7 مرحله در نوشتن مقاله پژوهشی: از زندگی دانشجویی خود لذت ببرید

آموزش مقاله نویسی در شیراز

آیا به صفحه خالی روی صفحه خود خیره شده اید و نمی دانید چگونه به مقاله تحقیقاتی چالش برانگیز خود نزدیک شوید؟ مقالات پژوهشی تکالیف پیچیده و وقت گیر هستند و آنچه واقعا مهم است بخش بزرگی از نمره دانش آموزان را در تمام کلاس ها تشکیل می دهند. این راز نیست که نوشتن آکادمیک سخت است، اما مهارت های ارتباطی نوشتاری برای موفقیت شما در کالج، تحصیلات تکمیلی و در آینده شغلی ضروری است. به همین دلیل است که برای تسلط بر هنر کاغذ نویسی باید سخت تلاش کنید.

اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، این مقاله را بخوانید تا در مورد استراتژی‌های موثری که این فرآیند را تا حد امکان بدون دردسر می‌سازد، آشنا شوید.

چگونه یک مقاله تحقیقاتی APA بنویسیم

ما فرآیند نوشتن را به مراحل آسان تقسیم می‌کنیم تا به شما در درک نحوه نوشتن سریع مقاله تحقیقاتی بدون توجه به مدت زمان آن کمک کنیم.

مرحله 1. یک موضوع را انتخاب کنید

گاهی اوقات به دانشجویان دانشگاه موضوعات مقاله تحقیقاتی خود اختصاص داده می شود ، اما اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که چنین گزینه ای دارید، موضوع خود را عاقلانه انتخاب کنید. اول از همه، به انتخاب موضوع چالش برانگیزی که به آن علاقه دارید فکر کنید. سپس، هنگام انجام تحقیق خسته نخواهید شد زیرا مطمئناً چیز جدیدی کشف خواهید کرد و از روند نوشتن لذت خواهید برد. موضوعاتی را که خیلی فنی یا کلی هستند انتخاب نکنید.

اگر موضوع شما بیش از حد گسترده باشد، بعید است که مقاله تحقیقاتی شما موفق باشد زیرا مانند یک نمای کلی به نظر می رسد. شما باید موضوع خود را به جنبه، مفهوم یا ایده خاصی محدود کنید و آن را خاص و قابل مدیریت کنید. برای مثال، اگر موضوع شما « گرمایش جهانی » است، باید آن را به « علل گرمایش جهانی »، «تأثیر گرمایش جهانی بر سلامت انسان» یا چیزی شبیه به آن محدود کنید.

مرحله 2. یک بیانیه پایان نامه کاری بنویسید

یک بیانیه پایان نامه کاری بنویسید

قبل از اینکه واقعاً تحقیق خود را سازماندهی کنید یک پایان نامه کاری آماده کنید زیرا تحقیقات شما را هدایت می کند و به شما کمک می کند تا روی موضوع خود متمرکز بمانید. بیانیه پایان نامه شما باید مختصر باشد و نشان دهنده نوع مقاله ای باشد که می نویسید. کلیه مقالات پژوهشی را می توان به 3 دسته تقسیم کرد:

 • استدلالی یا متقاعد کننده اگر در حال استدلال بر نتیجه هستید.
 • زمانی که اطلاعات را توضیح می دهید، تشریح می شود.
 • زمانی که تحلیل خود را از اطلاعات خاصی ارائه می کنید، تحلیلی است.

شما باید زمان گرانبهای خود را به اندازه کافی برای ایجاد یک بیانیه پایان نامه قوی و خوب اختصاص دهید تا پروژه شما هدف مشخصی داشته باشد. پایان نامه شما باید قابل بحث و محدود باشد زیرا ادعاهای شما باید با شواهد پشتیبانی شود. اگر ادعای شما گسترده است، به شواهد بیشتری نیاز دارید تا خوانندگان خود را متقاعد کنید که حق با شماست. در اینجا نمونه ای از یک بیانیه بحث برانگیز پایان نامه آمده است:

تغییرات اقلیمی مهم ترین چالش پیش روی جهان امروز است.

مرحله 3. درباره موضوع خود تحقیق کنید

شما باید به اندازه کافی منابع معتبر ثانویه و اولیه در مورد موضوع مقاله خود بیابید، همه آنها را به دقت بخوانید و شواهد مرتبط برای حمایت از پایان نامه خود بیابید. در این مرحله، شما باید منابع خود را ارزیابی کنید، یادداشت برداری کنید و شروع به مستندسازی منابع خود بر اساس سبک استنادی مشخص شده توسط استاد خود کنید (APA، MLA، شیکاگو، هاروارد و غیره).

