهی بیشتر از دهه 50 است

نتایج – اینها می‌توانند فراوانی چندین دسته از رویدادهای شدید را فهرست کنند: خشکسالی و آتش‌سوزی‌های مرتبط، بارندگی/برف عظیم و سیل‌های مرتبط، طوفان‌ها، گردبادها، امواج سرد قطب شمال و غیره.

بحث و نتیجه‌گیری – چندین نوع رویداد شدید در واقع اخیراً به طور قابل توجهی فراوان‌تر شده‌اند و این فرضیه را تأیید می‌کنند. این فرکانس فزاینده به طور قابل اعتمادی با افزایش سطح CO2 در جو و دمای رو به رشد در سرتاسر جهان و در غیاب یک تغییر عمده جهانی دیگر که می تواند فراوانی بیشتر بلایا را توضیح دهد، اما همچنین دانستن اینکه چگونه دما در حال رشد الگوهای آب و هوا را مختل می کند، طبیعی است که فرض کنیم جهانی گرم شدن (CO2) باعث این افزایش فرکانس می شود. این به نوبه خود نشان می دهد که این افزایش فراوانی بلایا یک پدیده کوتاه مدت نیست، بلکه تا زمانی که به سطوح CO2 رسیدگی کنیم، باقی خواهد ماند.

اجازه دهید حرفه ای ها با خلاصه تحقیقات شما کمک کنند

نوشتن خلاصه تحقیق چالش‌های خود را دارد، اما آشنایی با ساختار آن (یعنی ساختار یک مقاله)، درک خوب مقاله‌ای که باید خلاصه شود و پیروی از دستورالعمل‌های توصیه‌شده کمک می‌کند که روند به خوبی پیش برود. با این حال، فرض کنید که شما به شدت از زمان خود خارج شده اید و احساس می کنید “من برای  نوشتن یک مقاله تحقیقاتی به کمک نیاز دارم ” (در محل کار/دانشکده/دانشگاه بیش از حد بارگذاری شده است). در این صورت، می توانید مقالات پژوهشی را به صورت آنلاین از سرویس نگارش ما سفارش دهید.

به سادگی حساب خود را با چند کلیک ایجاد کنید، با بارگذاری دستورالعمل های خود سفارش دهید، و مقاله ای را که به خلاصه نیاز دارد آپلود یا نشان دهید و نویسنده مورد نظر را برای این کار انتخاب کنید (با توجه به تجربه، رتبه بندی، قیمت پیشنهادی). سیستم شفاف ما شما را تحت کنترل قرار می دهد و به شما امکان می دهد اولویت ها را همانطور که می خواهید تعیین کنید (طبق دانش ما، تعداد کمی از رقبا چیزی معادل را در اختیار دارند). بدیهی است که ما می‌توانیم با بسیاری از انواع مقاله‌های دیگر مانند مقاله تفکر انتقادی، مقاله استدلالی، و غیره کمک کنیم. به‌ویژه، مقاله تعریف مقاله پژوهشی در وب‌سایت ما، چند نوع مقاله محبوبی را که با آنها کار می‌کنیم برجسته می‌کند.

مزیت منحصربه‌فرد دیگر این است که ما به شما اجازه می‌دهیم و شما را تشویق می‌کنیم که مستقیماً با نویسنده خود (در صورت تمایل) ارتباط برقرار کنید و کار او را راهنمایی کنید – با خیال راحت پیش‌نویس‌های جزئی را درخواست کنید، مسائل احتمالی را که نگران آن هستید روشن کنید، یا حتی مقالات را هر چند وقت یکبار اصلاح کنید. مورد نیاز (رایگان) تا رسیدن به نتیجه رضایت بخش. ما سیستمی را پیاده‌سازی کرده‌ایم که در آن پول تنها پس از رضایت کامل دانش‌آموزان از آنچه به دست می‌آورند در اختیار نویسندگان قرار می‌گیرد. اگر دوست دارید آن را امتحان کنید، آسان و بدون نگرانی است! کافیست لینک زیر را دنبال کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *