معمولاً نویسندگان از الگوهای مختلفی برای کمک به خوانندگان برای درک بهتر شخصیت شخصیت‌های اصلی استفاده می‌کنند، اما هرگز مستقیماً آنها را توصیف نمی‌کنند. خوانندگان به طور مستقل در مورد شخصیت ها نتیجه گیری می کنند زیرا رفتارها و انگیزه های آنها را به روش خود درک می کنند. دانستن نحوه نوشتن تجزیه و تحلیل شخصیت برای دانش آموزان مهم است زیرا معلمان در طول تحصیل خود باید این تحلیل را همراه با محتوای اصلی ارائه شده توسط آشکارساز سرقت ادبی انجام دهند .

نویسندگان دانش‌آموزان را تشویق می‌کنند که بین سطرها بخوانند و به آنها راهنمایی می‌کنند تا رفتار شخصیت‌ها را درک کنند. با این حال، خوانندگان باید خودشان با استفاده از الگوهای تحلیل نتیجه گیری کنند. در این مقاله با نحوه نوشتن تحلیل شخصیت آشنا خواهید شد. با استفاده از نکات ما می توانید به راحتی یک فیلم یا یک نمایشنامه را تحلیل کنید و بنویسید.

تحلیل شخصیت چیست؟

تعریف تحلیل شخصیت به این صورت است: مقاله ای است که در آن رفتارها، انگیزه ها و اعمال شخصیت ها بررسی می شود این رویکرد زمانی استفاده می شود که فرد نیاز به نوشتن تحلیل آثار ادبی دارد. این تحلیل شامل توصیف شخصیت ها و درگیری با دیگرانی است که در طول داستان تجربه می کنند. همچنین می توانید ایده های مقاله شخصی جالبی را بیابید در سایت ما هدف اصلی این تحلیل، ارزیابی انتقادی شخصیت ها و نتیجه گیری مناسب بر اساس نتایج داستان است. شخص می‌تواند با بررسی رفتارها، محرک‌ها، عادات و انگیزه‌های او شخصیت را تحلیل کند. شما ممکن است درگیری های داخلی و خارجی را در نظر بگیرید که برای آنها معمول است. مثلاً اگر مکبث را تحلیل می کنید، باید رفتار او را توضیح دهید و مشخص کنید که چرا این گونه عمل می کند.

انواع مقاله تحلیل شخصیت

شخصیت ها متفاوت هستند: خوب و بد، مهم و ناچیز. در این بخش توضیح خواهیم داد که تحلیل شخصیت از منظر نقش‌هایی که هر شخصیت در این داستان بازی می‌کند چیست:

انواع

توضیحات شخصیت ها

 • قهرمان داستان

غالباً قهرمان داستان شخصیت اصلی داستان است. نقش های اصلی او توجه خوانندگان را به خود جلب می کند و به عنوان محرک داستان اصلی عمل می کند. آنها همیشه خود را در میانه کارها می بینند و در همه رویدادها شرکت فعال دارند. زمانی که نیاز به نوشتن تحلیل است، باید این را در نظر گرفت.

 • آنتاگونیست

به طور معمول، آنتاگونیست در مقابل قهرمان داستان قرار می گیرد. بنابراین، خوانندگان از آنها متنفرند زیرا آنها به دلیل ماهیت متضاد آنها مشکل ایجاد می کنند . تضادها در داستان ها اغلب توسط آنتاگونیست ها آغاز می شود. تجزیه و تحلیل روابط بین قهرمان و آنتاگونیست زمانی که شما یک تحلیل می نویسید زمان زیادی می برد زیرا اینها روابط اصلی در یک روایت هستند.

 • عمده

به عنوان یک قاعده، شخصیت های اصلی نقش مهمی در روایت دارند. برای مثال، اقوام یا دوستان قهرمان داستان، شخصیت‌های اصلی هستند. خوانندگان ممکن است روابط و تعاملات بین یک قهرمان داستان و یک شخصیت اصلی را برای درک بهتر انگیزه ها بررسی کنند.

 • جزئی

همانطور که از نام پیداست، شخصیت‌های فرعی در مقایسه با شخصیت‌های اصلی نقش‌های نسبتاً کوچکی دارند. غالباً فردیت جزئی، کلیشه ای از افراد ایستا است.

 • پویا

شخصیت‌های پویا تغییراتی را در طول داستان تجربه می‌کنند . معمولاً پروتاگونیست و آنتاگونیست شخصیت های پویا هستند.

 • استاتیک

شخصیت های ایستا در طول کل روایت ثابت می مانند. با این حال، این بدان معنا نیست که این شخصیت ها قابل تحلیل نیستند. ممکن است دلیل ایستایی مشکلی باشد که در روایت تحلیل شده است.

 • کلیشه ای

اغلب نویسندگان باید فضای باقی مانده را با شخصیت های کلیشه ای پر کنند. علاوه بر این، این شخصیت ها به ایجاد محیطی خاص برای زمان روایت کمک می کنند. به عنوان مثال، زن خانه دار، گدا یا فرد دیوانه ممکن است به عنوان شخصیت های کلیشه ای عمل کند. این اطلاعات ممکن است هنگام نوشتن تحلیل شخصیت مفید باشد.

علاوه بر این، نحوه انجام تجزیه و تحلیل شخصیت را با جزئیات در نظر خواهیم گرفت. گاهی اوقات سخت است که شخصیت خود را دسته بندی کنید. هنگام شروع تجزیه و تحلیل نباید نگران این موضوع باشید زیرا کاملا طبیعی است. هدف اصلی هر تحلیلی، توصیف شخصیت اوست. اگر یک طرح کلی تهیه کنید، کار شما آسان تر خواهد شد.

یک طرح کلی برای نوشتن تجزیه و تحلیل دقیق شخصیت مورد نیاز است . شامل مراحل زیر می باشد :

 • توصیف شخصیت

فرد باید بر اساس اطلاعاتی که از یک روایت به دست آمده است، تحلیل بنویسد، مانند شیوه ارتباط، احساسات، رفتارها و اعمالی که قهرمان شما نشان می دهد یا تجربه می کند. این به تعریف دسته ای که این شخصیت به آن تعلق دارد کمک می کند. دسته بندی به توضیح بهتر اعمال و رفتار او کمک می کند. همچنین، به نوشتن تحلیل شخصیت قوی کمک می کند. این جنبه ها نکات کوچکی هستند که می توانید در تحلیل خود برای درک بهتر انگیزه های او در نظر بگیرید. با ردیابی اعمال، حرکات، آداب و عبارات آنها می توانید شخصیت آنها را به دقت بررسی کنید.

 • نقش یک شخصیت را در داستان تعریف کنید

نقش شخصیت ها در روایت از دیگر جنبه های تحلیل است. هر شخصیت برای یک نقش خاص مناسب است. درک اینکه آیا شخصیتی که مورد تحلیل قرار می گیرد نقش اصلی یا فرعی را ایفا می کند ضروری است. به عنوان یک قاعده، اگر داستانی را با دقت بخوانید، انجام آن آسان است.

 • رشد و توسعه شخصیت فرآیند را دنبال کنید

معمولاً هر روایتی برای نشان دادن رشد و تکامل شخصیت ها ساخته می شود. در طول داستان، شخصیت‌ها ممکن است قوی‌تر شوند، یاد بگیرند در شرایط سخت زنده بمانند، روابط جدیدی ایجاد کنند یا شروع به درک بهتر خود کنند. معلمان انتظار دارند که دانش آموزان در هنگام نوشتن تجزیه و تحلیل شخصیت پیشرفت شخصی خود را نشان دهند. برای رسیدن به این هدف، دانش آموزان تشویق می شوند که یادداشت برداری کنند تا چیز مهمی را فراموش نکنند. همچنین، لحظات عطف را یادداشت کنید و نقاط را در یک داستان تغییر دهید زیرا این رویدادها ممکن است بر شخصیت ها تأثیر بگذارند.

چگونه یک تحلیل شخصیت مانند یک حرفه ای بنویسیم

یک رویکرد خوب برای نوشتن مقاله تحلیل شخصیت این است که در حین مطالعه یادداشت برداری کنید – باید نقل قول های کلیدی متعلق به شخصیت خود، اقدامات کلیدی که او را تعریف می کنند، نظرات شخصیت های دیگر در مورد آنها و غیره را ضبط کنید. هنگام نوشتن شخصیت، همه موارد را ثبت کنید. این یادداشت ها مفید خواهند بود.

هنگام نوشتن تحلیل شخصیت مهم است که چندین نکته را در نظر داشته باشید. تجزیه و تحلیل فردی به درک بهتر شخصیت و رفتارهای او کمک می کند. در اینجا ما چندین نکته مفید را فهرست کرده ایم که به نوشتن طرح تحلیل شخصیت کمک می کند :

 • انگیزه ها

با هدف درک انگیزه ها ممکن است سؤالاتی بپرسید و پاسخ دهید. نمونه سوالات: دلایل تحریک کنش های مشاهده شده در داستان چیست؟ چرا یک شخصیت این انتخاب را انجام داد؟ آیا فردی رفتار اخلاقی داشت؟ معضل این شخصیت چه بود؟ با پرسیدن این سوالات می توانید دلایل اساسی برای رفتارهای خاص شخصیت ها را درک کنید. آشکار کردن انگیزه ها به نوشتن تحلیل شخصیت با کیفیت بالا کمک می کند.

 • اقدامات

در این مرحله می‌توانید نحوه عملکرد یک شخصیت، چگونگی تأثیر اعمال این شخصیت بر شخصیت‌های دیگر، کارهای درست یا غلط و غیره را تجزیه و تحلیل کنید. اعمال و رفتارها شخصیت‌ها و سبک‌های زندگی را به بهترین شکل توصیف می‌کنند. گاهی اوقات اعمال می توانند بحث برانگیز باشند و کشمکش یا درگیری درونی را نشان دهند. با بررسی اختلافات درونی می توان دلایل این رفتارها یا اعمال را آشکار کرد. از این رو، اعمال، انگیزه ها و رفتارها به شدت به هم مرتبط هستند. نمایش این پیوندها در یک داستان ضروری است. تجزیه و تحلیل اقدامات به نوشتن مقاله جامع کمک می کند.

 • نحوه صحبت شخصیت ها

یک شخصیت به چه روش هایی احساسات خود را بیان می کند؟ آیا نحوه صحبت کردن او زمانی که با افراد مختلف صحبت می کند متفاوت است؟ آیا او تحصیلات خوبی دریافت کرده است؟ این شخصیت از کدام عبارات استفاده می کند؟ نویسندگان شخصیت ها را با استفاده از کلمات به تصویر می کشند در حالی که تصاویر همیشه در دسترس نیستند. بنابراین، تصور آنها دشوار نیست. شما باید مراقب باشید و به جزئیات توجه کنید. هنگام توصیف روش ارتباطی، می توان مقاله تحلیلی خوبی نوشت یا قلاب های خوبی برای مقالات نوشت .

 • توصیف شخصیت ها توسط شخصیت های دیگر

با تجزیه و تحلیل تعاملات این شخصیت با دیگران، می توانید بیشتر درباره شخصیتی که توصیف می کنید، درک کنید. شما باید بررسی کنید که چگونه شخصیت‌های دیگر شخصیتی را که تحلیل می‌کنید توصیف می‌کنند، درک شخصی از خود با شخصیت‌هایی که دیگران ارائه می‌کنند مطابقت دارد و اینکه کدام توصیف صادقانه، احساسی یا قضاوتی است.

 • اسامی و لقب های داده شده را در نظر بگیرید

نام یک رمان می تواند در مورد خلاصه آن چیزهای زیادی بگوید. نام های “شازده کوچولو” یا “مکس دیوانه” معنای یک داستان را می رساند. شما می توانید بر اساس این نام ها در مورد آنها فرضیاتی داشته باشید.

این مراحل به نشان دادن چگونگی تجزیه و تحلیل یک شخصیت کمک می کند .
مرحله بعدی این است که مقاله تحلیلی خود را به درستی ساختار دهید. همانند سایر مقالات، مقدمه، بدنه و نتیجه گیری ساختار یک مقاله تحلیل شخصیت را تشکیل می دهد. حال بیایید نحوه نوشتن یک مقاله با ساختار مناسب را در نظر بگیریم.

 • مقدمه

کارکرد اصلی بخش مقدماتی جلب توجه خوانندگان است. برای رسیدن به این هدف ممکن است سوالی بپرسد یا اظهار نظر کند. بیانیه پایان نامه را در ابتدای مقاله خود بنویسید. همچنین، در این قسمت می‌توانید شرح شخصیتی را که قرار است آن‌ها را تحلیل کنید، قرار دهید تا علاقه خوانندگان را برانگیزد. سعی کنید با یافتن یک بیانیه تحریک آمیز توجه آنها را از همان سطرهای اول جلب کنید. این بلافاصله علاقه خوانندگان را به مقاله شما افزایش می دهد.

 • بدن

بدن بخش مرکزی مقاله شما است. شما باید در این بخش از مقاله به ویژگی های فیزیکی شخصیتی که توصیف می کنید، شخصیت و پیشینه او بپردازید. همچنین، می‌توانید درگیری‌هایی را که این شخص در طول داستان با آن مواجه شده است، توضیح دهید که چگونه بر این تعارض غلبه می‌کند و چه موانعی او را برای غلبه بر این موانع باز داشته است. بنویسید که خوانندگان چه درس هایی می توانند از زندگی و ماجراهای این شخصیت بیاموزند و نکات کلیدی از این داستان.

 • نتیجه

این بخش نتایج هر پاراگراف مقاله را خلاصه می کند. اگر پایان نامه خود را مجدداً بیان کنید، می توانید مقاله خود را قوی تر کنید. همچنین در این بخش باید یافته های مهم را بنویسید. با ارائه خلاصه ای از چندین نکته قرار داده شده در بخش بدن با مثال، می توانید نتیجه گیری خود را افزایش دهید.

جنبه های خاص مقاله تحلیل شخصیت

جنبه های خاص شامل روابط، هدف نویسنده و سازمان است. بیایید این جنبه ها را در نظر بگیریم.

 • روابط

وقتی تحلیل خود را می نویسید، چندین نفر را انتخاب کنید که یک شخصیت تحلیل شده در مقایسه با دیگران، بیشتر با آنها تعامل دارد. علاوه بر این، باید بنویسید که چرا این افراد را برای توصیف قهرمان خود انتخاب کردید. همچنین می توانید نشان دهید که چگونه شخصیت قهرمان شما در روابط با دیگران آشکار می شود. خوب است توضیح دهید که چرا او چنین کرد و آیا عملکرد او نسبت به دیگران چیست و اینکه آیا رفتار او نسبت به دیگران منصفانه است یا خیر. می توانید از روش مقایسه و مقایسه برای توصیف بهتر رفتارها و اعمال او استفاده کنید. این تحلیل شما را به شدت افزایش می دهد.

 • هدف نویسنده

در این بخش می توانید توضیح دهید که چرا نویسنده این شخصیت را خلق کرده است و می خواهد چه چیزی را به خوانندگان نشان دهد. شما باید توضیحات مفصلی در مورد نوع شخصیت بدهید، نقش او را در یک داستان و درس هایی که از این داستان آموخته اید را مشخص کنید.

 • ساختار

همانطور که قبلاً در بالا ذکر شد، ساختار مقاله تحلیل شخصیت مشابه ساختار هر مقاله دیگری است. استدلال اصلی خود را در مقدمه قرار دهید و سپس با ارائه توجیه در توسعه داستان، نظر خود را توجیه کنید. یک نتیجه گیری قوی به خوانندگان کمک می کند نظر شما را در مورد شخصیتی که تحلیل می کنید بپذیرند.

نتیجه

در اینجا چند نکته برای تحلیل داستان ارائه کردیم. با کمک نکات ما می توانید هر شخصیت یک رمان یا یک فیلم را تجزیه و تحلیل کنید. این نکات می تواند برای دانش آموزان دبیرستانی و کالج استفاده شود. خلاصه ای کوتاه کار شما را آسان تر می کند. با پیروی از توصیه های ما می توانید نمرات بالایی در مدرسه دریافت کنید. اگر برای اولین بار این تجزیه و تحلیل را انجام دهید، چندین روز زمان نیاز دارید تا برنامه ریزی کنید و نکات اصلی را ترسیم کنید. پس تردید نکنید و همین الان تحلیل خود را شروع کنید! وقت خود را از دست ندهید و سعی کنید از این روند لذت ببرید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 7 =