این مطلب از زبان ۴ استاد معتبر دانشگاه های اروپا و آمریکا نگارش شده است و نتیجه چندین سال تجربه در نگارش و قضاوت توصیه نامه ها یا نامه های ریکامندیشن می باشد.

برای برخی مشاغل، کارفرمایان  توصیه نامه کتبی درخواست می کنند. حتی ممکن است آنها را به عنوان بخشی از  فرآیند درخواست درخواست کنند . در این موارد، متقاضیان باید توصیه نامه (معمولاً دو یا سه) را به همراه رزومه و نامه پوششی خود ارسال کنند.

سایر کارفرمایان ممکن است در طول فرآیند استخدام، چه در پایان مصاحبه و چه پس از آن، از مراجع درخواست کنند. 1

این توصیه نامه ها وزن قابل توجهی برای گیرندگان خود دارند. اگر از شما خواسته می شود که یکی بنویسید، مهم است که جزئیاتی را درج کنید که یک مورد قوی برای متقاضی ایجاد کند. اگر احساس راحتی نمی کنید که متقاضی را تایید کنید، بهتر است از نوشتن نامه خودداری کنید تا اینکه چیزی ولرم بنویسید.

در اینجا آنچه باید بدانید برای نوشتن نامه مثبت برای حمایت از یک متقاضی کار است.

نکاتی برای نوشتن توصیه نامه

اگر از شما خواسته شد که یک  مرجع برای یک شغل خاص ارائه دهید، باید نامه را با در نظر گرفتن الزامات آن شغل خاص بنویسید.

توجه داشته باشید

پست یا شرح شغل را با دقت بخوانید و به دنبال مهارت ها و دانش خاصی باشید که می توانید در نامه نامزد خود بگنجانید.

در نامه خود، توجه داشته باشید که بین شرایط متقاضی و مسئولیت های شغلی مطابقت دارد.

با یک توصیه نامه کلی، بر روی انواع یا دسته مشاغلی که شخص برای آنها درخواست می دهد، تمرکز کنید. مثال های شما در این نوع نامه ها گسترده تر و کمتر خاص خواهد بود.

قبل از شروع اطلاعات جمع آوری کنید

قبل از شروع نوشتن نامه از شخصی که برای او نامه می نویسید بخواهید یک نسخه از آگهی شغلی و رزومه یا  رزومه  (CV) خود را به شما ارائه دهد. همچنین مرور نامه حمایتی آنها می تواند مفید باشد تا ببینید آنها چگونه شرایط خود را برای این شغل ارائه می دهند.

هنگامی که در حال نوشتن یک توصیه کلی تر هستید، از موضوع نامه خود بخواهید که اهداف خود را برای استخدام مشخص کند، همراه با ارائه یک یا دو نمونه از مشاغلی که برای آنها درخواست می کنند.

همچنین از آنها بخواهید که قابل فروش ترین دارایی های خود را برای آن نوع کار به اشتراک بگذارند، به خصوص دارایی هایی که ممکن است در رابطه خود با شخصی که توصیه می کنید مشاهده کرده باشید.

توجه داشته باشید

هرچه اطلاعات بیشتری در مورد مشاغل یا انواع مشاغلی که نامزد درخواست داده است داشته باشید، توصیه شما می تواند موثرتر باشد.

 

چه چیزی در یک توصیه نامه گنجانده شود

اولین پاراگراف نامه شما باید توضیح دهد که چگونه شخصی را که برای او می نویسید می شناسید. به عنوان شغلی خود و عنوان شغلی فرد در زمان تعامل و همچنین ماهیت رابطه خود اشاره کنید، از جمله اینکه آیا بر شخصی که توصیه می کنید نظارت داشته اید یا خیر. 2

به طور معمول، مدت زمانی را که فرد را می‌شناسید نیز درج می‌کنید.

بدنه نامه

متن نامه شما باید به  مهارت ها ، کیفیت ها، زمینه های دانش و سایر دارایی های فردی که توصیه می کنید اشاره کند. با تهیه فهرستی از  نقاط قوتی  که می‌خواهید در توصیه‌های خود بیان کنید، شروع کنید.

سپس جملاتی بنویسید که اثبات ادعاهای شما را نشان دهد – این کار نامه شما را معتبرتر می کند. نمونه‌های خاصی از مواردی را که نامزد را با استفاده از مهارت‌هایی که برجسته می‌کنند مشاهده کرده‌اید، به مدیر استخدام ارائه دهید.

این ممکن است شامل پروژه یا نقشی باشد که در آن مهارت خاصی را با موفقیت به کار می برند. استناد به دستاوردهایی که در آن ارزش به سازمان شما اضافه شده است و توصیف نقاط قوتی که فرد را قادر می سازد آن نتایج را ایجاد کند، می تواند به ویژه قانع کننده باشد. اگر بتوانید مشارکت‌های خاص فرد را با ارقام، اعداد یا درصدهای چشمگیر یا دلاری تعیین کنید، این حتی بهتر است (مثال: “جوان تیم فروش ما را رهبری کرد تا به رشد بی‌سابقه 48 درصدی در تولید سرنخ در سه ماهه گذشته دست یابد”).

بسته شدن نامه

در بیانیه پایانی خود، ذکر این نکته که فرد را دوباره استخدام می کنید، می تواند بسیار موثر باشد. یا، باور خود را ذکر کنید که آن شخص یک فرد برجسته برای شرکت خواهد بود.

