دانش آموزان با هزاران تکالیف در مدارس و مؤسسات آموزش عالی روبرو هستند. در میان انواع مختلف تکالیف کتبی دانشگاهی، نوشتن مقاله پژوهشی اغلب به عنوان یکی از چالش برانگیزترین و پیچیده ترین در نظر گرفته می شود. آیا واقعاً اینقدر استرس زا و سخت است؟ پاسخ به موضوعی که مطالعه می کنید نیست، بلکه بیشتر به توانایی های شخصی شما برای درک دانش شما بستگی دارد. هدف از انجام چنین کاری چیست، مقاله پژوهشی چیست و چگونه می توان آن را نوشت؟ در این مقاله، نویسندگان متخصص ما پاسخ ها را در اختیار شما قرار می دهند.

تعریف این اصطلاح: مقاله تحقیقاتی دقیقاً چیست؟

مقاله پژوهشی یک کار علمی بزرگ است. هدف اصلی این پروژه بدون توجه به موضوع، تعریف یک موضوع خاص و ارائه راه های جدید برای حل آن است که می توان از آن برای بررسی بیشتر مشکل استفاده کرد. بنابراین، تعریف دقیق مقاله تحقیق چیست؟ برخلاف مقاله‌های معمولی، چنین پروژه‌هایی مستلزم تفکر خارج از چارچوب هستند. در اینجا ویژگی های اصلی وجود دارد که مقالات تحقیقاتی را از سایر وظایف دانشگاهی متمایز می کند.

 • حجم گسترده تر از سایر تکالیف کتبی.
 • نیاز به بررسی گسترده در مورد یک مشکل خاص دارد.
 • اغلب به انجام آزمایشات همراه با تجزیه و تحلیل نتایج بیشتر نیاز دارد.
 • بینش ها باید بر اساس افکار خود شما و همچنین آزمایش ها باشد.
 • هدف مستلزم یافتن راه‌حل‌ها یا رویکردهای جدید است.
 • همه چیز باید با شواهد محکم و قابل تایید پشتیبانی شود.
 • یافته ها باید به اندازه کافی خوب باشد تا به عنوان مبنایی برای مطالعه بیشتر باشد.

اساساً، اگر می خواهید یک مقاله تحقیقاتی را تعریف کنید، باید در مورد کارهای دانشگاهی صحبت کنید که کاملاً مستقل انجام شده است. در چنین پروژه ای، شما قرار است دیدگاه خود را در مورد چیزهایی که بررسی می کنید ارائه دهید. اینجاست که دانش‌آموزان معمولاً با مشکلاتی مواجه می‌شوند، بنابراین بسیاری از آنها ترجیح می‌دهند به دنبال راه‌های جایگزین برای دریافت مقالات تحقیقاتی سفارشی ارزان باشند.

یک مقاله تحقیقاتی با یک پیشنهاد تحقیقاتی چه تفاوتی دارد؟

قبل از شروع فرآیند نگارش واقعی، باید تفاوت بین پروپوزال و مقاله را درک کنید، زیرا اینها وظایف متفاوتی هستند. همانطور که از نام آن پیداست، یک پروپوزال یک دلیل منطقی برای انجام تحقیق است که باید توسط یک مربی تایید شود. باید هدف پروژه های آتی و جنبه های جدیدی از دانش را که در زمینه مطالعات دانشگاهی به ارمغان می آورد، توضیح دهد. ساختار خاص یک پروپوزال تحقیق باید روشی را توضیح دهد که به نظر می رسد برای اهداف و نتایج پیش بینی شده کافی باشد. برخلاف یک مقاله تحقیقاتی، یک پروپوزال باید بخش بررسی ادبیات گسترده تری داشته باشد زیرا به عنوان زمینه ای برای منطق عمل می کند و اصالت موضوع پیشنهادی را تضمین می کند.

ساختار مقاله پژوهشی

طرح کلی معمولاً به سبک قالب بندی درخواستی و دستورالعمل های خاص بستگی دارد. در مورد مواردی که باید در یک مقاله از نظر بخش های اجباری گنجانده شود، می توان در هر پروژه ای موارد زیر را رعایت کرد:

 • مقدمه مقاله پژوهشی

این باید شامل یک پیشینه کلی باشد که به یک مشکل خاص تحت مطالعه محدود شده و توضیح دهد که چرا مطالعه را انجام می دهید. هدف در یک سوال تحقیق و استدلال اصلی اصلی تجسم یافته است. ایده کلیدی در این بخش این است که یک نقشه راه مناسب و دید روشنی از موضوع به خواننده ارائه شود که از یک دیدگاه گسترده به یک دیدگاه محدود می رود.

 • بدن

این طولانی ترین قسمت متن شما است که برای مقاله تحقیقاتی خوب ضروری است. موضوع باریکی که قبلاً توسعه داده شده و ارائه شده است، باید به طور کامل در اینجا به دنبال الزامات استاندارد دانشگاهی برای مقالات منسجم مورد بحث قرار گیرد. هر پاراگراف در این بخش یک مقاله تحقیقاتی کوچک است زیرا شما ابتدا یک ادعای خاص مرتبط با جنبه خاص بیانیه پایان نامه اصلی ایجاد می کنید، شواهد جمع آوری شده در طول جستجوی ادبیات را ارائه می دهید که ادعای ذکر شده را اثبات می کند، تفسیر خود را ارائه می دهید و توانایی تجزیه و تحلیل حقایق را ارائه می دهید. ، و در نهایت، همه چیز را با یک جمله پایانی جمع بندی کنید که همچنین موضوع بحث بعدی را برای پاراگراف های بعدی به ارمغان می آورد.

 • نتیجه

شرح کلی همه نتایج و خلاصه ای از تمام نکات اصلی بحث به خواننده شما کمک می کند تا معنای کل مقاله را درک کند. این بخش مستلزم نوشتن دقیق برای شماست تا هیچ چیز مهمی را حذف نکنید زیرا چنین اشکالاتی کیفیت کار سخت شما را تضعیف می کند.

اینها الزامات اساسی برای یک مقاله دانشگاهی عالی هستند، صرف نظر از نوع و محتوای خاص آن، زیرا خوانایی و انسجام یک مقاله نوشتاری نشان دهنده این است که فرد مهارت های نوشتاری خود را تقویت کرده است. هر مربی از این توانایی ها بسیار قدردانی می کند.

انواع اصلی مقالات پژوهشی

کلید کسب بالاترین ارزیابی چیست؟ مهمترین چیزهایی که می تواند  به نوشتن یک مقاله تحقیقاتی کمک کند شامل درک کار، اهداف آن و دانش عمیق از موضوع انتخاب شده است. چندین نوع رایج از این نوع کار آکادمیک وجود دارد. هر نوع به طور گسترده ای در موسسات آموزشی مختلف برای رشته های مختلف استفاده می شود. بنابراین، درک ویژگی های آنها برای درک چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی موفق مهم است:

 • مقایسه و مقایسه: یک موضوع را از دو منظر متفاوت توصیف می کند.
 • علت و معلول: باید زنجیره منطقی از علل و آثار مرتبط با مسئله یا موضوع انتخابی را ارائه دهد.
 • متقاعد کننده / استدلالی: چندین جنبه از یک موضوع خاص را مورد بحث قرار می دهد و به نفع یک طرف منتخب استدلال می کند.
 • نوشتن تحلیلی بهترین ویژگی های شما را نشان می دهد، زیرا چنین کاری از شما می خواهد که یک قطعه با تجزیه و تحلیل عمیق نظرات مختلف در مورد یک موضوع ایجاد کنید.
 • آزمایش: دانش آموزان آزمایش می کنند و نتایج خود را به اشتراک می گذارند.
 • گزارش: مطالعات انجام شده قبلی را تشریح می کند.
 • بررسی اجمالی: بر یک مطالعه علمی معمولاً گسترده تمرکز می کند، به طوری که نکات زیر در مورد  نحوه نوشتن خلاصه تحقیق بسیار مفید خواهد بود.
 • نظرسنجی: دانش آموز بین شرکت کنندگان منتخب نظرسنجی انجام می دهد، یافته ها را تجزیه و تحلیل می کند و نتیجه گیری می کند.
 • مشکل-راه حل: یک مشکل و راه های حل آن را ارائه می دهد.
 • مقاله تحقیقاتی ارتباطات: به توسعه توانایی فرد برای ارائه استدلال های منطقی اختصاص دارد.

معمولاً همه این پروژه‌ها نسبتاً طولانی هستند، به طوری که یک مقاله تحقیقاتی 5 صفحه‌ای در اکثر موارد حداقل نیاز است. این یک تصور اشتباه است که مربیان بدون دلیل مطالب طولانی را مطالبه می کنند، زیرا پوشش مناطق پیچیده مطالعه، از جمله تمام بخش های مورد نیاز، و برآوردن الزامات فقط در یک یا دو صفحه غیرممکن است.

طرح‌بندی، مراجع و استنادها: مراحل نگارش مقاله پژوهشی

بسیاری از دانشجویان سال اول در مورد چگونگی شروع یک مقاله تحقیقاتی کاملاً احساس ناراحتی می کنند. اولین توصیه: پروژه خود را به مراحل کوچک و واضح تقسیم کنید تا بدانید چگونه یک مقاله تحقیقاتی را مرحله به مرحله بنویسید.

مرحله 1: نحوه نوشتن طرح کلی برای یک مقاله تحقیقاتی

قبل از شروع پروژه، دستورالعمل های خود را به طور کامل بخوانید. درک روشنی از حجم کار مورد نیاز داشته باشید. به یاد داشته باشید که تقسیم بندی بر روی مقاطع واضح یکی از ویژگی های یک مقاله خوب است. هر یک از مراحل مقاله پژوهشی هدفی دارد.

یک طرح کلی شامل موارد زیر است:

 • یک صفحه عنوان جداگانه (موضوع شما با تمام اعتبارات درخواستی)؛
 • چکیده (خلاصه کوتاهی از کار شما، اطلاعات جدیدی در اینجا وجود ندارد).
 • مقدمه/بررسی ادبیات (آنچه قبلا در این زمینه نوشته شده را ارائه می دهد).
 • بخش روش‌ها (توضیح می‌دهد که مطالعه شما دقیقاً چگونه انجام شده است و ابزارهایی برای تجزیه و تحلیل).
 • نتایج (به دست آمده در طول آزمایش، تجزیه و تحلیل، و غیره)؛
 • بحث (تفسیر شما از نتایج)؛
 • نتیجه گیری (مقاله خلاصه)؛
 • منابع (همه منابع استفاده شده در اینجا ذکر شده است)؛
 • ضمیمه ها (شامل جداول یا هر اطلاعات اضافی دیگری که برای درک کاملتر مورد نیاز است).

بخش‌های ذکر شده در بالا معمولاً در بخش‌های بزرگ‌تر گروه‌بندی می‌شوند – برای مثال، روش‌ها، نتایج و بحث به عنوان بدنه مقاله تکمیل‌شده نامیده می‌شوند.

مرحله 2: توسعه موضوع کامل

انتخاب یک موضوع کامل بسیار مهم است. چه به  موضوعات تحقیقاتی تاریخ، فیزیک یا زیست شناسی نیاز داشته باشید ، مربیان ممکن است فهرستی از مسائل آماده ارائه کنند تا بتوانید موضوع خود را انتخاب کنید یا آزادی بدهید. اصالت و ضرورت یک ایده برای آوردن چیزی جدید در حوزه مورد مطالعه، عنصری کلیدی در تعریف مقاله پژوهشی است. فرصتی وجود دارد که با برخی از شکاف های دانشی حتی در میان  موضوعات مقاله تحقیقاتی  که قبلاً توسط سایر محققان مورد بحث قرار گرفته بود روبرو شویم. در هر صورت، باید به این فکر کنید  که آیا سؤالی که می‌خواهید تحقیق کنید جالب است، امکان جمع‌آوری اطلاعات لازم و ایجاد یک استدلال ساختاریافته را فراهم می‌کند  یا خیر.

مرحله 3: جستجوی منابع

تحقیقات مقدماتی ضروری است، زیرا قبل از بررسی دقیق جنبه خاص خود، باید درک کلی از موضوع مورد مطالعه داشته باشید تا بدانید چگونه یک مقاله تحقیقاتی تنظیم کنید. از اطلاعات موجود به صورت آنلاین، به ویژه در وب سایت های معتبر واقع در دامنه های .edu، .gov، .org استفاده کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد اطلاعات پس زمینه بیابید.

گام بعدی مستلزم جمع‌آوری منابع معتبر خوب برای توسعه مرور ادبیات است. فقط به کتابخانه های دانشگاهی آنلاین و پایگاه های داده دیجیتال مجلات علمی و سایر منابع معتبر دانشگاهی مانند JSTOR تکیه کنید. موتور جستجوی Google Scholar برای یافتن نشریاتی که جدید و مرتبط با تحقیق شما هستند مفید است.

مرحله 4: بیانیه پایان نامه نقطه مرکزی ساختار است

در یک قطعه به بزرگی و پیچیده بودن یک مقاله تحقیقاتی، انتخاب یک مرکز مطالعه فقط یک شروع است. هنگام بررسی ادبیات، باید ادعای اصلی و ایده اصلی مقاله در دست اجرا و همچنین پاسخی را که انتظار دارید پیدا کنید را در نظر داشته باشید. این ادعا در قالب یک بیانیه پایان نامه انتظار می رود و تمام مقاله باید در جهت اثبات آن باشد.

مرحله 5: رفتن به یک جستجو: تحقیق و آزمایش

این زمان‌برترین بخش پروژه است. در طول این مرحله، شما به ادبیات جمع آوری شده می پردازید، آزمایش ها را انجام می دهید و نتایج به دست آمده را تجزیه و تحلیل می کنید. طرح اولیه و ساختار کلی را به خاطر بسپارید تا اطلاعات جمع آوری شده در بخش های مناسب قرار گیرد.

مرحله 6: نوشتن و نوشتن یک مقاله همانطور که محققان انجام می دهند

حالا باید همه چیز را بنویسید و یک مقاله تحقیقاتی تهیه کنید. یادداشت های خود را به متنی منسجم و منطقی تبدیل کنید که از نظر شما دفاع می کند. سبک چنین مقالاتی بسیار رسمی و با بسیاری از شرایط خاص است. اطمینان حاصل کنید که حقایق از منابع قابل اعتماد از هر جمله ای که در کار شما گفته می شود پشتیبانی می کند.

مرحله 7: قالب بندی، ویرایش و تصحیح

آنچه در اولین سند Word خود نوشته اید هنوز یک مقاله واقعی نیست – فقط یک پیش نویس اولیه است. سپس، شما باید بنشینید، آن را چندین بار بخوانید، اشتباهات تایپی را ویرایش کنید و به سبک درخواستی مدرس قالب بندی کنید. به یاد داشته باشید که اشتباهات تایپی و قالب بندی غیرقابل قبول است زیرا حتی مقالات کاملاً تحقیق شده و ساختار یافته را تضعیف می کند. برای اطمینان از صیقل کاری موثر، این سه مرحله را دنبال کنید: مقاله خود را با صدای بلند بخوانید، از شخص دیگری بخواهید که آن را بخواند تا یک دیدگاه تازه داشته باشد، و از نرم افزار بررسی املا استفاده کنید.

چگونه یک مقاله تحقیقاتی بنویسیم که واقعا قانع کننده باشد

مهارت‌های تحلیلی و توانایی بیان منطقی افکار خود به شیوه‌ای رسمی در نوشتن دانشگاهی به اندازه دانش منطقه مورد مطالعه بسیار مهم است. خوشبختانه، راه‌های زیادی برای بهینه‌سازی فرآیند و اتمام کار به درستی و به موقع وجود دارد:

 1. کار خود را برنامه ریزی کنید و برای هر قسمت از کار ضرب الاجل تعیین کنید. تمرکز روی بخش های کوچک و جداگانه روز به روز آسان تر از نوشتن یک مقاله با عجله قبل از ضرب الاجل است.
 2. بیانیه پایان نامه خود را با مدرس در میان بگذارید. با هم، پایان نامه را مختصر و بر روی نکته ای که قرار است در نوشته خود فاش کنید متمرکز خواهید کرد.
 3. قبل از شروع به نوشتن مقاله تحقیقی خود، در مورد مخاطبان مورد نظر خود فکر کنید: خواه این یک مخاطب عام باشد که اطلاعات زیادی در مورد موضوع یا جامعه محققین ندارد. هم سبک نگارش و هم ساختار نوشتار بسته به مخاطب به طور قابل توجهی متفاوت است.
 4. همیشه یادداشت برداری کنید تا تمام جزئیات مهم درج شود و چیزی از قلم نیفتد.
 5. مراقب منابع باشید زیرا همه آنها باید قابل اعتماد باشند تا شواهد محکمی ارائه کنند.
 6. برای همه حقایقی که در طول تحقیق جمع آوری می کنید، نقل قول های مناسب با شماره صفحه اضافه کنید. این به شما کمک می کند تا از اتلاف وقت در جستجوی مجدد همه منابع در هنگام قالب بندی مقاله جلوگیری کنید.
 7. شما نمی دانید چگونه یک مقاله تحقیقاتی را تایپ کنید؟ در واقع، دامنه کار بسیار زیاد است، بنابراین یک طرح کلی نوشتاری با جزئیات در حال توسعه با همه استدلال‌های اصلی، در مراحل اولیه نوشتن بسیار مفید خواهد بود، زیرا کل تصویر را در ذهن دارید.
 8. به تعداد کلماتی که باید به هر قسمت اختصاص داده شود فکر کنید. دانش‌آموزان اغلب بخش بزرگی از مقالات خود را به پیشینه اختصاص می‌دهند، و فضای کافی برای تحلیل خود باقی نمی‌گذارند، که بر کیفیت استدلال آنها تأثیر می‌گذارد.
 9. به طور کامل به تنهایی کار نکنید. با همتایان خود کار کنید و اولین پیش نویس خود را برای بازخورد مفید به مربی نشان دهید.
 10. زمان کافی برای تصحیح نهایی و قالب بندی کار تکمیل شده بگذارید. توجه داشته باشید که این فرآیند بیش از آنچه که معمولاً انتظار دارید زمان می برد. نادیده گرفتن اشتباهات کوچک در هنگام عجله قابل قبول است.

چک لیست: آیا تمام الزامات مقاله تحقیقی چیست؟

 • آیا موضوع من بر بحث درباره چیز جدیدی در رشته تحصیلی انتخابی من متمرکز است؟
 • آیا اطلاعات کافی در این زمینه خاص وجود دارد؟
 • آیا فقط از منابع معتبر و دانشگاهی استفاده کرده ام؟
 • آیا امکان جمع آوری شواهد و یافتن پاسخ مناسب برای سوال تحقیق و اثبات ادعای من وجود دارد؟
 • آیا تمام اجزای درخواستی ذکر شده در طرح کلی را گنجانده ام؟ آیا ساختار مقاله پژوهشی مشخص است؟
 • آیا من تمام حقایق و داده های گرفته شده از منابع خارجی را ذکر کردم تا از هرگونه سرقت علمی به طور موثر جلوگیری شود؟
 • آیا تمام یافته هایم را در یک نتیجه گیری مختصر خلاصه کردم؟
 • آیا من کاغذ را قبل از ارسال پولیش کرده ام؟

اهمیت قالب بندی مناسب

این جنبه از فرآیند نگارش مقاله پژوهشی نه تنها به الزامات مؤسسه آموزشی عمومی یا دستورالعمل‌های خاص مربی، بلکه به موضوع و رشته انتخابی نیز بستگی دارد. جزئیات مربوط به درخواست های قالب بندی آخرین نکته در میان نکات مقاله تحقیقاتی است. خواسته اصلی برای دانش آموزی که می خواهد بداند  چگونه یک مقاله تحقیقاتی را قالب بندی کند این است که تمام ویژگی های سبک انتخابی را با دقت دنبال کند. سبک های مختلف را در یک کاغذ مخلوط نکنید:

APA : معمولا در پزشکی، روانشناسی و علوم اجتماعی استفاده می شود.

MLA: به طور گسترده در علوم انسانی استفاده می شود.

هاروارد: هیچ حوزه مطالعاتی خاصی وجود ندارد که فقط از این سبک استفاده کند، اما بیشتر در علوم اجتماعی و علوم انسانی رخ می دهد.

مولد استناد به سبک شیکاگو/تورابین برای قالب‌بندی مقالات تحقیقاتی در زمینه‌های مطالعات تجارت و تاریخ مفید است.

IEEE: برای متخصصان مهندسی، کامپیوتر و علوم اطلاعات استاندارد شد.

ASA: مورد نیاز برای انتشارات در زمینه جامعه شناسی;

AMA: رایج در زمینه های تحصیلی مراقبت های بهداشتی، پرستاری و پزشکی.

CSE: این سبک برای کسانی که در رشته علوم زیستی به ویژه زیست شناسی تحصیل می کنند الزامی است.

APSA: دانشجویان رشته علوم سیاسی باید تمام جزئیات این سبک را بدانند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *