نگارش مقاله پژوهشی:یادداشت برداری هوشمند

نگارش مقالات علمی

با وجود نکات و برنامه های یادداشت برداری فراوان، به صورت آنلاین و کاغذی، یادداشت برداری از اطلاعات، ایده ها یا افکار بسیار آسان شده است. به همان اندازه که نوشتن یک ایده یا یادداشت یک نقل قول ساده است، مهارت تحقیق دانشگاهی و نوشتن برای یک مقاله پایان نامه کاملاً در سطح دیگری است. و نگهداری یک رکورد یا آرشیو از تمام اطلاعات مورد نیاز شما می تواند به سرعت نیاز به یک سیستم بسیار سازمان یافته داشته باشد.

با توجه به اینکه برنامه های یادداشت برداری (psst! Hypernotes ) عملکرد بهتری ارائه می دهند و مسلما کاربر پسندتر هستند، استفاده از کارت های فهرست قدیمی به نظر می رسد . با این حال، نرم افزار فقط برای کمک به گردش کار و فرآیند تفکر فردی ما وجود دارد. به همین دلیل است که درک و یادگیری نحوه صحیح تحقیق، یادداشت برداری و نوشتن مقالات دانشگاهی هنوز یک مهارت بسیار ارزشمند است.زن در حال مطالعه یادداشت برداری و بررسی تقویم

یادداشت برداری و سپس یادداشت برداری هوشمند وجود دارد . 

بیایید شروع کنیم به نوشتن! اما از کجا باید شروع کرد…

نوشتن مقالات آکادمیک مهارتی حیاتی است که اکثر دانش آموزان برای یادگیری و تمرین به آن نیاز دارند. مقالات آکادمیک معمولاً بخش‌هایی از محتوای نوشتاری هستند که زمان زیادی دارند و در سراسر مدرسه یا دانشگاه الزامی هستند. چه موضوعی اختصاص داده شده باشد و چه شما باید موضوع خود را انتخاب کنید، فضای کمی برای تغییر در نحوه شروع وجود دارد.

مقالات پژوهشی در تجزیه و تحلیل و ارزیابی دانش نویسنده و همچنین ارزیابی اینکه آیا اهداف یادگیری محقق شده است یا خیر، محبوب و هدفمند هستند. بسیاری از ما ممکن است در مشاغل دانشگاهی کار نکنیم یا در مؤسساتی پژوهشگر نباشیم، جایی که نوشتن مقالات تحقیقاتی نیز بخشی از کار است، اما اغلب چنین مقالاتی را می خوانیم. 

علیرغم این واقعیت که اغلب مقالات پژوهشی یا پایان نامه ها اغلب به طور کامل خوانده نمی شوند، روزنامه نگاران، دانشگاهیان و سایر متخصصان به طور منظم از مقالات دانشگاهی به عنوان پایه ای برای انتشارات ادبی بیشتر یا مقالات وبلاگ استفاده می کنند. استاندارد مقالات دانشگاهی اعتبار اطلاعات را تضمین می کند و به محتوا اعتبار می دهد. 

هیچ چیز مزخرفی در مقالات تحقیقاتی وجود ندارد. برای اطمینان از نوشتن محتوای قانع کننده و صحیح، مرحله تحقیق بسیار مهم است. و طبیعتاً هنگام انجام هر نوع تحقیقی یادداشت برداری می کنیم.

 

چرا یادداشت برداری؟

استانداردهای خاصی برای نوشتن مقالات دانشگاهی تعریف شده است . برای دستیابی به این استانداردها، مقدار مشخصی از اطلاعات زمینه و ادبیات تحقیق مورد نیاز است. یادداشت برداری به ردیابی مطالب ادبی خوانده شده/مصرف شده کمک می کند و همچنین فایلی از اطلاعاتی که ممکن است برای موضوع مهم باشد نگهداری می کند. 

هدف از نوشتن صرفاً تبلیغ نظرات کاملاً شکل‌یافته نیست، بلکه در وهله اول به هدف توسعه نظراتی است که ارزش به اشتراک گذاشتن را دارند. 

 

یادداشت برداری چیست؟

میز کار اداری خانگی

یادداشت برداری (گاهی به صورت یادداشت برداری یا یادداشت برداری نوشته می شود ) عمل ثبت اطلاعات از منابع و بسترهای مختلف است. برای نوشتن آکادمیک، یادداشت برداری فرآیند به دست آوردن و گردآوری اطلاعاتی است که به سؤالات و موضوع مقاله تحقیق پاسخ می دهد و پشتیبانی می کند. یادداشت ها می توانند به یکی از سه شکل باشند: خلاصه، نقل قول یا نقل قول مستقیم.

یادداشت برداری یک فرآیند عالی است که برای هر کسی مفید است تا افکار و اطلاعات فردی را به ایده های سازمان یافته تبدیل کند و آماده انتقال از طریق نوشتن باشد. با این حال، یادداشت ها فقط به اندازه متن ارزشمند هستند. از آنجایی که یادداشت‌ها نیز محصول جانبی اطلاعاتی هستند که روزانه مصرف می‌کنیم، دسته‌بندی اطلاعات، ایجاد ارتباطات و ایجاد روابط بین قطعات اطلاعات مهم است. 

 

چه نوع یادداشت هایی می توانم بگیرم؟

 • تبیین نظریه های پیچیده
 • اطلاعات پس زمینه رویدادها یا افراد مورد علاقه
 • تعاریف اصطلاحات
 • نقل قول هایی با ارزش قابل توجه
 • تصاویر یا گرافیک

 

یادداشت برداری 101

یادداشت برداری در دفترچه یادداشت

با توجه به اینکه ما همیشه یادداشت برداری می کنیم، یادداشت برداری یا انجام تحقیق برای مقالات دانشگاهی نباید چندان دشوار باشد. اشتباه. یادداشت برداری برای مقالات تحقیقاتی مانند یادداشت سریع یک شعار جالب یا نقل قول جالب از یک ویدیو، گذاشتن آن روی یک یادداشت چسبناک و زدن آن به دیوار اتاق خواب یا دفتر نیست.

یادداشت برداری برای مقالات تحقیقاتی مستلزم تمرکز و بررسی دقیق اطلاعاتی است که یادداشت کردن، نگهداری در پرونده یا استفاده و ارجاع در نوشته شما مهم است. بسته به موضوع و الزامات مقاله تحقیقاتی شما از دانشگاه یا موسسه شما، یادداشت های شما ممکن است شامل توضیحاتی در مورد نظریه های پیچیده، تعاریف، نقل قول ها و گرافیک باشد. 

 

مراحل نگارش مقاله پژوهشی

5 مرحله نوشتن

 1. مرحله آماده سازی

قبل از شروع، توصیه می شود یک طرح یا طرح کلی از نحوه شروع آماده سازی برای نوشتن مقاله تحقیقاتی خود تهیه کنید. موضوعی را که قرار است روی آن بنویسید و همچنین الزامات سبکی و ادبی مقاله خود را یادداشت کنید.

 1. مرحله تحقیق

در مرحله تحقیق، یافتن مطالب ادبی خوب و مفید برای دانش پیشینه حیاتی است. برای یافتن نشریات خاص در مورد یک موضوع، می‌توانید از Google Scholar استفاده کنید یا به پایگاه‌های اطلاعاتی ادبی و مؤسساتی دسترسی داشته باشید که از طریق مدرسه، دانشگاه یا مؤسسه‌تان در دسترس شما هستند. 

مطمئن شوید که محل منبع مطالب ادبی را که پیدا می کنید یادداشت کنید. همیشه عنوان مرجع، نویسنده، شماره صفحه و مقصد منبع را ذکر کنید. این باعث صرفه جویی در وقت شما هنگام قالب‌بندی مقاله در مراحل بعدی می‌شود و کمک می‌کند اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌کنید سازماندهی شده و قابل ارجاع باشند.

مرجع یادداشت برداری Hypernotes Zettelkasten
تمرین ارجاع به شما کمک می کند هنگام یادداشت برداری سازماندهی و ساختارمند بمانید.

در بدترین حالت، باید جستجوی معکوس انجام دهید تا منبع نقل قولی را که بدون ارجاع به مطالب ادبی اصلی نوشته اید، بیابید. 

 1. مرحله نگارش

هنگام نوشتن، یک طرح کلی یا ساختار کاغذ برای تقسیم بصری قطعه به بخش ها مفید است. هنگامی که بخش ها را تعریف کردید، می توانید شروع به نوشتن و ارجاع اطلاعاتی که در مرحله تحقیق جمع آوری کرده اید، کنید.

به وضوح مشخص کنید که کدام قسمت‌های متن و اطلاعات را در جایی که بر دانش پیش‌زمینه تکیه کرده‌اید، کدام متن‌ها مستقیماً منبع هستند، و کدام اطلاعات را خلاصه کرده‌اید یا به زبان خودتان نوشته‌اید. اینجاست که کاغذ شما شروع به شکل گیری می کند.  

 1. مرحله پیش نویس

پس از سازماندهی تمام یادداشت های جمع آوری شده و شروع نوشتن مقاله خود، در حال حاضر در مرحله پیش نویس هستید. در مرحله پیش‌نویس، اطلاعات پس‌زمینه جمع‌آوری‌شده و متنی که به زبان خودتان نوشته شده است، با هم جمع می‌شوند. ساختار هر بخش از اطلاعات بر اساس موضوعات فرعی و بخش هایی است که در مراحل قبلی تعریف کرده اید. 

 1. مرحله نهایی

موفقیت! خب… تقریبا! در مرحله آخر، کل مقاله خود را بررسی می کنید و سازگاری و هرگونه بی ربطی را بررسی می کنید. برای وضوح ، اشتباهات گرامری و آرامش خاطر که همه چیز مهم را وارد کرده اید  ، کل مقاله را بخوانید .

اطمینان حاصل کنید که از روش صحیح قالب بندی و ارجاع درخواست شده توسط دانشگاه یا موسسه خود برای مقالات تحقیقاتی استفاده می کنید. فراموش نکنید که پس انداز کنید و سپس کاغذ را در راه ارسال کنید.

 

بهترین تمرین نکات یادداشت برداری

 • مطالب ادبی مرتبط و معتبر را از طریق نوار جستجوی پایگاه ها و موسسات ادبی بیابید.
 • استناد را به طور مکرر تمرین کنید! همیشه عنوان کتاب مرجع، نویسنده، شماره صفحه و محل منبع را یادداشت کنید. در بهترین حالت، استناد را از ابتدا در قالب لازم قالب بندی کنید. 
 • یادداشت های خود را بر اساس موضوع یا مرجع سازماندهی کنید تا در مرحله نوشتن به راحتی دوباره اطلاعات پیدا کنید. کار سرمایه گذاری شده در مراحل اولیه فرآیند نوشتن و ویرایش مراحل بعدی را آسان می کند.
 • یادداشت های تحقیق را خلاصه کنید و تا حد امکان با کلمات خودتان بنویسید. نقل قول های مستقیم را ذکر کنید و متن کپی شده را به وضوح در یادداشت های خود علامت بزنید تا از سرقت ادبی جلوگیری کنید.  

 

یادداشت های هوشمندانه بردارید

مرجع Hypernotes Zettelkasten
در Hypernotes، می توانید ایده های کلیدی و نکات اصلی منبع را به وضوح برجسته کنید.

یادداشت برداری هوشمند آنقدرها هم که به نظر می رسد سخت نیست. این موضوع صرفاً یک اصل، ساختار تعریف شده و سازگاری است. این که آیا سیستم مبتنی بر کاغذ را انتخاب می کنید یا از یک ابزار دیجیتال برای نوشتن و سازماندهی یادداشت های خود استفاده می کنید، تنها به شخصیت، نیازها و گردش کار شما بستگی دارد.

با برنامه‌های بهره‌وری مختلف که تکنیک‌های متنوعی را ترویج می‌کنند، یک سیستم یادداشت‌برداری خوب برای یادداشت‌برداری هوشمند، روش Zettelkasten است. روش Zettelkasten که توسط نیکلاس لومان، جامعه شناس و محقق آلمانی ابداع شد، به عنوان روش یادداشت برداری هوشمند شناخته می شود که مدیریت دانش شخصی را رایج کرد. 

به عنوان یک فرآیند استراتژیک برای تفکر و نوشتن، روش Zettelkasten به شما کمک می کند دانش خود را در حین کار، مطالعه یا تحقیق سازماندهی کنید. Zettelkasten که مستقیماً به عنوان “جعبه یادداشت” ترجمه شده است، به سادگی چارچوبی است برای کمک به سازماندهی ایده ها، افکار و اطلاعات شما از طریق ارتباط بخشی از دانش و اتصال قطعات اطلاعات به یکدیگر.

Hypernotes یک برنامه یادداشت برداری است که می تواند به عنوان یک Zettelkasten مبتنی بر نرم افزار استفاده شود، با ویژگی های یکپارچه برای آسان کردن یادداشت برداری هوشمند، مانند اتصال خودکار یادداشت های مرتبط، و همگام سازی با چندین دستگاه. در هر دفترچه یادداشت می توانید آرشیو افکار، ایده ها و اطلاعات خود را ایجاد کنید. 

مرجع نمودار دانش Hypernotes Zettelkasten
در Hypernotes، می‌توانید تمام ایده‌های اصلی را در یک نمودار دانش مشاهده کنید.

با استفاده از سیستم تگ برای اتصال ایده ها و اطلاعات همفکر به دیگری و اجازه دادن به Hypernotes با پیوند دو طرفه کار خود را انجام دهد، به زودی شبکه ای از دانش در مورد هر چیزی که تا به حال به آن توجه کرده اید ایجاد خواهید کرد. این ویژگی برای پیمایش در میان حجم عظیمی از اطلاعاتی که یادداشت کرده اید بسیار مفید است. مزیت دیگر این است که به شما در دسته بندی و ایجاد ارتباط بین ایده ها، افکار و اطلاعات ذخیره شده در یک دفترچه کمک می کند. در یادداشت ها، ایده ها و دانش خود به راحتی پیمایش کنید.

آماده،شروع،آتش!

نوشتن مقالات دانشگاهی کار ساده ای نیست. بسته به نیازها، منابع موجود و تحقیق و سبک نوشتن شخصی شما، تکنیک ها، برنامه ها یا تمرین به سازماندهی شما و افزایش بهره وری کمک می کند. 

چه از یک برنامه یادداشت برداری خاص مانند Hypernotes برای نوشتن مقاله تحقیقاتی خود استفاده کنید یا یک سیستم مبتنی بر کاغذ را انتخاب کنید، مطمئن شوید که از ساختار خاصی پیروی می کنید. مراحلی را تکرار کنید که به شما کمک می کند اطلاعات مورد نیاز خود را سریعتر پیدا کنید و به شما امکان می دهد دانش را به طور طبیعی بازتولید یا ایجاد کنید.

 

یک قطعه به خوبی نوشته شده از منابع معتبر تشکیل شده است و از هنر پیوند ایده ها، افکار و اطلاعات با یکدیگر استفاده می کند. برای همه دانشجویان و متخصصانی که در زمینه نگارش مقاله تحقیقی کار می کنند موفق باشید! امیدواریم این نکات به شما در سازماندهی اطلاعات کمک کند و به گردش کار شما در فرآیند نوشتن کمک کند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =