گزارش کتاب را می توان به عنوان خلاصه ای عینی از ایده ها یا استدلال های کلیدی موجود در یک کتاب تعریف کرد. این وظیفه اغلب به دانش آموزان ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان و کالج در ایالات متحده اختصاص داده می شود. هدف آن تقویت یا تأیید توانایی آنها برای خلاصه کردن دقیق و انتقال آثار بزرگ نوشته شده است.از این رو، یادگیری انجام صحیح آن نه تنها برای کسب نمرات بالاتر بلکه برای تسلط بر این مهارت های ضروری مرتبط نیز مهم است. برخی از این مهارت‌ها باید با خواندن و درک محتوا، ترسیم طرح‌ریزی گزارش دقیق کتاب با استخراج نکات کلیدی، متن اصلی و غیره باشد. همچنین، شما باید سرقت ادبی را به‌طور رایگان با جستجوگر سرقت ادبی به‌طور دقیق تشخیص دهید .

هدف اصلی گزارش کتاب، آشنایی خوانندگان با محتوای کتاب به صورت مختصر و کارآمد است (به گونه ای که بدون نیاز به مطالعه این کتاب، تصمیم بگیرد که آیا مورد علاقه یا استفاده است).

رئوس مطالب باید شامل چه عناصری باشد؟

طرح گزارش کتاب تکمیل شده برای آثار داستانی معمولاً حاوی عناصر زیر است:

 • مقدمه ای که از اطلاعات کلیدی کتابشناختی تشکیل شده است – علاوه بر ارائه برخی اطلاعات زمینه ای مفید، در شناسایی کارهای نوشتاری که روی آنها تمرکز می کنید مفید است.
 • خلاصه کتاب یا طرح – این خلاصه محتوا، شخصیت ها، رویداد اصلی یا پیچش طرح است.
 • شرح شخصیت‌های اصلی و مرتبط‌ترین عناصر داستان/روایت داستان/لحظه‌های داستانی مرتبط با آنها.
 • پیام و هدف کلی کتاب همانطور که نویسنده در نظر گرفته است.
 • نگرش یا تفسیر کتاب – این بخش به شما امکان می دهد حالت، احساسات، افکار خود را بیان کنید. برداشت از این کار با این حال، برخلاف بررسی ها، که این بخش مهم ترین و حجیم ترین بخش است، در گزارش ها، این بخش نسبتاً مختصر است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نقدها، به خدمات نقد کتاب ما مراجعه کنید .

بدیهی است که با توجه به اینکه هیچ شخصیت یا طرح داستانی وجود ندارد، قالب گزارش کتاب غیرداستانی متفاوت است – در این مورد، ایده‌های ارائه شده در هر بخش اصلی همراه با سایر عناصر ذکر شده در بالا توضیح داده شده است.

مراحل مربوط به نوشتن گزارش

انجام این نوع تکلیف مستلزم تسلط بر تمام وظایف فرعی مرتبط است، مانند

 1. خواندن، برجسته کردن / یادداشت های مهم. متعادل کردن میزان برجسته سازی برای مفید بودن آن ضروری است – باید آن را فقط به مهم ترین نکات و نقل قول ها محدود کنید تا در طرح کلی گنجانده شوند. همچنین ممکن است تمایل داشته باشید که نقل قول ها را متفاوت علامت گذاری کنید تا امکان تمایز بصری آسان از سایر جملات برجسته را فراهم کنید.
 2. تکمیل طرح کلی گزارش با استخراج نکات اصلی از مطالب برجسته، خلاصه کردن اطلاعات، ترتیب مجدد پاراگراف ها برای اطمینان از جریان روان محتوا. ممکن است شماره صفحه در اینجا گنجانده شود تا بازیابی اطلاعات در آینده تسهیل شود. می‌توان این کار را بر روی کاغذ یا بر روی دستگاه‌های محاسباتی (حتی تلفن‌های همراه) انجام داد، هر کدام راحت‌تر است.
 3. تهیه گزارش خود با استفاده از آن طرح کلی برای گزارش کتاب که قبلاً جمع آوری شده است. نقل قول‌ها و مثال‌ها/جزئیات متعدد را درج کنید – اینها به ارزیابان ثابت می‌کنند که شما خود متن را به جای خلاصه آن می‌خوانید. برای تأثیر بیشتر از نقل قول ها استفاده کنید اما در مورد آنها اغراق نکنید. همچنین با دستورالعمل‌های خود مشورت کنید – فرمت‌های مختلف استناد از شما می‌خواهد که شماره صفحه‌ها را از جایی که نقل‌قول‌ها گرفته شده است، نشان دهید.
 4. ویرایش/بازبینی/تصحیح طرح کلی – برای حذف اشتباهات، فرمول‌بندی‌های گیج‌کننده، ابهامات، و غیره. اگر مقالات/گزارش‌ها/مقالات آماده‌ای دارید که می‌خواهید ویرایش/تصحیح کنید، از ویرایشگر مقاله آنلاین ما استفاده کنید که شامل دستور زبان، املا، و الزامات تکلیف است. بررسی.

نحوه نوشتن گزارش برای دانش آموزان سطوح مختلف

دانش‌آموزان در سطوح مختلف تحصیلی توانایی‌های مختلفی دارند، که نشان می‌دهد وظایف محول شده باید به طور متناظر تطبیق داده شوند:

 • نحوه نوشتن گزارش کتاب برای کلاس چهارم – در این سن کم، به دانش‌آموزان باید استراتژی‌های ساده ارائه شود که به طور ایده‌آل در خارج از این پروژه تمرین می‌شوند، مانند ارزیابی جنبه‌های خوب یا بد شخصیت‌ها، خلاصه کردن طرح‌ها، ایجاد نمونه‌های طرح کلی گزارش، بیان شخصی. نظرات. قبل از اقدام به پروژه های بزرگتر، تصویرسازی و تمرین روی کارهای جزئی کلیدی است.
 • نحوه نوشتن گزارش کتاب برای کلاس پنجم – دانش آموزان کلاس پنجم تا حدودی در صلاحیت های خود پیشرفته تر هستند. اگر آنها حداقل یک تکلیف گزارش در پایه های قبلی داشتند، باید به پروژه های پیچیده تر مراجعه کنند.
 • نحوه نوشتن یک گزارش کتاب برای کلاس ششم – اکثر مدارس ابتدایی در ایالات متحده تا کلاس 6 ادامه می‌دهند، بنابراین، این زمانی است که دانش‌آموزان در آموزش ابتدایی دارای بیشترین توانایی‌های تکامل‌یافته هستند، که به پروژه‌های پیچیده‌تری که می‌توانند انجام دهند ترجمه می‌شود (به ویژه، قرائت های پیچیده تر). همچنین، این دانش آموزان در کارهای فردی بسیار بهتر از جوانان هستند.
 • نحوه نوشتن گزارش کتاب برای سطح کالج – بدیهی است که در این مورد، یک جهش کیفی در درک، تفکر، توانایی خلاصه‌سازی و ترکیب اطلاعات وجود دارد که به سادگی از دانش‌آموزان ابتدایی، راهنمایی یا دبیرستان برتری دارد. دانشجویان کالج می‌توانند پروژه‌های پیچیده را صرفاً بر اساس دستورالعمل‌های ارائه‌شده بدون توضیح زیاد انجام دهند، می‌توانند خود سازماندهی کنند و بهترین استراتژی‌ها را برای انجام وظایف فرعی مربوطه، مانند تکمیل طرح گزارش کتاب، شرح شخصیت و غیره بیابند. در نهایت، آنها می‌توانند بسیار پیچیده را بررسی کنند. یا حتی ادبیات مرتبط با حرفه.

الگوی گزارش کتاب کالج

الگوی گزارش کتاب کالج ارائه شده در زیر به خوبی نشان می دهد که چه محتوایی باید در گزارش گنجانده شود، چگونه طرح کلی باید تکمیل شود. می توانید از این طرح کلی به عنوان ساختاری برای گزارش خود استفاده کنید، یا فقط آن را برای الهام گرفتن قبل از تکمیل مقاله خود بخوانید:

1. مقدمه. در اینجا، عناصر کتابشناسی باید فهرست شود (نام نویسنده، ژانر، تاریخ انتشار، تعداد صفحات ناشر، و غیره)، ایده اصلی داستان (به همراه خطوط گاه به گاه برای جلب توجه خواننده).

مثال: «کتاب «خواب بزرگ» نوشته ریموند چندلر که در سال 1988 منتشر شده است (جنایت وینتیج/مارمولک سیاه) متعلق به ژانر پلیسی است. بر اخلاق تحقیرآمیز بسیاری از نمایندگان در جامعه به عنوان یک اثر جانبی فرهنگ سرمایه داری/مصرف تمرکز دارد.

2. خلاصه. در اینجا باید موارد زیر را فهرست کرد: محیط، فضا، زمان وقوع رویدادها، طرح کلی (بسیار مختصر)، دیدگاه روایت، و همچنین موضوع/استدلال اصلی.

«روایت در دوران رکود، در دهه 1930 در لس آنجلس و هالیوود می گذرد – در آن زمان، یک جنگل شهری تاریک، غرق باران، فاسد و خطرناک (فضایی که با جزئیات به تصویر کشیده شده است). کارآگاه فیلیپ مارلو به عنوان بخشی از شغل خود با خانواده ثروتمند استرن وود در تماس است. در اینجا، او خواهران استرن‌وود را می‌شناسد و درگیر مجموعه‌ای از رویدادها می‌شود که در مورد آنها تحقیق می‌کند و اسرار تاریکی را که پنهان می‌کنند فاش می‌کند.»

3. شخصیت ها. در اینجا باید شخصیت‌های اصلی و همچنین تعقیب‌ها/تضادهای آنها را مشخص کرد. توجه داشته باشید که این بخش فقط برای کتاب های داستانی معتبر است.

شخصیت‌های اصلی کارآگاه فیلیپ مارلو (شخصیت اصلی که روایت از منظر او اتفاق می‌افتد) و خواهران استرن‌وود: ویویان و کارمن هستند. مارلو یک جنتلمن نسبتاً جوان، رسمی و مودب، با استانداردهای اخلاقی بالا است – او یک شخصیت مثبت (معیار اخلاقی) است که همیشه در جستجوی حقیقت است. ویوین خواهر بزرگتر است، بسیار مراقب ظاهرش است، اما سبک زندگی نسبتاً شرورانه ای دارد (او تا حدودی با مارلو آشنا می شود) و محافظ کارمن است. در مورد کارمن، او یک بانوی جوان بداخلاق، بداخلاق، مالکیت طلب و انتقام جو است – یک شخصیت واقعاً منفی.

4. طرح. این بخش باید شامل داستان کلی باشد و فقط پیچش های اصلی داستان، حل تعارض و پایان را فهرست کند. توجه داشته باشید که این بخش فقط برای کتاب های داستانی کاربرد دارد.

مثال:

همانطور که رئیس خانواده استرن وود از مارلو دعوت می کند تا اطلاعات بیشتری در مورد یکی از بستگان ناپدید شده بیابد، او اطلاعات بیشتری در مورد این خانواده پیدا می کند که با ویویان و کارمن ارتباط برقرار می کنند. پس از یک سری ماجراجویی، مارلو متوجه می شود که این کارمن است که یکی از بستگان گمشده خود را به قتل رسانده است (به دلیل رد کردن عاشقانه او)، در حالی که ویوین جنایت را پنهان کرده است. کارمن حتی سعی می کند به مارلو شلیک کند، اما مارلو این را پیش بینی کرده و اقدام مناسبی انجام می دهد.

5. ارزشیابی با نتیجه گیری. بخش آخر گزارش رئوس مطالب در اینجا ذکر کنید که آیا خواندن برای شما جالب بود یا نه و چرا، چه احساسی داشتید و از آن آموختید، چه جنبه های قوی/ضعیف آن وجود دارد، و غیره. توجه داشته باشید که این بخش باید مختصر باشد، برخلاف مرور، که در آن تجزیه و تحلیل به جای خلاصه کردن کلیدی است.

راهنمای طرح فوری

همان‌طور که می‌توان از بالا استنباط کرد، نوشتن گزارش‌ها نسبتاً زمان‌بر است، خواندن کتاب خود طولانی‌ترین و حتی چالش‌برانگیزترین زمان را می‌برد. اگر به هر دلیلی وقت ندارید، تیم حرفه ای نویسندگان ما در هوش پژوهشی می توانند وظیفه شما را بر عهده بگیرند و طرح کلی با کیفیت بالا ارائه دهند.

نکته مهم این است که با خدمات ما، می‌توانید نتایج واسطه‌ای مانند طرح کلی گزارش کتاب یا پیش‌نویس را درخواست کنید تا ارزیابی کنید که آیا پروژه‌ها در جهت درست پیش می‌روند، همچنین می‌توانید با ارائه بازخورد، نویسندگان را راهنمایی کنید. شما آزاد هستید که متخصص مورد نظر خود را با توجه به رتبه بندی ها انتخاب کنید و در صورتی که نتایج نهایی با دستورالعمل ها یا کیفیت مطلوب مطابقت نداشته باشد، تضمین می شود که از بازبینی رایگان نامحدود بهره مند شوید. با چنین خطرات کم و نتیجه تضمین شده، حیف است که آن را امتحان نکنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + نوزده =