ما اغلب قیاسی از موضوعات مختلف در زندگی خود ترسیم می کنیم، اما به ندرت آن را به صورت مکتوب انجام می دهیم. شاید بتوان گفت، دانشگاه و کالج تنها جاهایی هستند که چنین نظری را روی کاغذ به اشتراک می گذارید. مقاله مقایسه و مقایسه نوع رایج تکالیف دانشگاهی با ویژگی های منحصر به فرد آن است. حتی اگر در مقایسه نقطه ای عالی هستید، قبل از شروع به نوشتن، درباره ساختار و الزامات مقاله بیشتر بدانید.

مقاله مقایسه و کنتراست چیست؟

مقاله مقایسه و تقابل ممکن است یک کار مستقل یا فقط بخشی از مقاله بزرگتر باشد. به عنوان مثال، پایان نامه اغلب شامل پاراگراف های بسیاری با چنین عناصری است. تعریف مناسب از این نوع مقاله:

مقاله ای است که در آن دانش آموز شباهت ها و تفاوت های بین دو یا چند چیز را آشکار می کند و یافته های خود را با استدلال تقویت می کند.

استادان اغلب از دانشجویان می خواهند که هم مفاهیم انتزاعی (از قبیل نظریه ها، روش ها یا دوره های تاریخی) و هم چیزهای خاص (شخصیت های کتاب، شخصیت ها، کشورها و غیره) را با هم مقایسه کنند. دستورالعمل های کمی وجود دارد که باید در حین ساخت این نوع مقالات رعایت کنید.

1. یک استدلال برای مقاله ایجاد کنید

قبل از شروع یک فرآیند نوشتن، موضوع خود را طوفان فکری می کنید و برخی از ویژگی های برجسته دو شی را پیدا می کنید. این چیزها باید به اندازه کافی متضاد باشند تا با هم مقایسه شوند. عنوان مقاله آینده شما ممکن است شبیه “اپل در برابر مایکروسافت” یا “تفاوت ها و شباهت ها در اسطوره یونان باستان و مصر باستان” باشد.

شما باید توضیح دهید که چرا تأمل در این اشیاء خاص و انتخاب استدلال های قوی جالب است. در این مقاله، ممکن است ثابت کنید که چرا اپل، به نظر شما، بهتر از مایکروسافت است. یا بگویید چگونه تضاد اسطوره های مختلف باستانی آینده هر تمدن را تعیین می کند.

در عمل، فراموش نکنید که ویژگی هایی را که به نظرتان معنی دار بودید روی کاغذ بنویسید. هر فکری می تواند مهم باشد، بنابراین هر چیزی که به ذهنتان می رسد را یادداشت کنید و به مرحله بعدی بروید.

2. ساختار مقاله مقایسه و کنتراست را ایجاد کنید

الگوی استاندارد برای همه مقالات یک طرح اولیه مقدمه – بدنه اصلی – نتیجه گیری است. در مقدمه، شما یک پایان نامه از مقاله خود را تشکیل می دهید و موضوع بحث بعدی را به مخاطبان خود ارائه می دهید. این بخش باید به اندازه کافی قانع کننده باشد تا افراد را برای خواندن متن اصلی ترغیب کند. بنابراین، باید در ابتدای مقاله خود یک قلاب ایجاد کنید. این میتواند باشد:

  • حقیقت جالب،
  • تجربه شخصی،
  • شوخی یا حکایت،
  • سوال تحریک کننده
  • ادعای جسورانه

اگرچه متن اصلی معمولاً از 3 پاراگراف تشکیل شده است، در برخی موارد ممکن است بیشتر بنویسید. در اینجا شما آرگومان های انتخاب شده قبل را ارائه می دهید و بخش عمده ای از کار مقایسه را تکمیل می کنید.

ساختار مقاله کنتراست

در پایان تحقیق، شما تمام استدلال ها را نتیجه می گیرید و پایان نامه خود را تکرار می کنید . یک پاراگراف برای این قسمت کافی است، نباید حجیم باشد.

3. ملزومات فرمت مقاله مقایسه و کنتراست را در نظر بگیرید

در حالی که همه چیز در مورد مقدمه و نتیجه گیری روشن است، بخش اصلی در آن مقالات ممکن است با استفاده از سه روش سازماندهی شود:

✏ موضوع بر اساس موضوع

شما با توصیف یک شی شروع می کنید و نقاط متمایز آن را در ابتدا اختصاص می دهید. پس از آن، به مورد دوم می روید و هر آنچه در مورد آن می دانید را در پاراگراف های آخر یادداشت می کنید. این چیدمان صاف و قابل درک در نظر گرفته می شود. با این حال، بیشتر شبیه لیستی از نکات به نظر می رسد تا مقایسه. این قابل توجه ترین نقص این تنظیمات است.

✏ نقطه به نقطه

هدف اصلی این روش یک معیار ارزیابی است. به عنوان مثال، می توانید مایکروسافت و اپل را بر اساس نوآوری ها، هزینه نرم افزار آنها یا محبوبیت محصولات کلیدی ارزیابی کنید. با تمرکز بر هر نقطه، به تدریج ویژگی های هر دو شی را همزمان آشکار می کنید.

✏ مشترک و متفاوت به طور جداگانه

در اینجا شما مقاله خود را در قالب “شروع با مقایسه، پایان با کنتراست” سازماندهی می کنید. اگر بخواهید به جای تفاوت ها بر ویژگی های مشترک تأکید کنید، ممکن است ترتیب معکوس شود.

4. طرح کلی مقاله

طرح کلی 50 درصد موفقیت است. اگر دانش آموزی آن را مهم نداند و این روند را نادیده بگیرد، زمان بسیار بیشتری را صرف نوشتن می کند. هنگامی که طرح کلی را ایجاد کردید، مقاله خود را به تنهایی ترکیب می کند. تکنیک های مفید مختلفی وجود دارد – شجره نامه، پیش نویس خام، طرح ها و جداول. رئوس مطالب به معنای برنامه ریزی ساختار، ترسیم نوع تقریبی مقاله و سازماندهی نکات اصلی در یک ترتیب خاص است – اقداماتی که نوشتن را ساده تر می کند.

5. بررسی مقاله با استفاده از نمونه

اگر مطمئن نیستید که مقاله شما با الزامات عمومی مطابقت دارد، نمونه های موجود در وب را بررسی کنید یا از استاد خود بخواهید آنها را در اختیار شما قرار دهد. این به دانشگاه نیز بستگی دارد: قوانین مقالات ممکن است در هر کدام متفاوت باشد.

به دنبال نمونه در وب سایت معتبری باشید که می توانید به آن اعتماد کنید. یک مقاله آماده همچنین یک گزینه عالی است که به شما توضیح می دهد چگونه یک مقاله خوب در تمرین بنویسید.

6. از عناصر گرافیکی استفاده کنید

اطلاعات در فرم بصری بهتر جذب می شود. متن را با تصاویر، گرافیک ها، جداول، نمودارها و سایر عناصر رقیق کنید. با این حال، تنها در صورتی امکان پذیر است که تکلیف را در رایانه شخصی خود تایپ کنید. در درس باید اطلاعات را به شیوه ای جالب و بدون هیچ تصویری ارائه دهید، بنابراین ساختار، قلاب ها و نکات غیرقابل انکار بهترین دوستان شما هستند.

10 نکته برای نوشتن یک مقاله عالی

 

نکات پاداش: چگونه به سرعت مقاله مقایسه و کنتراست بنویسیم

  • برنامه ریزی را نادیده نگیرید حداقل 10 دقیقه به آن اختصاص دهید.
  • از تکنیک های طوفان فکری استفاده کنید تا سریعتر به ایده های مناسب برسید.
  • همیشه طرح کلی.
  • ابتدا متن اصلی را بنویسید. دانش آموزان اغلب به طور تصادفی به مقدمه برخورد می کنند و نمی دانند چگونه شروع کنند. برای جلوگیری از چنین تاخیری، استدلال ها را قبل از بخش های اول و آخر مقاله توسعه دهید.
  • نتیجه را برای بازبینی به دوستتان بدهید. او مقاله شما را با یک جفت چشم تازه ارزیابی می کند و سریعتر از شما اشتباهات را پیدا می کند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 4 =