مطمئن شوید که از آخرین نسخه یک راهنمای سبک خاص استفاده می کنید. بعداً هنگام نوشتن مقاله و ایجاد کتابشناسی از یادداشت های خود در مورد مراجع استفاده خواهید کرد. برای جلوگیری از سرقت ادبی، ذکر همه منابعی که برای نقل قول، نقل قول، و خلاصه سازی استفاده کرده اید، بسیار مهم است.

مرحله 4. یک طرح کلی خوب بسازید

تحقیقات شما ایده های بسیار خوبی به شما داده است. اکنون باید آنها را برای ارائه چشمگیر خود سازماندهی کنید. این مرحله حیاتی را نادیده نگیرید زیرا بدون آن، پروژه شما فاقد تمرکز خواهد بود و برای بازنگری پیش نویس خود به زمان بیشتری نیاز خواهید داشت تا افکار درهم ریخته خود را درک کنید. به همین دلیل به یک طرح کلی نیاز دارید. شما باید پایان نامه خود را نهایی کنید و یک طرح کلی ایجاد کنید که قصد پوشش آن را دارید و به عنوان یک نقشه راه به شما کمک می کند و شما را متمرکز نگه می دارد.

در مورد نکات کلیدی که باید برای حمایت از بیانیه پایان نامه خود ایجاد کنید فکر کنید. می توانید از آنها به عنوان زیر عنوان برای بدنه مقاله خود استفاده کنید. یادداشت های خود را نگاه کنید و اطلاعات را در زیر عنوان هر فرعی سازماندهی کنید. اطمینان حاصل کنید که فقط اطلاعات مرتبطی را که تحت عنوان های فرعی شما قرار می گیرد و مستقیماً از پایان نامه شما پشتیبانی می کند، وارد می کنید.

شما باید در برابر وسوسه گنجاندن هر گونه اطلاعاتی که در طرح کلی شما قرار نمی گیرد، مهم نیست که چقدر جالب باشد، مقاومت کنید.

هنگام نوشتن طرح کلی، باید یک ساختار مقاله پژوهشی معمولی را در نظر داشته باشید که معمولاً شامل موارد زیر است:

 • یک صفحه عنوان؛
 • چکیده؛
 • یک مقدمه؛
 • بخش روش شناسی؛
 • یافته ها/نتایج؛
 • بحث؛
 • نتیجه.

اما اگر مقاله تحقیقاتی شما طولانی نیست، قالب آن ممکن است شامل یک مقدمه، پاراگراف های بدنه و یک نتیجه باشد. در هر صورت، شما باید دستورالعمل های خاصی را که توسط مربی خود ارائه شده است، دنبال کنید.

مقاله پژوهشی مقدمه، پاراگراف های بدنه و نتیجه گیری

مرحله 5. اولین پیش نویس را ایجاد کنید

این وسط پروسه است. شما یک جهت روشن دارید و زمان آن رسیده است که اولین پیش نویس را با عنوان، نقل قول های درون متنی و صفحه مرجع ایجاد کنید.

عنوان بسیار مهم است اگر می خواهید تأثیر خوبی بر خوانندگان خود بگذارید زیرا اولین چیزی است که آنها می بینند. این دیدگاه آنها را در مورد آنچه دقیقاً باید در مقاله شما انتظار داشته باشند شکل می دهد. شما باید کلمات کلیدی را فهرست کنید که موضوع مقاله شما، روش هایی که استفاده کرده اید و نتایجی که به دست آورده اید را ارائه می دهد. حالا یک جمله بسازید که شامل تمام کلیدواژه هایی باشد که لیست کرده اید و کلمات غیر ضروری را حذف کنید. پس از آن، باید بقیه موارد را پیوند دهید. در نهایت، شما باید اطلاعات غیر ضروری را حذف کنید و کلمات باقی مانده را به ترتیب منطقی سازماندهی کنید. می توانید زیرنویس را نیز قرار دهید. مطمئن شوید که عنوان شما مختصر است.

پس از آن، باید یک مقدمه، پاراگراف های بدنه و یک نتیجه بنویسید. اینها بخش‌های اصلی مقاله شما هستند، بنابراین اجازه دهید جزئیاتی در مورد نحوه صحیح انجام آن به شما ارائه دهیم.

