یادداشت های آوا قائدی درباره فناوری ،نوآوری و پژوهش

آوا قائدی با نگاهی پویا و پژوهشگرانه به دنیای فناوری نگریسته و از آنجا که اعتقاد دارد مباحث فناوری و نوآوری ابزاری برای پیشرفت جامعه‌ها و سازمان‌ها هستند، ایشان یادداشت‌های بسیاری در این زمینه دارند. در یادداشت‌هایش، آوا قائدی به اهمیت ترکیب پژوهش و نوآوری در توسعه‌ی فناوری اشاره می‌کند و بیان می‌نماید که فرآیند پژوهش و نوآوری به یکدیگر تناقض ندارند بلکه به تقویت هم می‌آیند. او از تجارب شخصی و پروژه‌های موفق که در زمینه‌های مختلف اجرا کرده، به عنوان مثال‌های زنده استفاده می‌کند تا نشان دهد چگونه ترکیب پژوهش و نوآوری می‌تواند به دستاوردهای بی‌نظیری منجر شود و در راستای تحقق اهداف فناوری جامعه و سازمان‌ها قرار گیرد.

درباره آوا قائدی

آوا قائدی، پژوهشگر و علاقه‌مند به فناوری، به ویژه فناوری‌های مکمل، از فردی است که به پویایی علم و فناوری مشغول به تحقیقات و ارتقاء دانش می‌باشد. او اعتقاد دارد که اقدامات روزانه افراد، سازنده‌ترین عامل در شکل‌گیری موفقیت آنان است.

آوا قائدی به این اعتقاد دارد که انسان‌ها در مسیر رسیدن به موفقیت باید ابتدا به دنبال تأمین نیازهای اولیه‌ی خود بروند و سپس به تعقل و تدبیر، به دنبال خواسته‌های خود پیش بروند. این نگرش به او کمک کرده است تا در زندگی خود و همچنین در راه‌بردی تدریسی خود، از مبانی قوی بهره‌مند شود.

آوا قائدی علاوه بر تحقیقات و مطالعات خود، به تألیف اثرات متعددی پرداخته و از تجربیات خود در عرصه‌های مختلف، اطلاعات مفیدی را با دیگران به اشتراک می‌گذارد. همچنین، او هر ساله کارگاه‌های آموزشی با موضوعات مختلف را برگزار کرده و به اشتراک‌گذاری دانش با جامعه تلاش می‌نماید.

با توجه به انگیزه‌ها و تفکرات سازنده‌ای که آوا قائدی دارد، او به عنوان یک نمونه الهام‌بخش در حوزه فناوری و تحقیقات مطرح است. ایشان از طریق کارهای خود در زمینه تحقیقات و آموزش، نقش مهمی در ارتقاء دانش و فهم جامعه ایفا می‌نماید.

آوا قائدی

مهارت های کلیدی آوا قائدی

مهارت در استفاده از ESRI ArcGIS Desktop، ArcGIS Pro، ArcGIS Server Manager، ArcGIS Geoevent server، Geoanalytic Server، ENVI، Erdas Imagine، استقرار پهپاد و pix4D برای تجزیه و تحلیل داده های پهپاد، تجزیه و تحلیل داده های بزرگ با پایتون با استفاده از Databricks. دانش کاری عالی از کامپیوتر و الکترونیک باعث می شود تا نتایج پروژه بهتر و عیب یابی سریع انجام شود. تفکر انتقادی و مهارت های پیچیده حل مسئله به یافتن راه حل های قابل اجرا برای مشکلات بدون صرف زمان و هزینه غیر ضروری کمک می کند.

پژوهش و علایق تحقیقاتی آوا قائدی

تحقیقات آوا قائدی  بر روی کاربرد فناوری ها ی نوین در برنامه ریزی شهر ی و شهرسازی است.آوا قائدی  بیش از 10 سال تجربه کار با نرم‌افزار ArcGIS و توسعه پایگاه داده های GIS، تولید نقشه ایجاد داده و ایجاد نقشه های ویژگی برداری دارم.تحقیقات اخیر آوا قائدی  به ویژه بر پایش ترافیک، مکان یابی دفن پسماند، جامعه شناسی شهری،شهر های هوشمند،تصمیم گیری بر پایه فناوری  ، نقشه‌برداری وب و موبایل، و تجسم و مدل‌سازی عددی تمرکز دارد. آوا قائدی همچنین به پژوهش های کاربردی مرتبط با پهباد علاقه مند است.

