مقاله متقاعد کننده چیست؟ این اولین سوالی است که یک دانش آموز معمولی هنگام گرفتن تکلیف برای نوشتن چنین تکلیفی می پرسد. هدف اصلی از نوشتن یک مقاله متقاعد کننده، همانطور که از نامش پیداست، متقاعد کردن مخاطب به یک نکته خاص است. این نوع کار نوشتن آکادمیک به عنوان یک مقاله استدلالی نیز شناخته می شود – انتظار می رود که از استدلال های کافی برای دفاع از موقعیت خود استفاده کنید.

اما مقاله نویسی متقاعد کننده دقیقاً چیست؟ چگونه می توان با وادار کردن خواننده خود به سمت بحث شما، آن را حل کرد؟ چگونه یک مقاله متقاعد کننده بنویسیم و چگونه آن را به پایان برسانیم؟ چه رازهایی وجود دارد که باعث می شود طرف مقابل خود را باور کند و در بحث برنده شوید؟ برای کشف چند نکته، نکات و تاکتیک های مفید، ادامه مطلب را بخوانید.

اجازه دهید با چند مرحله شروع کنیم که باید هنگام نوشتن یک مقاله استدلالی دنبال کنید.

نحوه نوشتن مقاله استدلالی: مراحل

مرحله 1: آماده سازی

 • موضوعی را انتخاب کنید. باید به اندازه کافی متناقض باشد و بیش از یک دیدگاه ممکن باشد. علاوه بر این، نویسنده قرار است موضوعی را انتخاب کند که مورد علاقه اوست تا بعداً از روند نوشتن لذت ببرند. اطمینان حاصل کنید که موضوع شما چیز خاصی است. به عنوان مثال، موضوعات «آیا فیس بوک باعث انزوا می شود و چگونه؟ ” یا “آیا دوربین های امنیتی به حریم خصوصی ما تجاوز می کنند؟” یک انتخاب عالی برای کسانی است که به دنبال چیزی هستند که خیلی گسترده نیست. به یاد داشته باشید، در صورتی که موضع شما در مورد موضوع به راحتی به یک «نه/بله» ساده خلاصه شود، در این صورت، زیاد در مورد موضوع صحبت نخواهید کرد. بنابراین، بهتر است بیانیه خاصی را برای افشا انتخاب کنید.
 • سمتی را که در آن هستید انتخاب کنید.  اکنون وظیفه شما این است که دیدگاه خود را انتخاب کرده و خواننده را به حقانیت و برتری منطقی آن نسبت به سایر دیدگاه ها متقاعد کنید. به عنوان مثال، اگر موضوع شما مانند “آیا باید به شهروندان حق نگهداری از حیوانات خانگی عجیب و غریب را داد؟” شما باید تصمیم بگیرید که آیا نگهداری از چنین حیواناتی در خانه حق آنهاست یا اینکه چنین حیوانات خانگی خطری جدی برای افراد دیگر ایجاد می کنند (چه رسد به اینکه نگهداری از چنین حیوانات خانگی برای حیوانات مضر است!). اطمینان حاصل کنید که می توانید از موقعیت خود دفاع کنید. در صورتی که برای شما سخت است که در مقابل استدلال های متقابل حریف دفاع مستحکمی را در نظر بگیرید، شاید زمان مناسبی است که دوباره به موضوعی که انتخاب کرده اید فکر کنید.
 • استدلالی را برای جذب احساسات انسانی انتخاب کنید. بنابراین، به مخاطبان خود فرصتی برای ارتباط با آنچه شما می گویید، می دهید. واقعیت این است که مردم به ندرت استدلال منطقی می کنند، به این معنی که واداشتن آنها به فرو رفتن احساسی در دیدگاه شما راهی شگفت انگیز برای تغییر عقیده آنها است. بدون شک، شما باید در مقاله استدلالی خود استدلال های منطقی ارائه دهید، اما در صورتی که موضوعی را معرفی کنید که هرگز احساسی را برانگیزد، شرایط دشوار خواهد بود.
 • مخاطب خود را تصور کنید. آنها در کدام طرف بحث هستند؟ چه چیزی را فرض می کنید، آیا آنها با دیدگاه شما موافق هستند یا مخالف، یا بی تفاوت یا بی تصمیم خواهند بود؟ شما به این اطلاعات نیاز دارید تا بفهمید که شواهد شما چقدر باید قوی باشد.
 • یک تحقیق کامل انجام دهید. شواهد محکمی پیدا کنید که از موقعیت شما حمایت کند. ممکن است حقایق، استدلال های منطقی یا اظهارات کارشناسان باشد. گاهی اوقات، درج بخشی از تجربه شخصی شما می تواند مفید باشد.
 • به اعتراضاتی که خواننده شما ممکن است مطرح کند فکر کنید. هنگامی که یک مقاله متقاعد کننده را توضیح می دهید، باید سعی کنید با شواهد قوی تر آنها را رد کنید. استدلال های متقابل آنها را پیش بینی کنید و از قبل آنها را رد کنید.
 • شواهد خود را سازماندهی کنید . شما باید آن را به متقاعد کننده ترین شکل سفارش دهید، معمولاً با ارائه قوی ترین استدلال ها در پایان، تا خواننده خود را از هر گونه شک و تردید خلاص کنید.

اینها چند مرحله کلی هستند. بدون آنها، شما به سادگی یک مقاله متقاعد کننده نمی نویسید . با این حال، اگر می‌خواهید مقاله شما مورد توجه قرار گیرد و طرز تفکر خواننده‌تان را تغییر دهد، به چند تاکتیک نیاز دارید. در زیر، نکاتی را در مورد اینکه چگونه یک مقاله استدلالی را متقاعدکننده‌تر کنید، با شما به اشتراک می‌گذاریم.

مرحله 2: ساختار مقاله خود را

قبل از شروع کار بر روی مقاله خود، ابتدا باید ساختار آن را تهیه کنید . اگر نمی‌دانید که چگونه یک طرح کلی مقاله استدلالی بنویسید، پس هیچ تفاوتی با سایر طرح‌های مقاله ندارد. فقط به یاد داشته باشید که پاراگراف های بدنه باید با آرگومان های کلیدی شما مطابقت داشته باشند. به عنوان مثال، هنگامی که یک مقاله کلاسیک 5 پاراگرافی دارید، مطمئن شوید که پاراگراف های 2، 3 و 4 هر کدام بر روی یک استدلال متمرکز هستند. علاوه بر این، برای اینکه منطق خود را قانع‌کننده‌تر کنید، به یک استدلال متقابل احتمالی در پاراگراف سوم بپردازید.

شما باید نه تنها از طرف بحث خود، بلکه طرف مقابلتان نیز آگاه باشید. تصدیق نظرات مخالف را امتیاز می گویند. این به شما این امکان را می دهد که با کشف زمینه مشترک با حریف، استدلال خود را با ظرافت بیشتری برنده شوید. دریابید که آنها از چه نوع شواهدی ممکن است استفاده کنند، چه داده هایی ممکن است کار کنند، یا چه اطلاعاتی ممکن است مورد توجه قرار گیرند. سپس کسانی را که دلایل قوی تری دارند رد کنید. حتی ممکن است قبل از اینکه آنها را اشتباه بگیرید، به استدلال های متقابل واقعی اشاره کنید.

ساختار یک مقاله متقاعد کننده همچنین باید شامل سه جزء اساسی باشد که معمولاً EPL نامیده می شود.

 • Ethos اعتبار یک نویسنده را در بیانیه پایان نامه نشان می دهد که استدلال یک مقاله نیز می باشد.
 • از Pathos برای ایجاد گفتگو با خواننده استفاده می شود تا به آنها کمک کند موقعیت را تصور کنند و توصیف شده را درک کنند.
 • لوگوها گواه قابل قبولی هستند که موقعیت نویسنده درست است.

به عبارت دیگر، EPL به دنبال ایجاد اعتبار استدلال معرفی شده است. اگر فردی بدون کلام باشد، متقاعد کردن خواننده غیرممکن خواهد بود.

مقالات متقاعد کننده

مرحله 3: مقدمه را بنویسید

نکته مهم این است که باید به این فکر کنید که چگونه یک مقدمه مقاله استدلالی بنویسید و آن را مؤثر کنید. بنابراین، چگونه می توان یک مقاله متقاعد کننده شروع کرد؟ ما به شما توصیه می کنیم که پاراگراف آغازین خود را با یک قلاب شروع کنید، یک جلب توجه برای خواننده شما. می‌توانید یک نقل قول در اینجا وارد کنید، یک واقعیت عجیب را معرفی کنید یا آماری را ترسیم کنید، یا یک موقعیت واضح بسازید. قلاب شما اولین جمله ای است که می تواند به شما در متقاعد کردن مخاطب کمک کند. تا زمانی که خواننده شما را جذب می کند، شما کار خود را انجام داده اید! به عنوان مثال، با خیال راحت مقاله متقاعدکننده خود را در مورد لزوم ورود به دانشگاه اینگونه شروع کنید: «افرادی هستند که هرگز به دانشگاه نرفته‌اند و بهتر از کسانی هستند که مدرک دارند.»این جمله ساده اصلا چیز خاصی را نمی گوید. با این حال، خوانندگان شما را تشویق می کند که به خواندن ادامه دهند تا دریابند چرا همه چیز چنین است.

آیا احساس می کنید در حال حاضر نمی توانید یک قلاب بیاورید؟ به مراحل بعدی نوشتن ادامه دهید! شما همیشه می توانید بعداً حتی پس از اتمام پروژه خود به این بخش بازگردید.

سپس، نوبت به بیانیه پایان نامه می رسد. در این جمله – مهمترین بخش مقاله شما – باید:

 • معرفی موضوع؛
 • دیدگاه خود را ارائه دهید؛
 • به خوانندگان خود بگویید که چگونه می خواهید این کار را انجام دهید (مثلاً با ارائه برخی شواهد واقعی).
 • انتقال به قسمت بدن انشا را فراموش نکنید.

از جمله آخر هر پاراگراف «بدن» به عنوان یک انتقال صاف به پاراگراف بعدی استفاده کنید. مطمئن شوید که از آخرین جمله یک پاراگراف به اولین جمله پاراگراف بعدی یک انتقال طبیعی ارائه می دهید. به عنوان مثال، انتهای پاراگراف: «پوشیدن یونیفورم مدرسه، همه دانش‌آموزان را با هم ترکیب می‌کند تا از هر گونه نابرابری طبقاتی جلوگیری شود» و ابتدای پاراگراف زیر: «لباس‌های فرم مدرسه محیطی را برای دانش‌آموزان فراهم می‌کند که از قلدری و قلدری دور باشد».

از ساختن یک بیانیه پایان نامه که هم خاص و هم متمرکز باشد، اطمینان حاصل کنید. مخاطب شما باید دقیقا بداند که نویسنده قرار است با چه چیزی و چرا بحث کند. “Fracking باید ممنوع شود” یک تز بسیار ضعیف است زیرا به اندازه کافی متمرکز نیست. یک بیانیه محکم می تواند این باشد: «در حالی که برخی از مردم می گویند که شکستن گاز روشی بسیار مؤثر برای استخراج گاز طبیعی است، دیگران اصرار دارند که این روش کاملاً خطرناک و برای محیط زیست خطرناک است».

مرحله 4: بدن را بنویسید

هر پاراگراف «بدن» باید کاملاً روی یک شواهد متمرکز باشد. مطمئن شوید که منابع و حقایق را برای حمایت از هر یک از ادعاهای خود درج می کنید. از قانون به اصطلاح سرانگشتی استفاده کنید: هر بار که ادعایی دارید که یک ادعای معمولی برای موضوع نیست، از آن حمایت کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای کنار آمدن با آن، معکوس است. مطمئن شوید که شواهد شما شما و خوانندگانتان را به استدلال هایتان هدایت می کند.

در اینجا یک مثال خوب از این مورد است:

 • «آزادی و فرصت‌های برابر فقط برای مردم ضروری نیست، بلکه برای کل جامعه جهانی به طور کلی مفید است. علاوه بر این، فقدان آن ها «تضعیف روحیه و انحراف» تلقی می شود و از «هر گونه بهبود اجتماعی» جلوگیری می کند. (میل، 98)

درضمن نگاهی به بیچاره بیندازید:

 • زندان به دور نگه داشتن جنایتکاران خطرناک و فروشندگان مواد مخدر از شهرها کمک می کند و مردم به این دلیل امن تر هستند.

با این حال، اگر آن را با شواهد محکم پشتیبانی کنید، بیهوده نخواهد بود.

درست مانند مقاله تحقیقاتی ، پایان نامه یا سخنرانی شما، به چالش کشیدن مخاطبان همیشه ایده خوبی است! با توجه به اصول اولیه مقاله نویسی متقاعد کننده، نویسنده مقاله نباید اهل تقابل باشد. با این حال، شما باید مخاطبان خود را مجبور کنید تا دیدگاه های خود را دوباره ارزیابی کنند.

یک راه خوب برای انجام این کار:

 • «هر فردی خواهان نرخ کمتر جرم و جنایت، خانواده‌های قوی‌تر و خیابان‌های امن‌تر است. با این حال، ما باید از خود بپرسیم که آیا آماده‌ایم تا منطقه آسایش را ترک کنیم تا به نتایج دلخواه برسیم.

اما، سعی کنید از این که ممکن است ضعیف به نظر برسد اجتناب کنید:

 • این سیاست یک شکست کامل است و هر فردی که آن را متوهم و کاملا احمقانه می‌داند.»

حداقل، 3 پاراگراف «بدن» برای توجیه نکات خود و ارائه شواهد خود ایجاد کنید. بررسی کنید که چگونه همه پاراگراف ها با هم جریان دارند. مهم است که اطمینان حاصل شود که نکات مقاله متقاعدکننده به طور طبیعی یکی پس از دیگری ارائه می شوند، نه اینکه در سراسر متن پراکنده شوند.

مرحله 5: نتیجه گیری را بسازید

بنابراین، ما چند نکته در مورد نحوه نوشتن مقدمه مقاله متقاعدکننده و آنچه در پاراگراف های بدن خود باید به خاطر بسپارید، به شما ارائه کرده ایم. حال، بیایید به نکته پایانی برویم – نحوه پایان دادن به مقاله متقاعدکننده. نکات اصلی برای بستن مقاله استدلالی خود عبارت است از بیان مجدد بیانیه پایان نامه یا خلاصه کردن نکات اصلی خود (در این مورد، استدلال های کلیدی شما). سپس، برای تحسین برانگیز کردن همه چیز، بیانیه اصلی خود را در زمینه گسترده تر قرار دهید. اجازه دهید جمله پایانی شما خواننده را با تعجب وادار کند، “بعدش چیست؟” آنها مطمئناً می خواهند بدانند که از اینجا به کجا می توانند بروند یا چگونه می توانند از دیدگاه جدید خود استفاده کنند. یک فراخوان برای اقدام، یک توصیه یا فقط یک سوال باز ممکن است به آنها اشاره ای ارائه کند.

یکی دو روز مرخصی بگیرید. بگذارید مقاله شما بنشیند و ذهن شما استراحت کند. سپس، مقاله متقاعدکننده خود را با چشمانی تازه بخوانید. از خود بپرسید که آیا مقاله شما منطقی و قانع کننده است؟

مرحله 6: مقاله خود را صیقل دهید

خوب، شما مقاله متقاعدکننده خود را کامل کرده اید و زمان یک بازنگری موثر فرا رسیده است. هنگامی که مقاله خود را تجدید نظر می کنید، باید اطمینان حاصل کنید که سازماندهی آن کاملاً با مخاطب هدف، زمینه مقاله و هدف شما مناسب است. به یاد داشته باشید، اگر پروژه شما با مخاطب هدف ارتباط برقرار کند، به هدف مشخص شده و همچنین زمینه مورد نظر را برای خوانندگان توضیح دهد، پیام مقاله شما بحث انگیزتر و موثرتر خواهد بود. برای اینکه مطمئن شوید نوشته شما از کیفیت خوبی برخوردار است، راهنمای گام به گام ما در مورد نحوه انجام بازبینی کامل تکلیف خود را نادیده بگیرید .

نویسندگان بی تجربه در تصحیح و ویرایش با مشکلاتی روبرو هستند. دانستن نحوه نوشتن یک مقاله متقاعد کننده کافی نیست. یک مقاله درجه یک اشتباهات گرامری و قالب بندی ندارد. افراد حرفه ای و تقریباً همه دانش آموزان پیشرفته از ابزارهای آنلاین برای افزایش کیفیت متن نوشته شده استفاده می کنند. پنج ابزار برتر برای لذت بردن وجود دارد.

 1. گرامر . نسخه رایگان آن به کاربران اجازه می دهد تا اشتباهات اساسی را پیدا کنند. نسخه Pro آن پیشرفت های سبکی و واژگانی را نشان می دهد. علاوه بر این، دارای یک بررسی کننده سرقت ادبی است. بنابراین، بحث در مورد مزایای آن دشوار است.
 2. سرقت ادبی را بررسی کنید . یکی از آن برای اسکن متون و مشاهده اینکه آیا آنها اطلاعات سرقت علمی دارند یا خیر استفاده می کند. به جای کپی پیست، باید جملات را تجزیه و تحلیل کرد یا دست کم بازنویسی کرد. جستجوگر سرقت ادبی می تواند شباهت ها را در هر متنی تشخیص دهد و گزارش های بی طرفانه تولید کند.
 3. Scribbr و CiteThisforMe . دو ابزار دیگر برای جلوگیری از مشکلات مربوط به سیاست حق چاپ. متقاعد کردن خواننده به برخی ایده ها بدون آمار و واقعیت های مناسب غیرممکن است. آدم نمی تواند آن را از جایی بگیرد. به همین دلیل تحقیق و معرفی فهرست منابع مورد استفاده در پاورقی یا قسمت کتابشناسی ضروری است. این ابزارها به دلیل سبک قالب بندی انتخاب شده توسط یک کالج (APA، ASA، MLA و غیره) به ایجاد نقل قول با ترتیب کلمات، علائم نگارشی، فاصله ها و غیره مناسب کمک می کنند.
 4. اپلیکیشن همینگوی اگر خواننده به دلیل انباشته شدن جملات پیچیده و مرکب پر از قید و پرانتز نتواند موضوع را بفهمد، دانش آموز در انجام وظیفه ناکام می ماند. استفاده از این برنامه به لطف رابط کاربری به خوبی توسعه یافته و دستورالعمل های ساده آسان است.
 5. کویل بات منحصر به فرد بودن برای همه مقالات دانشگاهی ضروری است. اولاً، نشان می دهد که یک دانش آموز رقیب شایسته ای است. دوم، کسانی که ایده ها را می دزدند، ناتوانی شخصی خود را نشان می دهند. یک ابزار بازنویسی جالب به دانش آموزان کمک می کند تا منحصر به فرد بودن متن را افزایش دهند. با این وجود، ذکر منابع مورد استفاده در پایان مقاله یا در پاورقی ها را نباید فراموش کرد تا مشکلی در صداقت تحصیلی ایجاد نشود.

باید در نظر داشت که چک کننده های گرامر نکاتی را ارائه می دهند. دانش آموزان باید مقاله را پس از اسکن با کمک ابزار بخوانند تا اطمینان حاصل کنند که ارائه ایده منطقی و از نظر گرامری درست است.

نمونه مقاله متقاعد کننده:

نمونه های مقاله متقاعد کننده تجسم کاملی از آنچه از نوشتن متقاعد کننده انتظار می رود است. می توان آنها را در وب سایت های آموزشی یا آژانس های نوشتن سفارشی برد. همه آنها ساختار، قالب بندی و محتوای مناسبی دارند. اگر دانش‌آموزان به کمک حرفه‌ای نیاز دارند، چنین نمونه‌هایی نشان دهنده سطح حرفه‌ای بودن هستند. آژانس های دارای رتبه برتر هرگز نمونه مقالات پر از خطا را پست نمی کنند.

نمونه مقاله متقاعد کننده

با خواندن پروژه خود پاراگراف پس از پاراگراف برای خود شروع کنید. این کار را با صدای بلند انجام دهید تا مطمئن شوید که مقاله متقاعدکننده شما همان چیزی است که شما قصد گفتن آن را دارید. به نحوه استفاده از انواع جملات، نحوه انتخاب کلمات مناسب برای متن و همچنین تمایل به بیان آنچه در ذهن خود دارید توجه کافی داشته باشید. در تغییر آنچه احساس می کنید باید تغییر کند دریغ نکنید. به راحتی می توانید مکان یا ترتیب جمله را تغییر دهید، کلمات و ایده ها را اضافه یا پاک کنید، یا هر چیز دیگری را در ساختار کاغذی یا بافت آن اصلاح کنید تا آن را بهتر و مختصرتر کنید. از کلمه شمارنده استفاده کنید تا مطمئن شوید که مقاله شما تمام الزامات کالج را برآورده می کند .

سپس، به همکاران دانشگاهی خود نزدیک شوید و از آنها بخواهید که کار شما را بررسی کنند تا دیدگاه جدیدی در مورد نوشته شما به شما ارائه دهند. به آنچه آنها می گویند گوش دهید و نکات آنها را برای نوشتن یک مقاله متقاعد کننده خوب در نظر بگیرید.

سوالات زیر را به عنوان بخشی از فرآیند بازبینی در نظر بگیرید:

 • آیا مقدمه، بدنه، و قسمت پایانی مقاله شامل یک ایده اصلی به وضوح ارائه شده با حقایق، توضیحات، یا/و جزئیات قوی است؟
 • آیا شما به‌عنوان نویسنده، دیدگاه، تمرکز و طرح کلی سازمانی ثابتی از جمله پاراگراف‌بندی مناسب ارائه می‌دهید؟
 • آیا درک روشنی از هدف اصلی را با موفقیت ثابت کرده اید؟
 • آیا از انواع جملات استفاده کردید؟
 • آیا محتوای شما شامل هر گونه خطای زبانی – املایی، نقطه گذاری، یا دستوری است؟
 • آیا هر خطایی را که به مخاطب شما اجازه نمی دهد متن را بفهمد حذف کرده اید؟

نتیجه

به طور خلاصه، فرمول « چگونه یک مقاله استدلالی مؤثر بنویسیم » ساده است: دیدگاه خود را در مورد یک موضوع بحث برانگیز ارائه دهید، استدلال های خود را با شواهد قوی پشتیبانی کنید و همیشه مخالفان خود را در ذهن داشته باشید. در این مقاله، شما را از مراحل ضروری نوشتن یک مقاله استدلالی راهنمایی کرده‌ایم و نکاتی را برای هر قسمت از مقاله شما آماده کرده‌ایم. اکنون نوبت شماست که از همه اینها برای تمرین و ایجاد یک متن متقاعد کننده قدرتمند استفاده کنید.

مقالات

آشنازداییآموزشآموزش GIS در شیرازآموزش مقاله نویسیآموزش مقاله نویسی در شیرازآموزشگاه GISآموزشگاه مقاله نویسی در شیرازاثر بخشارتباط بصریارتباطاتارزش زیباشناسیاستاندارداشکال هندسیاصول مقاله نویسیانسان معاصرانیمیشناهمیت مقاله نویسیایده پردازی در مقاله نویسیبرقراری ارتباطبرندبرندسازیبسته بندی – بیلبوردبصریبهترین کلاس مقاله نویسیپژوهشگران موسسهپوسترپیامتاثیر – سریع و قابل انتقالتاثیرگذارتایپتایپوگرافیتبلیغات مقاله نویسیتجارت در مقاله نویسیتحلیلتدریس خصوصی مقاله نویسی در شیرازترکیبتصویر سازیتصویر سازی کتاب کودکتغییر ذهنیتقارنتکنیکتناسبتیم تحقیقاتی دکتر سعید جوی زادهثبت نام آموزش مقاله نویسیجذابیتچاپچاپ و نشرحجمحسخلاقخلاقیت در مقاله نویسیدرک مخاطبدکتر سعید جوی زادهدوره مقاله نویسیدوره مقاله نویسی در شیرازدیجیتال پنتدیزاینرسانه هارنگرویکرد ها – دغدغه هازاویه دیدزاویه های مختلفزنسبک – شیوه مقاله نویسی– المانسعید جوی زادهسفارش مقاله نویسیشخصیت پردازیشناخت ساختار مقاله نویسیشیرازطراحیطراحی ذهنیطراحی شخصیتطراحی های ذهنیطراحی هوشمندانهعلامتعناصر بصریعناصر دیداریفتوشاپ – ایلاستریتورفرمفضا – مثبت منفیفضا تصویرفکر تصویریفونتقالب مقاله نویسیکارکترکتاب مقاله نویسیکلاس مقاله نویسیکلاس مقاله نویسی در شیرازکمپین تبلیغاتکیفبت – تصویرگرافیک دیزاینگرافیک موشن – فتوشاپمتضادمحتوامخاطبمدرس مقاله نویسیمدرنمشتری مقاله نویسیمفهوم – ذهنمفهوم سازیمقاله نویسیمقاله نویسی چیستمقاله نویسی در تهرانمقاله نویسی در شیرازمکان نصبمنحصر به فردبودن ایده – فرم – محتوا و پیامموسسه آموزشی جی ای اسموسسه آموزشی مقاله نویسیموسسه آموزشی مقاله نویسی در شیرازموسسه چشم اندازمینیمالیستینازنین پولادینشانه هانقشنقش کلیدینگاتیو – پازتیونمادنوشتن یک مقالههمه کارهای یک مقالههنر های تجسمیهوش پژوهشی

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + هفده =