شما در نبردی بی پایان با تنبلی، حواس پرتی و بی انگیزگی هستید. نوآوری‌های مدرن مانند تلفن‌های همراه، شبکه‌های اجتماعی و سایر سرگرمی‌های آنلاین در دسترس، وقت شما را بیش از گذشته می‌دزدند. تقریباً هر دانش آموزی دائماً این مبارزه را از دست می دهد و ساعات گرانبهای خود را صرف چیزی بی معنی اما جذاب می کند.

بعد از چند ماه مطالعه به اهمیت بهره وری پی می بریم. افراد سخت کوشی که زمان خود را به درستی به هر فعالیت اختصاص می دهند همیشه یک قدم جلوتر از کسانی هستند که نمی توانند این کار را انجام دهند. آنها در دانشگاه نمرات بهتری دریافت می کنند، استرس کمتری دارند و می توانند هر لحظه برای سرگرمی های خود پیدا کنند. بنابراین، این سوال مطرح می شود: آیا این روزها راه حل کارآمدی برای بهره وری بیشتر وجود دارد؟

خوشبختانه، راه خروج وجود دارد، و حتی بیش از یک. ما چندین هک زندگی را برای مدیریت بهتر زمان و الهام گرفتن از خود جمع آوری کردیم. لذت بردن!

1. به برنامه یا چرا برنامه ها بهتر از لیست کارهای انجام شده پایبند باشید

در ابتدای سال تحصیلی برای یک یا دو ترم برنامه ریزی کنید. اهداف خود را که می خواهید در این دوره زمانی به آنها برسید، روشن کنید. علاوه بر این، تعیین بازه زمانی معینی که برای انجام آنها در نظر گرفته شده است، حائز اهمیت است.

به نوبه خود، قبل از رفتن به رختخواب، برای هر روز برنامه ریزی کنید. یک برنامه کلاسیک به دلایل مختلفی بر فهرست کارهای انجام شده ترجیح داده می شود:

  • دانش آموزان زمان زیادی را صرف تکمیل اولین نقطه از لیست بدون در نظر گرفتن نکات دیگر می کنند.
  • همانطور که در پایان روز معمولا فقط تعدادی از آنها را تمام می کنند.
  • برنامه فواصل مشخصی را برای هر کار و حتی برای استراحت اختصاص می دهد. این به شما امکان می دهد تمام نقاط یک طرح را مدیریت کنید.

وانمود نکنید که می توانید هر کاری را در یک روز یا کاری فراتر از مهارت های خود را به سرعت انجام دهید. سعی کنید برنامه خود را با توجه به توانایی های فعلی خود مدیریت کنید و در موارد اضطراری حساب کنید.

2. روش Pomodoro و سایر برنامه ها را برای مدیریت زمان بررسی کنید

از تلفن خود به خوبی استفاده کنید: برخی از برنامه های کاربردی مفید مانند Pomodoro را دانلود کنید. این روش مدت‌ها قبل از آنالوگ دیجیتال آن، در دهه 1980 توسط فرانچسکو سیریلو ایجاد شد. امروزه این یک تکنیک کاملاً محبوب در بین افراد موفق و پرشور است.

برنامه زمان شما را به دوره های 30 دقیقه ای تقسیم می کند. هر کدام شامل 25 دقیقه کار به نام پومودورو و 5 دقیقه استراحت است. پس از اتمام 4 پومودورو، اجازه دارید 15 تا 20 دقیقه استراحت کنید.

روش پومودورو

در اولین مراحل تسلط بر تکنیک پومودورو، دانش‌آموزان با انگیزه‌های به تعویق انداختن یا تغییر کار از فعلی به دیگری مواجه می‌شوند. این یک فرآیند سازگاری طبیعی است: پس از عبور از آن، متوجه تغییرات در کارایی کار یا مطالعه خود خواهید شد. زمان بندی دقیق امکان نشستن به شما را نخواهد داشت.

با این حال، اگر متوجه شدید که این روش برای شما مناسب نیست، اشکالی ندارد. می توانید برنامه های مختلفی را امتحان کنید که به عنوان تقویت کننده بهره وری در نظر گرفته می شوند: Carrot، Cram، iTunes، Infinite Storm و بسیاری از برنامه های رایگان و پولی دیگر که می توانند به شما در اهداف شما کمک کنند.

3. تمرینات صبحگاهی و پیاده روی عصرگاهی

تمرین صبحگاهی راهی عالی برای شروع کارآمد روزتان است. فعالیت بدنی تأثیر مثبتی بر مغز دارد: در طول تمرینات و جلسات ورزشی، مغز شما هورمون های خاصی (به عنوان مثال، اندورفین) تولید می کند که خلق و خوی شما را بهبود می بخشد و شما را شادتر می کند. همچنین علائم استرس و افسردگی را کاهش می دهد و اعتماد به نفس و شادابی شما را افزایش می دهد.

پیاده روی عصرگاهی به نوبه خود خواب را عادی می کند و به شما الهام می بخشد. خواب خوب و داشتن انگیزه از ضروریات مطالعه موفق است.

4. تلفن را کنار بگذارید

اگر قرار نیست از تایمر یا برنامه هایی مانند Pomodoro استفاده کنید، حالت هواپیمای خود را روی تلفن همراه خود روشن کنید. البته می‌توانید در حین مطالعه از اینترنت استفاده کنید اما همه برگه‌هایی که مربوط به کار خاص شما نیستند را ببندید. اخبار و شبکه های اجتماعی بدترین دشمنان شما هستند، پس بهتر است در یک روز کاری از تماس با این نوع اطلاعات خودداری کنید.

5. اتاق خود را تمیز کنید

ممکن است غیر واقعی به نظر برسد، اما ارتباط مستقیمی بین اتاق درهم و برهم و تعلل وجود دارد. هر بار که شما توسط فضای نامنظم احاطه شده اید، ذهن شما توسط اشیاء بی نظم پرت می شود.

علاوه بر این، اتاق نامرتب و عدم انگیزه برای نظافت محیطی مضر ایجاد می کند: “اگر منطقه خود را به موقع تمیز نکنم، می توانم مهلت های زمانی را در کالج (دانشگاه، محل کار) نیز زیر پا بگذارم.” مکانی که در آن زندگی می کنید به نوعی شما را توصیف می کند. در این صورت از جهت مثبت نیست.

اتاق تمیز به نوبه خود جزئیاتی را در اختیار شما قرار نمی دهد که حواس شما پرت شود. هر چیز در “محل کار” مناسب خود است: این به شما انگیزه می دهد که روی کاری که باید انجام دهید متمرکز شوید.

6. مکان جداگانه ای برای مطالعه سازماندهی کنید

برخی از دانش آموزان در تخت خود مشغول مطالعه هستند. حتی اگر تعداد کمی از آنها در فضای آرامش بخش احساس راحتی بیشتری می کنند، اکثریت نمی توانند با یک احساس گیج کننده کنار بیایند. این فضا معمولاً با خواب یا آرامش همراه است و تقریباً هرگز با کار سخت همراه نیست. مغز شما به طور خودکار به “رژیم استراحت” تغییر می کند، و شما نمی توانید کمکی به آن نکنید. به همین دلیل است که توصیه می شود روی میز کار کنید.

7. خواب خود را عادی کنید

کمبود خواب خوب منجر به خستگی سریع می شود. انجام بیشتر به ضرر بقیه در دراز مدت هم برای سلامتی و هم برای بهره وری مضر است. بسته به نیازهای فردی شما کمتر از 6-8 ساعت در روز بخوابید.

یکی دیگر از مسائل مربوط به خواب، بی نظمی و تغییر آن به ساعات صبح است. دانش‌آموزان ترجیح می‌دهند به جای تمام کردن همه کارهای قبل از شروع روز جدید، حوالی ساعت 1 تا 3 بامداد بخوابند. قبلاً توسط دانشمندان ثابت شده است که خوابیدن بین ساعت 10 شب تا 12 صبح سالم ترین عادتی است که تا به حال وجود داشته است. حتی می توان پس از مدتی با رعایت چنین رژیمی و ترکیب آن با رژیم غذایی سالم، زمان خواب را کاهش داد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =