مقاله پژوهشی بخشی جدایی ناپذیر از هر فرآیند آموزشی است، بنابراین نوشتن صحیح آن برای هر دانش آموزی ضروری است. این یک تکلیف دانشگاهی است که ممکن است در قالب یک مقاله ترم، پایان نامه کارشناسی ارشد یا دکتری باشد که مبتنی بر تحقیق و تحلیل اصلی یک موضوع خاص است. امروز، ما در مورد یک نتیجه گیری صحبت خواهیم کرد، یکی از بخش های اصلی هر کار دانشگاهی. به همین دلیل است که هر دانش آموزی باید یاد بگیرد که چگونه برای یک مقاله تحقیقاتی نتیجه گیری بنویسد. نتیجه‌گیری خلاصه‌ای از همه چیزهایی است که در تحقیق گنجانده‌اید و به خوانندگان کمک می‌کند تا بفهمند تکلیف شما، فرضیه اصلی، هدف و یافته‌های آن چیست. اگر خوانندگان نکات مورد بحث را از دست دادند، می توانند برای جمع بندی سریع به پاراگراف نتیجه گیری مراجعه کنند.

تعریف و اهمیت نتیجه گیری

یادگیری نحوه نتیجه گیری یک مقاله تحقیقاتی نشان می دهد که چقدر روی کار خود کار کرده اید. این پاراگراف بیانیه پایان نامه، مرتبط ترین شواهد و نتیجه نهایی به دست آمده را خلاصه می کند. تمام نکات اصلی را از بدنه مقاله تحقیقاتی به یاد می آورد   و تصمیم می گیرد که آیا با آنها موافق باشد یا خیر.

یک نتیجه‌گیری برای یک مقاله تحقیقاتی، منابع اولیه تکلیف را تعریف می‌کند. این یک تحلیل مطالعاتی مختصر و کوتاه است. به همین دلیل است که باید از یک طرح کلی پیروی کند که بر یافته‌های تحقیق تأکید می‌کند و بررسی می‌کند که آیا دستورالعمل‌های مقاله پژوهشی رعایت شده‌اند یا خیر.

چگونه یک نتیجه گیری مقاله تحقیق بنویسیم

نتیجه گیری مقاله پژوهشی توصیه های نوشتن

اگر روی یک مقاله تحقیقاتی کار می کنید، باید تمام اطلاعات مورد نیاز را برای به پایان رساندن موضوع در یک جمله ساده داشته باشید. در اینجا چند استراتژی وجود دارد که باید برای نتیجه گیری معقول دنبال کنید:

 1. اطمینان حاصل کنید که به سوال موضوع در یک مقاله تحقیقاتی پاسخ داده اید. تمام شواهد را بررسی کنید و تمام شواهد موضوع خود را برای تهیه یک نتیجه آموزنده مرتبط کنید.
 2. بررسی کنید که استدلال های متقابل را بررسی کرده اید. این بخش نیز باید در چکیده پوشش داده شود که خوانندگان را از موضوع موضوع مطلع می کند.
 3. بیانیه موضوع را دوباره بیان کنید. با ذکر این که مقاله در مورد چه چیزی است شروع کنید و نتایج به دست آمده را تفسیر کنید و در عین حال آنها را با شواهد پشتیبانی کنید. هر راه حل جایگزینی را که ممکن است در آینده بررسی شود ذکر کنید.
 4. در نهایت، به مفاهیم و اثرات مرتبط با موضوع خود اشاره کنید.

چگونه یک نتیجه‌گیری مقاله پژوهشی مؤثر بنویسیم

بسیاری از دانشجویان تعجب می کنند که چگونه یک مقاله تحقیقاتی را به پایان برسانند تا اساتید خود آن را دوست داشته باشند. گاهی اوقات آنها به دنبال کمک در وب هستند اما نمی توانند نکات مناسب را پیدا کنند. آیا نکاتی در مورد چگونگی نتیجه گیری موفقیت آمیز یک مقاله تحقیقاتی یا خدماتی وجود دارد که دانشجو می تواند برای نوشتن یک مقاله تحقیقاتی هزینه پرداخت کند ؟ شاید مکان‌هایی برای یافتن نمونه‌های کاملی از نتیجه‌گیری‌هایی که می‌توان در زمینه‌های خود استفاده کرد؟

کامل کردن یک نتیجه گیری کامل به سیستماتیک بودن بستگی دارد. در اینجا چندین نکته مفید را خواهید یافت:

مختصر اما آموزنده باشد. در پایان مقاله، همه چیزهایی را که دارید خلاصه کنید و خلاصه ای از نتایجی که به دست آورده اید ارائه دهید. یک قاعده طلایی وجود دارد که نباید با پایان آن زیاد حرف بزند، زیرا شخصی که آن را می خواند قبلاً کل مقاله را مرور کرده است. به همین دلیل است که باید فقط شامل یک طرح کلی بدون پرداختن به جزئیات باشد. برای این کار می توانید از  الگوی نتیجه گیری استفاده کنید. نتیجه گیری را با زبانی واضح و ساده بیان کنید. با ذکر نکات زیاد نیازی به سردرگمی خوانندگان نیست.

آنچه نوشته شده را به یاد بیاورید.  نتیجه گیری باید توجه خوانندگان را از همان قسمت اول جلب کند. چگونه یک پایان جذاب بسازیم؟ اگر می خواهید خوانندگان همه چیزهایی را که قبلا نوشته شده است به خاطر بیاورند و توجه آنها را جلب کنند، از افزودن حقایق و اظهارات جدید خودداری کنید، دقیق باشید و آن را به اندازه کافی قوی کنید.

سهم شما  نتیجه گیری شما باید کاملاً با مقدمه مرتبط باشد و حاوی پاسخ به سؤالات ذکر شده باشد. رالف بری، دانشمند معروف و نویسنده «پروژه تحقیقاتی: چگونه آن را بنویسیم» بیان می‌کند که یک نتیجه‌گیری باید به ابتدایی بازگردد و به همه مسائل با داده‌های مونتاژ شده پاسخ دهد. بنابراین برای کامل کردن مقاله از روش علمی استفاده کنید. شما همچنین باید بر نقشی که در این موضوع انجام داده اید و همچنین به اهمیت آن برای جهان دانشگاهی اشاره کنید.

سوالات دست نخورده اگر می توانید، سؤالاتی را که هنوز به آنها پاسخ نداده اید و نیاز به بررسی بیشتر دارند، ذکر کنید. برای کمک به سایر محققان این کار را انجام دهید. فقط آنها را بیان کنید و فرصت های احتمالی را برای تحقیقات آینده در پاراگراف نتیجه گیری برای مقاله تحقیقاتی پیشنهاد دهید. تحقیقات علمی پایانی ندارد و دانشجویان سخت کوش این را می دانند. باید به خوانندگان بگویید که هنوز جا برای کشف وجود دارد.

استفاده عملی. آیا حقیقت یاب شما فایده ای دارد؟ آیا یافته های گزارش شما ارزش واقعی دارد؟ اینجا مکانی است که نشان می دهد یافته های شما و به طور کلی کار شما می تواند در زندگی واقعی استفاده شود. اگر هنوز برای ارزش بخشیدن به کار اضافی نیاز دارد، گفتن آن نیز اشکالی ندارد.

کاستی ها را مشخص کنید. فهرست کردن کاستی‌های روش  ، ارائه پیشنهادهای احتمالی برای بهبود آن، یا توضیح اینکه چگونه بر کار شما در نتیجه‌گیری تأثیر گذاشته است مفید است. برای چی؟ برای سایر محققین که روش شما را بهبود بخشند و از اشتباهاتی که مرتکب شده اید درس بگیرند.

مرحله نهایی. هر کاری که باید بعد از اتمام کار انجام دهید، تصحیح، قالب بندی، صیقل دادن نتیجه گیری است. بهترین گزینه این است که متن را برای مدتی رها کنید و بعداً برای بار دوم بخوانید. این به شما کمک می کند حتی کوچکترین اشتباهات را در نتیجه گیری خود متوجه شوید و در صورت لزوم تنظیمات لازم را انجام دهید. همچنین، متن خود را با صدای بلند بخوانید تا ببینید پایان بندی چگونه است و آیا طبیعی به نظر می رسد.

نمونه های نتیجه گیری خوب

دانش‌آموزان می‌توانند از یک نمونه نتیجه‌گیری مقاله تحقیقاتی عالی استفاده کنند، اگر مشکلی در ایجاد نمونه‌های خود دارند. در اینجا چند نمونه آورده شده است که اگر نمی دانید چگونه برای یک مقاله تحقیقاتی نتیجه گیری بنویسید، ممکن است هنگام کار روی تکلیف خود به آنها نگاه کنید.

مثال 1:

با توجه به شیوع گسترده سل در کشورهای در حال توسعه، متخصصان پزشکی به طور مداوم بر روی اجرای استراتژی های جدید برای کمک به مراحل تشخیص و درمان کار می کنند. هدف آنها آموزش مردم و همچنین کمک به آنها برای غلبه بر شرایطی است که منجر به گسترش آن می شود. 

مثال 2:

داده های ارائه شده در این تحقیق ثابت می کند که مردان معمولاً در تصادفات رانندگی جدی تری درگیر می شوند. با این حال، این ثابت نمی کند که زنان رانندگان بهتری هستند. در واقع، زنان کمتر قانون و قوانین را زیر پا می گذارند، در حالی که مردان در مهارت و مهارت و معمولاً تمرکز بیشتری دارند. بر این اساس، مردان رانندگان ماهرتری به حساب می آیند، اما باید راهکارهای بیشتری برای پیروی آنها از قانون اعمال شود.

مثال 3:

در کشورهای کمتر توسعه یافته، افراد بیشتری به دلیل شرایط زندگی خود فرصت های تحصیل را رها می کنند. دولت های غربی در ایالات متحده آمریکا و اروپا در قبال افراد کم برخوردار مسئولیت اخلاقی دارند تا دنیای ما را به مکانی بهتر برای همه تبدیل کنند. 

مثال 4:

علیرغم تمام اقدامات ایمنی، باید اقدامات احتیاطی بیشتری در مورد ایمنی آنلاین برای نوجوانان و کودکان آمریکایی اعمال شود. والدین، مدارس و دولت‌ها باید با هم همکاری کنند تا جوانان را در حالی که از مزایای اینترنت بهره می‌برند، ایمن نگه دارند.

نوشتن نتیجه‌گیری برای مقاله پژوهشی با استفاده از واژه‌های انتقالی

وقتی در حال یادگیری نحوه نوشتن یک پاراگراف نتیجه گیری برای یک مقاله تحقیقاتی هستید، باید روی استفاده از کلمات انتقالی تمرکز کنید. این کلمات ایده‌ها را پیوند می‌دهند، جریان ساختار شما را بهبود می‌بخشند و به هدف نوشتن متصل می‌شوند.

هنگامی که در حال پایان دادن به یک مقاله تحقیقاتی هستید، کلمات زیر را برای بهبود کیفیت تکلیف خود اضافه کنید:

نکته خود را خلاصه کنید:

 • در مجموع
 • همه چیز در نظر گرفته شد
 • به طور خلاصه
 • به طور خلاصه
 • به اختصار
 • برای جمع بندی
 • نتیجه گیری
 • در نهایت
یک نظر مخالف را ذکر کنید:
 • با وجود
 • علی رغم
 • با این حال
 • با این اوصاف
افزودن اطلاعات بیشتر:
 • علاوه بر این
 • علاوه بر این
 • به همین ترتیب

نوشتن نتیجه برای یک مقاله تحقیقاتی خسته کننده است و احتمالاً پس از تلاش بیش از حد برای کار خود خسته شده اید. اما این بدان معنا نیست که شما باید از کلمات کلیشه ای استفاده کنید. برخی از این کلمات انتقالی را به پاراگراف پایانی متن خود اضافه کنید تا موضوعی را که در تکلیف خود در مورد آن بحث کرده اید بیشتر توضیح دهید.

راهنمای کاغذ سفارشی از کارشناسان

برای نوشتن مقاله تحقیقاتی به کمک نیاز دارید ؟ اگر احساس می‌کنید که نمی‌دانید چگونه برای یک مقاله تحقیقاتی نتیجه‌گیری کنید، هر زمان خواستید از کمک علمی حرفه‌ای استفاده کنید و مقاله تحقیقاتی سفارشی خود را در هوش پژوهشی خریداری کنید . نوشتن مقدمات خود را تا آخرین روز به تعویق نیندازید و اگر زمان کافی برای انجام آن را ندارید، اجازه دهید این کار توسط تک های با تجربه انجام شود. در آنجا می توانید نویسنده ای را که بیشتر دوست دارید بر اساس عملکرد و تجربه آنها انتخاب کنید. هیچ چیز بهتر از این نیست که چنین وظیفه ضروری از قبل توسط یک حرفه ای واقعی نوشته شده باشد!

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *