وقتی یک فرد معمولی به این فکر می کند که چگونه یک مقاله را نقد کند، معمولاً معتقد است که هدف این است که همه نکات اشتباه را بیابد و تا حد امکان انتقاد پذیر باشد. راهنمای ما به ابهام زدایی از اکثر سوالات مربوط به نقد مقاله کمک می کند. این قوانین اساسی، توضیحات و یک مثال می تواند به شما در یادگیری کمک کند. حتی اگر دستورالعمل‌های مرموزانه‌ای را از استاد دانشگاه خود دریافت می‌کنید، راهنمای نقد مقاله ما با ادامه دادن، همه چیز را واضح‌تر می‌کند!

نقد مقاله چیست؟

به زبان ساده، یک نقد مقاله نوعی مقاله نویسی است که در آن نویسنده باید ارزیابی انتقادی کافی، بی طرفانه و انتقادی از مقاله مورد نظر ارائه دهد. البته حداقل مختصری از مطالب و اطلاعات مربوط به سوابق نویسنده (در صورت لزوم) را شامل می شود. با این حال، لازم نیست به فهرستی از مطالب تبدیل شود! دانستن اینکه چگونه یک مقاله را خلاصه و نقد کنید به این معنی است که به مخاطب خود کمک کنید تا تمام نکات کلیدی مقاله را همراه با ایده ها، اهداف یا مقاصد اصلی نویسنده ببیند. هدف اصلی هر نقد مقاله این است که با خنثی نگه داشتن لحن از نظر ملاحظات شخصی، نقاط قوت و ضعف مقاله را آشکار کند. از آنجایی که باید به زبان رسمی با ساختاری دقیق نوشته شود، باید از الگوی عمومی آکادمیک پیروی کرد که در آن تحلیل شروع یا مقدمه دارد.

ترفند این است که آن را بیش از یک بار بخوانید و توضیح دهید که چگونه از دریچه اهداف تحصیلی و ارزش کلی تحصیلی احساس می کنید. صحبت از هدف، نوشتن یک نقد مقاله، شما باید ایده های اصلی نویسنده را شرح دهید. توضیح مختصری از اینکه چرا در زمینه خاص شما مهم است، ارائه دهید. در مرحله بعد، به یاد داشته باشید که تمام جنبه های جالبی را که به آشکار شدن ارزش مقاله کمک می کند، ذکر کنید. در نهایت در مورد قصد و دیدگاه نویسنده در مورد موضوع صحبت کنید. بخش پایانی نقد مقاله باید خلاصه ای از هدف اصلی را ارائه دهد. با یادگیری نحوه نوشتن نقد یک مقاله، به یاد داشته باشید که نتیجه گیری شما بخش مهمی است که در آن می توانید به مخاطب اطلاع دهید که آیا موافق یا مخالف نویسنده هستید.

چگونه گام به گام نقد مقاله بنویسیم؟

فرآیند نگارش نقد مقاله ساده تر از آن چیزی است که به نظر می رسد. زمانی که با نوشته های دانشگاهی پیچیده سر و کار دارید، تنها لازم است بدانید از کجا شروع کنید و چگونه نقد خود را همسو کنید. بنابراین، این چهار مرحله ساده را برای یادگیری نحوه نقد مقاله دنبال کنید:

  1. زمان کافی برای خواندن مقاله صرف کنید.  چنین رویکردی برای درک هر ایده ای که در مطالب خواندنی شما توضیح داده شده است ضروری است. ممکن است گاهی اوقات درک آن چالش برانگیز باشد. دوباره آن را بررسی کنید یا آن را با صدای بلند بخوانید تا ببینید آیا منطقی تر است یا خیر. در صورت شک، می توانید از منابع مشابه یا مقالاتی که موضوع را بیشتر توضیح می دهند، مشورت کنید. هنگام انتقاد از مقاله، خوانایی و وضوح مقاله را در نظر بگیرید.
  2. یادداشت بردارید  هنگامی که مقاله برای شما واضح است و متوجه شدید (کم و بیش!) در مورد چیست، وقت آن است که دوباره آن را به روشی متفاوت بخوانید و یادداشت برداری کنید تا به خودتان کمک کنید تا در ادامه مطلب بروید. به عنوان مثال، اگر با موضوع جالب یا بحثی برخورد کردید که شما را به دردسر انداخت، باید آن را به عنوان موضوعی در نظر بگیرید که ارزش بحث را دارد. شما می توانید آن قسمت را نقل قول کنید یا از آن به عنوان استدلال برای اثبات نظر خود استفاده کنید.
  3. یادداشت های خود را به طرح کلی تبدیل کنید.  یادداشت های شما به دلایلی وجود دارد. می توانید آنها را در ساختار خود پیاده کنید و از نکات خود به عنوان جملات موضوعی هنگام بحث در مورد بخش های مهم استفاده کنید. همانطور که اجازه می دهید نقد مقاله خود تکامل یابد، نظرات خود را ارائه دهید یا نظرات خود را بنویسید تا به مخاطبان خود کمک کنید تا مسائل را واضح تر درک کنند.
  4. نظر شما اینجاست.  اینجاست که باید افکار خود را خلاصه کنید و توضیح دهید که آیا مقاله را دوست دارید یا اینکه قسمت های ضعیف و نامشخص زیادی دارد. البته، ایده های شما باید با یک مدرک روشن پشتیبانی شود.

به یاد داشته باشید که اگر از هر مرجع دیگری استفاده کرده اید یا از اطلاعات خارجی فراتر از مقاله مورد نظر استفاده کرده اید، همیشه آن را در صفحه کتابشناسی / منابع خود ذکر کنید. هر قسمت از نقد مقاله شما باید به شیوه ای مناسب نوشته شود و گاهی اوقات کمک آنلاین پایان نامه واجد شرایط فقط چیزی است که شما نیاز دارید تا همه نگرانی های خود را کنار بگذارید.

درباره قالب و ساختار نقد مقاله بیاموزید

مگر اینکه غیر از این مشخص شده باشد، نقد مقاله شما باید از این الگو پیروی کند:

  • طرح کلی.  مقدمه شما باید به این شکل باشد زیرا باید اطلاعات زمینه ای در مورد مقاله ارائه دهید و نکات اصلی نویسنده را بدون تبدیل آن به خلاصه توضیح دهید. از منظر انتقادی به مسائل نزدیک شوید.
  • بیانیه پایان نامه.  اگر با نقد مقاله تحقیقی سروکار دارید، بیانیه پایان نامه شما باید ارزش مقاله یا روش شناسی را توضیح دهد.
  • هدف مقاله  این قسمت قسمت پاراگراف های بدن شما است که در آن باید ایده های نویسنده را طوفان فکری کنید و آنها را با دانش رایج آزمایش کنید. ببینید چه چیزی خوب است، چه چیزی ناکافی است و چه بخش هایی برای دستیابی به هدف خاصی که نویسنده تعیین کرده است، مهم ترین هستند.
  • مراجع اضافی  اگر با یک مقاله پژوهشی سر و کار دارید، ممکن است لازم باشد قبل از توضیح نظر خود، با مقالات تحقیقاتی خارجی مرتبط برای اثبات اهمیت و روش شناسی مقاله مشورت کنید.
  • نتیجه گیری/خلاصه با نظر شما.  بخش پایانی نقد مقاله معمولاً چالش برانگیزترین بخش است. اینجاست که باید نظر خود را توضیح دهید. ترفند فقط این است که بگوییم مقاله چه احساسی در شما ایجاد کرده است، چگونه به شما کمک کرده است، یا چه نقص هایی پیدا کرده اید، همیشه شواهد مرتبط را ارائه می دهد.

بدون شک، ممکن است مجبور شوید ساختار متفاوتی ارائه دهید، اما پیروی از ساختار بالا تعادل کاملی است که در آن یافته‌ها، نظرات و متغیرهای کلی خود را بیان می‌کنید. به یاد داشته باشید که نقد مقاله شما باید نه تنها نکات منفی که با آن مواجه می شوید، بلکه اکتشافات مثبت را نیز پوشش دهد.

نحوه نوشتن نقد مقاله: مجله در مقابل مقاله پژوهشی

تفاوت عمده بین نوشتن نقد مقاله پژوهشی و پرداختن به مقاله عمومی ژورنال، رویکردی است که باید در پیش بگیرید. به عنوان یک قاعده، مقالات پژوهشی منابع تجربی یا اولیه را نشان می دهند. این بدان معناست که سبک نقد شما باید مقدمه ارائه شده توسط نویسنده، روش های استفاده شده، نمونه ها و نظرسنجی ها، نتایج تحقیق معین و بحث در مورد نتایج به دست آمده را در نظر بگیرد.

اکنون که با مقالات مرور کلی که عمدتاً منابع ثانویه را با ترکیبی از اطلاعات خاص ارائه می کنند، سروکار دارید، باید با موضوع و اهمیت آن برای مخاطب عام کار کنید. به عبارت دیگر، هدف همیشه متفاوت است. شما باید بیشتر از کار تحقیقی تحلیلی خلاصه ارائه دهید. با بازگشت به نقد مقاله تحقیق، سعی کنید مشکل را مطالعه کنید و ببینید آیا نویسنده اظهاراتی دارد یا خیر. سپس، بر بررسی ادبیات مربوطه، و فرضیه یا سؤالات تحقیقی که توسط نویسنده تنظیم شده است، تمرکز کنید.

به یاد داشته باشید که اگر اطلاعات کتابشناختی ارائه شده است را مرور کنید و توضیح دهید که آیا برای بررسی اهمیت دارد یا خیر و آیا تمام اطلاعات ذکر شده در مقاله به درستی ارجاع شده است. به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از مسائل احتمالی سرقت ادبی، باید منابعی برای نقل قول ها و مراجع در نقد مقاله خود به سبک نوشتاری مرتبط (APA، MLA یا شیراز) ارائه دهید.

نمونه نقد مقاله

به عنوان نمونه ای از مقاله، اجازه دهید ” مشارکت روان آکوستیک و شنوایی شناسی عصبی در آشکارسازی ارتباط اختلالات روانی با اختلالات پردازش شنوایی مرکزی ” را در نظر بگیریم که در سال 1382 توسط سعیدجوی زاده ارائه شده است. در زیر متن کوتاه، نمونه ای از نقد مقاله است که به شما کمک می کند ایده ای از نحوه انجام آن پیدا کنید:

این مقاله تحقیقات جالب و نوآورانه ای را در زمینه روان آکوستیک با تمرکز نه تنها بر جنبه های نورو شنوایی شناسی، بلکه همچنین پرداختن به فعالیت الکتریکی مسیرهای شنوایی ارائه می دهد. نویسندگان به چالش های اختلالات پردازش شنوایی مرکزی پرداخته اند، به این معنی که مقاله مربوط به حوزه روانپزشکی است. این تحقیق خاص MEDLINE با مراجعه به بیش از 564 مقاله برای ایجاد روش و نمونه های کافی برای حفظ اهمیت عناصر روان آکوستیک از طریق دریچه اختلالات عصبی یا روانی انجام شده است. آنچه این تحقیق را خاص می کند استفاده از آزمون ها و آزمایش های مختلفی است که با کمک روش های شبیه سازی شنوایی انجام شده است.

نویسندگان بر اساس نوع ضایعه انتخابی، تعادل منحصر به فردی را بین تست های روان آکوستیک و الکتروفیزیولوژیک ارائه می دهند. لازم به ذکر است که انواع مختلف اختلالات روانی برای ارائه تحقیقاتی با وزن مناسب مورد توجه قرار گرفته است. هدف این مقاله ارائه تحقیقات متنوع بر اساس آثار متخصصان ماهر در روان‌پزشکی، مغز و اعصاب، روان‌شناسی اعصاب و روان‌شناسی کودکان در میان سایر علوم است. ارزش مقاله همچنین در اهمیت پرداختن به چالش‌های یادگیری متعدد مانند نارساخوانی، ADHD و اوتیسم است زیرا جنبه شنوایی در عمق بیشتری مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگرچه به دلیل اینکه مقاله بیشتر مبتنی بر شواهد است به عامل آموزشی به اختصار اشاره می شود، اما فضای کافی برای تحقیقات علمی مرتبط باقی می گذارد .

همانطور که می بینید، هدف این است که توضیح داده شود و نشان دهد که چرا مقاله مهم است و دقیقاً چه چیزی آن را خاص می کند. سعی کنید شواهد مرتبط از مقاله نقد را با نقل قول یا با نقل قول ارائه کنید.

مقرون به صرفه و قابل اعتماد نوشتن مقاله نقد کمک

اگر مفهوم نقد مقاله هنوز برای شما خیلی گیج کننده به نظر می رسد یا می خواهید تکلیف نقد خود را از نظر وضوح، سبک یا سرقت ادبی بررسی کنید، کمک وجود دارد. صرف نظر از اینکه باید یاد بگیرید که چگونه یک مقاله بنویسید یا با نوشتن نقد مبارزه کنید، ما می دانیم که چگونه کارها را آسان تر کنیم. به نویسندگان ما مراجعه کنید که آماده کمک به شما 24 ساعته هستند. چالش های خود را حل کنید، ضرب الاجل ها را رعایت کنید و از سرقت ادبی اجتناب کنید. فقط سفارش خود را با هوش پژوهشی ثبت کنید و به متخصصان ما اجازه دهید حتی با پیچیده ترین نقد مقاله یا هر کار دانشگاهی دیگری برخورد کنند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 19 =