گالری عکس آوا قائدی

آوا قائدی

روز جهانی GIS

دکتر سعید جوی زاده

روز جهانی کتاب و کتابخوانی

روز جهانی کتاب و کتابخوانی

سولماز اختر

تیم تحقیقاتی دکتر سعید جوی زاده

یادداشت های آوا قائدی

درباره مذاکره

زمانی که ما  راجب مذاکره فکر می‌کنیم، نباید حالت تدافعی به خودمون بگیریم. طوری که انگارجنگ است. اگر روی  برجسته کردن توانایی‌هایمان و قدرت حرکتمان تمرکزکنیم وبه این بیاندیشیم مذاکره یک جنگ نیست که برنده و بازنده باشد ، مذاکره را شبیه رقصیدن بدانیم که دو یا چند نفر هماهنگ با هم حرکت می‌کنند.

ما دائما سرکار باهم مذاکره می‌کنیم برای حقوق بیشتر، ترفیع، تعطیلات و حتی استقلال بیشتر مذاکره می‌کنیم ما در اصل هر روز مذاکره می‌کنیم فقط برای این که کارمان را انجام دهیم و برای امنیت منابع خودمان و تیم خود این کار را انجام می‌دهیم زمانی با ذهنیت اشتباه وارد آن می‌‌شویم، با مشت آماده‌ی مبارزه می شویم وموفق نخواهیم شد. چون مذاکره درباره چیره شدن نیست راجع به ساختن یک رابطه است و ارتباط وقتی مستحکم می‌شود که راهی برای دادن و گرفتن و حرکت هماهنگ با هم را پیدا کنید.

و برای اینکه شما برای یک مذاکره آماده باشید باید :  اولا تحقیق کنید ببینید که آیا درخواستنون منطقی ا ست .اشتیاق شما برای این مذاکره چیه؟ چه چیز می‌خواهید از این مذاکره  و چه چیزی باعث کناره‌ گیری شما ازمذاکره می‌شود؟

دومین عامل  که در مذاکره باید به آن توجه داشته باشیم اینکه  از نظر ذهنی برای مذاکره آماده باشید. درخواست  مذاکره کردن می‌تواند احساسی شود.

 

همه ما احساساتی مثل عصبانیت و جریحه دار شدن را زمانی که هویت درونی ما مورد تهدید قرار می‌گیرد حس می‌کنیم. هنگامی که کارفرمای شما احتمالا دنبال حقایقی ارزشمند در شماست،مثل این که شما فردی پرکار و شایسته این هستید، سعی کنید از فکر کردن درباره مذاکره به عنوان آخرین آزمون میزان ارزشتان دوری کنید. به سمت فهمیدن این که درخواست شما احتمالا قبول یا رد می‌شود بروید، و هیچ کدام از این‌ها میزان ارزش شما نیست.

همینطور بدانید که اگر احساس کردید ناامید، ناراحت هستید در طی مذاکره شدید، مشکلین که  ندارد که عقب نشینی کنید می‌توانید مجلس را ترک و به بالکن بروید. فقط بگویید:« اجازه بدید بیشتر راجبش فکر کنم.

آیا می‌توانیم این بحث را متوقف و فردا ادامه دهیم؟

سومین و آخرین راه برای آمادگی در مذاکره این است که خود را به جای طرف مقابل بگذارید. زمانی برای پیش بینی کردن نیاز‌ها و چالش‌های دیگران بگذاریداینکه احتمالا چه فشار‌هایی را تحمل می‌کنند؟ چه خطراتی را می‌پذیرند؟ آیا قدرت دادن چیزی که شما می‌خواهید را دارند؟ «بله» گفتن او چه پیامد‌هایی دارد؟وقتی شما این درخواست را مطرح می‌کنید، توجه کنید که بین نیاز خود با توجه به دیگران تعادل ایجاد کنید، زمانی که موقعیت خود را برنامه ریزی کردید، از جملاتی  مثل اینکه « من این درخواست را مطرح کردم چون می‌دانم که برای گروه من خوب است. که من می‌خواهم به این و آن هدف‌ها برسم، و می‌دانم که این درخواست عملی‌اش می‌کند

استدلال‌هایی مثل این نشان می‌دهد که شما بلند پرواز،می‌دانید که چه می‌خواهید، ولی به دیگران هم اهمیت می‌دهید.پس بیشتر قضاوت‌های اشتباه از مذاکره ما، دقیقا از مخالفت‌ها نمی‌آید ولی از سوء‌تفاهم دیگران شکل می‌گیرد. پس مهم است که خوب گوش دهیم، برای این که بپرسیم چرا و چرا نه؟ و حتما فرصت‌هایی غیر قابل پیش بینی پیدا خواهید کرد .

رشته عکاسی

آدم ها در چه سنی از همه باهوش تر هستند؟

در حالیکه هوش اغلب به چیزهایی مثل تست‌های بهره هوشی نسبت داده می‌شود، ارزیابی‌ها قادر به ثبت گستره و عمقِ توانایی‌های گوناگون یک شخص نیست پس به جای آن، مفهوم «باهوش» را به چندین دسته مثل خلاقیت، هوش و یادگیری تقسیم کنیم ، بررسی می‌کنیم چه زمانی مغز در هر کدام  از این دسته ها در بهترین حالت قرار دارد؟

 بیایید از ابتدا شروع کنیم در چند سال اول زندگی، مغز انسان رشد بسیار سریعی را تجربه می‌کند که «سیناپتوژنز» نام دارد که در آن بیش از یک میلیون مدار عصبی در هر ثانیه تشکیل می‌شود،مغز با رشد خود یک فرایند اصلاح را طی می‌کند. با توجه به تجربه و محیط انسان مدارهای مورداستفاده تقویت و مدارهای بلااستفاده حذف می‌شوند. مدارهای عصبی که مکرراً مورد استفاده قرار می‌گیرند، میلینه می‌شوند؛ یعنی در یک لایه عایق الکتریکی پیچیده شده تا اطلاعات با سرعت بیشتری هدایت شوند. بدین ترتیب مغز کاراتر و متعادل‌تر می‌شود.

 اما این بازسازی در داخل و بینِ نواحی مغز در زمان‌های متفاوتی انجام می‌شود تا توانایی‌های مختلف در سنین مختلف رشد کنند.به عنوان مثال در کودکی، آن نواحی مغز که در یادگیری زبان نقش دارند، سریع رشد می‌کنند و به همین علت است که کودکان زیادی زبان‌های متعددی می‌آموزند و مسلط می‌شوند. با این حال قشر پیش‌پیشانی قسمتی از مغز که مسئول بازداری و کنترل شناختی‌ست، سرعت رشد آهسته‌تری دارد. در نتیجه، ممکن است بعضی کودکان در بازی‌های راهبردی مثل شطرنج یا چکرز که نیازمند تمرکز مداوم، برنامه‌ریزی و تفکر انتزاعی هستند، مشکل داشته باشند. در عین حال، کودکان بیشتر متمایل به یادگیری انطاف‌پذیر و اکتشاف‌محور هستند. اغلب هنگام حل معماها از روش‌های خلاقانه‌تری استفاده می‌کنند و به طور متوسط کمتر از اشتباه‌کردن واهمه دارند. ولی بزرگسال‌ها مهارت‌های خاص خود را دارند. بزرگسالان از قشر پیش‌پیشانی توسعه‌یافته‌ای بهره می‌برند که به آن‌ها اجازه می‌دهد در مهارت‌های نیازمند به آموزش، تمرکز و حافظه بهتر عمل کنند و در نتیجه در حل پازل یا جدول کلمات متقاطع استاد شوند.در اواخر بزرگسالی، ممکن است همین مهارت‌ها با تحلیل رفتن مرکز حافظه مغز به نام هیپوکامپ کاهش پیدا کنند. ولی اصطلاح «پیری و خردمندی» بی‌دلیل نیست.در نوجوانی، نواحی قشر پیش‌پیشانی مغز انسان رشدیافته‌تر از زمان کودکی‌ست. این امر به انسان اجازه می‌دهد بهتر از پسِ معماهای ریاضی و استدلالی بربیاید. همزمان در اعماق مغز، نواحی‌ای که در انگیزه و پاداش نقش دارند، سریع‌تر رشد می‌یابند و از خیلی جهات، شما می‌توانید به یک نوجوان به چشم یک آدم همه‌فن‌حریف نگاه کنید که مغزش جوری توسعه یافته که می‌تواند سراغ تجربیات جدید رود و به سرعت یاد گیرد. شما در مرحله پویایی هستید که انتخاب‌هایتان و مهارت‌هایی که روی آن‌ها تمرکز می‌کنید، می‌توانند مسیر رشد مغز شما را شکل دهند.پس آدم در چه سنی از همه باهوش‌تر است؟ فقط یک جواب وجود ندارد. ۸، ۱۶، ۲۵، ۶۵ و هر سنی بین این‌ها؛ مغزهای ما عادت کردند تا مهارت‌های مختلف را در سنین مختلف طوری اولویت‌بندی کنند که پاسخگوی چالش‌ها و نیازهای آن مرحله از زندگی باشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *