آیا طراحی جلد کتاب برای کتابم ضروری است؟

آیا طراحی جلد کتاب برای کتابم ضروری است؟ این سوالی است که برای تمامی نویسندگان و مولفان کتاب و متن و مقاله پیش می‌آید. طراحی جلد کتاب یکی از ضروری‌ترین خدمات قبل از چاپ می‌باشد زیرا هویت کتاب شما محسوب شده و معمولاً آخرین مرحله می‌باشد. زیرا در این مرحله باید سایز کتاب، رنگ کاغذها، تعداد صفحات و ویراستاری نهایی مشخص شده باشد. انجام ویراستاری هم باید حتما توسط یک ویراستار حرفه‌ای صورت بگیرد. 

طراحی-جلد-کتاب
طراحی جلد

جلد کتاب چیست ؟

جلد اولین چیزی است که خوانندگان بالقوه وقتی با اثر شما روبرو می شوند می بینند. این فرصتی است برای به نمایش گذاشتن آنچه در درون است. به همین دلیل، جلد نقش مهمی در معرفی کتاب به مخاطب دارد.

همه ما این ضرب المثل را شنیده ایم که «کتاب را از روی جلد آن قضاوت نکنید». اما حقیقت این است که همه ما به هر حال این کار را انجام می‌دهیم – پس مطمئن شوید که جلد کتاب شما چشم نواز است و باعث می‌شود کسی بخواهد کتاب شما را بخواند.

طراحی جلد کتاب

روانشناسی رنگ

بهره گیری از برترین متخصصان در زمینه انتخاب رنگ ، متناسب با مخاطب هدف که در نتیجه افزایش فروش را منجر می شود

طراحی جلد کتاب

رعایت UI و UX

رعایت الگو های UI و UX با جدیدترین تحقیقات بدست آمده از روانشناسی چشم و احساسات انسان ها

طراحی جلد کتاب

زیبا در طراحی

تیم طراحی بسیار قدرتمند همراه با اتاق فکر های فشرده و ایده پردازی های جذاب برای جلب رضایت هرچه بیشتر کارفرما و مخاطب

طراحی جلد کتاب

ایجاد احساس صمیمیت

استفاده از احساسات در طراحی برای ایجاد صمیمیت و ارتباط هر چه بیشتر مخاطب با کتاب

تعرفه طراحی جلد کتاب چقدر است؟

 

قبل از اینکه بخواهیم به تعرفه طراحی جلد بپردازیم باید بدانیم که هزینه طراحی جلد کتاب وابستگی بسیار زیادی به زمان طراحی جلد و انتخاب نوع طراحی شما دارد. در جدول زیر، قیمت لیستی از انواع طراحی‌ها را می‌بینید که زمان آماده سازی آن‌ها حداقل 30 روز کاری می‌باشد و در ادامه مقاله، توضیحات و نمونه‌ای از هر یک طرح‌ها را می‌توانید ببینید.

یادتان باشد: به طراحی جلد کتاب خود اهمیت دهید، زیرا افزایش فروش کتاب شما به  آن وابسته است!

طراحی جلد کتاب .....

قبل از اینکه به سراغ نکات مهم در طراحی جلد کتاب که آخرین مرحله در فرآیند چاپ کتاب است برویم، باید بدانیم که جلد یک کتاب شامل چه قسمت‌هایی است و برای طراحی هرکدام از این بخش‌ها چه مواردی را باید در نظر گرفت.
زیرا در نهایت ویراستاری در طراحی نهایی جلد کتاب هم تاثیر می‌گذارد. اولین حالت فیزیکی که مخاطبان با کتاب شما ارتباط برقرار می‌کنند، جلد کتاب است. به همین منظور جلد باید تصاویر جذابی داشته باشد و مفهوم کلی کتاب را در یک نگاه به مخاطب برساند. برای آشنایی بیشتر با ویراستاری و مراحل آن به صفحه‌ی ویراستاری رجوع کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان و ثبت نام طراحی جلد کتاب موششه هوش پژوهشی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل نمایید، و یا در واتساپ، نام و نام خانوادگی به همراه شماره تماس بگذارید. در اولین فرصت متخصصین ما با شما تماس خواهند گرفت. 

طراحی جلد کتاب چیست؟ 

اغلب ما در برخورد اول با کسی، ناخودآگاه دچار قضاوت بر اساس خصوصیات ظاهری آن شخص می‌شویم. هرچند این‌ کار همیشه مورد مذمت بوده‌ است اما امری اجتناب ناپذیر است؛ چراکه اولین چیزی که ما از طرف مقابل خود دریافت می‌کنیم وضعیت ظاهری آن شخص است.
مواجهه با یک کتاب جدید هم به همین منوال است، طراحی جلد کتاب موجب قضاوت در مورد محتوای آن می‌شود. پس اگر می‌خواهید کتاب شما که برای آن زحمات زیادی کشیده‌اید، فروش خوبی هم داشته باشد با این مقاله همراه باشید.
اولین کاری که برای طراحی باید انجام دهید تحلیل و بررسی و جمع‌آوری تمام اطلاعات می‌باشد. باید بررسی کنید برای چه کسانی کتاب را نوشته‌اید؟ مخاطبان خود را شناسایی کنید. رده‌ی سنی و جنسیت آن‌ها را در نظر بگیرید. نوع فرهنگ مخاطبان را مشخص کنید.

طراحی جلد کتاب

این مسائل ابتدایی به شما در ایده پردازی برای طراحی جلد بسیار کمک می‌کند. نوع تصاویری که در کتاب استفاده کرده‌اید و حتی رنگ و اندازه‌ی آن و همچنین سایز فونت هم از عوامل تاثیرگذار در بهترین طراحی برای جلد کتاب می‌باشد.

 
طراحی جلد کتاب

از کتاب‌های دیگر هم ایده بگیرید و جلد کتاب‌های پرفروش را تحلیل کنید تا رمز موفقیت آن‌ها را پیدا کنید. نکات مهم و کلیدی هر کتاب را بررسی کنید. معمولا در کتاب فروشی، کتاب‌هایی که نظر مخاطب را جلب می‌کنند، کتاب‌هایی هستند که طراحی جلد آن‌ها فوق‌العاده و جذاب است. رنگ و عنوان روی جلد کتاب تاثیر بسزایی در جذب مخاطب دارد.

اگر کتاب، نکات و ویژگی‌های مهمی دارد، آن‌ها را یادداشت کنید و حتما به طراح جلد کتاب خود بگویید. مواردی که برای جلد روی کتاب الزامی هست شامل: نام نویسنده، عنوان کتاب، تصاویر، عطف و دسته‌بندی می‌باشد.

طراحی استاندارد جلد کتاب

شاید برایتان این سوال به وجود آید که چه کتاب‌هایی و با چه موضوعاتی نیاز به طراحی جلد و صفحه آرایی مخصوص به خود را دارند، ما در اینجا لیستی از انواع کتاب ها تهیه کرده‌ایم که برای جلد نیاز به طراحی دارند :

 • طراحی جلد کتاب درسی
 • طراحی جلد کتاب کودک
 • طراحی جلد کتاب عاشقانه
 • طراحی جلد کتاب شعر
 • طراحی جلد کتاب رمان
 • طراحی جلد کتاب داستان

اگر به‌دنبال طرح جلدهای لایه باز برای کتاب هایی با موضوع زنان هستید پیشنهاد می‌کنیم به صفحه طرح  جلدهای مناسب کتاب زنان مراجعه نمایید.

مراحل انجام طراحی جلد کتاب 

موارد لازم برای جلد پشت کتاب عطف، خلاصه ی کوتاهی از کتاب، نقل قول ها، بارکد و قیمت می‌باشد. جلد پشت کتاب باید تمام نکات و خلاصه‌ی مهم کتاب را داشته باشد طوری که مخاطب را تشنه‌ی خواندن کند. این نوشته باید جذابیت کافی از نظر ویرایشی هم داشته باشد. برای کتاب های علمی و آموزشی اگر دارای مدرک تحصیلی معتبری هستید، آن را در خلاصه ی کتاب ثبت کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان و ثبت نام طراحی جلد کتاب موششه هوش پژوهشی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل نمایید، و یا در واتساپ، نام و نام خانوادگی به همراه شماره تماس بگذارید. در اولین فرصت متخصصین ما با شما تماس خواهند گرفت. 

طراحی جلئد کتاب

طراحی جلد کتاب خلاقانه

جلد کتاب دارای چند خط توضیح و نوشته می‌باشد. گاهی می‌تواند سوالی باشد و یا پیام خاصی را در بر داشته باشد. به‌طور مثال اگر کتاب در ژانر عاشقانه باشد، جلد کتاب نیاز به لحن و تصاویر عاشقانه و رمانتیک دارد تا مخاطب بتواند با آن‌ها ارتباط بگیرد. اگر کتابی بر اساس کسب موفقیت نوشته‌اید، می‌توانید متن آن را با جمله‌ی سوالی شروع کنید تا ذهن مخاطب را درگیر کند و او را مجاب به خواندن کتاب کند.

مولفان و نویسندگان کتاب، هزینه‌ای که برای طراحی جلد می‌کنند، یک هزینه ی الزامی می‌باشد و در مقیاس با بقیه‌ی موارد مورد نیاز برای چاپ، هزینه‌ی بسیار اندکی است. در عین حال باعث افزایش فروش و موفقیت نویسنده می‌شود. بنابراین در هزینه کردن برای طراحی جلد دستتان را باز بگذارید!

طراحی جلد کتاب

جلد کتاب شامل چه قسمت‌هایی است؟

 1. طرح روی جلد

  اولین قسمتی که مخاطب با کتاب ارتباط برقرار می‌کند، جلد روی کتاب است. این ارتباط باید در کوتاهترین زمان ممکن رخ دهد؛ پس ترکیب متن و تصویر به بهترین شکل در طراحی جلد کتاب اهمیت ویژه‌ای دارد.
  روی جلد کتاب، معمولا نام نویسنده، عنوان کتاب و موضوع آن در کنار تصویر یا پیام اصلی کتاب قرار می‌گیرند. ما با بهره‌گیری از بهترین طراحان گرافیک، طراحی باکیفیت و خلاقانه‌ای ارائه می‌دهیم. چراکه از حساسیت طراحی جلد کتاب از لحاظ تاثیرش روی فروش باخبریم.

 2. جلد پشت کتاب

  پشت کتاب عموما به خلاصه‌ای از کتاب و یا معرفی نویسنده اختصاص دارد. وقتی می‌خواهید خلاصه کتاب را گردآوری کنید، باید به تمام سوالات احتمالی خواننده پاسخ بدهید و از طرفی علائم نگارشی را با وسواس زیاد بررسی کنید تا مخاطب با خود بگوید: ” این کتــــــــابِ من است.”
  اگر کتاب علمی یا آموزشی است بهتر است مدارک تحصیلی و سوابق نویسنده در پشت کتاب ذکر شود. به این ترتیب مخاطب احساس می‌کند که نویسنده به موضوع احاطه‌ی لازم را دارد.

در صورت استفاده از منابع معتبر، ذکر نام آن‌ها موجب جلب اعتماد مخاطب خواهد شد.

در سایت انتشارات شما می‌توانید تعداد زیادی از انواع مختلف طرح برای جلد کتاب را ببینید و از میان آن‌ها بهترین و مناسب‌ترین را انتخاب کنید.

 

نکات مهمی که در طراحی جلد کتاب باید در نظر داشته باشیم

تا قبل از معرفی صحافی ماشینی، کتاب‌ها به‌صورت دستی صحافی و صفحه آرایی می‌شدند و با موادی مثل طلا و جواهر آراسته می‌شدند. این روند تا اوایل قرن بیستم پیشرفت‌های اندکی داشت و از آن به بعد با رنسانس و جنبش‌های هنری، تغییرات چشمگیری در صحافی کتاب نیز رخ داد. در اینجا 5 نکته‌ی دیگر را برای طراحی جلد کتاب بررسی می‌کنیم:

 1. طراحی هوشمندانه عنوان کتاب

  عنوان، اولین و مهم‌ترین بخش در طراحی جلد کتاب است که باید مورد توجه قرار گیرد. از نظر اندازه‌ی نوشتاری، باید به‌راحتی قابل خواندن باشد. بهترین فونت برای عنوان فونتی است که با خط خوانا و اندازه‌ی مناسب. همچنین نباید از رنگ‌هایی در عنوان کتاب استفاده کرد که بیش از حد با تصاویر روی کتاب ترکیب شده‌اند.

 2. استفاده از یک عبارت جذاب

  یک استراتژی برای جلب توجه مخاطب این است که با یک عبارت، نقل قول و… خواننده را به خواندن محتوای کتاب تشویق کند. انتخاب یک عبارت مناسب برای طرح جلد کتاب، بستگی به ژانر آن دارد. به‌طور مثال؛ برای کتاب‌های داستانی، یک تیزر خوب خلاصه‌ای از داستان است. اینکه در کل کتاب چه اتفاقی افتاده و نقطه‌ی اوج داستان کجاست. این کلی‌گویی را طولانی ننویسید و از فونت‌های کوچک و رنگ‌های قدرتمند مدد بگیرید.
  برای کتاب‌های غیرداستانی، ذکر کلمات کلیدی ضروری است. سعی کنید آن‌ها را در عبارت مورد نظر بگنجانید.

 3. انتخاب فونت و تصویر مناسب

  بهتر آن است بیشتر از 2 نوع فونت در طراحی جلد کتاب استفاده نشود. تنوع در فونت، کتاب شما را غیرحرفه‌ای و گسسته می‌کند. اگر بتوانید فونتی را انتخاب کنید که به‌طور روزمره توسط عده‌ی زیادی استفاده نمی‌شود، خیلی بهتر است و این حس را به مخاطب می‌کند که این کتاب، کتاب خاصی است.
  اگر می‌خواهید کتاب شما فروش خوبی داشته باشد، باید به رنگ نوشته‌های جلد توجه بسزایی داشته‌باشید. کارشناسان حوزه‌ی گرافیک بر این عقیده‌اند که رنگ‌های نارنجی و بعضا قرمز، طیف بیشتری از مخاطبان را جذب می‌کند. رنگ سبز و زرد نیز از رنگ‌های پیشنهادی گرافیست‌هاست.
  در مورد تصویر روی جلد کتاب، این نکته را به یاد داشته‌ باشید که درست مثل عنوان کتاب که مشخص‌کننده شِمای کلی نوشته است، تصویر نیز باید چنین خصوصیتی داشته باشد. یعنی در عین حال که خط کلی داستان یا نوشته را بیان می‌کند، همه‌ی آن را برملا نکند. تصویر باید به گونه‌ای باشد که احساسات خواننده را هدف بگیرد و او را به خواندن آن جذب کند.
  وقتی می‌خواهید عکسی برای جلد کتاب انتخاب کنید، بهتر است به چند سوال پاسخ دهید:
  – آیا ایده‌ی عکس، داستان یا پیام نوشته‌ی شما را به خوبی منتقل می‌کند؟
  – ژانر کتاب چیست؟
  – آیا تصویر انتخابی در کتاب‌هایی که حوزه‌ی مشترکی دارند، متمایز است؟

  هر ترکیبی از عنوان، تصویر، پیام و… در  طراحی جلد، یک نقطه‌ی کانونی دارد. برای اینکه این نقطه را بیابید، از خودتان یا ترجیحا از اطرافیان بپرسید، اولین نقطه‌ای که چشم به دنبال آن می‌رود کجاست و به این ترتیب روی آن قسمت از طرح سرمایه‌گذاری بیشتری کنید.

 4. طراحی جلد کتاب را انحصاری و شخصی کنید

  بسیاری عقیده دارند که یک طرح شخصی تاثیر خیلی زیادی در جذب مخاطب دارد. به‌عنوان مثال؛ اگر در طراحی جلد از چهره استفاده شود احتمالا مخاطبان بیشتری را تشویق به خواندن آن کتاب می‌کند. از آنجا که دریافت اولیه بسیاری با چشم‌هایشان است، وقتی تصویر یک شخص را می‌بینند درصدد کشف زندگی و داستان پنهان پشت عکس برمی‌آیند و به همین نسبت فروش کتاب بالا می‌رود.
  این نکته را به یاد داشته‌باشید که این شیوه طراحی بستگی زیادی به ژانر کتاب دارد.

 5. طراحی استاندارد را اولویت قرار دهید

  با وجود تمام مواردی که در بالا ذکر شد، استفاده‌ی اغراق‌آمیز از هر چیزی برای خوب جلوه دادن، می‌تواند نتیجه‌ی عکس داشته باشد. پس اصل سادگی را فراموش نکنید. طراحی‌های ساده یا استاندارد، لزوما خسته‌کننده نیستند. نمونه‌های زیادی از این نوع طراحی وجود دارد که حتی بدون داشتن تصویر، جذاب و پرفروش بوده‌اند.

برای دریافت مشاوره رایگان و ثبت نام طراحی جلد کتاب موششه هوش پژوهشی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل نمایید، و یا در واتساپ، نام و نام خانوادگی به همراه شماره تماس بگذارید. در اولین فرصت متخصصین ما با شما تماس خواهند گرفت. 

طراحی جلد کتاب

اصول طراحی جلد کتاب چیست؟

بارها در مورد طراحی جلد در فرآیند چاپ کتاب، توصیه‌هایی از افراد مختلف شنیده‌ایم و به جرئت می‌توان گفت این توصیه‌ها گاهی بسیار متنوع و گاهی هم متضاد یکدیگر هستند، یکی از ابتدایی‌ترین مواردی که در هر کتاب در نگاه اول به چشم بیننده می‌آید و برای بسیاری از خوانندگان کتاب که حساسیتی روی این مسئله دارند بسیار امر مهمی است جلد هر کتابی می‌باشد.

از آنجایی که طراحی جلد کتاب از نگاه بسیاری از نویسندگان بزرگ و معروف این حوزه نیز بسیار مهم و تاثیرگذار است با مطالعه منابع مختلف و گزینش مطالب آن‌ها ۸ توصیه مهم برای طراحی جلد کتاب در این مطلب را برای شما آماده کرده‌ایم.

طراحی جلد کتاب

این هشت نکته مهم در طراحی جلد کتاب را جدی بگیرید:

خرید کتاب به‌صورت اینترنتی

۱- حتما سعی کنید جلد کتاب را در سایز کوچک هم بررسی کنید می‌پرسید چرا؟ به علت اینکه بسیاری از خوانندگان کتاب، خرید کتاب را به‌صورت اینترنتی انجام می‌دهند، خرید اینترنتی کتاب به این شکل است که معمولاً یک عکس از طرح جلد کتاب در سایز و ابعاد کوچکتری از اندازه واقعی آن بر روی سایت قرار می‌دهند تا خوانندگان کتاب با طرح جلد کتاب آن‌ها نیز آشنا شوند.

حال، اگر تصویر طراحی شده جلد کتاب شما در سایز کوچک شفاف نباشد این احتمال وجود دارد که افرادی که قصد دارند از طریق اینترنت کتاب مورد نظر خود را خریداری کنند، کتاب شما جذابیت کافی را برای آن‌ها نداشته باشد و همچنین شفافیت لازمی را که برای نمایش در سایت باید داشته باشد را نداشته باشد.

عنوان کتاب

۲- عنوانی که برای طراحی جلد کتاب در نظر گرفتید می‌بایست به اندازه کافی بزرگ و خوانا باشد تا خواننده مجبور نباشد برای خواندن عنوان کتاب خودش را به زحمت بیندازد و در نهایت عنوان روی جلد کتاب به‌راحتی قابل خواندن باشد. این مورد از بقیه مواردی که ذکر کردیم از همه مهم‌تر است.

بسیاری از خوانندگان کتاب وقتی با یک کتاب برخورد می‌کنند قبل از هر چیز دیگری به‌دنبال عنوان کتاب می‌گردند، هرچقدر عنوان کتاب با سایز بزرگ باشد به همان میزان بهتر و شفاف‌تر قابل خواندن می‌باشد و خوانندگان کتاب نیز سریعاً می‌توانند از آن بازخورد کسب کنند.

برای دریافت مشاوره رایگان و ثبت نام طراحی جلد کتاب موششه هوش پژوهشی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل نمایید، و یا در واتساپ، نام و نام خانوادگی به همراه شماره تماس بگذارید. در اولین فرصت متخصصین ما با شما تماس خواهند گرفت. 

فونت طرح جلد کتاب

۳- از فونت‌های غیرمعمول و عجیب غریب و ناخوانا برای عنوان کتاب خود به‌هیچ‌وجه استفاده نکنید. در نگارش عنوان کتاب بر روی جلد کتاب همواره سعی کنید از فونت‌های خوانا و متداول استفاده کنید تا هم به خواننده کتاب خود احترام بگذارید هم اینکه او برای خواندن عنوان کتاب شما اذیت نشود.

در زیر چند نمونه از فونت های معمول و خوانا را برای شما معرفی کرده‌ایم:

فونت‌های معمول در نوشتار فارسی شامل:

 1. B-ZAR
 2. B-NAZANIN
 3. B-LOTUS
 4. IranSans
 5. B-Mitra
 

و موارد مشابه به این فونت‌ها هستند، در بسیاری از کتاب‌ها از فونت نستعلیق نیز استفاده می‌شود که طرفداران خاص خود را دارد.

۴- در طراحی جلد کتاب از بیش از دو فونت استفاده نکنید. استفاده از چندین فونت متفاوت در جلد کتاب کار بسیار اشتباه و بی‌موردی است. همچنین از کج کردن حروف و سایه دار کردن جملات و کلمات جداً پرهیز کنید.

طراحی جلد کتاب آماتوری ممنوع!

۵- هیچ وقت سعی نکنید طرح آماتور و ضعیفی را برای جلد کتاب خود در نظر بگیرید. اینکه شما یک نویسنده خوب هستید به این معنی نیست که می‌توانید طراح جلد کتاب خوبی نیز باشید! به دنبال یک طراح خوب و حرفه‌ای باشید، نمونه کارهای او را ببینید و بعد از بررسی کامل نمونه کارها و صلاحیتش، کار طراحی جلد کتاب را به او بسپارید.

مطمئن باشید که یک طراح حرفه‌ای جلد کتاب شما را حرفه‌ای‌تر خواهد کرد.

طراحی جلد کتاب با ورد اصلاً!

۶- هیچ‌وقت از طرح‌های پیش فرض و قالب‌های آماده نرم افزار ورد (Word) استفاده نکنید. در بسیاری از مواقع افراد با استفاده از پس زمینه‌های رایگان ورد و امکانات طرح پردازی این نرم افزار سعی می‌کنند گوشه‌ای از هنر و خلاقیت خود را به رخ بکشند! بهتر است همین الان این کار را متوقف کنید. این ابزارها درجای خود بسیار کاربردی و مفیدند اما برای طراحی جلد اصلاً مناسب و کافی نیست.

طراحی جلد کتاب با گرادیانت ممنوع!

۷- هیچ وقت در طراحی جلد از گرادیانت استفاده نکنید. ایجاد رنگ زمینه به صورت گرادیانت (Gradients) در جلد کتاب بسیار غیرحرفه‌ای است و توصیه موکد می‌شود از این پس زمینه صرف برای جلد کتاب استفاده نشود.

ایده‌ای ندارید!

۸- اگر هیچ ایده‌ای به ذهنتان نمی‌رسد و هیچ طرحی برای طراحی جلد کتاب ندارید بهتر است هیچ طرحی را روی جلد کتاب خود نزنید! اگر قرار نیست طرح جلد کتاب را یک فرد با مهارت و حرفه‌ای طراحی کند بهتر است که هیچ طرحی را برای آن در نظر نگیرید و صرفاً جلد کتاب شامل عناصر اصلی مانند عنوان کتاب، نام نویسنده و یا مترجم و این موارد باشد و طرح خاصی نداشته باشد.

8 راه افزایش جذابیت طرح جلد کتاب

طراحی جلد برای نویسندگان معروف با افرادی که تازگی وارد معقوله‌ی نویسندگی و انتشار کتاب شده‌اند کمی فرق دارد. نویسندگان تازه وارد باید با طراحی جلد کتاب به‌صورت کاملاً منحصر به فرد و جذاب بتوانند خوانندگان بیشتری را به سمت قفسه‌های کتاب خود جذب کنند و این نیاز به داشتن طراح گرافیک با سابقه و متخصص دارد. در ادامه تعدادی از اصول و نکات مهم در طراحی جلد کتاب برای آن دسته از نویسندگان تازه کاری که قصد درخشیدن دارند را معرفی خواهیم کرد.

برای دریافت مشاوره رایگان و ثبت نام طراحی جلد کتاب موششه هوش پژوهشی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل نمایید، و یا در واتساپ، نام و نام خانوادگی به همراه شماره تماس بگذارید. در اولین فرصت متخصصین ما با شما تماس خواهند گرفت. 

1. طراح گرافیک حرفه ای برای طراحی جلد کتاب

طراحی جلد با نویسندگی دو دنیای کاملا متفاوت می‌باشند و نمی‌توان انتظار داشت که نویسنده خودش کار طراحی جلد کتاب را هم انجام دهد. در نتیجه برای رسیدن به موفقیت در جذب خواننده‌ی بیشتر به سمت کتاب، در مرحله‌ی اول لازم است تا کار را به کاردان بسپارید.

یک طراح گرافیک با تجربه و حرفه‌ای، با نگاهی به موضوع کتاب و مخاطب اصلی کتاب، در نهایت می‌تواند با تلفیق دانش و هنر، بهترین طراح جلد کتاب را برای نویسنده به ارمغان بیاورد.

طراحی جلد کتاب

2. طراحی جلد کتاب به‌صورت منحصر به فرد

مثل هر یک از عناصر تبلیغاتی همانند طراحی لوگو و طراحی بسته بندی، منحصر به فرد بودن یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که در جلد کتاب باید به چشم بخورد.

ایجاد طرح‌های منحصر به فرد و خلاقانه و در عین حال جذاب، همان چیزی می‌باشد که هر طراح گرافیک در طراحی جلد باید به دنبال آن باشد.

طراحی رایگان جلد کتاب

3. طراحی جلد کتاب با توجه به پارامتر اندازه

اندازه‌ای که طراح گرافیک باید برای طراحی جلد در نظر بگیرد، تاثیر زیادی در انتخاب نوع طرح مورد نظر دارد. برای مثال در طراحی جلد کتابچه‌ها و کتاب‌های جیبی که سایزهای کوچکی دارند، طراحی باید با حساسیت و دقت بیشتری انجام شود تا بدون هر گونه پیچیدگی باشد.

نمونه کارهایی از طراحی جلد کتاب زیبا و جذاب را برای الهام گرفتن در سایت قرار داده‌ایم و می‌تواند دید و شناخت خوبی برای طراحی جلد کتاب حرفه ای به شما بدهد.

طراحی جلد کتاب

4. برجسته سازی یک عنصر روی جلد کتاب

یکی از بهترین ترفندها برای ایجاد طرح‌های منحصر به فرد و جذاب، برجسته‌تر کردن یک عنصر در طرح می‌باشد. این نوع طراحی جلد در نهایت طرح‌های جسورانه و چشمگیری را به وجود خواهند آورد.

طراحی جلد کتاب

5. اجتناب از پیچیدگی در طراحی جلد کتاب

ترکیب زیبا و حرفه‌ای تصاویر، متن و استفاده از اشکال هندسی اگر به‌صورت هوشمندانه صورت گیرد، در نهایت باید طرحی بدون پیچیدگی را به همراه داشته باشد تا چشم بیننده با دیدن آن دچار خستگی و ابهام نشود. سعی کنید جلد کتاب را کاملا ساده و استاندارد طراحی کنید تا راحت‌تر بتوانید هدف و موضوع اصلی کتاب را نشان دهید.

6. فونت طراحی جلد کتاب را با دقت انتخاب کنید

استفاده از تایپوگرافی و به کارگیری فونت‌های مختلف بر روی طرح جلد کتاب یکی از اصلی‌ترین المان‌های طراحی می‌باشد و به جرئت می‌توان گفت جلد کتاب بدون نوشته و متن تقریبا بی‌معنا می‌باشد.

نام و مشخصات مربوط به کتاب باید با فونت های مناسب و خوانا بر روی جلد کتاب درج گردد و سعی کنید حداکثر از ۳ فونت بیشتر استفاده نکنید.

فونت مناسب برای طراحی جلد کتاب

7. در نظر گرفتن اصول چاپ کتاب در حین طراحی

اگر تابه‌حال تجربه‌ی طراحی و چاپ را داشته باشید، قطعا متوجه شده‌اید که آنچه شما به عنوان طرح نهایی بر روی مانیتور می‌بینید با چیزی که بعد چاپ مشاهده خواهد شد، تفاوت بسیار زیادی دارد.

اگر طراحی جلد را به طراح گرافیک حرفه ای و با تجربه سپرده باشید، قطعا طراح از این تفاوت‌ها آگاه است و با توجه به اصول چاپ، جلد کتاب را طراحی خواهد کرد.

8. ترجیح دادن وکتور به پیکسل در طراحی جلد کتاب

در زمان تهیه‌ی فایل‌های دیجیتال برای جلد کتاب، بهترین گزینه بین طرح‌های برداری و پیکسلی بدون شک برداری یا همان وکتور می‌باشد زیرا کیفیت بالای تصاویر حفظ میشود. با این حال اگر مجبور به کار در محیط‌های پیکسلی مانند فتوشاپ هستید، لازم است که از کیفیت بالای تصاویر اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که تصاویر کوچکتر از سایز مورد نیاز شما نباشد.

چند نکته که ما به شما پیشنهاد می‌دهیم و می‌تواند در طراحی جلد کتاب به شما کمک کند.

بهتر است قبل از طراحی جلد چندین کتاب مختلف را که در موضوع شما است را بررسی کنید. برای مثال از چه تصاویری استفاده کرده‌اند، سایز فونت ها ، طیف رنگ های استفاده شده و… و نکات مهم هر کتاب را به صورت خلاصه یاداشت برداری کنید .

حتی می‌توانید با ورود به یک کتاب فروشی به صورت نگاهی سطحی بررسی کنید چه کتاب هایی بیشتر از میان صدها کتاب نظر شما را جلب می کند آیا برای مثال رنگ کتاب شما را جذب کرده یا عنوان یک کتاب تمامی این نکات را به صورت نکات مهم یاداشت کنید و قبل از طراحی این نکات را با طراح خود در میان بگذارید .

پیشنهاد های طراحی جبد کتاب

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *