نحوه یافتن منابع برای یک مقاله تحقیقاتی

انواع منابع مقاله تحقیق

با نوشتن مقاله پژوهشی، با سه نوع اصلی از منابع آکادمیک روبرو خواهید شد که به یک اندازه مهم هستند، اما از نظر هدف متفاوت هستند.

 • منابع اولیه آنها به اصطلاح داده ها یا اطلاعات خام را نشان می دهند که شامل تجزیه و تحلیل شخص دیگری یا تحقیقات اضافی نمی شود. متداول ترین نمونه ها شامل مصاحبه ها، اسناد دولتی، شعر، فیلم، پست های رسانه های اجتماعی، پرونده های دادگاه، روزنامه های قدیمی و خاطرات است.
 • منابع ثانویه اینها بیشتر در مقالات تحقیقاتی دانشگاهی دیده می شوند زیرا به مقالات علمی، کتاب ها، بررسی های تجزیه و تحلیل کتاب های درسی و فرهنگ لغت مربوط می شوند. این نوع منبع، تحلیل و تفسیری را ارائه می دهد، به همین دلیل به آن «ثانویه» می گویند.
 • منابع سوم آنها برای تجزیه و تحلیل و گردآوری منابع اولیه و ثانویه استفاده می شوند. مواد مرجع و کتاب های درسی اغلب به منابع ثالث مربوط می شوند. به عنوان یک قاعده، چنین منابعی ترکیبی از اطلاعات هستند و به یک فرد خاص اعتبار داده نمی شوند. برخی از نمونه ها عبارتند از فرهنگ لغت، ویکی پدیا، راهنما، چکیده و جزوات فنی.

همانطور که در حال یافتن منابع برای مقالات تحقیقاتی هستید، با انواع مختلفی مواجه خواهید شد که برای نوع تکلیف تحقیقاتی شما متفاوت بوده و اهمیت خود را دارند. برخی از رایج ترین مراجع مقاله تحقیقاتی عبارتند از:

– انتشارات علمی شامل مجلات علمی.

این روزها محبوب ترین نوع منبع مقاله تحقیقاتی است زیرا با مقالات مجلات در زمینه های مختلف سروکار داریم. برای مثال، ممکن است با مجلات Psychology Today یا Mechanical Engineering با انبوهی از مقالات علمی با تحقیقات اصلی یا مطالعات موردی مواجه شوید. به یاد داشته باشید که این نشریات باید در کنار خود ذکر “بررسی شده” داشته باشند. این چیزی است که اکثر روبریک های درجه بندی مقاله تحقیقاتی به آن نیاز دارند. اصولاً به این معناست که مراجعی که شما ذکر می کنید قبل از پذیرش مقاله برای چاپ توسط همکاران شما بررسی شده است. این به شما کمک می کند تا از انتشارات جعلی یا آن دسته از مقالات تحقیقاتی که به اندازه کافی قوی نیستند جلوگیری کنید.

– منابع علمی محبوب که ممکن است شامل اخبار و مجلات باشد .

اینها شامل مقالاتی است که توسط روزنامه نگاران یا نویسندگان مهمان حرفه ای نوشته شده است که مخاطبان عام را هدف قرار می دهند. به عبارت دیگر، اینها توسط محققین نوشته نشده‌اند، اما همچنان منابع مقاله تحقیقاتی قابل قبولی را نشان می‌دهند. این زبان همچنین برای درک آسان‌تر است، که ممکن است برای بررسی مقالات تحقیقاتی خوب باشد، زمانی که شما نیاز به گنجاندن برخی از منابع دارید. اگرچه دانش یک متخصص در مورد برخی موضوعات نیست، اما زمانی که به هدف کلی در مورد موضوع خود نیاز دارید، خوب هستند.

– منابع علمی حرفه ای یا تجاری.

به عنوان مثال، این منابع مقاله تحقیقاتی برای پزشکان در نظر گرفته شده است. آنها عمدتاً خاص هستند، اما خیلی پیچیده نیستند. زمانی که نیاز به خواندن آخرین اخبار یا بررسی مطالعات موردی معروف دارید، خوب است. علاوه بر این، اگر شما یک مهندس هستید یا با هر رشته دانشگاهی دیگری سر و کار دارید، با اصطلاحات خاصی روبرو خواهید شد.

– کتاب (هر دو در نسخه چاپی و دیجیتال).

هنگامی که یک استدلال جالب کشف می کنید، برای قرار دادن یک نقل قول خوب است! مطالعه خود را انجام دهید و مطمئن شوید که ISBN کتاب خود را جستجو کرده اید. ورود آن به صورت آنلاین برای دیدن همه نقل قول های رایج در APA، شیکاگو، هاروارد، MLA، یا هر سبک نوشتاری دانشگاهی دیگر آسان است.

– مجموعه کنفرانس ها

اگرچه اینها ممکن است چندان رایج نباشند، خوب است که مجموعه مقالاتی را کشف کنید که نشان دهنده کنفرانس های علمی هستند. همیشه توسط همتایان بررسی نمی شود و باید مراقب باشید. در موارد خاص، این کنفرانس ها معمولاً انتشار دست اول برخی از داده ها قبل از اینکه همه چیز در یک مجله علمی ظاهر شود، خواهد بود. اگر دانشگاه شما به شما اجازه دسترسی به کنفرانس های علمی را می دهد، ابتدا باید پایگاه های داده موجود را بررسی کنید. به عنوان مثال، می توانید آخرین تاریخ را در یک پایگاه داده علمی مانند PubMed بررسی کنید و ببینید اخیراً چه کنفرانس هایی برگزار شده است. حتی اگر اینها مانند گزارش های خبری هستند، می توانند برای معتبر ساختن مقاله شما مفید باشند.

– اسناد دولتی

برای مثال، ممکن است به کتابخانه‌های سپرده فدرال که شامل آرشیو پایگاه‌های اطلاعاتی دفتر چاپ دولتی است دسترسی داشته باشید . اگر دانشگاه شما از قبل دسترسی ویژه ای را برای شما فراهم کرده است، می توانید قوانین و گزارش های مختلف را بررسی کنید. همچنین دسترسی به داده های آماری، اوراق سفید، رونوشت جلسات دادگاه و مطالعات موردی خوب است. شما باید همیشه هر مرجعی را که برای نقل قول خود پیدا می کنید درج کنید و فراموش نکنید که اسناد دولتی همیشه طولانی و پیچیده هستند.

– پایان نامه ها و رساله های مختلف 

همچنین امکان گنجاندن مقالات پژوهشی مرتبط با کار تک تک دانشجویان وجود دارد. از آنجایی که این مطالب با کمک و راهنمایی علمی یک کمیته علمی نوشته شده است، می توان از آنها به عنوان منابع معتبر برای تحقیق استفاده کرد. فراموش نکنید که این موارد به عنوان “مقابله همتا” مورد بررسی قرار نمی گیرند زیرا هنوز توسط جامعه دانشگاهی منتشر و بررسی نشده اند.

توجه: تمام تلاش خود را بکنید تا از منابعی که نمی‌توانید آنها را به عنوان مرجع اصلی تأیید کنید، اجتناب کنید. اگر کتابی با مرجع ISBN یا DOI دارید، آخرین منبعی را انتخاب کنید که دارای تاریخ اصلی و بیشترین مقدار داده مربوطه است که باید گنجانده شود.

5 نکته برای یافتن منابع خوب برای مقالات تحقیقاتی

البته، هنگامی که به دنبال منابع تحقیقاتی معتبر هستید، باید بدانید که چه چیزی مفید خواهد بود و از چه چیزی باید اجتناب کرد (مانند ویکی‌پدیا). دلیل اینکه چنین پایگاه‌های اطلاعاتی قابل قبول نیستند، فقدان عناصر بررسی شده و امکان ویرایش‌های خاص توسط یک فرد معمولی است.

در اینجا لیستی از نکاتی است که باید رعایت کنید:

 1. یک موتور جستجوی ساده را اجرا کنید . با مراجعه به Google یا Bing با رشته جستجوی اصلی مرتبط با موضوع خود شروع کنید تا ببینید چه چیزی پیش می آید. ممکن است هرگز نتوانید آنچه را که ممکن است کشف کنید، بدانید.
 2. از پایگاه های آنلاین علمی استفاده کنید . به عنوان مثال، می توانید از PubMed، JStor، EBSCO یا ScienceMag (AAAS) استفاده کنید. اینها بر اساس کلمات کلیدی شما به هزاران مقاله و مقاله تحقیقاتی مختلف دسترسی خواهید داشت. هنگامی که چیزی را کشف کردید که به آن علاقه دارید، به صفحه چکیده با کلمات کلیدی قابل کلیک نگاه کنید و از آنجا ادامه دهید.
 3. روزنامه ها و مجلات موجود را بررسی کنید . همچنین مهم است که روزنامه های مختلف مانند بوستون هرالد و نیویورک تایمز را بررسی کنید. همچنین می‌توانید مجلاتی مانند تایم و فوربس را بررسی کنید که در آنها می‌توانید موضوعات خاصی را کشف کنید که با هر چیزی از پزشکی گرفته تا بازاریابی رسانه‌های اجتماعی سروکار دارند. در حالی که روزنامه ها فی نفسه علمی نیستند، معمولاً به اندازه کافی خوب هستند که اطلاعات جالبی ارائه دهند، زیرا توسط روزنامه نگاران ماهر نوشته می شوند.
 4. از کتابخانه محلی خود دیدن کنید. به یاد داشته باشید که همیشه می توانید کتابخانه کالج محلی خود را بررسی کنید. این جنبه اغلب نادیده گرفته می‌شود، زیرا اکثر دانش‌آموزان ساعت‌ها بدون یافتن چیزی قابل اعتماد وب را مرور می‌کنند. با نگاهی به کتابخانه محلی خود یا صحبت با مشاور تحصیلی خود در مورد احتمالات خوب، در زمان صرفه جویی می کنید و منابعی را که قبلاً دقیقاً برای دوره شما انتخاب شده اند کشف خواهید کرد. حتی لازم نیست MIT یا هاروارد باشد. تقریباً هر کتابخانه دانشگاهی امکان دسترسی به بهترین پایگاه داده های جهان را فراهم می کند.
 5. “PDF” را به رشته جستجوی خود اضافه کنید. در نهایت، می توانید کلمات کلیدی مانند “PDF”، “Analysis” یا “Research paper” را به عبارت جستجوی اصلی خود اضافه کنید. این به شما کمک می کند تا نتایج جستجو را مرتب کنید زیرا پیوندهای مستقیمی به فایل های PDF دریافت می کنید که معمولاً حاوی مقالات علمی یا گزارش های مختلف هستند. این امکان جلوگیری از وبلاگ ها و صفحات وب که به منابع علمی یا بررسی شده مرتبط نیستند را ممکن می سازد.

هنگامی که منابع دانشگاهی خاصی را برای مقالات تحقیقاتی پیدا می کنید، همیشه شامل کتابشناسی یا صفحات منابع را مطالعه کنید. ممکن است به شما در دیدن منابع مرتبط کمک کند.

چه چیزی یک منبع را معتبر می کند؟

منبع زمانی معتبر است که اطلاعات کاملی در مورد نویسندگان یا سازمان، سال انتشار و تمام اطلاعات مرتبط ارائه کند. باید بی طرفانه باشد و شواهد پشتیبان ارائه کند که به توضیح مفاهیم یا ایده های بررسی شده در یک مقاله تحقیقاتی کمک کند.

فهرست منابع معتبر برای مقالات پژوهشی

در اینجا لیستی از بهترین آرشیو منابع دانشگاهی است که مفید خواهد بود:

 • اسکوپوس . با پشتیبانی Elsevier، حدود 71 میلیون مورد و طیف گسترده ای از رشته های دانشگاهی را پوشش می دهد. این یک موتور جستجوی عالی بر اساس کلمات کلیدی دارد.
 • وب علم . یکی از بزرگترین پایگاه های کتابشناختی است. بهترین بخش در مورد آن این است که دسترسی به منابع تحقیقاتی به صورت رایگان امکان پذیر است. همچنین توسط Clarivate of the Thomson Reuters معروف است.
 • PubMed . هنگامی که در رشته پرستاری، مدیریت مراقبت های بهداشتی، زیست شناسی یا شیمی تحصیل می کنید، PubMed یکی از بهترین پایگاه های داده است که دارای مقالات رایگان و پولی است. با پشتیبانی NIH، حدود 30 میلیون مورد دارد.
 • اریک . این توسط وزارت آموزش ایالات متحده با تمرکز بر مقالات آموزش و پرورش و جامعه شناسی ایجاد شده است. این بهترین منبع برای معلمان است.
 • IEEE Xplore . این یکی از بهترین پایگاه های اطلاعاتی دانشگاهی برای دانشجویان رشته های مهندسی و علوم کامپیوتر است. همچنین شامل آخرین مقالات کنفرانس و کتاب هایی است که می توانید جستجو کنید. دسترسی رایگان به بیش از 5 میلیون مورد را فراهم می کند. با پشتیبانی موسسه مهندسین برق و الکترونیک، تمام منابع مناسبی را دارد که توسط استاد کالج شما پذیرفته می شود.
 • ScienceDirect . همچنین توسط Elsevier (دسترسی رایگان)، دسترسی به مقالات چند رشته ای را ارائه می دهد. بیش از 2500 مجله و بیش از 40000 نشریه الکترونیکی دارد که در قالب کتاب قابل دسترسی هستند. حتی اگر هیچ مرجع استنادی ندارد، دارای DOI و شماره پایگاه داده است.
 • دایرکتوری مجلات دسترسی آزاد (DOAJ). این مجموعه عالی از مجلات باز است، به این معنی که هیچ گونه انتشارات دسترسی تجاری ندارد. شما می توانید 4.3 میلیون مورد را بررسی کنید که از ادبیات انگلیسی و روانشناسی گرفته تا علوم جنایی و برنامه نویسی متفاوت است. اگر می خواهید به نشریات کمیاب دسترسی داشته باشید که چندان رایج نیستند، بهترین انتخاب است.
 • جی استور بهترین بخش در مورد پایگاه داده JSTOR این است که مقالاتی را که قبل از سال 1924 منتشر شده اند ذخیره می کند (منبع شده توسط آرشیو ملی ایالات متحده ). این به صورت رایگان در دسترس است و دارای اطلاعات نقل قول مربوطه است.

هنگام خرید مقاله تحقیقاتی ، همیشه باید انواع منابع را برای مقاله تحقیقاتی مشخص کنید. اگر در حال نوشتن پایان نامه یا مقاله دوره نهایی خود هستید، فهرست منابع مورد نیاز متفاوت خواهد بود. ترفند این است که تعادل مناسب بین خطرات سرقت ادبی و قابل اعتماد بودن نوشته خود را حفظ کنید. به عنوان مثال، اگر از اطلاعات خارجی استفاده می کنید، باید اعتبار داده شود. همین امر به پیوندها، تصاویر یا هر چیزی که ایده های منحصر به فرد شما را نشان نمی دهد مربوط می شود.

چرا یافتن منابع کیفیت مهم است؟

هنگامی که بیانیه پایان نامه خود را دارید، مهمترین چیز این است که فهرستی از منابع معتبر برای تحقیق تهیه کنید. اگر گیر کرده اید یا نمی دانید چگونه یک مقاله تحقیقاتی را قالب بندی کنید ، می توانید در هر زمان به نویسندگان ماهر ما مراجعه کنید. وقتی فقط به کمی کمک تحصیلی حرفه ای نیاز دارید، نباید دریغ کنید. هنگامی که منابع خوبی داشته باشید، همچنین یاد می گیرید که چگونه از سرقت ادبی جلوگیری کنید و می دانید که چگونه به هر منبعی بر اساس آن استناد کنید. اجازه ندهید آینده تحصیلی شما متزلزل شود وقتی که بتوانید به یک نویسنده قابل اعتماد سفارش دهید بدون اینکه پولی را خراب کنید!

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − یک =