نحوه نوشتن مقدمه برای مقاله پژوهشی

شروع به نوشتن مقدمه کنید. پاراگراف مقدماتی باید با یک جلب توجه شروع شود که ممکن است:

 ★ یک سوال تحریک آمیز.

 ★ آمار.

 ★ یک حکایت.

 ★ حقایق غیر معمول و غیره

شما در حال نوشتن یک مقاله دانشگاهی هستید، اما این بدان معنا نیست که باید خسته کننده باشید. در مرحله بعد، شما باید اطلاعات زمینه ای را ارائه دهید، اهداف خود را توضیح دهید، و چگونه برنامه ریزی می کنید به موضوع مقاله تحقیق خود نزدیک شوید. شما باید مقدمه خود را با بیانیه پایان نامه یا سؤال تحقیق خود به پایان برسانید. این بخش از مقاله شما طولانی نیست، بنابراین مطمئن هستید که آن را سریع تمام می کنید.

نحوه نوشتن پاراگراف های بدن

طرح کلی شما به شما در تکمیل این بخش از مقاله کمک می کند. اما شما نباید فکر کنید که باید به شدت از آن پیروی کنید. ممکن است تکامل یابد و شما آزاد هستید که آن را اصلاح کنید و تغییراتی ایجاد کنید. نکته کلیدی این است که در مسیر خود بمانید و روی پایان نامه خود تمرکز کنید. شما باید نکات خود را ارائه دهید و از ایده اصلی خود حمایت کنید.

هر پاراگراف بدنه را با یک جمله موضوعی شروع کنید و دلایل و شواهد مرتبط را برای حمایت از آن ارائه کنید. شما باید به همان تعداد پاراگراف بدنی بنویسید که نکات کلیدی را دارید.

چگونه برای یک مقاله تحقیقی نتیجه گیری بنویسیم

اکثر مقالات تحقیقاتی با شروع مجدد بیانیه پایان نامه خود به پایان می رسند. شما همچنین می توانید آن را انجام دهید اما نباید آن را کلمه به کلمه تکرار کنید. آن را بازنویسی کنید یا نکات کلیدی مقاله خود را خلاصه کنید. ممکن است بر اهمیت یافته های خود نیز تأکید کنید. یک ایده خوب این است که بر اساس نتایج تحقیقات خود توصیه هایی ارائه کنید یا برای تحقیقات بیشتر راهنمایی هایی را پیشنهاد دهید.

پیش نویس خام شما آماده است. فکر می کنید بعد چه باید کرد؟ برای یافتن نکاتی در مورد چگونگی تجدید نظر مقاله تحقیقاتی خود به خواندن ادامه دهید.

چگونه کاغذ خود را کامل کنید

هیچ کس نمی تواند اولین پیش نویس خود را به طور کامل بنویسد. بنابراین، اگر می خواهید تأثیر خوبی بر استاد خود بگذارید و نمره بالایی کسب کنید، باید پیش نویس خود را اصلاح کنید تا مطمئن شوید که پروژه شما درست است. آماده باشید که ممکن است نیاز به تجدید نظر در پروژه خود بیش از یک بار داشته باشید زیرا واقعا ارزش انجام آن را دارد.

مرحله 6. بازبینی، ویرایش و تصحیح

ویرایش، ویرایش و تصحیح

شما باید تغییرات بزرگی ایجاد کنید و منطق، جریان، انتقال ها را بررسی کنید، در ساختار و ترتیب پاراگراف های خود تغییراتی ایجاد کنید. شما باید مطمئن شوید که تمام ایده های شما به طور کامل توسعه یافته است و همه ادعاها با شواهد معتبر پشتیبانی می شوند. ممکن است لازم باشد برخی از عناوین بخش را اضافه کنید.

مرحله بعدی ویرایش است. شما باید کلمات و عبارات پرکننده را بررسی و حذف کنید، انتخاب کلمه را بهبود ببخشید، و اگر اشتباهاتی را در علائم نگارشی و دستور زبان پیدا کردید تصحیح کنید. باید به دنبال:

 • جملات ناقص؛
 • اصلاح کننده های آویزان؛
 • کلماتی که به راحتی اشتباه گرفته می شوند (مانند to, too, و two);
 • اشتباهات املایی؛
 • حروف برای مضارع و جمع;
 • قوانین نقل قول رعایت شد.
 • استفاده از کاما؛
 • از بین بردن انقباضات

شما باید مقاله خود را چندین بار دوباره بخوانید. یک استراتژی خوب این است که مقاله خود را به عقب بخوانید. به این ترتیب کمی احساس سردرگمی خواهید کرد و می توانید اشتباهات بیشتری را تشخیص دهید. باید شروع به خواندن آخرین جمله کنید، سپس جمله دوم تا آخر را بررسی کنید و این کار را تا رسیدن به جمله اول ادامه دهید.

شما باید از دوستان یا اعضای خانواده خود بخواهید مقاله تحقیقاتی شما را مرور کنند و نظر خود را در مورد آن بیان کنند. آنها باید استدلال، انتقال و تعادل شما را ارزیابی کنند و به دنبال هرگونه ناسازگاری با کاربرد، دستور زبان یا مکانیک باشند. از دوستان خود بخواهید که بازخورد خود را ارائه دهند و اگر فکر می کنید منطقی هستند، تغییرات پیشنهادی را ایجاد کنند. در نهایت، می توانید مقاله خود را چاپ کرده و آن را تصحیح کنید تا اشتباهات جزئی یا غلط املایی را از بین ببرید و مطمئن شوید که مقاله تحقیقاتی شگفت انگیز شما بی عیب و نقص است.

مرحله 7. به خدمات نوشتن سفارشی آکادمیک ما اعتماد کنید

شما می توانید از راهنمای آسان ما برای ساخت سریع مقالات تحقیقاتی برنده، گرفتن نمرات بهتر و لذت بردن از زندگی خود در دانشگاه استفاده کنید. از طرف دیگر، می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید تا مقاله تحقیقاتی برای شما بنویسند . در نتیجه زمان کمتری را صرف می‌کنید اما از تحصیل در دانشگاه لذت بیشتری خواهید برد.

مقالات

آشنازداییآموزشآموزش GIS در شیرازآموزش مقاله نویسیآموزش مقاله نویسی در شیرازآموزشگاه GISآموزشگاه مقاله نویسی در شیرازاثر بخشارتباط بصریارتباطاتارزش زیباشناسیاستاندارداشکال هندسیاصول مقاله نویسیانسان معاصرانیمیشناهمیت مقاله نویسیایده پردازی در مقاله نویسیبرقراری ارتباطبرندبرندسازیبسته بندی – بیلبوردبصریبهترین کلاس مقاله نویسیپژوهشگران موسسهپوسترپیامتاثیر – سریع و قابل انتقالتاثیرگذارتایپتایپوگرافیتبلیغات مقاله نویسیتجارت در مقاله نویسیتحلیلتدریس خصوصی مقاله نویسی در شیرازترکیبتصویر سازیتصویر سازی کتاب کودکتغییر ذهنیتقارنتکنیکتناسبتیم تحقیقاتی دکتر سعید جوی زادهثبت نام آموزش مقاله نویسیجذابیتچاپچاپ و نشرحجمحسخلاقخلاقیت در مقاله نویسیدرک مخاطبدوره مقاله نویسیدوره مقاله نویسی در شیرازدیجیتال پنتدیزاینرسانه هارنگرویکرد ها – دغدغه هازاویه دیدزاویه های مختلفزنسبک – شیوه مقاله نویسی– المانسعید جوی زادهسفارش مقاله نویسیشخصیت پردازیشناخت ساختار مقاله نویسیشیرازطراحیطراحی ذهنیطراحی شخصیتطراحی های ذهنیطراحی هوشمندانهعلامتعناصر بصریعناصر دیداریفتوشاپ – ایلاستریتورفرمفضا – مثبت منفیفضا تصویرفکر تصویریفونتقالب مقاله نویسیکارکترکتاب مقاله نویسیکلاس مقاله نویسیکلاس مقاله نویسی در شیرازکمپین تبلیغاتکیفبت – تصویرگرافیک دیزاینگرافیک موشن – فتوشاپمتضادمحتوامخاطبمدرس مقاله نویسیمدرنمشتری مقاله نویسیمفهوم – ذهنمفهوم سازیمقاله نویسیمقاله نویسی چیستمقاله نویسی در تهرانمکان نصبمنحصر به فردبودن ایده – فرم – محتوا و پیامموسسه آموزشی جی ای اسموسسه آموزشی مقاله نویسیموسسه آموزشی مقاله نویسی در شیرازموسسه چشم اندازمینیمالیستینازنین پولادینشانه هانقشنقش کلیدینگاتیو – پازتیونمادنوشتن یک مقالههمه کارهای یک مقالههنر های تجسمی

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *