پایان نامه یکی از متنوع ترین و سخت ترین مراحل برای یک دانشجو است. از نظر اساسی، بخشی طولانی از محتوای دانشگاهی است که باید بر اساس تحقیقات اصلی باشد، که تفاوت عمده را ایجاد می کند. این معمولاً به عنوان یک مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد بر اساس برنامه درسی شما ارائه می شود، مانند پایان نامه دکترا.اگر می‌پرسید چگونه می‌توانید یک پایان‌نامه را مطابق با استانداردهای دانشگاهی خود یا معیارهای محلی بنویسید، سعی می‌کنیم شما را راهنمایی کنیم. ساختار و برخی جنبه‌ها همیشه به رشته و رشته‌ای که انتخاب می‌کنید بستگی دارد، اما اگر از دستورالعمل‌های آسان پیروی کنید، احتمال موفقیت در نوشتن شما بسیار بیشتر است. در اینجا، ما سعی خواهیم کرد تمام مسائلی که ممکن است در طول پایان نامه خود با آن مواجه شوید را پوشش دهیم. و به یاد داشته باشید: انجام کار آکادمیک هرگز کار آسانی نیست، بنابراین دریافت کمک آنلاین پایان نامه با کیفیت بالا در وقت شما صرفه جویی می کند و نتایج خوبی ارائه می دهد.

پایان نامه چیست؟

پایان نامه کارشناسی ارشد یک کار علمی است که بر اساس نتیجه آن به متقاضی مدرک کارشناسی ارشد اعطا می شود. این عنوان بسیار ارزشمندتر از وضعیت یک لیسانس یا متخصص است، زیرا با چنین مدرکی می توانید به راحتی شغلی با درآمد بالا در این تخصص پیدا کنید.

 • چگونه مدرک بگیریم؟

برای اینکه بتوانید از مدرک کارشناسی ارشد دفاع کنید، ابتدا باید یک پایان نامه کارشناسی ارشد را تکمیل کنید و مهارت های تحقیقاتی لازم را کسب کنید. این مقاله به سختی پایان نامه دکترا نیست، زیرا صرفاً برای سطح پایین تر نوشته شده است و فقط کمی پیچیده تر از یک پروژه تحقیقاتی است.

 • پایان نامه دکتری چه تفاوتی دارد؟

پایان نامه دکتری یک کار علمی جدی تری نسبت به پایان نامه کارشناسی ارشد است. انجام آن می تواند سال ها عمر طول بکشد، زیرا مستلزم رویکردی جدی به تحقیقات عملی و انبار بسیار زیادی از دانش نظری است. در نتیجه رویه دفاعی، می توان به متقاضی عنوان دکتری اعطا کرد که گامی جدی در مسیر علمی یک فرد است.

 • چه چیز دیگری را باید در نظر داشت؟

به عنوان یک قاعده، مقالات دکترا بر اساس پایان نامه های کارشناسی ارشد نوشته می شود. دفاع از پایان نامه داوطلب آخرین نکته در تحصیلات تکمیلی است و در یک شورای علمی جدی صورت می گیرد. با این حال، همه را نمی توان در دفاع پذیرفت. قبل از رسیدن به این مرحله، باید کارهای سخت زیادی انجام دهید، این، حتی بیشتر، انتشارات خود، تک نگاری های نوشته شده، و همچنین چکیده نویسنده با صلاحیت صادر شده است.

به این ترتیب این دو نوع پایان نامه با هم تفاوت دارند. در زیر می توانید چند توصیه کاربردی در مورد نحوه شروع پایان نامه و همچنین موثرترین نکاتی که باید باعث کاهش استرس در نوشتن پایان نامه شود را بیابید!

ساختار پایان نامه عمومی

چگونه پایان نامه دکتری می نویسید؟ معمولاً ساختار پایان نامه از قوانین استاندارد یکسانی پیروی می کند و شامل موارد زیر است:

 • یک مقدمه و/یا پیشنهاد تحقیق که در آن سؤال تحقیقی که قصد بررسی آن را دارید باید بیان شود و ایده هایی در مورد چگونگی انجام آن ارائه شود. این یک بخش مسئول است. اگر آن را به عنوان یک پروپوزال تحقیقاتی بفرستید، نسبتاً کلی خواهد بود، زیرا فرصت مطالعه کامل ادبیات را نخواهید داشت، اما باید حداقل برخی از مبانی نظری و ایده معقولی در مورد اینکه چرا می خواهید موضوع خاصی را مطالعه کنید، باشد.
 • مروری بر ادبیات و روش شناسی – که اغلب با هم ترکیب می شود زیرا آنچه شما قصد انجام آن را دارید باید از ادبیات قبلی پیروی کرده و مکمل آن باشد.
 • نتایج و بحثی که در آن باید کارهایی که انجام دادید، نتایجی که دریافت کردید را بیان کنید و آنها را در چارچوب ادبیات مورد بحث قرار دهید.

در قسمت‌های بعدی مقاله، قصد داریم با چند نکته کاربردی و تجربه شخصی خود در زمینه نگارش پایان نامه به شما کمک کنیم.

           مدت زمان پایان نامه چقدر است؟

این همیشه به دستورالعمل های اصلی شما و زمینه علمی خاص بستگی دارد. در برخی موارد، موسسه شما ممکن است تعداد کلمات خاصی را معرفی کند. اگر برای یک سطح تحصیلی خاص درخواست می کنید، اگر مدرک دکترا داشته باشید ممکن است تا 100000 کلمه باشد. پایان نامه. پایان نامه معمولی در مقطع کارشناسی بین 8000 تا 15000 کلمه متفاوت است. در مورد پایان نامه کارشناسی ارشد باید از 12000 تا 50000 کلمه بنویسید. این همان چیزی است که کار را بسیار دشوار می کند زیرا پیوست های خود و نمونه هایی را که باید در شمارش کلمات نهایی گنجانده شوند.

بهترین نکات پایان نامه نویسی

 • اول از همه

شما باید به طور دقیق به این سؤال پاسخ دهید – چرا شخصاً باید شروع به نوشتن پایان نامه کنید. فرض بر این است که یک فرد انگیزه بسیار بسیار جدی برای شروع این کار دارد زیرا این یک فرآیند سخت و اغلب ناخوشایند است که می تواند چندین ماه کار فشرده را به طول بینجامد.

 • انتخاب سرپرست مهم است، اما حیاتی نیست

این واقعیت نیست که در طول فرآیند نوشتن به شما کمک کند و در واقع، سرپرست شما در مرحله اول و آخرین مرحله زمانی که شما تعریف می کنید چگونه و کجا به دنبال اطلاعات بگردید، و زمانی که به ایده هایی در مورد نیاز دارید، شخصیت مهمی است. نحوه اجرا و حفاظت از کار انجام شده به بهترین شکل

 • موضوع را جستجو کنید

در اینجا ما به کمک سرپرست نیاز داریم – اغلب، این شخص باید ایده ها و مسائل خوبی را در اختیار شما بگذارد که می تواند به عنوان مبنای متن شما مورد استفاده قرار گیرد، که یکی از آنها باید مورد علاقه شما باشد. هنگامی که به موضوعی علاقه مند هستید – کافی است در اینترنت به سرعت تحقیق کنید تا ببینید آیا از قبل آثاری در مورد همان موضوع نوشته شده است یا خیر.

کجا برای ایده بیشتر جستجو کنیم؟ منبع جایگزین ایده های موضوع می تواند هر چیزی باشد که به آن علاقه دارید – مقاله ای از یک مجله علمی، منبع اینترنتی یا هر چیز دیگری. با این حال، فکر نکنید که این مرحله مهم نیست. در واقع نیمی از موفقیت شما به موضوع انتخاب شده بستگی دارد. بنابراین، وقتی بالاخره چیزی را پیدا کردید که می‌خواهید درباره آن بنویسید، حتماً آن را با سرپرست تأیید کنید – او باید به “پیچیدگی” موضوعات خاص توجه داشته باشد. گاهی اوقات موضوع جالب است، اما شانس زیادی برای موفقیت دانش آموز با آن وجود ندارد.

برخی از موضوعات بسیار نادر را انتخاب نکنید. با این حال، شما باید از موارد بسیار رایج نیز اجتناب کنید زیرا در حالت اول، به تمام دست اندازهای مبتکر بودن دچار می شوید و گزینه دوم شما را از اثبات تازگی خود خسته می کند.

 • سازماندهی کار

به عنوان یک قاعده، وقتی دانش‌آموزی موضوعی را تعریف می‌کند، هنوز نمی‌داند چه چیزی باید در مقاله‌اش بنویسد و اینجاست که بسیاری از افراد برای روزها یا حتی ماه‌ها گیر می‌افتند و سعی می‌کنند در فهرست برخی از ایده‌ها بیابند. توصیه می کنیم با ساختار مقاله و تمام فصول پایان نامه خود شروع کنید – می توانید نمونه ای از یک ساختار خوب را در اینترنت، کتابخانه یا برخی از پایان نامه های در دسترس عموم مرتبط با موضوع خود بیابید. به این ترتیب خواهید دید که معمولاً چگونه به نظر می رسد.

داشتن فهرست تقریبی از مطالب می تواند تصویر را تا حد زیادی روشن کند. بله، ممکن است هنوز ایده ای برای نوشتن نداشته باشید، اما درک خواهید کرد که اطلاعات مختلف باید به کجا تعلق داشته باشد. این به شما در تحقیقات شما نیز کمک خواهد کرد. به این ترتیب، شما در مورد آنچه باید به دنبال آن باشید سردرگم نخواهید شد و علاوه بر این، یک الگوی خوب برای طرح پایان نامه خود خواهید داشت که در آن می توانید یادداشت هایی را در طول فرآیند تحقیق اضافه کنید.

 • یادداشت برداری

هرگونه سوال، حقایق، ایده، پیوند و اطلاعات دیگری که ممکن است پیدا کنید باید در یک فایل جداگانه یادداشت شود تا از گم شدن برخی از منابع خوب یا فراموش کردن برخی حقایق مهم جلوگیری شود. علاوه بر این، این می تواند در آینده مفید باشد. حتی اگر اکنون از داده‌های جمع‌آوری‌شده استفاده نکنید، شاید چند سال دیگر، زمانی که روی پروژه یا انتشار دیگری کار می‌کنید، به کارتان بیاید! البته این نکته خیلی بدیهی به نظر می رسد. با این حال، تعجب خواهید کرد که چگونه بسیاری از دانش‌آموزان خود را در موقعیت ناخوشایندی می‌بینند، زیرا یادداشت‌های خود را گم کرده‌اند یا ایده‌های خوبی را که بعداً فراموش کرده‌اند، یادداشت نکرده‌اند.

مراحل نگارش پایان نامه

زمانی که فرد با پایان نامه شروع می کند، همه چیز به راحتی پیچیده و گیج کننده می شود، به همین دلیل است که مراجعه به راهنمای مختصر نگارش پایان نامه به شناسایی نقطه شروع و کار گام به گام کمک می کند:

 • مرحله 1: موضوع خود را ترسیم کنید و در مورد اهداف خود بر اساس موضوع خود و کارهای تحقیقاتی مشابهی که بر شما در انتخاب این یا آن تأثیر گذاشته اند صحبت کنید. این باید به سبک انتزاعی با کلمات کلیدی باشد تا محل پایان نامه شما آسان تر شود.
 • مرحله 2: داده‌های پیش‌زمینه اولیه را ارائه دهید که به قرار دادن تحقیق شما در زمینه مناسب کمک می‌کند. این باید شامل اطلاعات مختلف مربوط به آمار و نظرسنجی ها باشد که به معرفی موضوع شما کمک می کند و در مورد اینکه چرا آن را انتخاب کرده اید و چرا باید در مورد آن تحقیق کنید صحبت کنید. این مجموعه با مثال است.
 • مرحله 3: تمرکز مطالعه خود را روشن کنید و روشی را که استفاده کرده اید توضیح دهید. این باید مکانیسم‌ها و رویکردهایی را که برای شناسایی عوامل خاص و راه‌هایی که چگونه پایان‌نامه شما ساختار می‌یابد انتخاب کرده‌اید، در بر گیرد. برای مثال، می‌تواند روش‌های «علت و معلولی» یا «استدلالی» بر اساس موضوع شما باشد.
 • مرحله چهارم: ارزش تحقیق خود را با ذکر نکات مهم و نمونه ها توضیح دهید. این باید ترکیبی از بخش‌های مختلف باشد که ترکیب پیچیده‌ای را به وجود می‌آورد که در آن صحبت می‌کنید که چگونه تحقیق پایان‌نامه شما تفاوت مثبتی ایجاد کرده است و چرا به طور متفاوت یا مشابه انجام شده است. باید استدلالی و واضح باشد.
 • مرحله 5: اهداف تحقیق خود و دلایلی که چرا موضوع مورد نظر خود را انتخاب کرده اید را مشخص کنید. در مورد آنچه می خواستید به دست آورید و راه هایی که چگونه بر اساس روش شناسی خود به موفقیت خاصی دست یافته اید بگویید. این باید اولین و آخرین قسمت از نگارش پایان نامه باشد که باید اهداف شما را توضیح دهد.
 • مرحله 6: پایان نامه خود را ویرایش و تصحیح کنید! به یاد داشته باشید که ویرایش همیشه حرف اول را می زند، به این معنی که باید با ویرایش قسمت های ضعیف، بر روی محتوا و خوانایی تمرکز کنید. پس از آماده شدن، باید اشتباهات گرامری و املایی را در حین تصحیح حذف کنید. فراموش نکنید که منابع و ضمیمه های خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به دلیل استناد نادرست با هیچ گونه سرقت علمی مواجه نمی شوید!

در اکثر سناریوها، با یک طرح کلی شروع کنید و با ارائه مواد و کشف موادی که دارید، آن را انعطاف پذیر کنید. این به شما کمک می کند تا موارد را تنظیم کنید و موضوع خود را دقیق نگه دارید. مهمتر از همه، عجله نکنید و قبل از شروع به نوشتن، وقت خود را برای بررسی و تجزیه و تحلیل همه جنبه ها اختصاص دهید. هنگامی که نمی دانید چگونه با پایان نامه خود شروع کنید، عبارات کلیدی را یادداشت کنید یا سعی کنید موضوع خود را محدود کنید تا محتوای پایان نامه خود را منحصر به فرد و رقابتی کنید.

چگونه یک دکترا بنویسید؟ اشتباهات رایج

 • فقدان تازگی علمی

اگرچه این مسئله جدی به نظر نمی رسد، اما این مشکل بزرگی است که بسیاری از افراد در تهیه آثار خود با آن مواجه هستند. بر کسی پوشیده نیست که هر پروژه علمی باید مرتبط باشد و تازگی داشته باشد، اما حتی امروزه بسیاری از دانشجویان این عوامل را فراموش می کنند و شکست می خورند، زیرا قادر به بیان دقیقاً چه چیز جدیدی در پروژه های خود هستند.

 • محدودیت های روش پیشنهادی

همیشه باید دقیقاً فرمول بندی شود که در چه شرایطی روش قابل اجرا است و در مقایسه با آنالوگ ها نتایج خوبی می دهد و در کجا باید به طور دقیق یا در ترکیب با دیگران استفاده شود یا اصلاً اعمال نشود. این مهم است!

از گفتن این که روش ارائه شده برای چیزی مناسب نیست نترسید، باید از ادعاهای غیرمستند مربوط به کاربرد گسترده تر بترسید، زمانی که در واقعیت، روش در برخی موارد قابل اعمال نیست.

 • عدم مقایسه با رقبا

در 9 پایان نامه از 10، می توانید نظر “تحلیل و مقایسه ناکافی روش پیشنهادی با آنالوگ های موجود” را مشاهده کنید و این چیزی است که می خواهید از آن اجتناب کنید.

چه مفهومی داره؟ مشکل این است که بسیاری از نویسندگان مروری بر روش‌های شناخته‌شده و کاستی‌های آن‌ها برای اثبات تازگی ایده‌های خود دارند، اما به ندرت می‌توانند روش‌های خود را به‌طور عینی با دیگران مقایسه کنند، بدون اینکه در درخشش آنها اغراق کنند. و این یک اشتباه بزرگ است که باید از آن اجتناب کرد.

در این شرایط چه اتفاقی می افتد؟ در نتیجه، فرد روش پیشنهادی را توصیف می کند، هزاران واقعیت، نظریه و مثالی را ارائه می دهد که درستی ایده های او را ثابت می کند. با این حال، چیزی برای پاسخ به این سوال وجود ندارد – در واقع، چرا روش شما بهتر از روش X است که این مشکل را نیز حل می کند؟ بنابراین، وقتی صحبت از دفاع شفاهی می شود، این شخص شکست می خورد. نامزد هیچ حرفی برای گفتن برای حمایت از روش خود ندارد و به نظر می رسد ایده های ارائه شده هیچ دلیل منطقی ندارد و به نظر نمی رسد از ایده های موجود متمایز باشد.

 • فکر نکنید افرادی که در مقابل شما هستند احمق هستند

وقتی صحبت از دفاع به میان می آید، آنگاه موضوع را با احتمال قابل توجهی، اگر نگوییم همه اعضای شورای پایان نامه، بهتر درک خواهید کرد. فقط به این دلیل که یک طاقچه باریک است که در سال‌های گذشته در حال کندن آن بوده‌اید. و ممکن است علایق علمی کاملاً متفاوتی داشته باشند.

اما این بدان معنا نیست که در مدت زمان بسیار کوتاهی نخواهند توانست کارهایی که انجام داده اید را ارزیابی کنند و تمام کاستی ها را در کارهایی که فراموش کرده اید یا شکست خورده اید بیابند. و در اینجا نگرش محترمانه نسبت به دیگران بسیار مفید خواهد بود.

بخش جداگانه ای از این قانون – فکر نکنید که مخالفان شما احمق هستند. بنابراین توصیه می شود از سرقت ادبی و کپی پیست (از جمله ترجمه مقالات خارجی) در متن خود پرهیز کنید. از این گذشته، باید اعتراف کنید که امروزه تقریباً هیچ فردی وجود ندارد که نمی داند چگونه از اینترنت یا ابزارهای ویژه برای بررسی سرقت ادبی استفاده کند، فقط کسانی هستند که نمی خواهند شما را دستگیر کنند.

همچنین دیگران را دشمن فرض نکنید. این کمیسیون متشکل از کسانی است که هیچ هدفی برای آسیب رساندن به شما ندارند، آنها فقط در تیم دیگر بازی می کنند – آنها باید شما را طبق تمام الزامات و قوانینی که دارند بررسی کنند. بنابراین، محترمانه و دوستانه رفتار کنید!

نتیجه

همانطور که در بالا آموختیم – تهیه پایان نامه، جمع آوری اطلاعات و سایر مراحل برای حفاظت از این اثر علمی بسیار پیچیده، چند وجهی و پیچیده است. بنابراین، اگر هنوز فکر می‌کنید «اطلاعات زیادی وجود دارد، من نمی‌توانم پایان‌نامه‌ام را بنویسم  و ​​نمی‌توانم بفهمم چه اتفاقی دارد می‌افتد»، در این بخش از مقاله‌مان همه چیز را برای شما خلاصه می‌کنیم.

 • پایان نامه نوعی مقاله است که با توجه به تحقیقات شما باید به تنهایی تهیه شود. این باید شامل مجموعه ای از نتایج علمی جدید و مقررات ارائه شده برای حمایت عمومی باشد. به عنوان یک اثر علمی باید وحدت درونی داشته باشد و گواهی بر سهم شخصی نویسنده آن در علم باشد.
 • ایده‌ها و روش‌های جدید ارائه‌شده در مقاله باید در مقایسه با روش‌های شناخته‌شده، که قبلا توضیح داده شده، استدلال و ارزیابی انتقادی شوند. پایان نامه های دارای ارزش عملی باید حاوی اطلاعاتی در مورد استفاده عملی از نتایج علمی به دست آمده و پایان نامه های دارای ارزش نظری – دستورالعمل استفاده از یافته های علمی باشد.
 • اساس محتوای پایان نامه باید  اساساً مطالب جدید باشد، از جمله توصیف حقایق، پدیده ها و الگوهای جدید، و همچنین ترکیبی از اطلاعات شناخته شده قبلی از سایر موقعیت های علمی یا در جنبه کاملاً متفاوت (برای درک آنچه یک سنتز، فقط مقاله ما را با ایده های مقاله ترکیبی بخوانید). در این راستا، چنین مطالبی ممکن است حاوی سوالات بحثی مرتبط با بازنگری دیدگاه ها و مطالب ارسالی موجود باشد. محتوای پایان نامه باید الزامات اصالت، منحصر به فرد بودن و اصالت مفاد را داشته باشد.
 • شکل ارائه محتوای پایان نامه باید با درجه بالایی از انتزاع، استفاده فعال از دستگاه ریاضی و ابزار تفکر منطقی، و همچنین منطقی بودن قضاوت ها و دقت داده های داده شده مشخص شود. پایان نامه با تمرکز بر خوانندگانی که آمادگی حرفه ای آنها در بالاترین حد است، باید تمام ابزارهای نشانه (فرمول ها، نمودارها، نمودارها، جداول و غیره) را در متن درج کند، یعنی تمام آنچه را که «زبان علم» است، فقط توسط حرفه ای ها قابل درک است. طراحی زبانی و سبکی مطالب باید با ویژگی های سبک علمی گفتار تعیین شود که ویژگی اصلی آن عینیت ناشی از ویژگی های دانش علمی است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + یازده =