اطلاعات تماس خود را به اشتراک بگذارید

به عنوان بخشی از نزدیک شدن خود، می توانید یک شماره تلفن و آدرس ایمیل را با ذکر اشتیاق خود برای به اشتراک گذاشتن دیدگاه های بیشتر در مورد نامزد به اشتراک بگذارید. به این ترتیب، کارفرمایان بالقوه می توانند به راحتی در صورت داشتن هر گونه سوال بعدی با شما تماس بگیرند.

 

نمونه و الگوی توصیه نامه استخدامی

الگوی نامه  (سازگار با Google Docs یا Word Online) را دانلود کنید یا مثال زیر را بخوانید.

تصویری از نمونه توصیه نامه استخدامی

نمونه توصیه نامه استخدامی (نسخه متنی)

مدیر فروش مگان گرین
Acme Incorporated
14 Oak Drive
Anycity, CT 32444
555-222-3333
mgreene@email.com

26 مه 2020.

مارلین گری
مدیر فروش داخلی
CBI Industries
321 Main Street
Bigtown, NY 12000

خانم گری عزیز

در رابطه با مارک اسلید که برای پست همکار فروش شرکت شما درخواست داده است، برای شما می نویسم. مارک از زمان فارغ التحصیلی با ممتاز در سال گذشته از دانشگاه کانکتیکات در بخش من به عنوان کارمند فروش کار کرده است. ما او را پس از فارغ التحصیلی به دلیل عملکرد فوق العاده اش در تابستان قبل به عنوان کارآموز استخدام کردیم.

مارک بازیکن فوق العاده ای برای تیم من بوده است. او به راحتی در بخش ما جذب شد و به سرعت و به طور کامل در مورد همه محصولات ما یاد گرفت، نه فقط محصولاتی که او مسئول فروش آنها بود. اشتیاق او به کارش و مهارت های ارتباطی فوق العاده اش او را تبدیل به یک دارایی فوری برای شرکت کرد. مارک برای هر سه ماه از اهداف شخصی خود فراتر می رفت و حتی زمانی را برای کمک به همسالان خود برای بستن فروش های بسیار دشوار اختصاص داد. مارک شایسته و منظم است و نگرش مثبت و شوخ طبعی او باعث محبوبیت او در بین مشتریان ما و همچنین همکارانش شد.

من معتقدم که مارک دارای پتانسیل فوق‌العاده‌ای است و می‌تواند به کارکنان شما اضافه شود. من در مورد استخدام مجدد او هیچ احتیاطی ندارم و مطمئن هستم که مارک را برای استخدام در شرکت شما توصیه می کنم. اگر سؤال دیگری دارید یا می خواهید شخصاً با من صحبت کنید، لطفاً با من تماس بگیرید.

خالصانه،

امضای دست نویس شما (برای نامه چاپی)

مگان گرین

 

قالب بندی نامه شما

در اینجا دستورالعمل هایی برای  قالب بندی نامه های توصیه شده  از جمله طول، قالب، فونت و نحوه سازماندهی نامه ها آمده است. اگر این اولین باری است که توصیه نامه می نویسید، ممکن است استفاده از یک  الگو برای شما مفید باشد .

 

ارسال نامه شما

ممکن است از شما خواسته شود که نامه را برای شخصی که توصیه می کنید یا مستقیماً برای کارفرما ارسال کنید. اگر از طریق ایمیل ارسال می کنید، یک کپی از نامه خود را به عنوان یک سند PDF یا Microsoft Word به پیام ایمیل پیوست کنید. آگهی شغلی یا کارفرما معمولاً مشخص می کند که توصیه چگونه باید ارسال شود و به چه کسی باید ارسال شود.

 

وقتی نمی توانید یک توصیه مثبت بنویسید

اگر در قالب بندی صادقانه یک نامه قانع کننده برای یک نامزد مشکل دارید، خوب است  که درخواست را رد کنید .

توجه داشته باشید

در واقع نه گفتن بهتر از نوشتن نامه ای است که شخص مورد نظر شما را به شدت تایید نمی کند.

می‌توانید به سادگی چیزی مبهم بگویید، مثلاً در نوشتن یک توصیه احساس راحتی نمی‌کنید یا نوع مواجهه‌ای را ندارید که به شما امکان می‌دهد نوع مناسبی از نامه را ارائه کنید.

 

هدف توصیه نامه‌های ویژه بورس تحصیلی

یک توصیه نامه ویژه دریافت کمک هزینه تحصیلی می‌تواند چندین هدف مختلف را دنبال کند. اول اینکه، به عنوان حمایت همه جانبه از یک دانشجو عمل می‌کند، ویژگی‌های تحصیلی و شخصی دانشجو را تحسین و موفقیت‌های آینده او را تضمین کند. یک توصیه نامه باید به دانشجو اجازه دهد که پا را فراتر از ارائه رزومه خود بگذارد و بتواند به عنوان یک شخصیت چند بعدی دربرابر کمیته بورس تحصیلی از خود دفاع کند.

توصیه نامه‌ها اشاره به ویژگی‌های مثبت یک دانشجو دارند (مثلا مهربانی، پر انرژی بودن و یا مهارت‌های مدیریتی)، علاوه بر این می‌توانند شواهد بیشتری را برای کمک به دانشجو در جهت دریافت بورسیه تحصیلی ارائه کنند.

اکثر بورس‌های تحصیلی به دانشجویانی با تعهدات یا اهداف ویژه اختصاص می‌یابند. مثلا ممکن است به دانشجویان رشته‌های مهندسی، ریاضی، علوم، علوم رایانه یا ادبیات اعطا شوند.

هر بورسیه، توصیه نامه خاص خود را می‌طلبد. توصیه نامه‌های تحصیلی می توانند گواهی کنند که یک دانشجو بر اساس شایستگی‌ها و نیازهایش واجد شرایط و مستحق بورس تحصیلی است. برای دریافت کمک هزینه‌های تحصیلی که برای دانشجویان نیازمند در نظر گرفته شده‌اند، توصیه نامه باید بر توانایی دانشجویان در کسب موفقیت، علی رغم وجود منابع محدود تمرکز کند.

یک توصیه‌ ‌نامه‌ی مخصوص کمک هزینه تحصیلی باید بتواند نیاز مالی دانشجو را تائید کند. برای انجام اینکار به نحو احسن، شما، به عنوان یک توصیه‌گر، باید قبل از شروع به نوشتن، اطلاعات لازم را جمع آوری کنید.

قبل از نوشتن توصیه نامه تحصیلی خود …

از آنجا که توصیه نامه‌ها اهمیت زیادی دارند، ابتدا باید از خودتان بپرسید که آیا می‌توانید یک توصیه نامه معنادار برای دانشجوی خود بنویسید. اگر احساس می‌کنید که دانشجو را کاملا نمی‌شناسید و یا چیز زیادی برای نوشتن درباره او ندارید، توصیه نامه شما ممکن است تاثیر منفی داشته باشد، و با ارائه اطلاعات ناکافی شانس دریافت کمک هزینه را از دانشجو بگیرد.

فرض کنید شما انگیزه کافی برای توصیه دانشجو را دارید، اکنون باید مطمئن شوید که بورسیه مورد نظر چه اهدافی دارد. آیا به دنبال دانشجویانی است که چالشهای زیادی را پشت سر گذاشته اند؟ آیا قصد کمک به دانشجویان دختر که می‌خواهند علوم رایانه بخوانند را دارد ؟ یا دانشجویان اقلیت‌ها در رشته‌های مربوط به فن آوری؟ یا دانشجویانی که نماینده یک جامعه خاص هستند؟

با شناخت قوانین و مقررات بورسهای تحصیلی، می‌توانید دانشجوی خود را در جهت دریافت آن حمایت کنید. اگر این بورس تحصیلی ویژه دانشجویان رشته مهندسی باشد، باید درباره علاقه دانشجوی خود به درس فیزیک صحبت کنید. اگر در ارتباط با مشارکت اجتماعی است، باید درباره فعالیتهای داوطلبانه دانشجو در انجمن‌های مخصوص پسران یا دختران صحبت کنید.

دانشجو باید اطلاعات مربوط به کمک هزینه تحصیلی و رزومه خود را جز به جز در اختیار شما قرار دهد. اگر همچنان ابهاماتی برای شما وجود دارند، می‌توانید برای نوشتن توصیه نامه جلساتی را با دانشجو داشته باشید و درباره دوران دبیرستان و پیش زمینه‌های تحصیلی و اهداف آینده او با هم تبادل اطلاعات کنید.

زمانیکه اطلاعات کافی درباره بورسیه و درخواست دانشجو در اختیار داشته باشید، می توانید به چیزهایی که می خواهید در توصیه نامه خود به آنها اشاره کنید، فکر کنید. نقاط قوت دانشجو و نیز تجارب گذشته که شخصیت او را شکل داده اند و یا موانعی که پشت سر گذاشته را در نظر بگیرید.

در نهایت، سعی کنید به نقاط قوت دانشجو بیشتر بپردازید. اگر او برای تحصیل در رشته علوم رایانه آماده می‌شود، می توانید به مدت زمانی که صرف پروژه طراحی یک برنامه برای صرفه‌جویی آب کرده‌ است اشاره کنید. اگر او بدنبال بورس تحصیلی در رشته ادبیات است، درباره نشریاتش در مجله محلی شهر صحبت کنید.

همه این موارد باید در توصیه نامه تحصیلی قرار بگیرند. برای اطلاعات بیشتر در مورد محتوای کلیدی توصیه نامه‌ها ادامه مقاله را مطالعه کنید.

بخش اصلی توصیه نامه چیست؟

هر توصیه نامه که شما تهیه می‌کنید مخصوص همان دانشجوی خاص است، اما بسیاری از این نامه‌ها یک چهارچوب مشترک را دنبال می کنند. در زیر به محتویات هر توصیه نامه اشاره می‌کنیم:

 • عرض ادب و احترام
 • مقدمه ای که درباره ارتباط شما با دانشجو توضیح می‌دهد
 • متن نامه که در آن توضیح می‌دهید که چرا اعتقاد دارید که دانشجوی مورد نظر سزاوار دریافت بورسیه تحصیلی است
 • خلاصه ای که در آن نکات اصلی خود را تکرار می‌کنید
 • اطلاعات تماس و امضای شما

توصیه نامه باید شامل چه مواردی باشد؟

# مقدمه Introduction

مانند توصیه نامه‌هایی که برای کالج می‌نویسیم، شما باید با اعلام اینکه توصیه نامه مخصوص چه کسی است ، چگونه او را می شناسید و معرفی خود، شروع کنید. اگر دانشجو را کامل و از نزدیک می‌شناسید باید به این نکته اشاره کنید. این به این معنی است که او را می‌شناسید و عملکردها و روابط او را در شرایط مختلف دیده اید. بعنوان مثال:

It’s my great pleasure to recommend Janet for the X Scholarship, who I got to know as her 11th grade AP Calculus teacher.

Throughout the three years I’ve known Brian as his baseball coach and 11th grade English teacher, he’s impressed me with his intense focus and commitment.

# بدنه اصلی نامه: چرا دانشجو سزاوار دریافت بورس تحصیلی است

مقدمه شما باید شامل این موارد شود- بیانیه‌ای قوی در حمایت و توضیح درباره شخص شما و نحوه آشنایی با دانشجو، سپس می‌توانید به ارزیابی دانشجو بپردازید . مجددا لازم است که نقاط قوت دانشجو را عنوان کنید و سپس ارزیابی خود را به بورسیه تحصیلی ربط دهید.

اگر بورس تحصیلی بر پیشرفت تحصیلی تمرکز داشته باشد، بیانیه‌ی یک معلم درباره رتبه بالای دانشجومی تواند بسیار اثربخش باشد. مثلا عنوان کنید که این دانشجو یکی از سه نفر برتر در بیست سال سابقه تدریس شماست یا بهترین دانشجوی کلاس است، این نشان می‌دهد که او یک متقاضی برجسته است که احتمالا همچنان به پیشرفت خود در دانشگاه ادامه خواهد داد.

از آنجایی که اکثر بورس‌های تحصیلی به دانشجویان رشته‌های خاصی اعطا می‌شوند، باید درباره دیدگاه خود از دانشجو در دانشگاه صحبت کنید. اگر کمک هزینه تحصیلی به کسی در رشته مهندسی مکانیک اعطا می شود، شما می توانید اهداف علمی و حرفه ای دانشجو را تایید کنید و تصویری از آنچه که تصور می کنید می تواند انجانم دهد ارائه دهید. در مورد توانایی او در موضوع، مانند عضویت در باشگاه رباتیک و علاقه به تحصیل در کنار اساتید معروف در دانشگاه صحبت کنید.

# اطلاعات تماس شما

در پایان نامه، می توانید اطلاعات تماس خود را ارائه دهید و کمیته بورس تحصیلی را دعوت کنید تا هر برای اطلاعات بیشتر با شما تماس بگیرید. اگر شما یک تصویر کامل و درخشان از دانشجو ارائه کرده باشید، وظیفه خود را به نحو احسن انجام داده‌اید. از سوی دیگر، نامه شما با در نظر گرفتن موارد زیر می‌تواتد کوتاه تر باشد.

چه چیزی‌های نباید در توصیه نامه‌گنجانده شوند؟

هر توصیه نامه ای الزاما موفقیت آمیز نیست. اگر به هر دلیلی با یک دانشجو ارتباط خوبی برقرار نکرده باشید، احتمالا او از شما نمی خواهد که او را توصیه کنید. حتی اگر او این درخواست را داشته باشد، به احتمال زیاد شما ترجیح خواهید داد تا گزینه بهتری را توصیه کنید. توصیه نامه‌ها می توانند در برابر نمونه‌های غلو آمیز متوسط ​​و بی فایده به نظر برسند.

 

# ستایش بی میل

نامه‌هایی که از روی بی میلی نوشته شده اند، در مقایسه با نامه‌های مشتاقانه شانسی ندارند. برای جلوگیری از این موضوع، در انتخاب کلمات خود دقت کنید و از کلیشه ها بپرهیزیدا. مفاهیمی مانند سخت کار کردن و خوب بودن یک دانشجو را نمی‌توان در غالب واژه‌هایی diligent, insightful, intellectually curious, or compassionate گنجاند. سعی کنید از صفت های مبهم و اشتباه که تاثیر لازم را ندارند استفاده نکنید.

علاوه بر این، رتبه بندی‌ دانش‌جو با عبارت “بالاتر از حد متوسط above average” در صورتی که بورس تحصیلی به دنبال شایستگی‌های علمی یک دانشجو باشد چندان کمک کننده نخواهد بود. لازم نیست تمام نمرات دانشجو را پوشش دهید. کمیته تخصصی بررسی بورس تحصیلی به دنبال همه این موارد نیست و با ارائه آنها نمیتوان ثابت کرد که دانشجو سزاوار بورسیه است.

# ارائه دلایل ناکافی درباره اینکه چرا دانشجو میتواند سزاوار بورس تحصیلی باشد

شما همچنین نباید صفاتی را در توصیه نامه استفاده کنید و به دانشجو نسبت دهید که توضیحی برای آنها ندارید. ارزش یک مثال واقعی از هزار کلمه بهتر است، مثال واقعی در مورد دانشجو به یاد ماندنی‌تر از استفاده از صفات بدون مصداق است. علاوه بر توصیف یک دانشجو بعنوان، رهبر مراقب، حساس و فعال، در مورد برنامه نویسی او در مدرسه برای افزایش آگاهی درباره مسائل مربوط به سلامت روان ، صحبت کند. مفاهیم را ساده بیان کنید. از بکار گیری زبان انتزاعی که قادر نیستید آنرا با نمونه‌های واقعی پشتیبانی کنید پرهیز کنید.

# کلی گویی

توصیه نامه ضعیف، توصیه نامه ای است که با بورسیه مورد نظرمرتبط نیست. در حالی که شما ممکن است از یک توصیه نامه برای بیش از یک دانشجو استفاده کنید، باید حتما نامه خود را با کمک هزینه تحصیلی مربوط تطبیق دهید. کمک هزینه‌ها رقابتی و خاص هستند. بنابراین یک دانشجو نیاز به یک نامه قوی و سفارشی دارد که در مورد اینکه چرا او فرد مناسبی برای دریافت آن بورسیه است صحبت می کند.

یک توصیه نامه نمونه ویژه دریافت بورس تحصیلی

اکنون که تمام قسمتهای لازم که باید در یک توصیه نامه وجود داشته باشند را می‌دانید، در اینجا یک توصیه نامه تحصیلی نمونه را بررسی می‌کنیم، که ببینید که مطالبی که گفتیم چطور در کنار هم قرار می‌گیرند. توجه کنید که چگونه در این نامه، نویسنده به وضوح توضیح می‌دهد که چقدر دانشجو را می‌شناسد، مثال‌های خاصی درباره اینکه چرا تصور می کند دانشجوی مورد نظر استثنایی است، ارائه می‌کند، درباره مزایای بورسیه برای دانشجو صحبت می‌کند، و به طور کلی دانشجو را بعنوان یک مورد مناسب و ایده‌آل برای دریافت بورسیه معرفی می‌کند.

جمع بندی: توصیه نامه ویژه بورس تحصیلی

اجازه دهید نکات کلیدی که در هنگام نوشتن توصیه نامه برای دریافت کمک هزینه تحصیلی باید به یاد داشته باشیم را مرور کنیم. هنگام نوشتن یک توصیه نامه برای بورس تحصیلی، به یاد داشته باشید:

 • نامه خود را مطابق با بورس تحصیلی خاص و چهارچوبها و انتظارات مربوط به آن بنویسید.
 • نامه خود را متناسب با دانشجوی مورد نظر تنظیم کنید.
 • درباره شایستگی‌های دانشجویان و اینکه چرا استحقاق بورسیه را دارند مشتاقانه صحبت کنید. به عبارت دیگر، اطمینان خود را از موفقیت آینده دانشجو نشان دهید.
 • ویژگی‌های اصلی دانشجو به خصوص ویژگی‌های مربوط به بورس تحصیلی را برجسته کنید، لازم نیست همه موارد را پوشش دهید.
 • مثال ، نمونه و مشاهدات عینی خود را برای حمایت از گفته‌های خود ارائه دهید. به عبارت دیگر، “نشان دهید، نگویید.”
 • . کلمات قدرتمند و تاثیر گذار را انتخاب کنید، در عین حال از کلی گویی و کلیشه‌ها اجتناب کنید.

صرف نظر از اهداف دانشجوی شما برای درخواست بورس تحصیلی، یک توصیه نامه قوی و حمایتی می‌تواند موفقیت او را تضمین کند. در حالی که مأموریت او برنده شدن بورس تحصیلی است، ماموریت شما می تواند ارائه یک نامه استثنایی در مورد یک دانشجو به کمیته بورس تحصیلی باشد.

بیشتر بدانید …

بایدها و نبایدهای نوشتن توصیه نامه

اگرچه معیارهایی که باید به آنها پرداخته شود بسته به فرصت متفاوت است، در اینجا چند نکته کلی برای نوشتن توصیه نامه آورده شده است.

یک نامه موفق باید:

 • مقایسه متنی و ملموسی از عملکرد دانش آموز ارائه دهید توصیه های قوی یک مقایسه کمی برای کمیته انتخاب ارائه می دهد، به عنوان مثال، “در 3٪ از دانش آموزان برتر در 15 سال تدریس من”. “دانش آموز جزو پنج نفر برتری است که در 10 سال گذشته تدریس کرده ام”؛
 • نمونه‌های شخصی‌شده کار دانشجو را برجسته کنید، مانند مقاله پایانی برجسته، پروژه تحقیقاتی یک ترم، و غیره.
 • در مورد شایستگی طرح یا دوره تحقیقاتی پیشنهادی دانش آموز، به ویژه در رابطه با فرصت بحث کنید.
 • در مورد تأثیر کمک هزینه تحصیلی یا فرصت بر مسیر حرفه ای و/یا تحصیلی دانش آموز بحث کنید – یعنی توضیحی در مورد اینکه چگونه این کمک هزینه تحصیلی با آرزوهای آینده دانشجو همسو می شود.
 • و در نهایت، یک نامه قوی باید جزئیات غنی و قانع کننده را ارائه دهد . برای کمیته انتخاب مهم است که دانش آموز را به عنوان یک فرد و به عنوان یک نامزد در عمل ببیند.
 • همانطور که ویژگی برای یک مقاله کمک هزینه تحصیلی موفق بسیار مهم است، یک نامه مفصل و مشتاق بعد دیگری به درک کمیته انتخاب از دانش‌آموز می‌افزاید.

یک نامه موفق باید از موارد زیر اجتناب کند:

 • زبان عمومی یا توصیف های بسیار گسترده از عملکرد دانش آموز در کلاس درس.
 • تمرکز بر وقت شناسی یا توانایی دانش آموز برای تکمیل خواندن. نامه ها باید فراتر از جزئیات انتظارات اساسی باشند.
 • زمان و توجه بیش از حد به جزئیات ارتباط با دانش آموز یا محتوای دوره. معمولاً دو تا سه جمله در مورد نحوه شناخت دانشجو و تمرکز دوره کافی است.
 • تعارف پشت سر یا تمجید ضعیف . در حالی که انتقاد صادقانه و سازنده ممکن است در شرایط خاص مناسب باشد (برخی از کمیته های گزینش وقتی نامه نگاران در مورد زمینه های بالقوه رشد و توسعه بحث می کنند استقبال می کنند)، تعداد محدود صفحات و کلمات باید صرف برجسته کردن مناسب بودن دانش آموز برای فرصت شود.
 • یک توصیه نامه قوی حمایت مشتاقانه ای را برای نامزدی دانشجو ارائه می دهد، بسته درخواستی آنها را ایجاد می کند و بینشی منحصر به فرد از قابلیت های آنها ارائه می دهد که فقط اساتید می توانند ارائه دهند. اگر احساس می کنید که نمی توانید چیزی جز حمایت مشتاقانه ارائه دهید، می توانید و باید به درخواست دانش آموز «نه» بگویید

تهیه یک برنامه کاربردی عالی برای هر محققی یک مهارت ضروری است. با این حال، هیچ درخواستی برای شغل یا برنامه دانشگاهی بدون توصیه نامه کامل نمی شود. چه چیزی یک توصیه نامه را عالی می کند، و چه کسی می تواند برای شما بنویسد؟ در این مقاله، انواع مختلف توصیه نامه را مورد بحث قرار می دهیم، و همچنین از چه کسانی می توانید بخواهید که یک توصیه نامه بنویسند. ما همچنین نکاتی را برای جلوگیری از اشتباهات هنگام تهیه توصیه نامه ارائه می دهیم تا بتوانید از درخواست موفقیت آمیز برای هر موقعیتی اطمینان حاصل کنید.

توصیه نامه چیست؟

توصیه نامه نامه ای است که توسط شخصی ارائه می شود که دارای تجربه و اختیار است و می تواند توضیح دهد که شما چگونه واجد شرایط هستید. این نامه‌ای است از طرف شخصی که شما را می‌شناسد و شایستگی شما را برای موقعیت یا برنامه‌ای که برای آن درخواست می‌کنید تایید می‌کند. توصیه نامه می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. به طور کلی، هنگامی که برای یک شغل، کارآموزی، برنامه تحصیلی یا موقعیت های دیگر از این قبیل درخواست می کنید، از شما خواسته می شود حداقل یک توصیه نامه ارائه دهید.

توصیه نامه نباید با یک نامه مرجع که کلی تر است اشتباه گرفته شود. در حالی که یک توصیه نامه صراحتاً مهارت ها، دستاوردها و صلاحیت های شما را برای یک شغل یا برنامه خاص برجسته می کند، یک نامه مرجع صلاحیت های عمومی و شخصیت خوب شما را فهرست می کند.

چه اطلاعاتی باید در یک توصیه نامه ارائه شود؟

انواع مختلف برنامه ها به انواع مختلفی از توصیه نامه نیاز دارند. توصیه نامه ها می توانند دو نوع باشند: دانشگاهی و حرفه ای/تجاری. برای درخواست های شغلی، توصیه نامه ها باید بر روی تجربه کاری مرتبط و مجموعه مهارت های یک نامزد متمرکز شود. توصیه نامه برای برنامه های آموزشی باید با توانایی و تجربه تحصیلی مرتبط باشد. آیا برای یک موقعیت تحصیلات تکمیلی یا فوق لیسانس به توصیه نامه نیاز دارید؟ بهترین کار این است که هم منابع حرفه ای و هم آکادمیک داشته باشید که بتوانند مهارت های شما را تایید کنند.

نامه باید توضیح دهد که چرا شما برای برنامه یا شغلی که برای آن درخواست می کنید مناسب هستید. در حالت ایده آل، می تواند نکاتی را که قبلاً در برنامه شما گنجانده شده است برجسته کند، مانند هر تجربه مرتبطی که ممکن است داشته باشید یا مهارت های تخصصی. اگر قبلاً نامه یا مقاله ای برای درخواست خود نوشته اید، آن را به توصیه کننده خود ارائه دهید. این می تواند به آنها کمک کند تا بر نکاتی که بیان کرده اید تأکید کنند و درخواست شما را تقویت کنند.

یک توصیه نامه علاوه بر توصیف صلاحیت های یک نامزد، باید شخصیت آنها را نیز ارتقا دهد. مهارت های رهبری، فداکاری، توانایی تمرکز، و توانایی یادگیری سریع، همه مهارت هایی هستند که خوب است در توصیه نامه برجسته شوند. یک توصیه نامه عالی با توصیف کارهایی که شخصی در گذشته انجام داده است و نحوه ارتباط آن با مناسب بودن آنها برای موقعیت را متعادل می کند.

چه کسی می تواند یک توصیه نامه بنویسد؟

از چه کسی باید بخواهید که برای شما توصیه نامه بنویسد؟ پاسخ بستگی به این دارد که برای چه چیزی به نامه نیاز دارید . معلمان، مشاوران مدرسه، مربیان فعالیت های فوق برنامه یا حامیان مالی، و مدیران می توانند توصیه نامه بنویسند اگر برای یک برنامه کارشناسی درخواست می دهید، اگر برای یک برنامه تحصیلات تکمیلی درخواست می دهید، باید از اساتید کالج، سرپرستان کارآموزی یا مافوق کار خود بپرسید. همکاران برای شما تضمین کنند. توصیه‌های ناظران شغلی یا مدیران برنامه‌های کاربردی برای برنامه‌های MBA را تقویت می‌کند. نامه های اساتید دوره لیسانس معمولاً برای متقاضیان MBA به اندازه متقاضیان MS/MA مفید نیست.

قبل از اینکه از کسی بخواهید برای شما توصیه نامه بنویسد، باید مطمئن شوید که او در توصیه به شما احساس راحتی و اطمینان دارد. آنها باید شما و نحوه کار شما را به خوبی بشناسند. به عبارت دیگر، اگر با مدیرعامل کار نکردید، از او نخواهید برای شما نامه بنویسد! اگر به نظر می رسد کسی در ارائه توصیه ای به شما مردد است، موضوع را تحت فشار قرار ندهید. بهتر است از شخص دیگری بپرسید تا اینکه ریسک دریافت یک توصیه نامطلوب را داشته باشید.

به یاد داشته باشید، دوستان، اعضای خانواده یا جوانان نمونه هایی هستند که هرگز نباید از آنها بخواهید که برای شما توصیه نامه بنویسند. حتی اگر برای کسب و کار خانواده خود کار کرده اید، همیشه ترجیح داده می شود که از یک عضو غیر خانواده توصیه نامه دریافت کنید. مانند این روش، می توانید از بروز سوگیری جلوگیری کنید.

چه چیزی یک توصیه نامه را متمایز می کند؟

یک توصیه نامه عالی شامل مثال ها و حکایت های خاصی است که مهارت ها و صلاحیت های متقاضی را نشان می دهد. از توضیحات مدارک شما با مثال پشتیبانی می کند. شما می خواهید که توصیه نامه های شما نشان دهد که شما نه تنها دارای ویژگی های خوب هستید، بلکه آنها را نیز به کار می گیرید. اجازه دهید دو مثال زیر را با هم مقایسه کنیم:

 • سوکریت مهارت های رهبری عالی دارد و اعتماد به نفس دارد.
 • سوکریت در طول دوره کارآموزی خود در شرکت ما مهارت های رهبری را نشان داده است. هنگامی که کارآموزان یک پروژه گروهی را تعیین کردند، این سوکریت بود که بلافاصله گروه را سازمان داد. او روند فهرست کردن کارهایی را که باید تکمیل شود و برنامه‌ریزی برای انجام این کار را تنظیم کرد. او تیم را در واگذاری کار هدایت کرد و این کار را به گونه ای انجام داد که همه احساس کنند شنیده می شوند و راحت هستند.

در حالی که اولین مثال ویژگی های سوکریت را فهرست می کند. دوم مثال واضحی از نحوه عملکرد سوکریت در یک محیط تیمی ارائه می دهد. همچنین نشان می‌دهد که این توصیه‌کننده درک می‌کند که «رهبری» به معنای کار خوب با دیگران است و نه صرفاً دستور دادن به آنها. اگر سوکریت برای شغلی درخواست می کند که در آن نیاز به کار در یک تیم دارد، این نامه نشان می دهد که او آنچه را که برای موفقیت لازم است دارد. یک نامه عالی بر دستاوردها، مشارکت ها، انگیزه، نگرش، قابلیت اطمینان، ثبات و سایر مهارت های شما تمرکز دارد.

بسیار مهم است که اطمینان حاصل شود که شخصی که توصیه می کند شما را به خوبی می شناسد و نظر مثبتی در مورد توانایی شما دارد. با یک توصیه نامه عالی، برنامه شما از بقیه متمایز خواهد شد!

آیا راهنمایی برای دریافت توصیه نامه عالی دارید؟ آیا توصیه نامه ای تا به حال موقعیتی را برای شما تضمین کرده است؟ نظرات خود را در نظرات زیر با ما در میان بگذارید.

بیشتر بدانید ….

آیا دانش آموز، داوطلب یا کارمندی پرسیده است که آیا مایل به ارائه توصیه نامه برای آنها هستید؟ اگر با درخواست توصیه نامه موافقت کردید، ممکن است از خود بپرسید که چگونه نامه ای بنویسید که گیرندگان را تحت تاثیر قرار دهد.

توصیه‌ها می‌توانند در درخواست یک نامزد شغلی سنگین باشند، بنابراین نوشتن یک نامه پشتیبانی موثر مهم است. نامه شما از نامزدی متقاضی حمایت می کند و می تواند به او کمک کند تا یک پیشنهاد را تضمین کند.

کشف کنید که چه عناصری را باید در یادداشت خود بگنجانید تا آن را موفق کنید، و دو نمونه توصیه نامه را ببینید که می توانید هنگام نوشتن توصیه نامه خود از آنها برای الهام گرفتن استفاده کنید . 

چه چیزی در یک توصیه نامه گنجانده شود

توصیه نامه های مؤثر حاوی «چه کسی، چرا، کجا، کی، چه و چگونه» (پنج W و چگونه) است که ممکن است از روزنامه نگاری با آنها آشنا باشید. 1 اصلاح شده برای مکاتبات تجاری، به این معنی است که باید توضیح دهید:

 • برای کی مینویسی
 • چرا حاضرید از طرف آن شخص بنویسید
 • کجا و چه زمانی با شخصی که توصیه می کنید کار کردید
 • چه چیزی در مورد شخص خاص است (نقاط قوت منحصر به فرد آنها)
 • چگونه این ویژگی های خاص را به شما نشان دادند

قدرتمندترین نامه ها مثال ها و توصیف های خاصی از استعدادها و مشارکت های شخصی که شما توصیه می کنید ارائه می دهد. مانند هر نوشته خوب، این نامه ها باید نشان دهند که چگونه یک فرد می درخشد نه اینکه فقط آن را بیان کند.

توجه داشته باشید

اگر معتقد نیستید که می‌توانید یک تأییدیه قوی ارائه کنید، بهتر است مودبانه درخواست مرجع را رد کنید.

نحوه نوشتن یک توصیه نامه

قبل از شروع نامه، فهرستی از نقاط قوتی که می خواهید در آن گنجانده شود، تهیه کنید. سپس مثال‌هایی از این که کاندید چگونه آن ویژگی‌ها را نشان می‌دهد، ارائه دهید.

 1. فهرستی از نقاط قوت تهیه کنید : همانطور که برای نوشتن نامه خود می نشینید، به این فکر کنید که چه چیزی  شما را در مورد شخصی که توصیه می کنید تحت تاثیر قرار داده است. سعی کنید حداقل سه نقطه قوت منحصر به فرد داشته باشید.
 2. مثال هایی از آن نقاط قوت ارائه دهید : سپس، مثال های خاصی از نحوه نمایش این ویژگی ها توسط شخص بیاورید. آیا آنها مثلاً قابل اعتماد هستند؟ اگر چنین است، چگونه این را نشان داده اند؟ با حضور کامل؟ یا اگر جزئیات گرا هستند، آیا این را از طریق گزارش های ماهانه مداوم بدون خطا نشان داده اند؟
 3. نامه خود را بنویسید : هنگامی که نمونه هایی از هر یک از نقاط قوت فرد را تهیه کردید، این کار آسان تر خواهد بود.

نکاتی برای نوشتن نامه مرجع

جزئیات را دریافت کنید : از شخصی که توصیه می‌کنید بخواهید نمونه‌هایی از انواع مهارت‌ها، توانایی‌ها و تجربه‌هایی را ارائه دهد که به‌ویژه در شغلی که برای آن درخواست می‌کنند ارزشمند است. در صورت امکان، یک کپی از شرح وظایف و رزومه آنها را بخواهید تا از صحت حافظه خود مطمئن شوید.

نمونه‌هایی را مرور کنید: نمونه‌های توصیه نامه را قبل از نوشتن نامه خود مرور کنید. مطمئن شوید که محصول نهایی خود را به گونه ای سفارشی کنید که به طور دقیق نقاط قوت و مهارت های آنها را منعکس کند.

تصحیح و ویرایش : از یک دوست مورد اعتماد بخواهید که محصول نهایی شما را تصحیح کند و به املای نام شرکت ها و نام های شخصی (سوپروایزرها، همکاران و غیره) توجه ویژه ای داشته باشد. 

نمونه توصیه نامه های مثبت

در اینجا یک نامه نمونه است که “5Ws و چگونه” را در کار در یک توصیه نامه مثبت برای یک دانش آموز نشان می دهد. الگوی نامه (سازگار با Google Docs و Word Online) را دانلود کنید یا برای نمونه های بیشتر به زیر مراجعه کنید.

تصویری از نمونه نامه مرجع

توصیه نامه مثبت نمونه شماره 1

Jane Evans 
123 Main Street, Anytown, CA 12345 
555-555-5555
jane.evans@email.com

21 مارس 2022

کالج Scholars Program 
University of Tennessee 
123 Business Rd. 
بیزنس سیتی، نیویورک 54321

به افراد و مسوولین مربوطه:

من با اشتیاق فراوان جو بلوم را برای گنجاندن در برنامه دانش پژوهان کالج در دانشگاه تنسی توصیه می کنم.

من مربی جو برای چندین کلاس انگلیسی در طول چهار سال تحصیل او در دبیرستان موریستاون-هامبلن، از جمله AP English سال اول او بودم. در کلاس های ما، جو سطحی از خلاقیت، شوخ طبعی و تفکر تحلیلی را نشان داد که در بین دانش آموزان دبیرستانی بسیار نادر است.

مهارت‌های نویسندگی و پژوهشی او واقعاً خارق‌العاده است – برای پروژه اصلی مقاله‌اش به زبان انگلیسی AP، او تحقیق کرد و مطالعه قابل توجهی درباره تصاویر بصری در آثار ادگار آلن پو نوشت.

هوش گسترده جو به حدی است که از اکثر دوره های هنرهای لیبرال در سطح سال اول و دوم خسته می شود. او آماده است تا در کار کلاسی بالاتر بپذیرد و سرآمد باشد و دارای انگیزه شخصی برای ایجاد و اجرای موفقیت‌آمیز یک دوره مستقل از مطالعه افتخاری است.

نقاط قوت آکادمیک جو با مهارت های رهبری نشان داده شده او تکمیل می شود. او دو سال استاد طبل گروه ما بود و به عنوان نایب رئیس شورای دانش آموزی و سردبیر سالنامه دبیرستان ما خدمت کرد. او همچنین در کلیسای خود و در ائتلاف دانشجویان سیرا بسیار فعال است.

لطفاً اگر می توانم اطلاعات بیشتری برای تقویت نامزدی جو برای برنامه دانش پژوهان کالج ارائه دهم، به من اطلاع دهید.

او یک جرقه بسیار ویژه دارد و من اطمینان دارم که او در ساختن دنیای ما به مکانی بهتر عمل خواهد کرد.

خالصانه،

جین ایوانز  (نامه کپی امضا شده)

جین ایوانز

نمونه توصیه نامه مثبت شماره 2

John Smith
123 Main Street, Anytown, CA 12345
555-555-5555
john.smith@email.com

17 مارس 2022

ZBS Community Hospital
123 Business Rd.
بیزنس سیتی، نیویورک 54321

به افراد و مسوولین مربوطه:

کاتلین دو به مدت چهار سال در بخش سلامت زنان در بیمارستان اجتماعی ZBD، جایی که من سرپرستار هستم، داوطلب شد. در این مدت، او یک داوطلب قابل اعتماد بود که هرگز شیفتی را از دست نداد.

کاتلین یک دارایی برای بیمارستان بود. او همیشه شاد بود و مایل بود در هر کاری کمک کند. علاوه بر این، کاتلین با انگیزه و علاقه مند به یادگیری بود. برای این منظور، او اغلب تیم های مراقبتی ما را در دورهای خود همراهی می کرد تا از وضعیت و نیازهای هر بیمار آگاه شود.

کاتلین به دلیل شرایط خانوادگی در حال جابجایی است و متأسفانه دیگر آنقدر خوش شانس نخواهیم بود که خدمات او را داشته باشیم.

او از دست خواهد رفت و من او را به هر کارفرما یا سازمان داوطلب آینده به شدت توصیه می کنم.

خالصانه،

جان اسمیت، RN

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − یازده =