آلوین تافلر نویسنده آمریکایی در سال 1970 در کتاب خود با عنوان شوک آینده نوشت: «بی سوادان قرن بیست و یکم کسانی نیستند که نمی توانند بخوانند و بنویسند، بلکه کسانی هستند که نمی توانند یاد بگیرند، بیاموزند و دوباره بیاموزند». چیزی که او توضیح می داد، تعریف چابکی یادگیری بود. و خیلی جلوتر از زمانش بود.

امروزه این یک مهارت است که تقاضای زیادی دارد. به زبان ساده، این توانایی این است که در یک موقعیت بدیع قرار بگیرید، ندانید چه کاری انجام دهید، و سپس به هر حال آن را کشف کنید. افرادی که درس‌های «درست» را از تجربیات گذشته می‌آموزند، چابکی یادگیری بالایی دارند، به این معنی که می‌توانند مهم‌ترین اطلاعات را در یک موقعیت شناسایی کنند و آن‌ها را در یک موقعیت جدید به زمینه مناسب متصل کنند.

چرا این برای شرکت ها اینقدر مهم است؟ آیا ممکن است آن‌ها با حجم وسیعی از تغییرات دست و پنجه نرم کنند و به افرادی نیاز دارند که بتوانند مسائل را یاد بگیرند، تطبیق دهند و حل کنند؟ بله، احتمالاً همین است. اما اگر می‌خواهید قبل از تصمیم‌گیری بیشتر بدانید، ادامه مطلب را بخوانید.

به هر حال چابکی یادگیری چیست؟

این سوال مدتی است که توسط ذهن های درخشان مورد بررسی قرار گرفته است. محققان در تلاش برای تعریف مهارت ها و ویژگی هایی بوده اند که یک یادگیرنده چابک ممکن است نشان دهد. می دانید، یک یادگیرنده چابک چه کار می کند؟

چیزی که آنها کشف کرده‌اند این است که افراد چابک یادگیری در میان ما می‌دانند در شرایط نامطمئن چه باید بکنند. آنها اطلاعات تجربیات گذشته و حال را به گونه ای به یکدیگر متصل می کنند که به آنها کمک می کند تا دنیا را درک کنند، حتی زمانی که دنیا در حال تغییر است. و شاید مهمتر از همه، آنها با ناراحتی راحت هستند.

برای تعریف بیشتر چابکی یادگیری، دکتر W. Warner Burke از کالج معلمان دانشگاه کلمبیا، آن را به 9 بعد تقسیم کرد: انعطاف پذیری (باز بودن در برابر ایده ها و راه حل های جدید)، سرعت (عمل سریع)، آزمایش (آزمایش رفتارهای جدید)، ریسک پذیری عملکرد (پذیرفتن چالش های جدید)، ریسک پذیری بین فردی (بحث در مورد اختلاف نظرها)، همکاری، جمع آوری اطلاعات، جستجوی بازخورد و بازتاب.

اگر می خواهید بدانید که چگونه تیم هایی را پرورش دهید که این ابعاد را نشان می دهند، این قسمت بعدی برای شماست.

چگونه می توان چابکی یادگیری را بهبود بخشید؟

تصور کنید که از یک طراح یادگیری به یک مدیر طراحی یادگیری ارتقا می‌یابید (آره!) یا شاید در حال حرکت به سمت مسیر شغلی دیگری هستید، مثلاً یک فن‌شناس یادگیری. چگونه می دانید که در کار جدید خود خوب خواهید بود؟ پاسخ کوتاه: شما اینطور نیست!

بنابراین، باید بتوانید روی پای خود فکر کنید و بهترین تصمیمات را در لحظه بگیرید تا در موقعیت‌های ناآشنا عملکرد خوبی داشته باشید. شما باید یک یادگیرنده چابک باشید. اما صبر کن! آیا این چیزی نیست که از همان ابتدا به چند فرد خوش شانس متصل شده است؟ مطمئن. با این حال، مولفه های رفتاری چابکی یادگیری را می توان آموخت در اینجا چگونه است.

با استفاده از ارزیابی چابکی یادگیری، شکاف را پیدا کنید

حقیقت سخت این است که همه به عنوان یک یادگیرنده چابک به دنیا نمی آیند. در واقع، بسیاری از مردم هرگز یادگیرندگان چابک نمی شوند. اما برای هر فردی متفاوت است. بنابراین، در حالی که شایستگی های چابکی یادگیری را می توان آموزش داد، ابتدا باید بدانید که کدام یک از آن شایستگی ها در وهله اول گم شده اند.

ارزشمندترین ابزار شما برای انجام این کار، ارزیابی خواهد بود. بیش از یک مورد برای انتخاب وجود دارد. شاید محبوب ترین این ارزیابی توسط Mettl یا این ارزیابی توسط Korn Ferry باشد. اما هر کدام را که انتخاب می‌کنید، مهم است که کارمندان بدانند بر اساس چه چیزی و چرا ارزیابی می‌شوند.

بنابراین، به کارکنان آموزش هایی را در مورد 9 بعد که قبلا توضیح داده شد، ارائه دهید. این باید شامل مثال‌های چابکی یادگیری باشد تا به آنها کمک کند رفتارهایی را که یادگیرندگان چابک نشان می‌دهند تشخیص دهند. سپس، هنگامی که آنها ارزیابی خود را کامل کردند، متوجه خواهند شد که چه کاری انجام نداده اند، و برای بهبود باید شروع به انجام آن کنند.

اشتباهات را به عنوان فرصت های یادگیری جشن بگیرید

سه بعد از چابکی یادگیری به گشودگی نسبت به اشتباه بودن بستگی دارد. اینها جمع آوری اطلاعات، جستجوی بازخورد و بازتاب هستند. اما اشتباه کردن صدمه می زند. و اگر اشتباهات تابو در نظر گرفته شوند، وقتی کارها طبق برنامه پیش نمی روند، کارمندان حالت دفاعی طبیعی خواهند داشت. و آنها به دنبال اطلاعاتی برای تایید آن نخواهند بود!

اما واقعیت این است، مگر اینکه چاک نوریس باشید، انجام یک کار به طور کامل در اولین بار برای اکثر مردم بعید است. و یادگیرندگان چابک که در مورد چالش های جدید هیجان زده هستند و با ریسک راحت هستند، احتمالاً مرتکب اشتباه می شوند. اما، آنها همچنین به سرعت شکست می خورند و یاد می گیرند که چگونه دفعه بعد بهتر عمل کنند.

بنابراین، به جای صاف کردن لبه های ناهموار یادگیرندگان چابک فعلی خود، محیطی ایجاد کنید که به یادگیرندگان چابک بیشتری اجازه می دهد تا بدرخشند. جایی که اشتباهات به عنوان فرصت های یادگیری تلقی می شوند. جایی که خطرات تشویق می شوند و دفاع غیر ضروری است.

یکی از راه های انجام این کار، شناخت و پاداش دادن به یادگیری رفتارهای چابک است. برای کارکنانی که از اشتباهات خود درس می گیرند، مشوق های پولی و شناسایی اجتماعی ارائه دهید. این نمایش عمومی به بقیه شرکت ها نشان می دهد که ریسک کردن و یادگیری در پرواز نه تنها پذیرفته شده است، بلکه قدردانی می شود.

چابکی یادگیری: چیست و چگونه آن را پرورش می دهید؟  - وبلاگ eFront

پرورش فرهنگی که وضعیت موجود را به چالش می کشد

یادگیرندگان چابک به اندازه کافی اعتماد به نفس دارند تا وضعیت موجود را به چالش بکشند و زمانی که نظراتشان با دیگران متفاوت است، ریسک های بین فردی را متحمل می شوند. آنها فقط استدلال ها را به صورت ظاهری نمی پذیرند. آنها آنها را ارزیابی می کنند، به دنبال ناسازگاری می گردند، سؤال می پرسند و پیشنهاد می دهند تا زمانی که یک دیدگاه را کاملاً درک کنند و با آن موافقت کنند.

اما امروزه در اکثر شرکت‌ها نمی‌توان این رگه «سرکش» را یافت. زیرا کارمندان احساس می‌کنند به موقعیت خود مقید هستند و از مخالفت با دیگران می‌ترسند مبادا مدینه فاضله اداری را مختل کنند. البته این امر به ویژه زمانی صدق می کند که فردی که با او مخالف هستند از آنها ارشد باشد. هیچ کس از رئیس عبور نمی کند!

اما شما می توانید با دعوت فعالانه از تیم خود برای پرسیدن سؤالات، ارائه ایده ها و پیشنهادات خود و ارائه گزینه های جایگزین، این را در فرهنگ محل کار خود تغییر دهید . وقتی کارمندان نظرات خود را بیان می کنند و این منجر به راه حل یا نتیجه بهتری برای تیم می شود، به آنها پاداش دهید. این کار آنها (و دیگران) را تشویق می کند تا در آینده دوباره این رفتار را تمرین کنند.

کارکنان را به مهارت هایی مجهز کنید تا با عدم اطمینان مقابله کنند

برای اینکه کارمندان واقعاً چابک باشند، باید با موقعیت‌های ناآشنا راحت باشند. آنها باید با ندانسته شدن در این شرایط خوب باشند. و آنها باید در رویکرد خود برای حل مشکلات آرام، مطمئن و منطقی باشند. این نیاز به یک تغییر ذهنی دارد، جایی که آزمایش و عدم اطمینان به بخشی هیجان انگیز و نه ترسناک تبدیل می شود.

بهترین راه برای انجام این کار غوطه ور کردن کارمندان در بخش هایی از کار یا شرکت است که قبلا تجربه نکرده اند. به عبارت دیگر، آنها را در اعماق آبهای وحشی و نامشخص پرتاب کنید و به آنها اجازه دهید دریابند که چگونه شناور بمانند. شما می توانید این کار را با ثبت نام کارمندان در برنامه های آموزشی عملی که شامل سایه کاری، چرخش شغلی و تکالیف موقت است، انجام دهید.

سپس یک جلیقه نجات به آنها بیندازید. همانطور که آنها این تجربیات جدید را آغاز می کنند، دوره های آنلاین ارائه دهید که به آنها می آموزد چگونه رویکردی سیستماتیک، منطقی و منطقی برای حل مسئله داشته باشند. به این ترتیب، آنها مهارت هایی را که برای مقابله با عدم قطعیت نیاز دارند، یاد می گیرند و می توانند آنها را در موقعیت های واقعی تمرین کنند.

نتیجه

امروزه، اگر کارمندان با فناوری‌ها و فرآیندهای در حال تغییر رشد، انطباق و تکامل پیدا نکنند، در مشاغل فعلی خود بی‌کفایت خواهند شد. و کارفرمایان آنها، خوب، آنها با آنها کنار خواهند رفت. بنابراین، مهارت هایی مانند یادگیری چابکی به سرعت در حال تبدیل شدن به راز موفقیت در محل کار قرن بیست و یکم هستند.

می خواهید بدانید چه کسی موافق است؟ لازلو بوک، معاون سابق عملیات مردمی در گوگل. در مصاحبه اخیر با توماس فریدمن برای نیویورک تایمز، او به اشتراک گذاشت: «برای هر شغل، اولین چیزی که ما به دنبال آن هستیم، توانایی شناختی عمومی است، و IQ نیست، توانایی یادگیری است. این توانایی پردازش در پرواز است. این توانایی جمع آوری اطلاعات ناهمگون است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =