نمونه های رایج سرقت ادبی برای دانش آموزان که باید بدانید

درک سرقت ادبی بخش مهمی از هر تجربه دانشگاهی است. هر دانش آموزی که بتواند یک مقاله اصلی را تکمیل کند مورد احترام معلمان و همسالان است. نمونه های مختلف سرقت ادبی را بررسی کنید و از اشتباهات رایج در آینده در حین کار بر روی تکالیف کتبی خود اجتناب کنید.

به عنوان عضوی از جامعه علمی، هر دانش آموزی با سندرم کپی برداری که به عنوان سرقت ادبی نیز شناخته می شود، آشنا شده است. هر دانشگاه، کالج یا حتی دانشکده نمونه های سرقت ادبی خاص خود را دارد. در هر مؤسسه آموزشی، جایی که افراد تکالیف دانشگاهی را می نویسند (مثلاً مقالات تحقیقاتی، گزارش ها، مقالات) و دیپلم می گیرند که تعیین کننده آینده شغلی آنها است، همه نگران مالکیت معنوی خود هستند.

در دنیایی با دسترسی آسان به اطلاعات، یافتن هزاران وب سایت با محتوای یکسان معمول است. به همین دلیل است که می‌توانیم توصیه کنیم مقاله ما را بخوانید، جایی که ما بهترین بررسی کننده سرقت ادبی رایگان را انتخاب می‌کنیم . مبارزه با وسوسه قرض نکردن ایده های دیگران سخت است. هنگامی که یک محتوای دقیق از منبعی کپی می شود و در مکان دیگری استفاده می شود و اعتبار تلاش های شخص دیگری را به خود اختصاص می دهد، به آن “سرقت علمی” می گویند.

محققان معمولاً قربانی سرقت ادبی «تصادفی» هستند. آنها به راحتی می توانند به اطلاعاتی دسترسی داشته باشند که ممکن است بر این باور باشند که این اطلاعات می تواند هر طور که می خواهند استفاده شود. هر نوع توجهی برای نویسنده اصلی که آن خطوط را نوشته است ضروری نیست. آنها درگیر یک اقدام غیرقانونی می شوند که می تواند بر زندگی آنها و همچنین شغل آنها تأثیر بگذارد.

رایج ترین انواع سرقت ادبی با مثال

عمدی یا غیر عمدی، نقض کپی رایت موضوعی جدی است که در هیچ موسسه آموزشی قابل تحمل نیست. این مثال‌هایی از مشکلات رایج در بین دانش‌آموزان به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که آیا اشتباهی در نوشتن خود دارید.

نمونه سرقت ادبی کلمه به کلمه

اصلی  

«آزاد و غلام، پدر زاده و پلبی، ارباب و رعیت، رئیس صنف و مسافر، در یک کلام، ظالم و ستمدیده، در تقابل دائمی با یکدیگر ایستادند».

مارکس، ک.، انگلس، اف، و برمن، م. (2011). مانیفست کمونیست نیویورک: کتاب های پنگوئن.

سرقت ادبی

آزاده و غلام، پاتریسیون و پلبی، ارباب و رعیت، ارباب صنف و مسافر، در یک کلام، ظالم و ستمدیده، در تقابل دائمی با یکدیگر ایستاده بودند.

توجه داشته باشید که در این مثال هیچ کلمه ای تغییر نکرده است. هیچ ارجاعی به منبع وجود ندارد و هیچ نقل قولی وجود ندارد.

همچنین بخوانید: چگونه تورنیتین را دور بزنیم ؟

نمونه هایی از سرقت ادبی مستقیم

اصلی

قبل از جنگ جهانی اول، SPD بزرگترین حزب در آلمان و موفق ترین حزب سوسیالیست جهان بود.

مشارکت کنندگان ویکی پدیا (2019، 7 فوریه). حزب کمونیست آلمان. در ویکی پدیا، دایره المعارف آزاد. بازبینی شده در 11 فوریه 2019

آخرین شکل دارای بیشترین پتانسیل برای حفظ خود به عنوان یک بیان زنده و ماندگار از شرق بودن جداگانه در یک آلمان متحد است.

هاگوود، پی (2000)، “پس از جمهوری دموکراتیک آلمان: بازسازی هویت در آلمان پسا کمونیستی”، مجله مطالعات کمونیستی و سیاست گذار، دوره 16، شماره 4، 45 – 67

سرقت ادبی

قبل از جنگ جهانی اول SPD بزرگترین حزب در آلمان و موفق ترین حزب سوسیالیست جهان بود. آخرین شکل دارای بیشترین پتانسیل برای حفظ خود به عنوان یک بیان زنده و پایدار از شرق بودن جداگانه در یک آلمان متحد است.

توجه داشته باشید که هر دو گزیده ارائه شده به عنوان مثال در کنار هم قرار گرفته اند و اصلا نقل نشده اند.

نمونه سرقت ادبی جهانی

اصلی

ما اولین رئیس جمهور خود، جورج واشنگتن را داریم که باید از این مثال تشکر کنیم. بعد از اینکه او مستعمرات را به عنوان ژنرال واشنگتن به پیروزی رساند، واقعاً هیچ محدودیتی برای او وجود نداشت.»

پرزیدنت اوباما، 2017

سرقت ادبی

ما می‌توانیم از اولین رئیس‌جمهور خود، جورج واشنگتن، برای مثال زدن آن تشکر کنیم. پس از اینکه او مستعمرات را به عنوان ژنرال واشنگتن به پیروزی رساند، هیچ محدودیتی برای او وجود نداشت.

توجه داشته باشید که این نمونه های سرقت ادبی اندکی تغییر کرده اند، اما گفتار یکسان است.

سرقت ادبی موزاییکی یا نمونه ای از سرقت ادبی

اصلی

در نسخه 1867، ویتمن مرتب سازی، سازماندهی و طبقه بندی بی قرار اشعاری را آغاز کرد که او را تا پایان عمر به خود مشغول می کرد. ظاهراً او به دنبال ساختاری بیرونی و آگاهانه برای پاسخ به منتقدانی بود که می‌گفتند کارش بی‌شکل یا مبهم است.»

بلک، اس (1998)، نقد “برگ های علف”.

سرقت ادبی

در نسخه 1867، ویتمن شروع به طبقه بندی، سازماندهی و مرتب سازی اشعاری کرد که او را تا آخر عمر مشغول می کرد. بدیهی است که او به دنبال ساختاری آگاهانه و بیرونی برای پاسخ به منتقدانی بود که می گفتند شعر او مبهم و بی شکل است.

توجه داشته باشید که منبع اصلی کمی بازنویسی شده است اما معنی باقی مانده است. هیچ نقل قولی ارائه نشده است، نویسنده ذکر نشده است.

نمونه سرقت ادبی تقلب

اصلی

تنها رمان جاه طلبانه اشتاین بک از زمان انگورهای خشم شرق عدن (1952) است، رمانی پرفروش که منتقدان آن را عادلانه نامتعارف و ناهموار می دانستند.

Hornberger, T (1966) The Literature of the United States 2, 3rd edition, 1282

سرقت ادبی

یکی از بسیاری از رمان‌های جاه‌طلبانه اشتاین‌بک از زمان «انگورهای خشم شرق عدن است» (1952)، فروش ضعیفی داشت اما سرعت خوبی داشت.

توجه داشته باشید که نقل قول در مثال بازنویسی شده است و معنای مخالف دارد.

کشف موارد معروف سرقت ادبی

برای دریافت ایده در مورد این موضوع، نگرانی های جو بایدن و جی کی رولینگ وجود دارد.

جو بایدن چهل و هفتمین معاون رئیس جمهور آمریکا بود. او در سال 1988 زمانی که کاندیدای ریاست جمهوری بود در مورد نابرابری اجتماعی و دسترسی به آموزش برای هر گروه اجتماعی سخنرانی کرد، اما این سخنرانی دقیقاً همان سخنرانی بود که حزب نیل کیناک، رهبر حزب کارگر بریتانیا، تنها 4 ماه قبل از جی بایدن بیان کرد. به دلیل این سخنرانی، جو بایدن جایگاه خود را به عنوان سرقت ادبی در تاریخ به دست آورد، بنابراین باعث اخراج خود از انتخابات ریاست جمهوری شد.

مثال دیگر مربوط به جی کی رولینگ است. به دلیل تأثیر آنها در سراسر جهان شناخته شده است. او نویسنده حماسه موفق هری پاتر است که اصلی نبود. هنگامی که چهارمین کتاب او، “جام آتش” منتشر شد، نویسنده آدریان جیکوبز ظاهر شد. او از جی کی رولینگ به دلیل شباهت کتابش با «ویلی جادوگر» نوشته آدریان در دهه 1980 شکایت کرد.

چرا برای علما خطرناک است؟

حتی زمانی که بیشتر نمونه‌های سرقت ادبی معروف با افراد مشهور (مثلاً سیاستمداران، موسیقی‌دانان، نویسندگان یا رمان‌نویسان) مرتبط هستند، نه تنها باید متهم به انجام این نوع اعمال شوند. دانش‌آموزان همچنین به‌خاطر چنین اقدامی شناخته می‌شوند، آن‌ها می‌توانند لکه بزرگی را به سختی از پرونده‌های خود پاک کنند، درست مانند افراد مشهور که در حرفه خود لکه‌های خود را پیدا کردند. اگر کسی متهم به تقلب شود، حتی گزینه او برای گرفتن مدرک ممکن است در خطر باشد. اعتبار گرفتن برای ایده هایی که متعلق به شخص دیگری است جرم است.

نمونه های زیادی از سرقت ادبی وجود دارد که در دانشگاه های سراسر جهان رخ داده است. به عنوان مثال، یک دانشجو از دانشگاه اوهایو به دلیل این اقدام از یک ترم اخراج شد. او از چند قطعه متن استفاده کرد که کپی از سایت های مختلف بود، مانند ویکی پدیا، که باعث اخراج او از برنامه Semester at Sea شد. نمونه دیگری از نقض کپی رایت در میان دانشجویان پرونده آماندا سرپیکو، دختری از نیوجرسی، ایالات متحده که مجبور شد در درس استدلال خود درباره سیاست ازدواج همجنسگرایان بنویسد. او در آن کلاس شکست خورد و عواقب دیگری را در دستاوردهای بعدی خود متحمل شد.

به همین دلیل مهم است که در مورد نمونه های کپی رایت و سرقت ادبی بیشتر بدانید  و سعی کنید از آن اجتناب کنید.

چگونه از آن اجتناب کنیم؟

حال، وقتی نمونه‌های سرقت ادبی را برای دانش‌آموزان مرور کردیم، تشخیص آن در متن و دانستن اینکه چه اقدامات یا اشتباهاتی ممکن است منجر به کپی نکردن عمدی از آثار دیگران شود، آسان‌تر می‌شود. در اینجا چند مرحله ساده برای دنبال کردن وجود دارد:

  • همیشه منابع را ذکر کنید – مهم نیست که یک مرجع چقدر کوچک است، باید به درستی ذکر شود.
  • از روش علمی استفاده کنید – تحقیق، جمع‌آوری، پردازش اطلاعات و سپس بیان داده‌های جمع‌آوری‌شده به صورت مکتوب، راه خوبی برای اطمینان از عدم کپی کردن است.
  • از یک بررسی کننده سرقت ادبی استفاده کنید – این یک راه بی خطر برای ارسال تکالیف اصلی یا مشاهده اینکه آیا نقض حق چاپ وجود ندارد است.
  • درک وسیع تری از ادبیات داشته باشید – زمانی که مطالب خواندنی را کاملاً درک می کنید، به راحتی می توانید از منابع و کارهای دیگران اجتناب کنید و به درستی به آن ارجاع نکنید، یا ادعا کنید که آن را متعلق به خودتان (ترجمه کردن) می کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *