نحوه قالب بندی یک مقاله : بهترین راهنمای کامل برای همه ددانشجویان

آموزش مقاله نویسی در شیراز

 همه دانش آموزان باید مقالات دانشگاهی بنویسند. برخی از تکالیف می توانند غیر رسمی باشند. به عنوان مثال، معلمان ممکن است از دانش‌آموزان بخواهند که به سؤالات پاسخ دهند یا گفتگوهای فوری فقط با الزامات محتوایی ایجاد کنند. اگر دانشجویی نیاز به نوشتن مقاله، پایان نامه، مقاله درسی یا هر کار نوشتاری دیگری داشته باشد، مطمئناً الزامات قالب بندی وجود خواهد داشت.

فرمت مقاله چیست؟

این روشی است که دانش آموزان باید در مورد محتوای خود روی کاغذ منعکس کنند. به عبارت دیگر، «ظاهر» نوشته رسمی است. فاصله، حاشیه، فونت، ترتیب کلمات و سایر جزئیات بصری مهم هستند. اگر وظیفه شما این است که مقاله خود را به درستی قالب بندی کنید، باید از پنج سبک قالب بندی محبوب آگاه باشید.

فرمت MLA برای مقاله چیست؟

هنگامی که شخصی شروع به نوشتن مقاله می کند، استفاده از یک ابزار نوشتن خوب ضروری است. به عنوان یک قاعده، Google Docs یا Microsoft Word بیشتر برای شما مناسب است. آنها به دانش آموزان اجازه می دهند پارامترهای مورد نیاز را تنظیم کنند و بدون نیاز به در نظر گرفتن تمام جزئیات MLA، یک تکلیف ایجاد کنند.

در مورد طرح‌بندی صفحه، باید تنظیمات زیر را ارائه کنید.

 1. اولین پارامتری که باید تنظیم شود حاشیه های یک اینچی است. آنها باید متن را از همه طرف احاطه کنند.
 2. دومین موردی که باید انتخاب کنید Times New Roman و تیک سایز 12 است.
 3. فاصله انتخابی دو برابر شده است.
 4. جهت سمت چپ متن را انتخاب کنید. علاوه بر این، فراموش نکنید که سمت راست باید پاره شده باشد. این الزام برای متن اصلی است. صفحه عنوان دارای جهت های متنی دیگری است.
 5. تورفتگی اولین کلمه در یک پاراگراف باید 0.5 اینچ برای متن و بخش Works Cited برای همه خطوط باشد. نیاز دیگر 1 اینچ برای نقل قول است.
 6. شماره صفحه باید در تمام صفحات باشد و در گوشه بالا سمت راست قرار گیرد. دانش آموزان باید نام خانوادگی خود را قبل از شماره وارد کنند.

توجه داشته باشید! معلمان باید ذکر کنند که آیا دانش آموز می تواند کاغذ را روی یک یا هر دو طرف کاغذ A4 چاپ کند. جزئیات دیگری که باید مشخص کنید صفحه عنوان است. به طور سنتی، آن مورد نیاز نیست.

قالب کاغذ MLA:

قالب کاغذی MLA
فرمت MLA برای مقاله

نکته بعدی که باید به خاطر بسپارید نقل قول است. زبان آموزان باید از نقل قول های درون متنی در انتهای جمله استفاده کنند و بعد از کلمه آخر نقطه پایان بگذارند. اگر قبلاً در جمله استفاده کرده اید نیازی به ذکر نویسنده در پرانتز نیست. با این وجود ذکر صفحه مورد استناد ضروری است.

بخش دیگر صفحه کتابشناسی است. بعد از متن اصلی می رود و دانش آموزان آن را شماره گذاری می کنند. الزامات متن یکسان است. ادبیات استفاده شده باید بر اساس حروف الفبا مرتب شوند. اگر منبعی نویسنده ندارد باید به عنوان آن توجه کرد. نیازی به ایجاد لیست جداگانه نیست.

همانطور که گفته شد صفحه عنوان وجود ندارد. بنابراین، دانش‌آموزان نام و نام خانوادگی، افراد یا شرکت‌هایی را که مقاله، موضوعات و تاریخ‌ها را بررسی می‌کنند (مثلاً 4 ژوئن 2022) در گوشه بالا سمت چپ تایپ می‌کنند. عنوان مقاله مرکز گرا است و همه کلمات با حروف بزرگ نوشته شده اند.

نمونه مرجع MLA:

نمونه مرجع MLA

نمونه مقاله با فرمت APA

اگر وظیفه دانش آموز تهیه فرمت مقاله اطلاعاتی APA باشد، باید به سه چیز توجه کرد:

 • یک صفحه عنوان،
 • صفحه(های) محتوای یک مقاله،
 • فهرستی از ادبیات استفاده شده

اولین عناصری که باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از فونت ها، فاصله ها، شماره گذاری صفحات و حاشیه ها.

حاشیه ها استاندارد هستند. به عنوان یک قاعده، آفیس ورد و مایکروسافت ورد از قبل دارای حاشیه های 1 اینچی از پیش تعیین شده هستند که با اکثر الزامات کالج، از جمله قالب بندی APA مطابقت دارد.

فونت بسته به عناصر مقاله انتخابی متفاوت است. در مورد ارائه اطلاعات اصلی (محتوا)، دانش آموز باید از Times New Roman 12 یا اندازه 11 Calibri، Georgia، یا Arial استفاده کند. استفاده از یک فونت و اندازه برای یک مقاله مهم است. اگر دانش‌آموزی پاورقی بنویسد، اندازه فونت 10 خواهد بود. دانش‌آموزان برای نوشتن شرح شکل‌ها و جداول به فونت‌های 8، 10، 11، 12 یا 14 نیاز دارند.

فاصله گذاری نیز سنتی است. دو برابر شده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که فاصله اضافی قبل یا بعد از پاراگراف ها را حذف کنید، اگر ابزار نوشتن آنها را در تنظیمات استاندارد داشته باشد.

شماره گذاری صفحات در گوشه سمت راست بالا برای تمام قسمت های مقاله انجام می شود.

نمونه APA برای مطالعه:

فرمت APA برای مقاله
نمونه فرمت APA

تفاوت بین سه بخش فرمت ساختاری چیست؟

 1. یک صفحه عنوان عنوان مقاله مرکز گرا، 3-4 فاصله از بالا و با حروف بزرگ و پررنگ است. سپس، از یک فضای اضافی بعد از عنوان استفاده می‌کند و اطلاعاتی در مورد اجراکننده و مخاطب، مانند نام شخصی (هم‌نویسندگان باید در خطوط جداگانه با حرف ربط «و» بین آنها ذکر شود)، بخش‌ها، رشته یا جزئیات دوره اضافه می‌شود. نام معلم و تاریخ (به عنوان مثال، 4 ژوئن 2022).
 2. چکیده (در بسیاری از موارد واجب نیست). یک دانش آموز حداکثر 250 کلمه را در یک صفحه جداگانه بعد از صفحه عنوان می نویسد. یکی در وسط خط یک چکیده می نویسد و سپس متنی را بدون تورفتگی می نویسد.
 3. محتوای انشا . یکی یک عنوان با حروف درشت بزرگ در وسط خط می نویسد و متن را با یک پاراگراف تورفتگی شروع می کند. پاراگراف های دیگر نیز دارای تورفتگی هستند.
 4. لیست مرجع. دانش آموزی References را در وسط خط می نویسد و فهرستی از منابع استفاده شده ایجاد می کند. ابتدا نام خانوادگی نویسنده ذکر می شود، سپس سال انتشار، عنوان منبع و جزئیات انتشار می رود.

نمونه مرجع APA:

مرجع نمونه APA

کاغذ سبک شیکاگو

درست مانند سبک های قبلی، الزامات کلی و خاص دارد. در مورد کل مقاله، شخص باید از عناصر قالب بندی زیر استفاده کند:

 • تایمز نیو رومن سایز 12
 • حاشیه های 1 اینچی از همه طرف یا در صورت نیاز معلم بزرگتر
 • فاصله بین خطوط دو برابر می شود
 • هر پاراگراف جدید با یک تورفتگی 0.5 اینچی شروع می شود
 • شماره گذاری صفحات را می توان به دو صورت انجام داد: در مرکز پایین یا گوشه سمت راست بالا

توجه داشته باشید! گاهی اوقات، مربیان از دانش آموزان می خواهند که از فاصله، حاشیه یا نوع فونت دیگری استفاده کنند. به همین دلیل مهم است که ابتدا الزامات کالج را بخوانید و آنها را دنبال کنید. در نتیجه، دستورالعمل‌های کلاسیک فقط برای تکالیف بدون نیاز به فرمت خاص کار می‌کنند.

نمونه کاغذ شیکاگو:

کاغذ سبک شیکاگو
قالب شیکاگو برای مقاله

متن باید سمت چپ باشد و سمت راست آن ناهموار باشد.

صفحه عنوان برای سبک شیکاگو اجباری نیست. در عوض، می توان عنوان مقاله را قبل از متن اضافه کرد. اگر کالج به آن نیاز دارد، باید یک صفحه جداگانه ایجاد کرد و داده های مرکز گرا را نوشت. فاصله بین خطوط باید دو برابر شود و به نوع و اندازه فونت انتخاب شده بچسبد. تمام کلمات عنوان باید با حروف بزرگ و پررنگ باشد. اگر انشا دارای زیرنویس باشد، لازم است عنوان و زیرنویس را فقط با دو نقطه جدا کرده و در خطوط مختلف قرار دهید. علاوه بر این، باید اطلاعات زیر را اضافه کنید:

 • نام و نام خانوادگی؛
 • کد شخصی؛
 • کد و نام دوره؛
 • تاریخ (به عنوان مثال، 4 ژوئن 2022)

لازم است هر یک از اطلاعات را در یک خط جدید معرفی کنید. این صفحه بدون شماره چاپ می شود، اما تعداد کل صفحات شامل آن می شود.

نقل قول ها و فهرست مرجع چیزهایی هستند که دانش آموزان ابتدا باید بدانند. اگر دانش آموزی نیاز به ارائه یک نقل قول طولانی داشته باشد، لازم است آن را در یک پاراگراف جداگانه برجسته کند و آن را دوبار فاصله ندهد. بلوک های نقل قول نیازی به علامت نقل قول ندارند. علاوه بر این، باید یک تورفتگی 0.5 اینچی اضافی از بالا و پایین اضافه کنید. در پایان مقاله باید فهرست منابع مورد استفاده را ذکر کرد. آنها دو فاصله ندارند، اما یک فرد از فضای اضافی بین هر مرجع استفاده می کند. اگر یک مرجع چندین خط بگیرد، کلمه اول تورفتگی ندارد، اما بقیه آن ها هستند.

نمونه کتابشناسی شیکاگو:

نمونه کتابشناسی شیکاگو

مقاله فرمت هاروارد

به عنوان یک قاعده، دانشجویان دانشکده اقتصاد از این سبک قالب بندی استفاده می کنند. به سختی می توان یک دستورالعمل رسمی پیدا کرد، اگرچه چندین الزام متمایز وجود دارد.

جلد

عنوان باید در وسط صفحه ذکر شود. همه کلمات باید با حروف بزرگ نوشته شوند. دانش آموزان سه سطر پایین تر نام خود را ذکر می کنند. سپس، دانش آموزان نام کلاس و یک خط – نام یک استاد را یادداشت می کنند. خطوط زیر اطلاعاتی در مورد مدرسه، مکان و تاریخ آن خواهد بود (به عنوان مثال، 4 ژوئن 2022).

شماره گذاری صفحات

اعداد صفحه باید در گوشه بالا سمت راست باشد. علاوه بر این، عنوان باید قبل از هر شماره در هر صفحه باشد. اگر عنوانی خیلی طولانی است، باید برای ارائه ایده مقاله، توضیح کوتاهی درباره آن ارائه دهید. همچنین لازم است پنج فاصله بین عنوان و شماره صفحه اضافه شود.

سرفصل

قبل از شروع نوشتن طرح انشا، ذکر عنوان در مرکز ضروری است. هر کلمه با یک حرف بزرگ شروع می شود. اگر انشا خیلی طولانی است، بهتر است از زیرعنوان های ایتالیک استفاده کنید (همه کلمات نیز با حرف بزرگ شروع می شوند).

نمونه مقاله هاروارد:

نمونه مقاله هاروارد
قالب هاروارد برای مقاله

نقل قول های درون متنی

مقاله بدون ذکر منبع غیر ممکن است. اگر به شخصی اشاره می کنید، فراموش نکنید که نام خانوادگی نویسنده، حرف اول نام او، تاریخ انتشار و صفحه را ذکر کنید (برای مثال، King, S. 1977, 45).

فونت، حاشیه و فاصله

انتخاب فونت به معلم کالج بستگی دارد. این می تواند Times New Roman، Helvetica، Arial، Times، Courier برای مک و Courier New برای ویندوز باشد. اندازه برای همه انواع یکسان است و 12 است. اگر دانش آموزی عنوان منابع را ذکر می کند، باید آنها را به صورت مورب درآورد. علامت نقل قول برای نام قسمت های تلویزیونی، اشعار، نمایشنامه های کوتاه و داستان های کوتاه استفاده می شود. آنچه مربوط به حاشیه و فاصله است، الزامات مانند همه سبک های قبلی است. متن باید دو فاصله، چپ گرا و با حاشیه های ناهموار در سمت راست باشد.

صفحه مرجع

همه چیز به ترتیب ABC و با فاصله دو برابر داده شده است. خط اول بدون تورفتگی استفاده می شود، بقیه خطوط همان منبع باید 0.5 اینچ در نظر گرفته شود. ارجاع شامل نام خانوادگی نویسنده و حرف اول نام، سال انتشار منبع، عنوان کتاب، شهر انتشار و ناشر است.

نمونه مرجع هاروارد:

نمونه مرجع هاروارد

فرمت استناد IEEE

این سبک قالب بندی کاملاً متناسب با نشریات دوره ای است. می توان یک متن معمولی IEEE را در یک مجله یا روزنامه مشاهده کرد. با سبک های قالب بندی قبلی تفاوت زیادی دارد. بیایید متمایزترین ویژگی های این قالب مقاله نویسی را مشخص کنیم.

 1. به عنوان یک قاعده، هیچ صفحه عنوان مورد نیاز نیست. یکی فقط از یک فونت 24 برای معرفی عنوان در مرکز خط در بالای صفحه استفاده می کند.
 2. اطلاعات مربوط به نویسنده باید با فونت 10 Times یا Times New Roman داده شود. این قسمت شامل جزئیات زیر است:
 • نام یک دانش آموز،
 • اطلاعات در مورد کالج و دانشکده،
 • آدرس رسمی دانشکده
 • آدرس ایمیل.
 1. بارزترین ویژگی فرمت IEEE این است که متن اصلی آن باید در Times New Roman 10 و در دو ستون که باید برابر باشند ارائه شود. اگر متن کافی برای برابر کردن ستون ها وجود نداشته باشد، می توان از شکست استفاده کرد.
 2. همه مقالات با اصطلاحات نمایه (واژگان خاص) و چکیده شروع می شوند. چکیده ها کمتر از 150 و نه بیشتر از 250 کلمه دارند. چکیده نیازی به قالب بندی و عناصر بصری خاصی ندارد.
 3. دانشجویان باید الزامات کالج را به دقت مطالعه کنند تا بررسی کنند که آیا نیاز به معرفی یکی از بخش های زیر دارند یا خیر:
 • نامگذاری (اختصارات استفاده شده در مقاله)
 • یادداشت برای تمرین‌کنندگان (کاربرد عملی دانش معرفی‌شده که دانش ارائه‌شده در چکیده را تکرار نمی‌کند)
 • ضمائم (تصاویر، نمودارها، جداول و …)
 • قدردانی (افراد و سازمان هایی که به دانش آموزان کمک کردند تا مقالات خود را ایجاد کنند)
 1. تمام جداول و نمودارها باید در مرکز ستون مربوطه شمارش و درج شوند.

قالب IEEE Essay Format:

فرمت IEEE
فرمت IEEE برای مقاله

اگر مقاله دارای بخش های فرعی است، دانش آموز باید جزئیات اساسی را در نظر داشته باشد. مثال های زیر را ببینید تا بدانید چهار عنوان و زیرعنوان مختلف چگونه هستند.

 1. نوع اول
 2. نوع دوم
 3. نوع سوم
 4. نوع چهارم

چنین عناوین فرعی فقط برای مقالاتی با ساختار پیچیده ضروری هستند. همچنین باید از عناوین برای نامگذاری و ضمیمه استفاده کرد. آنها مانند سرفصل های اولیه بدون اعداد ایجاد می شوند. اگر بیش از یک ضمیمه وجود دارد، دانش آموزان باید آنها را شماره گذاری و نام ببرند. به عنوان مثال، به جای اعداد، دانش آموز می تواند این بخش را به صورت زیر علامت گذاری کند:

مثال : ضمیمه ج. معیارهای انتخاب انواع کرم ها

نحوه قالب بندی یک مقاله دانشگاهی: توضیح ساده ای که باید دنبال کنید

دانش آموزان اغلب دو مفهوم مهم – ساختار و قالب – را با هم اشتباه می گیرند. به عنوان مثال، یک مقاله کوتاه از 500 کلمه تشکیل شده است. ساختار آن شامل یک عنوان (در صورت لزوم)، یک مقدمه، یک بدنه و یک نتیجه است. گاهی اوقات، یک بخش مرجع نیز مورد نیاز است، به ویژه برای نوشتن اطلاعاتی و تشریحی. قالب مقاله کوتاه با فونت، فاصله و انتخاب حاشیه سروکار دارد. علاوه بر این، دانش آموز باید بداند که چگونه استنادهای درون متنی، پاورقی ها، جداول، نمودارها، تصاویر و فهرست منابع را معرفی کند.

برای فرمت صحیح مقاله، باید الزامات تکلیف خود را بخوانید. به عنوان یک قاعده، معلمان از دانش آموزان خود می خواهند که مقالات خود را با فرمت MLA، APA، شیکاگو، هاروارد یا IEEE معرفی کنند. سه سبک قالب بندی کمتر محبوب عبارتند از AMA، Bluebook و ASA.

 • معمولاً از AMA برای نوشتن مقالاتی در مورد پرستاری و مراقبت های بهداشتی استفاده می شود.
 • جامعه شناسان و روانشناسان معمولاً از ASA در مقاله نویسی استفاده می کنند.
 • Bluebook یک قالب مقاله سنتی برای دانشجویانی است که حقوق می خوانند.

توصیه های قالب بندی کلی و خاص وجود دارد. موارد کلی شامل نوع و اندازه فونت، فاصله و حاشیه است. الزامات خاص مربوط به سرفصل ها، عنوان ها، نقل قول های درون متنی، بلوک های نقل قول، پاورقی ها و بخش های کتابشناسی است.

صادقانه بگویم، نگه داشتن این همه اطلاعات در ذهن سخت است. به همین دلیل است که دانش آموزان باید راهنماهایی داشته باشند که همه چیز را با جزئیات شرح دهد. می‌توان سایت‌هایی را با کتابچه‌های راهنما به موارد دلخواه اضافه کرد و هنگام نوشتن تکالیف از آنها استفاده کرد.

وقتی در مورد لیست مرجع صحبت می کنیم، دانش آموزان هنگام ایجاد آن نه تنها متحیر می شوند بلکه اذیت می شوند. آنها باید جزئیات زیادی را جستجو کنند که این بخش بیشتر از نوشتن مقاله زمان می برد. خوشبختانه، افراد باهوش مولدهای استناد را اختراع کرده اند. محبوب ترین ابزارها CiteThisforMe و Scribbr هستند. چگونه از آنها استفاده کنیم؟ هر دو ابزار به راحتی قابل پیمایش هستند. در زیر می توانید یک دستورالعمل را بیابید.

 1. به وب سایت مراجعه کنید.
 2. قالب را انتخاب کنید (APA، هاروارد، MLA، و غیره)
 3. نوع منبع مورد نیاز خود را برای ارجاع انتخاب کنید (وب سایت، مجله، کتاب و غیره)
 4. اگر وظیفه شما معرفی وب سایت یا کتاب الکترونیکی است، اطلاعات مورد نیاز را تکمیل کنید یا لینک را درج کنید.
 5. روی ذکر منبع کلیک کنید.
 6. مرجع ایجاد شده را کپی کنید و بعد از متن مقاله در فهرست ادبیات استفاده شده قرار دهید.

توجه داشته باشید! باید به یک قالب پایبند بود. اندازه قلم فقط برای عنوان، پاورقی ها و بلوک های نقل قول می تواند متفاوت باشد.

نتیجه

سبک های قالب بندی در نوشتار آکادمیک مهم هستند. مقالات آکادمیک هیچ ارتباطی با نوشتن آزاد ندارند، بنابراین هر فاصله، حاشیه و نوع فونت مهم است. مولدهای استناد ابزار بسیار خوبی هستند، اما در قالب بندی کل متن کمکی نمی کنند. بنابراین، دانش‌آموزان باید یک قالب کاغذی را در تنظیمات ابزار نوشتن تنظیم کنند تا بهترین نتیجه تحقیق را تضمین کند. اگر دانش آموزان در مورد همه چیز احساس انبوهی داشته باشند، ویراستاران حرفه ای به شما کمک خواهند کرد.

مقالات

آشنازداییآموزشآموزش GIS در شیرازآموزش مقاله نویسیآموزش مقاله نویسی در شیرازآموزشگاه GISآموزشگاه مقاله نویسی در شیرازاثر بخشارتباط بصریارتباطاتارزش زیباشناسیاستاندارداشکال هندسیاصول مقاله نویسیانسان معاصرانیمیشناهمیت مقاله نویسیایده پردازی در مقاله نویسیبرقراری ارتباطبرندبرندسازیبسته بندی – بیلبوردبصریبهترین کلاس مقاله نویسیپژوهشگران موسسهپوسترپیامتاثیر – سریع و قابل انتقالتاثیرگذارتایپتایپوگرافیتبلیغات مقاله نویسیتجارت در مقاله نویسیتحلیلتدریس خصوصی مقاله نویسی در شیرازترکیبتصویر سازیتصویر سازی کتاب کودکتغییر ذهنیتقارنتکنیکتناسبتیم تحقیقاتی دکتر سعید جوی زادهثبت نام آموزش مقاله نویسیجذابیتچاپچاپ و نشرحجمحسخلاقخلاقیت در مقاله نویسیدرک مخاطبدکتر سعید جوی زادهدوره مقاله نویسیدوره مقاله نویسی در شیرازدیجیتال پنتدیزاینرسانه هارنگرویکرد ها – دغدغه هازاویه دیدزاویه های مختلفزنسبک – شیوه مقاله نویسی– المانسعید جوی زادهسفارش مقاله نویسیشخصیت پردازیشناخت ساختار مقاله نویسیشیرازطراحیطراحی ذهنیطراحی شخصیتطراحی های ذهنیطراحی هوشمندانهعلامتعناصر بصریعناصر دیداریفتوشاپ – ایلاستریتورفرمفرمت مقالاتفضا – مثبت منفیفضا تصویرفکر تصویریفونتقالب مقاله نویسیکارکترکتاب مقاله نویسیکلاس مقاله نویسیکلاس مقاله نویسی در شیرازکمپین تبلیغاتکیفبت – تصویرگرافیک دیزاینگرافیک موشن – فتوشاپمتضادمحتوامخاطبمدرس مقاله نویسیمدرنمشتری مقاله نویسیمفهوم – ذهنمفهوم سازیمقاله نویسیمقاله نویسی چیستمقاله نویسی در تهرانمکان نصبمنحصر به فردبودن ایده – فرم – محتوا و پیامموسسه آموزشی جی ای اسموسسه آموزشی مقاله نویسیموسسه آموزشی مقاله نویسی در شیرازموسسه چشم اندازمینیمالیستینازنین پولادینشانه هانقشنقش کلیدینگاتیو – پازتیونمادنوشتن یک مقالههمه کارهای یک مقالههنر های تجسمی

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *