چابکی یادگیری در دهه اخیر به یک مفهوم رایج تبدیل شده است. متخصصان منابع انسانی از چابکی یادگیری برای شناسایی و توسعه بیشتر استعدادهای بالقوه و همچنین برای انتخاب رهبران سازمانی در سطح جهانی استفاده می کنند.

وارنر برک، استاد روان‌شناسی و آموزش در کالج معلمان دانشگاه کلمبیا می‌گوید که از تمام رهبرانی که استخدام شده‌اند، 50 درصد از آن‌ها در کاری که برای انجام آن استخدام شده‌اند شکست می‌خورند. چرا؟ زیرا آنها فاقد چابکی یادگیری هستند.  

اما به راستی چابکی یادگیری چیست؟ آیا این یک مهارت است؟ چرا برای سازمان ها حیاتی است؟ و برای کاهش موارد استخدام نامزدهایی که فاقد آن هستند، از نقطه نظر استخدام چه کاری می توانید انجام دهید؟ به طور خاص، متقاضیان را در چابکی یادگیری آنها چگونه ارزیابی می کنید؟

بیایید شیرجه بزنیم!

در چیست؟

 • چابکی یادگیری چیست؟
  • چابکی یادگیری به چه معناست؟
  • آیا برخی افراد در یادگیری چابک تر از دیگران هستند؟
 • چرا یادگیری چابکی یک مهارت ضروری در کار است؟
 • 9 بعد چابکی یادگیری که باید اندازه گیری کنید
  • سرعت
  • انعطاف پذیری
  • در حال آزمایش کردن
  • ریسک عملکرد
  • ریسک پذیری بین فردی
  • در حال همکاری
  • جمع آوری اطلاعات
  • جستجوی بازخورد
  • منعکس کننده
 • بهترین شیوه ها برای ارزیابی چابکی یادگیری
  • 1. از یک ارزیابی چابکی یادگیری با اعتبار علمی استفاده کنید
  • 2. رابطه بین توانایی شناختی و چابکی یادگیری را در نظر بگیرید
  • 3. روی توانایی داوطلب برای سازگاری در طول مصاحبه تمرکز کنید
  • 4. ارائه آموزش به کارکنان فعلی
 • مراحل بعدی

چابکی یادگیری چیست؟

قبل از اینکه به اهمیت چابکی یادگیری در سازمان شما بپردازیم و اینکه چگونه می توانید نامزدهای این شایستگی را ارزیابی کنید، بیایید نگاهی به معنای واقعی این اصطلاح و در نتیجه آنچه در کاندیداها جستجو می کنید بیاندازیم. 

آیا یادگیری چابکی یک مهارت است؟

به طور خلاصه، چابکی یادگیری مجموعه‌ای از مهارت‌های پیچیده است که ما را قادر می‌سازد چیز جدیدی را در یک مکان بیاموزیم و سپس آنچه را که آموخته‌ایم در جای دیگر، در موقعیتی کاملاً متفاوت به کار ببریم. چابکی یادگیری توانایی ما برای یادگیری، انطباق، حذف یادگیری و یادگیری مجدد برای همگام شدن با شرایط دائما در حال تغییر است.

 

چابکی یادگیری به چه معناست؟

چابکی یادگیری دیکته می‌کند که چگونه می‌توانیم با استفاده از تجربیات گذشته و حال برای درک موقعیت نامشخص، راهی برای عبور از یک موقعیت جدید بدون اینکه واقعاً بدانیم چه کنیم، پیدا کنیم.

همچنین به جای تکیه بر اطلاعات قدیمی، پذیرای ایده های جدید و نوآوری است. هنگامی که شما یک یادگیرنده چابک هستید، احساس ناراحتی می کنید. یادگیرندگان چابک به دنبال چالش های جدید هستند، برای یادگیری و رشد از دیگران بازخورد می خواهند و فکر می کنند.

یک یادگیرنده چابک دارای طرز فکری است که به آنها اجازه می دهد به طور مستمر درک خود را توسعه دهند، رشد کنند و از استراتژی های جدیدی که در طول مسیر یاد گرفته اند استفاده کنند تا خود را برای مدیریت موفقیت آمیز مشکلات آینده آماده کنند.

مدیرانی با سطح بالایی از چابکی یادگیری، تحمل ابهام، همدلی و روانی اجتماعی هستند.

5 برابر

به احتمال زیاد به شدت درگیر هستند.

منبع: Korn Ferry

 

آیا برخی افراد در یادگیری چابک تر از دیگران هستند؟

چابکی یادگیری در هر مرحله از زندگی قابل آموزش و یادگیری است. و مانند یک ماهیچه، اگر می خواهید این مهارت قوی تر شود، باید دائماً روی آن کار کنید.

اینکه بتوانید خود را یک یادگیرنده چابک بنامید به این نیست که قبلاً چه کاری انجام داده اید، بلکه در مورد پتانسیلی است که برای انجام وظایف آینده دارید.

چابکی یادگیری با برخی از ویژگی های شخصیتی “پنج بزرگ” مانند توافق پذیری، گشودگی به تجربه و وظیفه شناسی مرتبط است.

از سوی دیگر، فردی که از نظر عاطفی ناپایدار است، کمتر در حال یادگیری چابکی است. به همین ترتیب، کسانی که معتقدند وقایع زندگی آنها ناشی از عوامل خارجی غیرقابل کنترل است نیز کمتر به یادگیری چابکی می پردازند.

بنابراین، ارزیابی شخصیت یک نامزد در کنار سنجش چابکی یادگیری آنها مفید است و تصویر مشخصات و ویژگی های یک فرد را کامل می کند.

چرا یادگیری چابکی یک مهارت ضروری در کار است؟

اگر سازمان‌ها می‌خواهند موفق شوند، باید رهبرانی داشته باشند که دارای چابکی یادگیری باشند، زیرا این یک شاخص قابل اعتماد از پتانسیل رهبری یک فرد است. همانطور که در بالا ذکر کردیم – 50٪ از رهبران استخدام شده در کار خود شکست می خورند زیرا آنها این مهارت دقیق را ندارند.

رهبران موفق اختلال را مدیریت می‌کنند، آنها با مشت‌ها دست به کار می‌شوند و استراتژی‌های خود را بر این اساس تطبیق می‌دهند تا موفقیت را برای شرکت به ارمغان بیاورند. به طور خلاصه، رهبران استثنایی سازگار، انعطاف پذیر و آماده تفکر نوآورانه هستند.

طبق موسسه کورن فری، چابکی یادگیری را باید بهترین پیش بینی کننده موفقیت یک رهبر اجرایی دانست و آن را بالاتر از هوش و تحصیلات قرار داد.

شرکت‌هایی با بالاترین نرخ‌های مدیران چابک با یادگیری بالا تولید کردند

25%

حاشیه سود بالاتر در مقایسه با شرکت های همتا.

منبع: Korn Ferry

برخورداری از چابکی یادگیری به این معنی است که رهبران می توانند باورها و شیوه های قدیمی را که دیگر در کسب و کار امروزی مرتبط نیستند، بیاموزند. این به آنها اجازه می دهد تا به دنبال تجربیات جدید باشند و از آنها بیاموزند.

برای فهرست کردن تنها چند مورد از ویژگی های یک فرد چابک یادگیری :

 • تصمیمات باکیفیت را در محل و با اعتماد به نفس بگیرید. نقاط را حتی بدون داده‌های قانع‌کننده یا کامل برای کار به هم وصل کنید.
 • راه‌حل‌های نوآورانه را بر اساس توانایی آن‌ها در حذف راه‌حل‌های قدیمی که دیگر کار نمی‌کنند، توسعه دهید.
 • تصویر بزرگ‌تر را ببینید – فراتر از آنچه قبلاً می‌دانند نگاه کنید و اطلاعات نامرتبط را برای به دست آوردن دیدگاه بهتر یکپارچه کنید.
 • در رویکردشان به یک موضوع پیچیده سازگار باشند . پذیرای تغییرات ناگهانی یا غیرمنتظره باشید و انعطاف پذیر باشید – این از انگیزه آنها برای موفقیت ناشی می شود.
 • به جای دوری از موقعیت های جدید و عجیب، با ناآشنایی و عدم اطمینان با اطمینان برخورد کنید .
 • برخورداری از توانایی یادگیری چابک به این معنی است که رهبران به طور مستمر خود را با استراتژی‌های کسب‌وکار جدید وفق می‌دهند ، کار در فرهنگ‌ها را می‌پذیرند، کار از راه دور را انجام می‌دهند و با تیم‌های مجازی موقت برخورد می‌کنند، وظایف جدید را برعهده می‌گیرند اما وقتی تکالیف ناآشنا به آنها داده می‌شود بی‌تفاوت می‌مانند.
 • نقش های رهبری را به طور موثر پر کنید و رتبه ها را ارتقا دهید. در حالی که اعداد مشخصی وجود ندارد، تحقیقات Korn Ferry نشان می دهد که افراد با چابکی یادگیری بالا دو برابر سریع تر از افراد با چابکی یادگیری پایین ترقی می کنند.
 • نوآوری کنید . افرادی که چابکی یادگیری ندارند، به جای اینکه به دنبال راه حل های جدید باشند، برای مقابله با مشکلات فعلی بیش از حد به راه حل های گذشته اعتماد می کنند.

قبل از اینکه ادامه دهید

با دریافت خلاصه محتوای هفتگی و به‌روزرسانی‌های ایمیلی در مورد منابع جدید، مشترک شوید و با همه موارد استخدام مرتبط به‌روز باشید!

 

9 بعد چابکی یادگیری که باید اندازه گیری کنید

اندازه گیری چابکی یادگیری برای مدت طولانی در میان محققان مورد بحث بوده است. DeRue و همکاران یک پایه مفهومی برای توسعه نظریه و اندازه گیری ایجاد کرده اند که در آن به این نتیجه رسیدند که چابکی یادگیری یک سازه است که انعطاف پذیری و سرعت دو محرک اصلی هستند.

انعطاف‌پذیری به توانایی کنار گذاشتن رفتارهایی اشاره دارد که قبلاً برای رفتارهای جدیدی که بهتر نیازهای آینده را برآورده می‌کنند، کار می‌کردند. سرعت بیشتر به این بستگی دارد که یک فرد چقدر سریع می تواند رفتار خود را تغییر دهد و موقعیت را بخواند تا یک برنامه عملی ایجاد کند.  

برای ماژول ارزیابی چابکی یادگیری ، ما از 9 بعد فهرست چابکی یادگیری برک برای اندازه‌گیری LA داوطلب استفاده می‌کنیم. این موارد در زیر توضیح داده شده است.

نتایج ارزیابی چابکی یادگیری - مروری بر صفحه جزئیات نامزد در پلت فرم هاروور

 

سرعت

به سرعت بر روی ایده ها عمل کنید تا آنهایی که کار نمی کنند کنار گذاشته شوند و احتمالات دیگر تسریع شود. این به شما امکان می دهد سریع تر بچرخید، سریع تر رشد کنید.

 

انعطاف پذیری

پذیرایی از ایده های جدید و ارائه راه حل های جدید.

 

در حال آزمایش کردن

آزمودن رفتارهای جدید برای تعیین اینکه چه چیزی موثر است.

 

ریسک عملکرد

جست‌وجوی فعالیت‌های جدیدی که فرصت‌هایی را برای به چالش کشیدن فراهم می‌کند. این به شما اجازه می دهد تا ذهن خود را به روی افکار و ایده های جدید باز کنید.

 

ریسک پذیری بین فردی

بحث درباره تفاوت ها با دیگران به روش هایی که منجر به یادگیری و تغییر می شود. توانایی اعتراف به اشتباهات و درخواست کمک در زمانی که اشتباه کرده اید، ویژگی های کلیدی یک رهبر بزرگ است.

پذیرفتن اشتباهات خود، دیگران را در تیم تشویق می‌کند تا در صورت عدم موفقیت، بدون ترس از عواقب ریسک کنند. از نظر روانی یک محیط امن برای فعالیت آنها ایجاد می کند.

 

در حال همکاری

یافتن راه هایی برای کار با دیگران که فرصت های منحصر به فردی برای یادگیری ایجاد می کند. توانایی کار با سبک‌های کاری مختلف نشان‌دهنده همدلی و کم‌نفسی است – این بدان معناست که شما هر کاری را که لازم است برای دستیابی موفقیت‌آمیز به نتایج برای سازمان انجام خواهید داد.

 

جمع آوری اطلاعات

استفاده از روش های مختلف برای به روز ماندن در حوزه تخصصی خود.

 

جستجوی بازخورد

درخواست از دیگران برای بازخورد در مورد ایده ها و عملکرد کلی. برای افزایش توانایی خود در یادگیری، باید مایل به دریافت بازخورد در مورد نحوه انجام کار خود باشیم.

 

منعکس کننده

کاهش سرعت برای ارزیابی عملکرد خود به منظور مؤثرتر بودن. پس از دریافت بازخورد، باید بتوانید بازخورد مثبت و منفی را منعکس کنید، بر اساس آن عمل کنید و رفتار خود را تنظیم کنید.

افراد با یادگیری بالا چابک هستند

18 برابر

به احتمال زیاد به عنوان کارکنان با پتانسیل بالا نسبت به همکاران خود با نمرات LA پایین شناخته می شوند.

منبع: Korn Ferry

بهترین شیوه ها برای ارزیابی چابکی یادگیری

وقتی کارمندانی را برای موقعیت‌هایی استخدام می‌کنید که چابکی یادگیری برای موفقیت پیش‌بینی می‌کند، مانند نقش‌های رهبری یا کارآموزان مدیریت، مهم است که آن را در فرآیند استخدام خود ارزیابی کنید.

دقیقا چگونه می توانید این کار را انجام دهید؟

1. از یک ارزیابی چابکی یادگیری با اعتبار علمی استفاده کنید

ارزیابی چابکی یادگیری اختصاصی بهترین ابزاری است که می توانید برای ارزیابی داوطلبان یادگیری چابک در اختیار داشته باشید. هنگامی که ارزیابی را انجام می دهید، مطمئن شوید که همه داوطلبان از چه چیزی در حال آزمایش هستند و چرا آنها را امتحان می کنید آگاه هستند.

پلت فرم هارور یک آزمون معتبر علمی برای اندازه گیری چابکی یادگیری ارائه می دهد و یک نمایه دقیق نامزد ارائه می دهد تا به تیم های استخدام کننده کمک کند هنگام انتخاب نامزدها برای نقش هایی که LA مهم است، تصمیمات آگاهانه بگیرند.

در اینجا نتایج ارزیابی در صفحه مشخصات نامزدها به نظر می رسد. استخدام‌کنندگان می‌توانند نمرات هر یک از 9 بعد چابکی یادگیری را ببینند، بنابراین می‌توانند تصمیمات استخدامی مبتنی بر داده را بگیرند.

نمونه ای از یادگیری نمرات ارزیابی چابکی در پلت فرم استخدام هاروور

ابزار ما دستورالعمل هایی در مورد نحوه تفسیر این امتیازات ارائه می دهد. به عنوان مثال، نامزدی که نمره بالایی در انعطاف پذیری کسب می کند ، احتمالاً رویکردهای جدیدی را امتحان می کند و به راحتی با موقعیت های جدید سازگار می شود. متقاضیانی که امتیاز پایینی کسب کرده اند، تمایل بیشتری به امتحان ایده های جدید ندارند و بعید است.

کاندیدایی که در جمع آوری اطلاعات امتیاز بالایی کسب می کند، به احتمال زیاد برای اطلاعات جدید ارزش قائل است و برای افزایش دانش خود، وقت خود را صرف مطالعه و تحقیق درباره موضوعات مرتبط با کار خود می کند.

در مقابل، متقاضی با نمره پایین برای این بعد، کمتر وقت خود را صرف جستجوی اطلاعات جدید یا پرسیدن سؤالاتی می کند که می تواند یادگیری و دانش آنها را افزایش دهد.

اگرچه ارزیابی‌های چابکی یادگیری را می‌توان به‌صورت جداگانه مورد استفاده قرار داد، اما معمولاً توصیه می‌کنیم آن‌ها را با آزمون‌های دیگر، مانند پرسشنامه‌های توانایی شناختی یا شخصیت ترکیب کنید .

اگر می‌خواهید این موارد را در عمل ببینید و بدانید که بهترین راه‌حل برای مورد خاص شما چیست، می‌توانید نسخه آزمایشی زیر را رزرو کنید.

2. رابطه بین توانایی شناختی و چابکی یادگیری را در نظر بگیرید

توانایی شناختی یا یادگیری یک جنبه مهم در رابطه با چابکی یادگیری است. باهوش‌تر لزوماً به معنای چابک‌تر یادگیری نیست، اما یک فرد باید سطح خاصی از توانایی شناختی داشته باشد تا بتواند چابک یاد بگیرد.

بنابراین ترکیب ارزیابی چابکی یادگیری و آزمون توانایی شناختی زوجی قدرتمند را در هنگام ارزیابی داوطلبان می سازد. برای مثال، آزمون توانایی شناختی هارور، مؤلفه‌های اصلی هوش سیال را ارزیابی می‌کند: استدلال منطقی، استدلال کلامی، استدلال عددی، و توانایی فضایی.

نمونه ای از تست توانایی شناختی در پلتفرم هاروور

در زیر می توانید در مورد این دو ارزیابی بیشتر بدانید.

تست توانایی شناختی
چابکی یادگیری

3. روی توانایی داوطلب برای سازگاری در طول مصاحبه تمرکز کنید

در فرآیند مصاحبه ساختاریافته خود، سؤالات باز مانند:

 • «درباره زمانی به من بگویید که از رئیس یا همکارتان بازخورد خواسته اید. بازخورد را از چه کسی خواستید؟ بازخوردی که به شما داده شد چه بود؟ چرا بازخورد را می خواستید؟
 • «درباره زمانی به من بگویید که در محل کار اشتباه کردید. اشتباهی که مرتکب شدید چه بود و چه چیزی یاد گرفتید؟ اشتباهت را به کی گفتی؟ واکنش آنها به این خبر چگونه بود؟
 • «درباره زمانی به من بگویید که باید کاری را انجام می‌دادید که قبلاً انجام نداده‌اید. چه احساسی راجبش داری؟ با انجام آن چه چیزی یاد گرفتی؟
 • برای آزمایش توانایی یک نامزد در غلت زدن با مشت و انطباق با یک موقعیت جدید، از آنها سؤالات سبک «چه می‌شد» بپرسید تا سعی کنید و حل کنید. به عنوان مثال: “اگر یک کار جدید به شما داده شود تا آن را تکمیل کنید، چه مراحلی را برای شروع آن انجام می دهید.”
 • وقتی نامزد با اطمینان به سؤال «چه می‌شد اگر» پاسخ می‌دهد، یک توپ منحنی پرتاب کنید و سرعت و انعطاف‌پذیری او را برای حل مشکلات آزمایش کنید. یک منبع را حذف کنید، بودجه یا زمان آنها را کاهش دهید و از آنها بپرسید که چگونه در این شرایط مختلف به یک نتیجه می رسند.

شما به دنبال پاسخ هایی هستید که رفتارهای کلیدی چابکی یادگیری را که بورک شناسایی کرده است، نشان دهد، که عبارتند از: بازخورد جویی، ریسک پذیری بین فردی، همکاری، آزمایش و تأمل، و همچنین سرعت و انعطاف پذیری.

ماتریس چابکی یادگیری Mettl توضیح می دهد که چگونه چابکی یادگیری مورد نیاز یک نقش و چابکی یادگیری یک کارمند با یکدیگر ارتباط دارند.

4. ارائه آموزش به کارکنان فعلی

اگر می‌خواهید مشخص کنید که چه شکاف‌هایی در چابکی یادگیری در میان کارکنان فعلی شما وجود دارد، به آنها آموزش‌هایی در مورد 9 بعد چابکی یادگیری برک ارائه دهید. انجام این کار کارمندان را قادر می سازد تا رفتارهای دقیقی را که افراد با آن مهارت ها نشان می دهند، تشخیص دهند.

هنگامی که کارکنان درک کنند که یک یادگیرنده چابک بودن به چه معناست، می توانند تشخیص دهند که در چه ابعادی کمبود دارند یا در کجا برای بهبود عملکرد ضعیفی داشته اند.

 

مراحل بعدی

چابکی یادگیری یک شایستگی بسیار مهم برای رهبران است. بنابراین اگر به دنبال توسعه رهبران و تغییر دهندگان آینده هستید، مطمئن شوید که نامزدهای خود را برای این مهارت در فرآیند استخدام خود ارزیابی کرده اید.

اگر می‌خواهید ببینید که ماژول چابکی یادگیری در پلتفرم هاروور چگونه است و چگونه می‌توانید آن را در فرآیند انتخاب نامزد خود بگنجانید، می‌توانید نسخه آزمایشی زیر را رزرو کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *