13 ابزار برتر برای محققان در سال 2023

دوران رفتن به کتابخانه، مطالعه کتاب های متعدد، یادداشت برداری روی کاغذ و انجام تحقیق گذشته است. به لطف فناوری، دیگر نیازی به انجام این روال خسته کننده برای انجام تحقیقات نداریم. با این حال، تحقیق هنوز یک فرآیند دقیق و پر زحمت است.

به همین دلیل است که تصمیم گرفتیم برخی از بهترین ابزارهای نرم افزاری را برای محققان کشف کنیم که به شما در انجام و حفظ تحقیقات خود به راحتی کمک می کنند. ادامه مطلب…

دکتر سعید جوی زاده

لیست 13 ابزار برتر برای محققان برای نتایج بهتر:

پژوهش امروز پویا است. ما اغلب از اینترنت برای مرور وب‌سایت‌ها، تماشای ویدیوها، مطالعه تجزیه و تحلیل، و انجام تحقیقات خود با کاوش در انواع مختلف محتوای دیجیتال استفاده می‌کنیم، و فناوری را به یکی از سهامداران اصلی در موفقیت تحقیقات خود تبدیل می‌کنیم .

در حالی که اینترنت دسترسی به اطلاعات دنیوی را با کلیک یک دکمه (یا ماوس!) برای ما آسان کرده است، مجموعه جدیدی از مشکلات را ایجاد کرده است.

مرتب‌سازی از طریق تعداد به ظاهر نامحدود وب‌سایت، تأیید محتوا، و مدیریت فقط بهترین موارد می‌تواند زمان و تلاش زیادی را ببرد. به همین دلیل است که ما 13 ابزار تحقیقاتی ضروری را برای شما آورده ایم که هر محققی باید در حین کار بر روی اینترنت از آن استفاده کند.

1. Bit.ai 

Bit.ai: ابزار مستندسازی برای محققان

تحقیق آنلاین به این معنی است که از وب سایت ها، مقالات، وبلاگ ها، تصاویر، ویدیوها، اینفوگرافیک ها و موارد دیگر دیدن کنید تا آنچه را که به دنبال آن هستید بیابید.

برای تحقیقات پویا، تعاملی و غنی از رسانه، ما به ابزاری نیاز داریم که تمام جنبه های تحقیقات امروزی را زیر یک سقف بگنجاند. ویرایشگرهای متن ساده گذشته دیگر آن را قطع نمی کنند! اینجاست که بیت وارد می شود.

بیت به محققان و تیم‌ها اجازه می‌دهد تا با هم همکاری کنند، به اشتراک بگذارند، ردیابی کنند و همه دانش و تحقیقات را در یک مکان مدیریت کنند.

این ابزار تحقیقاتی عالی برای به اشتراک گذاشتن تحقیقات چند بعدی با همتایان خود است و نه فقط متن و اسلایدهای ساده و خسته کننده.

مقالات، فایل‌های PDF، ویدئوها، مقالات سفید، کتاب‌های الکترونیکی، نمونه‌های صوتی را اضافه کنید – اساساً هر چیزی که فکرش را بکنید – و به راحتی آن را با همتایان خود به اشتراک بگذارید!

سایر ویژگی های قابل توجه بیت عبارتند از:

 • یک ویرایشگر ساده و حداقل که از Markdown پشتیبانی می کند.
 • ویرایش مشارکتی، بلادرنگ و ارتباط با همسالان.
 • هر نوع محتوای دیجیتال (تصاویر، فیلم ها و غیره) را به سند بیت خود اضافه کنید.
 • یک کتابخانه محتوا برای ذخیره تمام فایل های رسانه ای شما برای دسترسی سریع.
 • جستجوی هوشمند، به هر کسی اجازه می دهد تا هر فایل، تصویر، سند، لینک و غیره را به سرعت جستجو و پیدا کند.

در مجموع، بیت یک ابزار نوشتن ضروری برای محققان و نویسندگان است!

ویژگی های کلیدی بیت: 

 • فضاهای کاری برای ذخیره آسان محتوای تحقیقاتی مختلف
 • کتابخانه محتوا برای ذخیره دارایی های رسانه
 • همکاری در زمان واقعی با محققین دیگر

قیمت گذاری: 

 • رایگان با عملکرد محدود
 • برنامه های پولی از Pro (8 دلار در ماه)، کسب و کار (15 دلار در ماه)، شرکت (فروش تماس) شروع می شود

 

 

2. elink.io

elink.io: ابزاری برای محققان

تحقیقات اغلب شامل بررسی صدها پیوند و مقاله و گردآوری آنها در یک فضای امن برای مراجعات بعدی یا انتشار آنها برای مخاطبان است.

به همین دلیل است که بسیاری از محققان از ابزارهای نشانک گذاری و تنظیم مانند elink برای ذخیره سریع پیوندهای خود در زیر یک سقف و به اشتراک گذاری آنها با همتایان خود استفاده می کنند.

elink ذخیره محتوا از سراسر وب را برای محققان آسان می کند. آنها می توانند لینک های مقاله، فیلم ها، فایل های ابری، پست های رسانه های اجتماعی و موارد دیگر را ذخیره کنند!

محققان این امکان را دارند که محتوا را در کتابخانه پیوند خود ذخیره کنند یا مستقیماً به مجموعه محتوا اضافه کنند و تحقیقات خود را با همتایان خود به اشتراک بگذارند . برای اینکه فرآیند نشانک گذاری را آسان کند، elink یک پسوند کروم نیز دارد .

به سادگی روی افزونه کلیک کنید یا روی هر صفحه وب کلیک راست کنید تا محتوا را مستقیماً در داشبورد لینک خود ذخیره کنید.

محققان می توانند عنوان و توضیحات را ویرایش کنند تا صداها یا یادداشت های خود را اضافه کنند. آنها حتی می توانند پیوندها را با هم جمع کنند و مجموعه پیوندهای خود را به عنوان یک خبرنامه با دیگران به اشتراک بگذارند یا مجموعه را در وبلاگ / وب سایت شما جاسازی کنند!

ویژگی های کلیدی elink:

 • با استفاده از افزونه کروم، پیوندها را به سرعت ذخیره کنید
 • پیوندهای تحقیقاتی را به عنوان یک خبرنامه ایجاد و به اشتراک بگذارید یا آن را در وب سایت خود جاسازی کنید
 • رابط کاربری آسان

قیمت گذاری: 

 • رایگان با عملکرد محدود
 • برنامه های پولی از Pro Monthly (15 دلار در ماه)، Pro 1 Year (12 دلار در ماه) و Pro 2 سال (10 دلار در ماه) شروع می شود.

 

3. GanttPRO

GanttPRO: ابزاری برای محققان

مهم نیست که چه نوع تحقیقی انجام می دهید، باید سازماندهی کنید، برنامه ریزی کنید و روی تمام فعالیت های خود متمرکز بمانید.

بدون ابزار برنامه ریزی قوی، محققان ممکن است از برنامه عقب بیفتند و پیشرفت خود را از دست بدهند.

پروژه و ابزار مدیریت وظیفه GanttPRO این امکان را برای محققان و گروه‌های مجرد با هر اندازه‌ای فراهم می‌کند تا وظایف خود را بر اساس جدول زمانی نمودار گانت جذاب برنامه‌ریزی کنند، پیشرفت‌شان را دنبال کنند و تمام مهلت‌ها را دنبال کنند.

GanttPRO به محققان اجازه می دهد تا تعداد نامحدودی از وظایف، گروه ها و وظایف فرعی را در یک جدول زمانی ایجاد کنند.

علاوه بر این، این یک ابزار برنامه‌ریزی عالی برای تعیین وظایف به محققان دیگر یا ایجاد منابع مجازی، هر کسی یا هر چه که باشد، است. این نرم افزار انتخاب خوبی برای همکاری، ردیابی زمان و همچنین اشتراک گذاری و صادرات برنامه های شما است.

ویژگی های کلیدی GanttPRO:

 • ده ها قالب آماده.
 • همکاری در زمان واقعی با محققین دیگر.
 • رابط کاربری زیبا با منحنی یادگیری کوتاه.

قیمت گذاری:

 •  آزمایشی 14 روزه رایگان با تمام ویژگی های موجود.
 • برنامه های پولی از تیم (4.5 دلار/کاربر/ماه)، فردی (15 دلار در ماه)، سازمانی (فروش تماسی) شروع می شود.

 

4. دستور زبان

Grammarly: ابزار نوشتن برای محققان

کار تحقیقاتی اغلب شامل ساعت‌ها تصحیح و غلط‌گیری املا می‌شود تا تحقیق شما حرفه‌ای شود .

از نظر گرامر، یک ابزار بهبود نوشتار در انجام این کار مخوف، در زمان و تلاش شما صرفه جویی می کند! جدا از املا و اصلاحات اولیه، Grammarly شامل یک چک کننده گرامری، یک چک کننده نقطه گذاری، یک تقویت کننده واژگان و حتی یک ابزار بررسی سرقت ادبی است!

این ابزار عالی تحقیقات شما را برای یافتن بیش از 250 نوع اشتباه گرامری در شش ژانر نوشتاری مجزا اسکن می کند و نوشتن بدون خطا را برای شما به ارمغان می آورد. با توضیحات کامل برای تمام خطاها و گزارش پیشرفت هفتگی شما .

Grammarly یک ابزار ضروری برای محققان است. این برنامه به عنوان یک افزونه مرورگر، یک برنامه دسکتاپ، یک برنامه مبتنی بر وب و یک افزونه مایکروسافت در دسترس است. بسیاری از جایگزین های Grammarly نیز در بازار موجود هستند که به همان اندازه خوب هستند.

ویژگی های کلیدی Grammarly: 

 • با اکثر ابزارهای آنلاین مانند Word، Slack و غیره کار می کند.
 • ابزار بررسی سرقت ادبی
 • ردیاب تن

قیمت گذاری: 

 • رایگان با عملکرد محدود
 • برنامه های پولی از: Premium (11.66 دلار در ماه)، تجاری (12.50 دلار در ماه) شروع می شود

 

 

5. Typeset.io

Typeset.io: ابزار محققTypeset.io ادعا می کند که جایگزین هوشمندتری برای Word و Latex است که همه محققان باید از آن استفاده کنند. تحقیقات خود را با یک رابط کاربری آسان شروع کنید یا فایل های Word موجود خود را وارد کنید.

با بیش از 100000 قالب مجله تأیید شده برای انتخاب، Typeform روند تحقیق را کمی آسان می کند! به سرعت مقاله خود را در Typeset کپی-پیست یا آپلود کنید و هر سبک نقل قولی را که نیاز دارید دنبال کنید.

Typeset همچنین دارای یک جستجوگر سرقت ادبی و دستور زبان است تا اطمینان حاصل شود که نوشته شما بدون خطا است. پس از اتمام آپلود و استناد، بر روی autoformat کلیک کنید تا گزارش شما در چند ثانیه تولید شود.

همچنین می توانید تحقیق خود را در فایل PDF ، Docx، LaTeX یا حتی به صورت فایل Zip دانلود کنید. با ویژگی‌های همکاری داخلی، می‌توانید محققان همکار خود را به پلتفرم دعوت کنید و با هم کار کنید.

ویژگی های کلیدی Typeset: 

 • بیش از 100000 قالب مجله برای انتخاب
 • سرقت ادبی و ابزار بررسی گرامری
 • ویرایش خدمات برای بهبود شانس انتشار شما

قیمت گذاری: 

 • رایگان با عملکرد محدود
 • برنامه های پولی از: محقق (8 دلار در ماه)، تیم (6 دلار در ماه)، مجلات / ناشران (فروش تماس)

 

6. Scrivener

Scrivener: ابزار نوشتن برای محققان

Scrivener ابزار عالی دیگری برای نوشتن تحقیق و سازماندهی یادداشت های خود است.

Scrivener که توسط محققان، فیلمنامه نویسان، رمان نویسان، نویسندگان غیرداستانی، دانشجویان، روزنامه نگاران، دانشگاهیان، وکلا، مترجمان و غیره استفاده می شود، ابزاری است که برای پروژه های طولانی نوشتن ساخته شده است.

در هنگام ثبت نام، به سرعت ویرایشگر آن با یک نوار کناری برای نگه داشتن همه چیز در جای خود به شما ارائه می شود. همچنین می توانید محتوای خود را به بخش های قابل مدیریت با هر اندازه ای تقسیم کنید و Scrivener را رها کنید تا آنها را به یکدیگر ملحق کند.

برای رمان نویسان و داستان نویسان، یک تخته چوب پنبه ای نیز وجود دارد تا خط داستانی شما را تجسم کند و کارت ها را هر طور که دوست دارید جابه جا کنید.

طرح کلی خلاصه‌ای از آنچه قبلاً نوشته‌اید را همراه با داده‌های شمارش کلمات و فراداده نگه می‌دارد. کاربران می توانند مقالات تحقیقاتی و سایر فایل های خود را در پوشه ها و زیر پوشه ها مرتب کنند.

ویژگی های کلیدی Scrivener: 

 • برنامه های دسکتاپ و موبایل
 • خالق طرح کلی
 • سازماندهی آسان

قیمت گذاری: 

 • رایگان با عملکرد محدود
 • برنامه های پرداخت شده از 40.84 دلار / هزینه یک بار شروع می شود

 

7. ProofHub

ProofHub: ابزاری برای محققان

شما باید بدون توجه به نوع تحقیقی که انجام می دهید، سازماندهی، آماده سازی و تمرکز روی تمام تلاش های خود بمانید.

محققان ممکن است در صورت نداشتن ابزار مدیریت کار خوب، از برنامه عقب بروند و پیشرفت خود را از دست بدهند. ProofHub یک برنامه جامع مدیریت پروژه و تیم است که به تیم های تحقیقاتی و سازمان ها با هر اندازه ای اجازه می دهد تا پروژه های تحقیقاتی خود را به طور موثر در یک نقطه برنامه ریزی کنند.

ProofHub به شما اجازه می دهد تا با استفاده از ویژگی های مدیریت کار موثر مانند تابلوهای Kanban و نمای جدول، وظایف ایجاد، اختصاص و پیگیری کنید. محققان همچنین می توانند با استفاده از نمودارهای قوی گانت، ایده ای بصری از پیشرفت پروژه خود دریافت کنند.

ProofHub همچنین به شما امکان می دهد تمام داده ها یا اطلاعات جمع آوری شده از طریق تحقیقات خود را در یادداشت ها ذخیره و یادداشت کنید . حتی می توانید نوت بوک های مختلفی بسازید و اطلاعات خود را با توجه به موضوع ذخیره کنید. نه تنها این، شما حتی می توانید کار تحقیقاتی خود را با اعضای تیم خود به اشتراک بگذارید.

تیم‌ها همچنین می‌توانند فایل‌ها، اسناد و تصاویر را در بخش فایل‌های ProofHub به اشتراک بگذارند و ذخیره کنند. مدیران می توانند با استفاده از تایمرهای خودکار و دستی، زمان صرف شده تیم خود را برای یک کار تحقیقاتی خاص پیگیری کنند.

اعضای تیم همچنین می‌توانند ایده‌ها را طوفان فکری کنند یا در بخش بحث‌های ProofHub بحث‌های بی‌درنگ داشته باشند و راه را برای کارهای تحقیقاتی بهتر باز کنند.

ویژگی های کلیدی ProofHub:

 • آماده برای استفاده از قالب های پروژه
 • مدیریت کارها
 • ردیابی زمان و گزارش پروژه
 • همکاری تیمی (چت، یادداشت ها و بحث ها)
 • مدیریت فایل
 • تصحیح آنلاین

قیمت گذاری:

 • 14 روز آزمایشی رایگان با تمام ویژگی ها.

 

8. Google Scholar

محقق گوگل برای کارهای تحقیقاتی

بعدی یک ابزار تحقیقاتی شگفت انگیز توسط گوگل به نام Google Scholar است. Google Scholar راهی سریع برای جستجوی گسترده ادبیات علمی از یک مکان ارائه می دهد.

به دنبال مقالات، پایان نامه ها، کتاب ها، چکیده ها و نظرات دادگاه از انجمن های حرفه ای، مخازن آنلاین، دانشگاه ها، ناشران دانشگاهی و سایر وب سایت ها باشید.

محققان همچنین می توانند آثار، نقل قول ها، نویسندگان و انتشارات مرتبط را به راحتی بررسی کنند. یک نمایه نویسنده عمومی ایجاد کنید و ببینید چه کسی به انتشار اخیر شما اشاره می کند. Google Scholar همچنین به کاربران خود اجازه می دهد تا با پیشرفت های اخیر در هر زمینه ای از تحقیقات همراه باشند.

ویژگی های کلیدی Google Scholar: 

 • یک صفحه نویسنده عمومی ایجاد کنید
 • به دنبال اطلاعات در پایگاه داده گوگل باشید
 • آسان برای استفاده

قیمت گذاری: 

 • رایگان برای استفاده

 

9. یادداشت پایانی

یادداشت پایانی برای قالب‌بندی گزارش‌های تحقیق

Endnote از شما می‌خواهد با ساده‌سازی کار طاقت‌فرسا قالب‌بندی کتاب‌شناسی، یافتن متن کامل و جستجوی منابع، هوشمندانه‌تر تحقیق کنید.

Endnote ماهیت مشارکتی دارد زیرا به شما امکان می‌دهد گروه‌های منتخب از مراجع را به اشتراک بگذارید، دسترسی تیم را مدیریت کنید، و فعالیت‌ها و تغییرات را از یک داشبورد ردیابی کنید.

با بینش های هوشمندتر، Endnote به طور خودکار تأثیر مراجع شما را پیدا می کند و بهترین مجله را برای مقالات شما پیدا می کند.

این پلتفرم همچنین به کاربران امکان می‌دهد تا کتاب‌شناسی‌ها را به‌طور خودکار ایجاد، قالب‌بندی و به‌روزرسانی کنند. به سرعت منابع و فایل های PDF تمام متن خود را به EndNote صادر کنید و فوراً شروع به کار کنید.

با تعداد زیادی قالب و افزونه‌های EndNote، محققان می‌توانند تجربه Endnote خود را افزایش دهند و بیشترین بهره را از این پلتفرم ببرند.

ویژگی های کلیدی Endnote: 

 • فیلترها را برای تحقیقات قبلی وارد کنید
 • فعالیت هم تیمی های خود را در کتابخانه مشترک خود دنبال کنید
 • مرجع خودکار و به روز رسانی لینک

قیمت گذاری: 

 • رایگان با عملکرد محدود
 • برنامه های پولی از 249 دلار شروع می شود

 

10. Evernote

Evernote: لیست انجام کار برای محققان

Evernote یک برنامه یادداشت برداری است که می تواند هنگام انجام تحقیقات بسیار مفید باشد . این برنامه به شما کمک می‌کند تا تمام ایده‌های شخصی، لیست کارهایتان، یادداشت‌ها و پیوندهای تحقیقاتی خود را در یک مکان ذخیره کنید.

برای انواع مختلف اطلاعاتی که ذخیره می کنید برچسب ها و پوشه های جداگانه ای ایجاد کنید و همه آنها را مرتب نگه دارید.

Evernote در همه دستگاه‌های شما از جمله دسک‌تاپ، تلفن هوشمند و تبلت به‌طور خودکار همگام‌سازی می‌شود، بنابراین می‌توانید بدون از دست دادن داده‌هایتان، بین دستگاه‌ها جابه‌جا شوید.

افزونه مرورگر کروم آن به نام Evernote web clipper یک افزونه عالی برای ذخیره مقالات یا سایر محتواها در اینترنت در حین انجام تحقیقات است.

فقط کافیست روی افزونه مرورگر کلیک کنید تا کل صفحه یا نکات برجسته به همراه هر یادداشتی که در مورد آن صفحه دارید در نوت بوک Evernote خود ذخیره کنید.

ویژگی های کلیدی Evernote: 

 • یادداشت ها، مقالات و سایر مطالب را در یک مکان نگه دارید
 • افزونه کروم برای برش دادن محتوا
 • یادآوری ها را تنظیم کنید

قیمت گذاری: 

 • رایگان با عملکرد محدود
 • برنامه های پولی از Plus (34.99 دلار در سال یا 3.99 دلار در ماه)، Premium (69.99 دلار در سال یا 7.99 دلار در ماه) و Evernote Business (فروش تماسی) شروع می شود.

11. مندلی

مندلی: نرم افزار مدیریت مرجع برای محققان

Mendeley یک نرم‌افزار مدیریت مرجع است که به محققان اجازه می‌دهد تنها با چند کلیک، منابع، استنادات و کتاب‌شناسی در چندین سبک مجلات ایجاد کنند.

به سرعت از هر کجا – از هر کجا به کتابخانه خود دسترسی داشته باشید. ویندوز، مک، لینوکس و غیره و با چند کلیک مستقیماً از مرورگر خود مقالاتی را اضافه کنید یا هر سندی را از دسکتاپ خود به کتابخانه خود وارد کنید.

با شبکه تحقیقاتی خود، محققان با بیش از 6 میلیون کاربر ارتباط برقرار می کنند و با آنها ارتباط برقرار می کنند. کاربران می‌توانند گروه‌هایی را برای انجام بحث، کشف تحقیق و دنبال کردن کتاب‌شناسی‌های انتخاب شده ایجاد کنند.

همچنین بیش از 250000 شغل علمی، فناوری و بهداشت برای پیشرفت شغلی و اعطای اطلاعات از بیش از 5000 سازمان برای تأمین بودجه تحقیقات بعدی شما وجود دارد .

ویژگی های کلیدی مندلی: 

 • حاشیه نویسی و سازماندهی اسناد
 • پیدا کردن و ایجاد گروه با محققین دیگر
 • اعطای اطلاعات از بیش از 5000 سازمان

قیمت گذاری: 

 • رایگان با عملکرد محدود
 • برنامه های پولی از 55 دلار در سال برای 5 گیگابایت تا 165 دلار در سال تا فضای ذخیره سازی نامحدود شروع می شود.

 

12. ContentMine

Content mine: ابزاری برای کاوی محتوا

ContentMine انواع خدمات متن کاوی را برای کمک به محققان در یافتن، دانلود، تجزیه و تحلیل و استخراج دانش از مقالات دانشگاهی ارائه می دهد.

ContentMine کد منبع باز خود را ایجاد می کند تا به محققان کمک کند مقالات را پیدا کنند و زمان خود را در اینترنت برای انجام این کار تلف نکنند. آنها همچنین می توانند مقالات دانشگاهی ، PDF ها را به HTML یا تقریباً به هر فرمتی تبدیل کنند.

ContentMine همچنین می تواند داده ها را از جداول و نمودارها استخراج کند و زمان صرف شده برای انجام یک متاآنالیز را کاهش دهد. این پلتفرم همچنین مشاوره و کارگاه های آموزشی را برای آموزش افراد در مورد کار و نحوه انجام آنها ارائه می دهد.

ویژگی های کلیدی ContentMine: 

 • استخراج داده ها از جداول و نمودارها
 • به سرعت متن را از صدها مقاله استخراج کنید
 • کارگاه ها و آموزش

قیمت گذاری: 

 • با فروش تماس بگیرید

 

13. ResearchGate

ابزار Researchgate برای انتشارات تحقیقاتی

آخرین ابزار در لیست ابزارهای عالی ما برای محققان، پلتفرمی به نام ResearchGate است. ResearchGate به شما امکان دسترسی به بیش از 135 میلیون صفحه انتشار را می دهد و به شما این امکان را می دهد تا از آنچه در حوزه کاری خود می گذرد به روز بمانید.

با یک جامعه داخلی، محققان می توانند تحقیقات خود را به اشتراک بگذارند، با همتایان خود همکاری کنند و مقالات و کتابشناسی جدید را کشف کنند.

ResearchGate همچنین تجزیه و تحلیل عمیقی در مورد افرادی که کار شما را خوانده اند ارائه می دهد و نقل قول های شما را پیگیری می کند. با بیش از 17 میلیون کاربر، ResearchGate یک جامعه تحقیقاتی برای پیوستن است!

ویژگی های کلیدی ResearchGate: 

 • به اشتراک بگذارید و محققین را پیدا کنید
 • تجزیه و تحلیل برای اینکه ببینید چه کسی کار شما را می خواند
 • ردیابی استناد

قیمت گذاری: 

 • رایگان

کلمات پایانی

دوستان، لیست ما از وب‌سایت‌ها، برنامه‌ها و نرم‌افزارهای شگفت‌انگیز را برای استفاده در حین انجام تحقیقات خود در اختیار دارید. تحقیق کار سختی است – از یافتن و مدیریت محتوا گرفته تا سازماندهی و انتشار – تحقیق زمان و تلاش زیادی را می طلبد.

با این حال، با فهرست فوق‌العاده ابزارهای ما، محققان مطمئناً بیشترین استفاده را از زمان و تلاش خود می‌برند و کار را با کارایی بیشتری انجام می‌دهند. آیا ما هیچ ابزار عالی برای محققان را از دست دادیم؟ با ارسال توییت در @bit_docs به ما اطلاع دهید.

اینفوگرافیک ابزارهای تحقیق

در ادامه میخواند:

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 4 =