آموزش مقاله نویسی پزشکی

نویسنده :دکتر سعید جوی زاده/تماس با دکتر سعید جوی زاده09382252774

یکی از مهم ترین بخش های کار تحقیقاتی در حوزه پزشکی، مقاله نویسی به حساب می آید. پزشکان پس از چندین سال درس خواندن و کسب اطلاعات در زمینه کمبودهای پزشکی، اغلب تمایل دارند به این نقص ها پایان دهند. آموزش مقاله نویسی پزشکی یکی از کارهایی است که به این افراد بسیار کمک خواهد کرد. زیرا ممکن است با برخورداری از ایده های نوین در زمینه بهبود سطح پزشکی کشور، اما قادر به بیان آنها نباشد.

علت آن هم در بسیاری از موارد عدم آگاهی از شیوه نوشتن مقاله بیان می شود. مقاله های پزشکی باید تمامی اهداف و وسایل کمکی در زمینه تحقیق را بیان کنند. در این مقاله تصمیم داریم شما را با آموزش های لازم درباره مقاله نویسی پزشکی آشنا کنیم. در صورتی که به کسب اطلاعات در این زمینه علاقه مند هستید، تا پایان متن ما را همراهی کنید.

آموزش مقاله نویسی پزشکی

مقاله نویسی پزشکی یکی از دغدغه های این روزهای دانشجویان و پزشکان به شمار می رود. افراد زیادی ایده های کاربردی و خوبی را در زمینه پزشکی دارند، اما به دلیل اینکه از مقاله نویسی پزشکی چیزی نمی دانند از بیان ایده های خود سر باز می زنند. در این بخش بنا داریم نکات لازم در این باره را برای شما توضیح دهیم.

موضوع مقاله

بدون شک آنچه باید در اولین قدم از آموزش مقاله نویسی پزشکی بیان شود، نکاتی درباره موضوع مقاله است. همانطور که می دانید عنوان مقاله نخستین چیزی است که در یک متن نظر دیگران را به سمت خود جلب می کند. نحوه بیان موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است و باید نمایانگر موضوع تحقیقاتی شما باشد. عنوانی که برای تحقیق پزشکی خود در نظر دارید، اگر به صورت جمله ای خلاصه و دربردارنده تمامی موضوع تحقیقاتی شما باشد بسیار عالی خواهد بود.

اگر موضوع تحقیقاتی شما در زمینه بیماری خاصی باشد، بیان جامعه و زمانی که آمار شما براساس آن بیان شده است لازم خواهد بود. دیگر نکاتی که در آموزش مقاله نویسی پزشکی باید به آن پرداخته شود، نباید از قبل داوری شده باشد. یعنی دلایل یک بیماری را نباید به طور قطع و طبق برخی از تحقیقات محدود بیان کنید؛ زیرا این کار از کیفیت مقاله پزشکی شما خواهد کاست.

همکاران و نشانی آنها

بدون شک به بار نشستن یک مقاله پزشکی با بهره گیر‌ی از اطلاعات و دانش تیمی صورت گرفته است. در نتیجه ذکر نام افرادی که در این زمینه به شما کمک کرده اند، حائز اهمیت خواهد بود. برای آنکه تلاش فردی که ایده اصلی از او بوده و جمع آوری پزشکان در کنار یکدیگر را برعهده داشته است، نادیده گرفته نشود باید اسم، آدرس و شماره تلفن او را در مقاله بیاورید.

خلاصه تحقیق پزشکی

زمانی که تصمیم به ارائه ایده های خود در حوزه پزشکی از طریق مقاله نویسی دارید، می بایست در ابتدای مقاله چکیده ای از آن را بیان کنید. درواقع خلاصه مقاله به خوانندگان کمک می کند که کار تحقیقاتی شما را در زمینه پزشکی به طور مختصر متوجه شود و در صورت تمایل به ادامه خواندن آن بپردازد. به همین دلیل طبق آموزش مقاله نویسی پزشکی چکیده مقاله پزشکی باید از مقدمه پژوهش، هدف هایی که با نوشتن این مقاله در ذهن داشتید، روش های رسیدن به این نتایج و مواردی از این قبیل تشکیل شود.

کلمات کلیدی

یکی از بخش های مهم در مقالات پزشکی مربوط به بیان کلمات کلیدی خواهد بود. در این قسمت تعدادی از واژگانی را که در متن مقاله از آنها بهره گرفته اید و نسبت به دیگر کلمات ارزش بیشتری دارند، بیان خواهید کرد. درواقع بیان کلمات کلیدی در مقاله این امکان را به شما خواهد داد که از سایت های مرتبط با موضوع پژوهش خود استفاده کنید. بنابراین باید واژگان خاص و مهم در مقاله در بخش کلمات کلیدی به کار برده شود. ۵ الی ۶ کلمه مناسب ترین تعداد برای بیان کلمه های کلیدی به شمار می رود.

متن ابتدایی

آنچه در آموزش مقاله نویسی پزشکی مورد توجه قرار می گیرد، نحوه نوشتن مقدمه مقاله های پزشکی است. مقدمه مقاله همانطور که از نام آن برمی آید، برای شناخت بیشتر آن استفاده می شود. درواقع خواننده به کمک مطالعه متن ابتدایی قادر به دریافت پاسخ سوالات خود به طور کلی خواهد بود و در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر به خواندن متن مقاله می پردازد. با توجه به این توضیحات باید مقدمه بسیار روان و کاربردی باشد و اطلاعات جامعی را در اختیار خواننده قرار دهد.

متن میانی

در این بخش از مقاله شما قادر خواهید بود تمامی یافته ها و تحقیقات خود را بیان کنید. همچنین روش هایی که برای رسیدن به نتیجه مطلوب استفاده کرده اید، باید در این قسمت توضیح داده شود. درنتیجه روش های تحقیق و یافته هایی را که بدین وسیله به دست آورده اید، متن میانی را تشکیل خواهد داد. در صورتی که جدول یا نموداری را برای توضیحات تکمیلی لازم می بینید، باید در این متن بیاورید.

نتیجه گیر‌ی و منابع

پس از پایان مقاله نوبت به نتیجه گیر‌ی از هر آنچه در متن بیان شده می رسد. در این بخش باید وجه تمایز مقاله خود را با دیگر مقالات به طور کامل بیان کنید و براساس متن نوشته شده به یک جمع بندی کلی و جامع برسید. به طبع برای مقاله نویسی از منابعی بهره گرفته اید که ذکر آنها در پایان مقاله الزام خواهد داشت.

آموزش مقاله نویسی پزشکی؛ کمک کننده شما در ارائه بهتر ایده های نو

افراد زیادی برای رفع عیوب در حوزه پزشکی ایده های خوبی مطرح می کنند که ارزش بیان آنها را در مقالات خواهد داشت. اما به دلیل عدم آگاهی از آموزش های لازم در این زمینه از طرح این ایده ها پشیمان می شوند. مقالات پزشکی خوب باید خصوصیاتی را دربرداشته باشند. در این مقاله به توضیح این ویژگی ها پرداخته شد.

مقاله های پزشکی باید سرشار از مطالب علمی و کاربردی باشد. به همین دلیل بهتر است از جملات منحرف کننده و بی ربط با موضوع استفاده نکنید. رسایی عنوان و پرداختن دقیق به موضوع پژوهشی انتخابی شما جزو مواردی است که باید در موضوع مقاله رعایت شود. همچنین نام افرادی که در این زمینه یاری گر شما بوده اند، باید پس از موضوع مقاله ذکر شود.

 

کلمه کلیدی: آموزش مقاله نویسی پزشکی

 

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − دو =